Madmoazela printre mitocani

Mitocanul-cu-claxon

de Bianca Nicolae     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2008, 9:20 Life | Prin oraş

Vi s-a intamplat, nu, sa fiti claxonate pe strada, sa vi se faca flash-uri in timp ce sunteti in trafic sau cand traversati, un cap sa se iveasca dintr-o masina si sa va abordeze? Ce se ascunde in spatele acestor dovezi de afectiune stradala?

Ei bine, aceste mici declaratii de dragoste l-au inlocuit aparent pe Romeo-cel-ce-recita-poezii-sub-balcoane, si singurele balcoane care mai prezinta interes pentru barbati acum sunt cele afisate ostentativ, cele ascunse, mari, medii sau mici - balcoane sa fie.

Ai probabil un deficit de comunicare atunci cand ii "tragi un claxon" si consideri ca ti-ai exprimat un punct de vedere clar. Mitocanul-cu-claxon este si acela care, atunci cand asteapta la semafor si are in apropiere o masina condusa de o femeie, coboara geamul si nefericit ca al ei e ridicat, ii trage un scuipat de dragul Eros-ului si demareaza in tromba. Bravo, baieti, inca o dovada de abordare matura emotional!

Nu vad nici un rost practic in metoda "mitocanului-claxonist". Vorba lui Seinfeld - cum ar trebui sa reactioneze o femeie cand EL trece pe langa ea cu 70 km/h, emite un flirt sonor si se pierde in zare? Sa alerge descreierata, sa se arunce si in salt sa se prinda de bara din spate a masinii, sa ramana acolo agatata pana la prima oprire, sa se scuture, sa-i bata delicat in geam, prafuita, cu hainele rupte, mirosind a toba de esapament si sa-i spuna gingas "M-ai claxonat in urma cu vreo 7 intersectii, mi-am imaginat ca iti par atragatoare, vrei sa mergem sa bem ceva?". Si el ramane perplex, caci a mai claxonat intre timp o duzina de fete, la fel, fara sens sau scop.

Ca multi alti mitocani, claxoniciul se simte in largul lui cand e inconjurat de prieteni, deci nu are nici macar scuza plictiselii la volan.

Imaginati-va intreg procesul ce are loc intre portiere:

"- Si, cum a fost la munca?"

"- Ah, secretara a venit azi cu o fusta pana la genunchi si mi s-a parut asa de proasta."

"- Pai este, ba, proasta, ai dreptate. Nevasta-ta ce mai face?"

"- Ce sa faca... AUOALEU frate ia uite ce bucata!"

"- Trage-i repede un claxon, trai-ti-ar neamu'!!"

... TIT TIIIT...

"Moama, ce tari suntem!"























4810 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si cata dreptate... (Luni, 20 octombrie 2008, 10:41)

    Roxana [anonim]

    Cata dreptate ai, Bianca draga!
    Claxonicii, asa cum le spui tu, sunt o specie care se multiplica asemenea bacteriilor si infesteaza strazile. Desi sunt mici si nesemnificativi, se manifesta galagios si mananca zilele persoanelor normale.
    Bacteriile pot fi combatute cu ignoranta si/sau replici inteligente (pentru cei care se obosesc sa ia in seama aceste specimene).

    :)
  • +1 (3 voturi)    
    Partial de acord (Luni, 20 octombrie 2008, 10:47)

    Nic_Bv [anonim]

    Acest comportament face parte din apanajul unui anumit gen de barbati, burtosii-ragaitorii-urat mirositori, care au impresii de super-macho despre ei. O scuza poate fi inventata totusi, exista in tara asta o groaza de femei frumoase, e mai usor sa le inventariezi pe cele urate ca termini mult mai repede.
    Dar exista si tute, pseudo-amazoane care fac pereche buna - cel putin virtual - cu barbatii de mai sus. Cele care fie ca recunosc, fie ca nu, tanjesc sa fie claxonate pe strada.
    Mi s-a intamplat deunazi sa claxonez o cucoana care a traversat strada total aiurea si fara sa se asigure, fortandu-ma sa pun o frana sanatoasa. Efectul claxonului a fost contrar, in loc sa caste ochii si sa iuteasca pasul, fufa cu pricina incepand sa-si unduie suncile si sa zambeasca superior, fiind convinsa ca a mai racolat un admirator. De-ar sti ce frumusete de ganduri nutream pentru ea, ar fi cazut pe loc in depresie.
    • 0 (2 voturi)    
      RE: (Luni, 20 octombrie 2008, 11:51)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Nic_Bv

