Cum se uita cocalarii la filme

de Mantzy     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 13:56 Life | Prin oraş

Ce-am cautat eu la mall marti seara?! Paranoid Park, aia am cautat. Ca nu rula decat acolo. Si totusi, ce-am cautat eu la mall?! Nu stiu nici eu. Dar va pot spune ce am gasit.

"Doua bilete la filmul de la sala 4", va rog. "34 de lei". S-au scumpit, normal, ca doar e la mall, nu la caminul cultural. Hai la bar. "Doua sucuri si o portie mare de nachos", ii rog iar. "38 de lei". Ca, deh, suntem la mall. Ii intind 40 de lei. "N-am sa va dau rest". "Vai, dar e placerea mea!"

Intram in sala. Sala de fite. Cu fotolii mari, de piele. Cu masute intre fotolii. Cu butoane la fotolii, la care m-a pus naibii sa ma joc de-am stat tot filmul ca la ginecolog. Dar inceputul era bun: doar noi cu inca un cuplu in sala. Un cuplu tacut, bun de uitat la film cu el, de-ti venea sa-i iei acasa si sa te uiti a zecea oara la Deer Hunter. Dupa 10 minute, insa, intra Ei. Dusmanii naturali ai omului cu bun-simt. Specia dominanta a mall-ului: cocalarii.

Erau doua cupluri. Blugi stramti, tricouri stramte, adidasi luciosi. Accesorii: un lighean de floricele si patru galeti de suc. Se aseaza pe randul din fata noastra. Baietii la capete, fetele intre ei. Nici n-apuca sa se aseze bine, ca cocalarul nr. 1 comenteaza tare, mult mai tare, sunt sigur, decat vorbeste in viata reala: "Ba, pacat ca-i filmul naspa!". Asta a zis un om LA MALL. Ca-i pare rau ca-i filmul naspa. La mall, unde ruleaza zece filme in acelasi timp. Dar asta e, daca celelalte noua se dau in salile pentru saraci, cu scaune normale si inghesuite, fara fotolii de piele cu butoane...

Previzibil, filmul a continuat, cocalarii au continuat si ei sa vorbeasca. El cu ea. Celalalt el cu cealalta ea. El cu el. Ele intre ele. Despre de toate si despre toata lumea. Si, mai ales, atat de tare incat acopereau sonorul filmului. Nu stiu daca s-au uitat zece minute legate spre ecran, poate doar cat sa mai faca o gluma groasa, cat mai groasa, legata de film.

La jumatatea filmului, au inceput sa vorbeasca la telefon. Ba normal, ca la film, cu aparatul la ureche, ba pe speaker, din politete, ca s-auda lumea din sala si ce zice interlocutorul lui, sa nu credem cumva ca ne minte. "Ce faci, coane? Uite, io-s pa la mall, la un film..."

Dupa trei sferturi din film, unul dintre cuplurile de cocalari se ridica brusc si pleaca. Aproape imediat, cocalarul-baiat ramas isi varsa galeata de suc in poala. Rad zgomotos. Ostentativ. Delirant. Razbunator. Ma trec fiori de satisfactie. Iata, exista dreptate in lume!

Duceti-va la Paranoid Park. Dar nu la mall!























7829 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    frumos (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:14)

    csifer [anonim]

    merci am ras de mi-au iesit ochii din cap...pt specia asta s-au inventat tazerele...ii bagai la somn tot filmul din cateva socuri :))
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:24)

    victor_lambda [anonim]

    ""Doua sucuri si o portie mare de nachos", ii rog iar. "38 de lei". Ca, deh, suntem la mall. Ii intind 40 de lei. "N-am sa va dau rest". "Vai, dar e placerea mea!""

