Nimicul Paris: Ultimul trend in cersetorie

de Mantzy     HotNews.ro
Vineri, 10 octombrie 2008, 2:58 Life | Prin oraş

In Bucuresti, decat sa te faci cersetor mai bine incepi sa muncesti si te-apuci de blogging sau vanzari. Nu de alta, dar concurenta in cersetorie e acerba. Ce se intampla in publicitate nu e nimic. Miile de oameni care activeaza in meseria milogelii si-au dat seama ca vor ramane saraci pe bune daca nu gasesc repede ceva original cu care sa-si vanda produsul.

E si cazul unui tanar pe care l-am vazut de mai multe ori in autobuzele care pleaca dinspre Universitate spre Eroilor. E bine imbracat, fapt care-i scade din punctaj, dar are accesorii serioase: o poveste beton (despre cum l-au dat pe el, bolnav, afara din casa impreuna cu familia, bolnava si ea), ceva acte (care, zice el, ii confirma povestea), si (argumentul suprem), o poza din Libertatea cu el si familia lui numeroasa. Dupa ce isi spune povestea pe un ton tanguitor, probabil studiat, incepe sa cante. As putea sa bag mana-n foc ca-i o melodie proprie (sau, ma rog, compusa special pentru el de vreun compozitor de genul celui din Filantropica), pentru ca are niste versuri cam stupide.

Dupa ce-si termina numarul, tanarul aduna banii. Dupa ce aduna si banii, isi iese din rol si, daca aveti noroc, il veti prinde vorbind la telefon, cum l-am prins eu. Inutil sa va spun ca telefonul era mai scump decat cele doua telefoane ale mele la un loc. In fine, daca aveti si mai mult noroc, cum am avut eu, il veti auzi raspunzand la telefon cu umila expresie “ce p**a mea vrei, ma?”. O fi facand, totusi, parte tot din rol, nu stiu. Poate vrea sa demonstreze ca, dupa atatea greutati, a devenit, iata, irascibil.


mantzy.wordpress.com























6425 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    La ce ar fi buna publicitatea. (Vineri, 10 octombrie 2008, 9:15)

    Alin [anonim]

    Guvernul ar putea face un clip de acest fel: oameni sarmani cersind, priviri disperate prinse pe fetele lor, muzica in acord cu atmosfera. Iar mesajul sa fie: "Vreti sa-i ajutati? Nu le dati nici un ban. Daca le dati bani se vor duce pe alcool, droguri etc. Daca vret sa-i ajutati cu ceva trimiteti bani in contul:..." In paralel sa faca o tabara unde sa-i stranga, ajute, puna la munca pe cei care pot.
  • 0 (0 voturi)    
    Ultimul trend??? (Vineri, 10 octombrie 2008, 10:45)

    Ultimul trend [anonim]

    E veche rau mai Mantzy... De cand n-ai mai mers cu autobuzul? Mai stii cat costa un bilet de RATB?
  • +1 (1 vot)    
    dar ce vi se pare anormal ? (Vineri, 10 octombrie 2008, 10:51)

    Cornel [anonim]

    Ma mir cum unii nu pot intelege nevoile materiale ale omului.
    Ceea ce face e foarte normal, tanarul cu pricina lucraza part-time in cersetorie, ca sa-si mai rotunjeazca bugetul si asa mic de angajat bugetar.
    Acum cu cresterea cursului la euro insa, va trebui sa-si extinda programul, sa poata sa plateasca ratele bancare pentru vila ce si-a cumparato, iar masina ce si-a cumparato in leasing cere tot mai multi bani; o vitamina Q7 nu se intretine chiar asa usor.
    O sa va intrebati de ce atata lux? Analizati sutuatia mai bine si veti observa ca de fapt e doar stirctul necesar; un Audi, chiar el si "gipan" nu mai e un lux, e o necesitate a soselelor din Romania.
    -
    -
    Lasand saga la o parte si parafrazandul pe antevorbitorul meu, fraier nu e cel ce cere ci doar cel ce da. (nu ma refer doar la cersetori ci si la imobiliare, banci si chiar comercianti). Romani, trezitiva!!! Nu va mai lasati furati material, sentimental sau intelectual! Puteti face mult mai mult daca inainte de a "plati" ganditi putin si obiectiv!
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuresti capitalala pacalelilor (Vineri, 10 octombrie 2008, 11:25)

    keloo [anonim]

