Nimicul Paris: Romania, tara de crestini" />

Print Nimicul Paris: Romania, tara de crestini" onclick="printArticle('http://www.hotnews.ro', '4925335')" style="cursor:pointer;"/>
YM Nimicul Paris: Romania, tara de crestini" onclick="sendArticleLinkByYM('http://www.hotnews.ro', '4925335', 'http://life.hotnews.ro/stiri-prin_oras-4925335-nimicul-paris-romania-tara-crestini.htm')" style="cursor:pointer;"/>
E-mail Nimicul Paris: Romania, tara de crestini" onclick="sendArticleLinkByMail('http://www.hotnews.ro', '4925335', 'http://life.hotnews.ro/stiri-prin_oras-4925335-nimicul-paris-romania-tara-crestini.htm')" style="cursor:pointer;"/>
Mai mare|Mai mic

Nimicul Paris: Romania, tara de crestini

de Andrei Mantog     HotNews.ro
Joi, 23 octombrie 2008, 13:08 Life | Prin oraş

Un penticostal, un ortodox si o baba intra intr-un troleibuz. Stati asa, nu va speriati, ca nu-i banc. Chiar au intrat, si era troleul 61, daca va intereseaza. Ortodoxul, cu barba, imbracat in camasa neagra, raiati negri, adidasi albi. Penticostalul era mai hippie asa, cu blugi uzati, tricou cu o inscriptie profana si sapca neagra, cu un C mare pe ea. La baba nu m-am uitat.  

Ortodoxul se aseaza si incepe sa citeasca o carte de rugaciuni colorata cu rosu si albastru. Desi n-am vazut stema Stelei, presupun ca era o carte scrisa de Gigi Becali. Penticostalul intra in vorba cu el: “Doamne ajuta! Sunteti ortodox?” (A se vedea ca, in momentul in care cei trei au urcat in autobuz, nimeni nu si-a dat seama decat de baba ca-i baba, nu si de ortodox ca-i ortodox si nici de penticostal ca-i penticostal, dar eu sunt narator omniscient, de-aia mi-am permis sa va pun de la inceput in tema).  

In fine, ortodoxul confirma ca-i ortodox. Penticostalul, probabil vreun piarist al Bisericii Penticostale, il intreaba mieros: “Pai si nu vreti sa veniti la noi, la Biserica Penticostala?” Ortodoxul se intrerupe din citit. Se vede pe fata lui ca-i nitel zdruncinat in credinta. Se intreba, probabil, ce-i iese. Dar penticostalul nu face nici o oferta, asa ca ortodoxul isi lasa optiunile deschise: “Daca Domnul ma va chema, vin” (scriu “Domnul”, cu D mare, pentru ca banuiesc ca era vorba de Dumnezeu, nu de domnul director al Bisericii Penticostale sau de alti domni care fac recrutari pe-acolo).  

Penticostalul, sigur pe el si pe Domnul, se grabeste sa-l asigure de faptul ca Domnul e foarte interesat de serviciile lui: “Domnul va va chema sigur, ca are nevoie de oameni” Haida-de! E lipsa de forta de munca la Biserica Penticostala, ba, tata! Da’ ce-o face Domnu’ cu penticostalii astia, de-i trebuie asa multi? I-o pune sa vulcanizeze vreun nor, sa coasa vreo aripa de inger, sa sudeze vreo aura? Ortodoxul pare interesat: “Dar unde e biserica asta?” Penticostalul pare cam prost: “In Philadelphia” Ortodoxul: “Unde?!” Penticostalul se prinde ca pe ortodox il intereseaza filiala din Bucuresti: “Aaa, in Sebastian“. Apoi, conversatia incepe sa lancezeasca. Ortodoxul se ridica, cobora la urmatoarea. Cei doi nu uita, insa, sa-si dea o intalnire. Penticostalul: “Poate o sa ne revedem in ceruri“. Cu un ton de parca ar fi zis ca poate se vor revedea la coada in Carrefour. Ortodoxul e de acord: “Poate… Pace Domnului!“. Sfarsit.  

Ce-i cu baba, intrebati? Nimic, baba era o figuranta.    