    ... deci am avut dreptate cind am spus ca nemtoaica aia de la McCafe-ul ala din Munchen e fraiera ca mi-a dat rest 2 (euro)centi ...
    • 0 (0 voturi)    
      nu, (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:35)

      veninusrl [anonim] i-a raspuns lui victor_lambda

      in poveste fraierul este mantzy ca ca tolerea
      • 0 (0 voturi)    
        continuare (Luni, 20 octombrie 2008, 10:00)

        veninusrl [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

        ... ca tolereaza astfel de comportamente, n-are rest, atunci cheama responsabilul sa-i aduca maruntis. daca chiar vrea sa-i lase ciubuc pt ca a fost multumit de serviciul prestat atunci s-o faca el fara sa fie obligat pt ca "n-are rest" vanzatoarea.
  • +1 (1 vot)    
    pacat... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:40)

    dvo666 [utilizator]

    ... ca nu sunt specie pe cale de disparitie cocalarii astia :((
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:03)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dvo666

      "procentul de prostie in lume e o constanta... doar populatie este in crestere"
  • 0 (0 voturi)    
    am trait articolul asta (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:28)

    Alina [anonim]

    cred ca articolul surprinde si frustrarea mea...nu mai merg niciodata la film la mall..mai ales la filmele 3d unde cocalarii au descoperit minunile tehnologiei iar flacaii incearca sa explice fatucilor care mesteca ciunga ce vrea persanujul sa spuna...
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Duminică, 19 octombrie 2008, 11:49)

    mediteraneo [anonim]

    astia sunt viitorul tarii - mai grav ca se inmultesc repede - in viitor o sa-i gasiti peste tot....
  • +2 (2 voturi)    
    cocalari, va spun: (Duminică, 19 octombrie 2008, 12:15)

    jiji [anonim]

    intr-o zi am sa calc in picioare un cocalar. am sa-i dau borsul pe nas. am sa-i bag in cur adidasii de neam prost. telefonul mobil o sa i-l infig in cap - si o sa-l pun pe vibratii. am sa-mi vars nervii si frustrarea pe animalul ala. o sa-i dau foc si o sa-l trimit in tinutul ala subteran de unde ies cocalarii pentru a ne teroriza pe noi.
  • +1 (1 vot)    
    Hitler, wo bist du? (Duminică, 19 octombrie 2008, 12:38)

    anteus [anonim]

    cu unu ca el acum ne uitam linistiti :P, sau mergem linistiti pe strada, sau nu ne facea calatoria ratb sau cu metroul un calvar...well..ete-i cum colcaie ca sobolanii din toata dughenele..nu numa la cinema..so..mai bine ne incuiem in casa si luam filmu de pe net ;) home cinema, safest cinema :D
  • +1 (1 vot)    
    Cocalarul (Duminică, 19 octombrie 2008, 21:02)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Ca in orice problema, eu zic ca trebuie tratate cauzele si nu efectul. Oare ce fenomen are ca rezultat acesti cocalari? Cumva decaderea invatamantului, lipsa unor valori reale in societate? Lipsa unor repere solide in societate? Lipsa celor sapte ani de acasa? Abundenta materiala? La toate aceste intrebari, raspunsul este "da". Cocalarii sunt efectul acestor "status quo"-uri. Bine ca a venit putin recesiunea asta. Cocalarii sunt primii loviti de acest fenomen economic. Ei sunt obisnuiti sa cheltuie, sa sparga bani pe care i-au obtinut foarte usor. Ceva acum s-a schimbat in aceasta ecuatie. Nu, nu faptul ca s-au dezvatat sa cheltuiasca banii...nu, ci sa-i obtina. Banii sunt mai scumpi acum, mai greu de procurat. Criza o sa se mentina si o sa se adanceasca. Cei care stiu sa-si faca un buget si sa cheltuiasca banii chibzuit o sa treaca peste asta.

    2. Cautati elementele din societate care reprezinta repere pentru acesti degenerati. Boicotati-le si incercati sa dati exemple de reeducare tinerilor care sunt in jurul dvs. si vedeti ca derapeaza in aceasta lume catusi de putin. Repere ca Gigi Becali ar trebui sa dispara. Acest element trebuie minimizat in societate.

    3. Educatia. Oameni care refuza educatia, trebuie si ei sa fie refuzati de societate. Aceasta este motivatia lor.

    4. Incearca sa identifici sursa de venit a cocalarilor: samsarii de masini, imobiliare, buticarii...etc., boicoteaza-le afacerile. Oglinzile de masini se fura, pentru ca se gasesc cumparatori pentru ele, daca nu s-ar gasi cumparatori, nici oglinzile nu s-ar mai fura.