      Pai nu vezi ca si autoarea considera acelasi lucru cand un barbat ii scuipa in geam? De fapt poate are si dreptate. Tot de la miscari unduitoare i se trage, doar ca de data asta este vorba de miscarile masinii de pe o banda pe alta...
  • 0 (0 voturi)    
    Bine spus ! (Luni, 20 octombrie 2008, 10:54)

    sek [anonim]

    Lipsa comunicare, lipsa cuvinte, lipsa citit, lipsa respect de sine, lipsa cam la toate!
  • +3 (5 voturi)    
    Sa va fie rusine (Luni, 20 octombrie 2008, 11:59)

    Sa va fie rusine [anonim]

    ///Din pacate , statistic vb, cele mai multe claxoane sunt date de femei. Ele sunt cele nemultumite la volan, nu barbatii. Ele sunt cele care nu te-ar lasa sa iesi de pe o strada laturalnica nici daca le pici cu ceara. Ele sunt cele care nu ar trace de volan nici macar un milimetru ca sa ocoleasca o alta masina. Dar mai este mult pana permisul se va lua pe "drept". ///. Astept cu nerabdare un articol despre cum se fac cozanacii!
    • +1 (1 vot)    
      Era vb de altfel de claxoane (Luni, 20 octombrie 2008, 13:22)

      RealDeeDee [utilizator] i-a raspuns lui Sa va fie rusine

      E drept ca 80% din femei sunt varza la volan, dar articolul se refera la "claxonicii" care claxoneaza femeile de pe strada in scopul de a le atrage atentia sau mai stiu eu ce alte scopuri urmaresc.

      Nu se punea problema de claxonatul in trafic atunci cand se face verde la semafor si intr-o "nanosecunda" cineva din spate claxoneaza deja.
    • 0 (2 voturi)    
      sa-ti fie tie rusine (Luni, 20 octombrie 2008, 22:23)

      sa-ti fie tie rusine [anonim] i-a raspuns lui Sa va fie rusine

      Esti varza. Nu am vazut nici o femeie claxonand! Or fi claxonat dar eu nu am vazut. Barbati in schimb am vazut. Nu numai claxonand dar si injurand ca trebuie sa stea la stop!!! Iar de misogini complexati m-am saturat: cele mai multe accidente barbatii le provoaca! Cele mai multe parcari neregulamentare barbatii le fac! Nu spun eu, ci statisticile. Si apropo, sunt barbat, am carnet si conduc bine. Dar mai ales m-am saturat de mitocanii si smecherii din trafic!!!
    • 0 (2 voturi)    
      cozonaci? (Marţi, 21 octombrie 2008, 8:56)

      valeria [anonim] i-a raspuns lui Sa va fie rusine

      Cozonaci pe care sa ii maninci,tu, nu-i asa ? I-as propune nevestei,soacrei,mamei sau prietenei sa te lase sa te descurci singur si cu masina de spalat si cu cozonacvii, ca sa capeti putin respect.Si nu uita ,claxonatul e permis doar mitocanilor!
  • +2 (8 voturi)    
    Cu parere de rau (Luni, 20 octombrie 2008, 12:24)

    cristi [anonim]

    Cu siguranta exista mitocani in trafic dar cu siguranta femeile la volan sunt un veritabil dezastru. Pina si sotia mea le injura :)
    • -1 (3 voturi)    
      nevasta Vasile (Luni, 20 octombrie 2008, 13:36)

      nastase (care...) :D [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Cristi, si pe nevasta ta o cheama Vasile, cumva ?! :)))
  • +1 (5 voturi)    
    retarzi (Luni, 20 octombrie 2008, 15:01)

    gigel de luxembourg [anonim]

    barbatii care claxoneaza femeile pe strada, sau care le fluiera, le psss etc nu sunt decat niste looseri.

    odata, intr-un mall, imi asteptam nevasta sa iasa din magazinul unde intrase. un fraier din asta o vede, si-i arunca un psss de mare barbat. m-am dus la el si l-am intrebat: stii care e diferenta intre barbatii care fluiera femeia pe strada si aia care nu fluiera? Aia care nu fluiera o iau de nevasta. nu cred c-a inteles mare lucru ca fatza tot de bou ii ramasese.
    • 0 (2 voturi)    
      daca intelegi (Marţi, 21 octombrie 2008, 9:14)

      dacaintelegi [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      cred ca tu nu ai inteles. barbatii care nu fluiera o iau de nevasta, iar cei care le fluiera, le ///.
  • +2 (2 voturi)    
    Aprecierea (Luni, 20 octombrie 2008, 15:41)