    Cred ca acel telefon era si el "ciordit" de pe undeva cat despre cersetorie partea nasoala e ca autoritatile sau "organele" o tolereaza desi e incriminata de Codul Penal si are chiar o forma calificata "Cersetoria calificată: Art. 368. - Fapta părintelui sau a reprezentantului legal al unui copil care, având capacitatea de a munci, se foloseste de copil pentru a apela în mod repetat la mila publicului, cerând ajutor material, se pedepseste cu închisoare strictă de la un an la 5 ani si interzicerea unor drepturi. ". Ori in Romania noastra intalnim situatii de genul acesta la tot pasul si organele abilitate nu fac nimic in acest sens, ii iau de pe strada si ii trimit acasa. In acest fel incurajeaza aceasta forma de infractiune fara a exista nici cea mai mica sansa de a fi eradicat acest fenomen. Degeaba apelam la clipuri publicitare de avertizare a populatiei daca cei care au puterea sa faca ceva nu fac nimik, sa fim realisti cersetorii isi joaca adesea rolul foarte bine fiind foarte greu pentru oamenii sentimentali sa se abtina in a-i "ajuta".
  • 0 (0 voturi)    
    il stiu (Vineri, 10 octombrie 2008, 11:58)

    EU [anonim]

    ...este meseria lui, inca de acum 7 ani de cand eram in primul an de liceu, are aceeasi poveste dar si-a mai imbunatatit melodia. chiar m-am distrat copios cand am circulat cu metroul intr-o zi si l=am intalnit SI IN METROU. si colegii de la serviciu il stiu...am discutat despre asta. imi e greu sa inteleg cum oamenii ii dau totusi bani unui asemenea om (tanar, f inalt, nu prezinta niciun semn ca nu poate...MUNCI!)
    • 0 (0 voturi)    
      Ihi... (Vineri, 10 octombrie 2008, 13:01)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui EU

      iegzact.
  • 0 (0 voturi)    
    il situ (Vineri, 10 octombrie 2008, 14:45)

    oana [anonim]

    il stiu si eu..isi face veachul si prin 300...ciudat mi s a parut si am vrut sa i atrag atentia sa si modifice povestea in functie de timpul cand o spune...ca nu poti sa fii dat afara din casa de 3 luni si in martie si in decembrie...nu pot sa intelg cum de ii da cineva bani......
  • 0 (0 voturi)    
    perfect adevarata povestea (Vineri, 10 octombrie 2008, 14:55)

    alin [anonim]

    l-am intalnit si eu in tramvaiul 16
  • 0 (0 voturi)    
    l-am vazut (Vineri, 10 octombrie 2008, 15:12)

    coco [anonim]

    il stiu ....presteaza si pe 21. si nu-mi vine sa cred ca exista oameni care se lasa prostiti in halul asta
  • 0 (0 voturi)    
    si in 41 (Vineri, 10 octombrie 2008, 21:43)

    nume [anonim]

    si in 41
  • 0 (0 voturi)    
    eu il stiu din metrou (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 22:10)

    dan [anonim]

    bai, si eu il stiu. Dar de la metrou. Prima data eram ferm convins ca a pierdut vre-un pariu, sau a primit porunca la popa prostu sa cerseasca. Sau ca e ceva cu camera ascunsa, stai sa vezi ca acu se dezbraca si ne sperie
    Dupa aia l-am vazut zilnic, nu stiu cum se nimerea fix in vagonul meu in fiecare zi, 3 zile la rand, incepusem sa cred ca porunca era sa ma distreze pe mine.
  • 0 (0 voturi)    
    cu gatul rupt (Luni, 13 octombrie 2008, 17:16)

    emet [anonim]

    acum 2-3 luni, la metrou universitate, unul, bine imbracat (costum), cu gatul in ghips, un fel de proteza care ii sprijinea si barbia ma abordeaza vorbind incetisor, cu pauze,incomodat de proteza, spunand ca nu a fost dat afara din spital si are nevoie de bani de tren...i-am dat reject, i-am spus ca nu am bani
    1 minut mai tarziu bag mana in buzunar dupa telefon si scot niste bancnote sa le mut in alt buzunar; individul m-a vazut si a rabufnit, a inceput sa tipe la mine ca il mint, eu bani si lui ii spun ca nu am; brusc nu mai avea gatul rupt, vorbea fara probleme
    a plecat apoi foarte suparat, in pasi repezi
    mi-e greata de asemenea "actori"