    5. Publicitatea/notorietatea. Cocalarul cauta sa fie celebru, sa fie in centrul atentiei. Cand te intalnesti cu el...arata-i dispretul tau cel mai devotat. Fa-l sa inteleaga ca-l dispretuiesti. Trateaza-l ca atare. Cand o sa se trezeasca intr-o lume care-l priveste cu dispret o sa-si dea seama ca ceva e wrong la el.
  • +1 (1 vot)    
    Cocalarul II (Duminică, 19 octombrie 2008, 21:12)

    Marcel Ionita [utilizator]

    contianuare....


    6. Nu mai mergeti la Mall. Cocalarul trebuie sa vada in jurul lui oameni mai "saraci" mai "prost imbracati" care foloseste un nokia 1100... asta e satisfcatia lui. In momentul in care nu mai vede asa ceva, trebuie sa "investeasca" si mai mult in imaginea lui ca sa se detaseze de cei din jurului lui si astfel o sa fie o concurenta acerba inre ei. Evident, o sa-l conduca la pieire, sau la reeducare. Oricare dintre ele este ok pentru societate.

    7. Daca un cocalar vrea sa faca business cu tine, refuza-l. Da-i si motivul...noi nu facem afaceri cu oameni ca tine. O sa se simta extrem de frustrat si respins de societate. Totul sta in comunicare. Fa-l sa inteleaga ca societatea nu-l iubeste asa cum e el si trebuie sa ia atitudine.

    8. Nu intra la ambitii cu cocalarii, sunt dinspusi sa-si vanda casa si toate perechile de chiloti D&G ca sa investeasca in orgolii. Mereu trebuie sa-l faci sa se simta exclus..petreceri, discoteci, locuri publice, mijloace de transport...etc.

    Daca cineva poate sa mai continue lista, e liber sa o faca :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cocalarul III (Luni, 20 octombrie 2008, 0:11)

    Ionel Tabla [anonim]

    Am fost asta-seara la film , din greseala la mall, si am patit-o! Continuare:
    9. Daca toate cele de mai sus nu dau rezultate mai exista doar 2 solutii de avarie:
    A - Sa parasim tara si sa-i lasam doar pe ei aici.
    sau
    B - Sa-i impuscam!

    Prefer varianta B! E mai sigura!
    • 0 (0 voturi)    
      De ce nu? (Luni, 20 octombrie 2008, 14:48)

      Bono [utilizator] i-a raspuns lui Ionel Tabla

      ...varianta B desi utopica (la prima vedere) o vad ca pe o posibila viitoare solutie...inclin tot mai des sa cred ca de abia cand lucrurile actuale vor escalada foarte mult, este posibil sa se schimbe ceva in mentalitate, in puterea autoritatilor platite din banii nostri sa aiba grija ca societatea sa fie aparata de astfel de laturi...poate, abia atunci cand un om simplu nu va mai putea indura nesimtirea crasa atunci cand un judecator il pune in liberate (pentru lipsa de probe sau mai stiu eu ce c....t de motiv) pe cel care ti-a omorat copilul pe trecerea de pietoni si ii va infige nenorocitului crimnal un cutit in cap de fata cu judecatorul in sala de tribunal, eventual si presa...poate ca abia atunci vor realiza ca nu suntem asa cum spunea celebra replica: "multi, da' prosti"...pana atunci...asa cum am mai spus-o...cu cat inghitim mai mult...cu atat ne vor da mai mult sa inghitim...
  • 0 (0 voturi)    
    Emigram (Luni, 20 octombrie 2008, 10:30)

    Bomboenscocalarul [anonim]

    Eu prefer varianta A. Sa parasesc tara. De 6 ani (de cand am revenit in tara dupa prima "tentativa" de emigrare) ma chinui sa fac lucrurile aici sa mearga. Am fost furat si de stat si de "tepari" de profesie. Pentru ca am fost suficient de naiv sa cred ca toti oamenii sunt buni. Si da, sunt convins ca imi merit soarta! Pentru ca in Romania trebuie sa fii "survivor" pentru a-ti merge bine. Si eu se pare ca nu sunt. Cocalarii de genul celor descrisi in articolul asta, ma fac sa cred ca totusi, noi suntem de vina ca toleram astfel de specimene. Dar e normal, Germania are cocalarii ei (parte din ei turci, arabi) Franta la fel si de fapt cam toate tarile. Insa gradul de "cocalarism" la noi intrece orice limita a imaginatiei.
    Deci ... emigrez. Mai bine un ausländer in Germania, dar cu viata linistita decat persecutat la mine acasa! Pentru ca nu ma pot apara...
    So... God bless Romania & its cocalars! :D
  • 0 (0 voturi)    
    filmu' la mall (Luni, 20 octombrie 2008, 11:38)