    Coco [anonim]

    Ce sa le facem, daca unii tineri au doar acest mod de a aprecia ceva ce le-a placut, ce nu va convine? Ar fii mai bine sa nu le claxoneze? In fond si la urma urmei care este problema daca cineva o place pe Bianca si ii arunca un claxon scurt, in trafic. Caci dupa cum se spunea mai sus, la 70 km/h nici nu este timp pentru altceva. Si oricum zic sa nu le supraestimam nici pe ele, claxonatele. Daca cineva va claxoneaza nu inseamna ca v-ar si invita undeva.
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu lui coco (Luni, 20 octombrie 2008, 15:54)

      claxonata [anonim] i-a raspuns lui Coco

      corect. perfect de acord cu tine. mi-ai exprimat excelent punctul de vedere. cred ca de la a incerca sa facem educatie sociala prin niste articole, pana la a reusi sa schimbam ceva e cale lunga. momentan doar ne aratam frustrarile fata de anumite categorii sociale care ne deranjeaza. eu zic sa ignorati mai mult. lumea e mult mai frumoasa dupa.
  • 0 (4 voturi)    
    Atata vreme cat nu sunt agresivi (Luni, 20 octombrie 2008, 16:05)

    Alexia [anonim]

    ... eu zic ca e ok, stimate doamne.
    Mie mi s-a intamplat ceva mai altfel: la iesirea din metrou, la Pta Unirii, ora 9 dimineata, in drum spre job, se ia unu' dupa mine "psttt, ce tare sunteti, ce buna...." etc. Am iutit pasul, el dupa mine. In mijlocul drumului, agasata, incerc sa fac scandal "lasa-ma te rog, nu te cunosc", el nik, tot dupa mine... Eu:"daca nu ma lasi in pace, iti dau cu geanta asta in cap si chem politia!!", el:"sa te vad daca ai curaj (!!!!!) poate nu stii cine sunt eu". Sa vi-l descriu: tanar, 23-25, nespalat, genul tiganoso-vagabond, imbracat vai mama lui.
    Comentarii adiacente:
    1. Desi tipam tare, toti trecatorii se uitau in pamant, nu la noi!!!!
    2. Norocul meu ca m-a lasat in plata domnului!
    • +2 (2 voturi)    
      si ce te astepti? (Luni, 20 octombrie 2008, 17:28)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui Alexia

      si tu de cate ori ai intervenit cand acelasi nespalat se lua de batrini sau copii?

      doar nu vrei sa i atragi atentia, nu?@#$?@#$

      asa faceti toti galagie, dar nici unul n ar misca un deget. mi se pare normal, de ce sa intre altul in rahat pentru tine? dai telefon la politie, astepti, faci plangere bla bla si se rezolva. adica se rezolva cu timpul tau. doar nu te asteptia sa sara toata lumea la o bataie mica, asa inainte de serviciu pentru ca nu ti place tie ca te "pss-ie" tiganii pe drum.

      asta e tupeu deja
      • 0 (4 voturi)    
        sa vedem daca tot tupeu o sa ti se para... (Luni, 20 octombrie 2008, 18:30)

        Alexia [anonim] i-a raspuns lui ekek

        cand o pasai-o ala pe sor-ta/maica-ta sau nevasta-ta.... eventual sa-i spuna si mascari.
        Mult succes!
        • +1 (1 vot)    
          deja ... (Marţi, 21 octombrie 2008, 12:21)

          ekek [anonim] i-a raspuns lui Alexia

          deja o dai in urari de bine vad, si nu e frumos.
          problema e simpla, nu se baga nimeni pt ca traim vremuri naspa si nu vrea nimeni sa se trezeasca cu nasul spart sau chiar mai rau.
          asta e situatia si nu poti sa ai pretentia sa fie altfel. nici eu nu pot, desi poate mi as dori.

          pentru asta e platita politia din taxele noastre si la ei trebuie sa te duci sa faci plangere. nu la oameni pe strada. tu practic le ceri sa faca schimb de loc cu tine cand esti in bucluc. nu prea cred ca o sa gasesti amatori. si mi se pare normal din partea lor, anormal din partea ta. de fapt asta e o demonstratie de egoism. sa scapi tu, ca restul se descurca.