    nocturna [utilizator]

    cam aceeasi experienta am trait-o eu la mall la Inland Empire. cocalarii nu erau 4, erau cu zecile, sala fiind plina, iar ei mai galagiosi si nocivi decat bomba atomica.
  • 0 (0 voturi)    
    :))) (Luni, 20 octombrie 2008, 11:44)

    cosmin [anonim]

    am patit-o la cabana la balea in week-end-ul trecut si nu mi-a venit sa cred. sunt din cluj si nu merg prea des, dar sa-i vezi in adidasi cu sclipici in conditii de zapada de juma' de metru mi s-a parut fascinant :)) aceleasi 2 perechi, in 3 minute dupa ce s-au dat jos din masina erau rasfirati ca potarnichile, toti vorbeau la telefon si comunicau cuiva unde se afla ei :))
    3 minute mai tarziu inapoi in masina, ca deh, era frigutz, si prin tunel inapoi in tara mall-urilor.
    ce naiba or fi cautat acolo? :)
  • 0 (0 voturi)    
    paranoia cocalareasca (Luni, 20 octombrie 2008, 11:49)

    nev_nev [anonim]

    am fost si eu la paranoid park - la mall- sambata seara (combinatie periculoasa)...cocalari erau puzderie la casa de bilete - pacat ca "house bunny" rula cu casa inchisa. Daca mai ramaneau locuri poate ca m-as fi putut bucura de paranoid park in liniste si fara sa aud ce probleme au cocalaresele, ce aur se mai poarta si ultima moda de bratari de glezna.
    House Bunny sa fie de vina?!!!!
    Sala era mica, cocalarii si consoartele picati din cer la un film care..suna bine sau la care mai erau locuri....
    S-a vb la telefon, s-a ras, s-a discutat, s-a povestit..evident, fara menajamente, s-a ragait (de la galeata de cola..), s-au fosnit pungi, s-au deschis telefoane, s-a trimis mailuri si s-a citit si vreun articol despre vreo diva platinata..
    Concluzia "fataaaa, e cel mai prost film CARE l-am vazut la mol..si muzica de kk...da, fataaaaa"
    Concluzia mea? Cand s-au inmulti astia asa de mult? Si concluzia la nivel practic - n-o sa mai calc pe la mall sambata seara si nici duminica ...
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Luni, 20 octombrie 2008, 12:38)

    dan [anonim]

    este foarte probabil ca acesti cocalari sa ii 'absoarba' si pe oamenii cat de cat firesti.

    maine te vei trezi cu un morman de coji de seminte in jurul tau si vei grohai de fericire langa ele. groh groh groh....
  • 0 (0 voturi)    
    Mall-ul, locatia standard a cocalarului (Luni, 20 octombrie 2008, 17:34)

    Emanuel [anonim]

    Daca vreti sa vedeti un film la mall far asa va deranjeze conversatiile cocalarilor, atunci evitati week-end-ul. Chiar daca respectati aceasta sugestie, s-ar putea sa aveti surprize deoarece mall-ul a devenit un fel de templu al confirmarii valorii pentru cocalar. Acolo poate fi vazut si se poate manifesta in voie. Pentru a nu avea surprize neplacute, asteptati aparitia pe dvd a filmelor de genul asta. In caz contrar, s-ar putea sa auzi replici de genul "Ce slabanog e asta, bah! Ha, ha, ha" la un film precum "Pianistul" al lui Polanski.
  • 0 (0 voturi)    
    dar banii, unde s banii (Luni, 20 octombrie 2008, 17:39)

    ekek [utilizator]

    si a cerut careva dintre voi banii inapoi?
    e clar ca filmul nu putea fi vazut, deci erati indreptatiti