          mult succes si tie :)
    • 0 (0 voturi)    
      data viitoare (Marţi, 21 octombrie 2008, 15:33)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Alexia

      fa-i poza cu telefonul si pune-l pe site sa-i vedem moaca. platesc pe oricine il aranjeaza !
  • 0 (0 voturi)    
    Scuze ptr pleonasm (Luni, 20 octombrie 2008, 16:17)

    Alexia [anonim]

    "tipam tare", evident tipam, doar atat!
  • +5 (5 voturi)    
    S'avem pardon... (Luni, 20 octombrie 2008, 17:08)

    DEX\LEX [anonim]

    Bianca draga... bun articol dar cam subiectiv, nu crezi? Nu cred ca toti barbatii sunt primate instinctuale in trafic la fel cum nu cred ca nici toate femeile aflate sunt soferi! Majoritatea sunt doar conducatori auto!
    Si scuza-ma ca te-ntreb dar, asa zisele, doamne care sunt claxonate oare sunt imbracate doar decent sau si ostentativ?
    Dar de "doamnele" cu tot felul de masini mari(gen SUV&Co.) pe care nu le intereseaza ca exista participanti la trafic(altii in afara de ele), semne de circulatie, intersectii, semafoare si care folosesc frana pe post de acceleratie si care se deplaseaza ori foarte repede ori foarte incet, dar in ambele cazuri fara sa utilizeze si oglinzile sau banda 1 cand o sa scrii un articol?
    Acum te rog sa pui mana pe inima si cealata pe Bilbie si jura ca nu va place cand esti claxonata! Doar se presupune ca se claxoneaza doar "gagicile" care....merita, nu? :P
    Vorba aia... Soferii sofeaza, soferitele s(h)o... feresc! ;)
  • +2 (2 voturi)    
    am uitat de ce fluieram fetele (Luni, 20 octombrie 2008, 17:26)

    gigi [anonim]

    doi moshnegi pe o banca:
    -mai tii tu minte când eram în liceu si stateam pe banca asta si fluieram fetele care treceau ?
    -da, mai tin minte dar am uitat de ce oare le fluieram ?
  • 0 (2 voturi)    
    Sa nu-i uitam pe Shumaheri (Luni, 20 octombrie 2008, 22:52)

    mihai [anonim]

    In afara de claxonici, soselele patriei noastre (sa nu spunem de autostrazi) sunt pline de Shumaheri care se cred pe un circuit de Nascar atunci cand sunt la volan, atat in localitate cat si in afara. Aceste mici talente ale sofatului pot apare din cand in cand si pe micile ecrane, cand echipele Smurd se chinuie sa-i scoata dintre fiarele contorsionate ale bolidului.
  • +1 (1 vot)    
    Bizon cu claxon (Marţi, 21 octombrie 2008, 8:40)

    Radu [anonim]

    Saptamana trecuta am fost intr-o mica delegatie la Bucuresti.... vreau si eu sa-mi conectez claxonul la viteza intai... e foarte buna inventia asta si foarte utila la semafor. Stiti vreun mecanic/electrician auto care face astfel de conexiuni? As face eu manevra, dar ma gandesc ca nu e chiar asa simplu... bagi a-ntaia si se declanseaza claxonul? sau trebuie inseriat si cu ambreiajul?
  • 0 (2 voturi)    
    O intrebare dragi soferi care procedati asa (Marţi, 21 octombrie 2008, 14:18)

    Tantza si Costel [anonim]

    O intrebare dragi soferi care procedati asa.
    Daca ati afla ca respectiv mama, sora, sotia ar fi fost fluierata, "complimentata" in genul mitocanesc cum ati proceda.
    In US riscati sa luati un glont in cap. Fara gluma.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Miercuri, 25 martie 2009, 23:50)

    Chris.R [anonim]

    Sprea marea mea surprindere gasesc aceasta stire sa`i spun asa tocmai acum . Chiar zilele trecute vorbeam cu un prieten . Bai oare ce inteleg .. (nu stiu cum sa`i numesc .. dar defapt i`a denumit domnisoara Bianca Nicolae claxonici :)) ) claxonicii astia ... cand isi manifesta dorinta de a capta atentia unor alti participanti la trafic . Adica e foarte stupid ... toate femeile din trafic interpreteaza gen "" Buna uite ce taran incult si lipsit de educatie sunt " in loc de ce spera ei .. flirtul cu care au dat pe spate soferitza respectiva sau ma rog pers claxonata oricum . Felicitari pt stire .