Scrieti-ne intamplarile voastre din Bucuresti pe adresa andrei.mantog@hotnews.ro


www.mantzy.wordpress.com
























5148 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    :)) (Joi, 23 octombrie 2008, 13:56)

    Dan [anonim]

    Funny! :))
    I like it!
  • +2 (2 voturi)    
    actorii figurantul si spectatorul (Joi, 23 octombrie 2008, 14:44)

    bebe [anonim]

    Astia au facut misto de tine si nu te-ai prins.
    Doar jucau teatru ... credeai ca vorbeau serios?
  • -1 (5 voturi)    
    mantzy, get a fuckin' job ! (Joi, 23 octombrie 2008, 15:05)

    cocosila [utilizator]

    mare talent postmodernist... ce bine ti-ar mai sta pe santier la turnat betoane...
  • +2 (2 voturi)    
    old stuff (Joi, 23 octombrie 2008, 15:25)

    ilsa [anonim]

    a fost oarecum amuzant prima data cand am citit "articolul", acum cateva luni bune..
    nu mai ai inspiratie mantzy?
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Joi, 23 octombrie 2008, 22:03)

      Repetentul [anonim] i-a raspuns lui ilsa

      exact asta vroiam sa zic si eu... acum am repetat si eu ideea... ;)
  • -2 (4 voturi)    
    bai, ne leshi? (Joi, 23 octombrie 2008, 16:17)

    MirceaA [utilizator]

    nici de banc sec nu-i bun. E mai bun ala cu crocodilii care zburau de trei zile si se mirau ca-i tot joi.
  • +3 (3 voturi)    
    mm (Joi, 23 octombrie 2008, 18:17)

    mm [anonim]

    biserica peticostala Filadelfia din Sebastian. Trec pe langa ea zilnic. (btw ... asa se scrie :) )
    • -1 (1 vot)    
      doar pe langa? (Joi, 23 octombrie 2008, 22:55)

      mbasa [anonim] i-a raspuns lui mm

      ei, na. si n-ai intrat acolo nici macar din curiozitate? incearca! eu am fost. merita!
  • -2 (2 voturi)    
    schimba ceva (Joi, 23 octombrie 2008, 19:06)

    eu [anonim]

    iti sugerez o reconversie profesionala
  • +1 (1 vot)    
    NIMICUL PARIS (Joi, 23 octombrie 2008, 21:52)

    sanda zeic [anonim]

    excelent
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Sanda Zeic (Joi, 23 octombrie 2008, 22:37)

      george mutu [anonim] i-a raspuns lui sanda zeic

      EXCELENT,CE?
    • 0 (0 voturi)    
      NIMICUL PARIS (Duminică, 26 octombrie 2008, 18:55)

      vm [anonim] i-a raspuns lui sanda zeic

      nu mi se pare nimic interesant!
  • -1 (1 vot)    
    O mare rugaminte (Joi, 23 octombrie 2008, 22:34)

    mutu [anonim]

    Stimate Domn(Doamna) Mantog, "Ortodoxul" din poveste este o pura inventie !Esti un mincinos!De ce?Fiindca spui ca era imbracat cu "raiati negri"!Pentru cultura matale(fie ea si generala),se cam scrie si se spune REIATInu RAIATI.
  • -2 (6 voturi)    
    ptr mantzy... (Vineri, 24 octombrie 2008, 0:16)

    gottlob_ [anonim]

    ai fost vreodata la penticostali la biserica? eu cred ca tu ii iei la mishto fara sa-i cunosti. ei chiar fac ceva, ei cheama oamenii la Domnul (cu D mare ca se refera la Dumnezeu). Ortodoxul tau daca incepe sa mearga la penticostali o sa se lase de bautura,fumat, (poate droguri) injuraturi, curvasarai (sa il citez pe marele ortodox Jiji) si nu in ultimul rand dar cel mai important va incepe sa citeasca Biblia, care este cu adevarat Cuvantul lui Dumnezeu...
    • +1 (1 vot)    
      hmmm (Vineri, 24 octombrie 2008, 8:28)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gottlob_

      nu bautura, nu fumat, nu injuraturi, nu curvasarii... si atunci de ce mai traiesc? Pt. a face umbra pamantului degeaba???? Sa faca bine sa se si castreze ca altfel perpetueaza greseala.
    • -1 (1 vot)    
      bey, penticostale (Vineri, 24 octombrie 2008, 10:33)

      gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui gottlob_

      daca stii tu vreun ortodox adevarat care fumeaza si se drogheaza sa-l iei la tine la penticostali.
      • +1 (1 vot)    
        Ortodocsi adevarati... (Vineri, 24 octombrie 2008, 22:03)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Adevaratule...
        (parca as raspunde la "Gigel a-nviat")
  • 0 (0 voturi)    
    cool (Vineri, 24 octombrie 2008, 0:53)

    Pink Z [anonim]

    hahaha ! marfa !
    • 0 (0 voturi)    
      Ahaha behehe (Vineri, 24 octombrie 2008, 15:05)

      Rin Tin Tin [anonim] i-a raspuns lui Pink Z

      Ahaha, unii chiar nu se prind. Incep sa cred ca de curand a avut loc in Rromania un eveniment major, care a hacuit parti mari din creier multor conationali. Altfel nu se poate explica imensul aflux de retardati sadea de pe internet. E incredibil.
      @ Mantzy : fun :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mantzy, artistule... (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:24)

    Ben [anonim]

    Mantzy, artistule, faci tu ce faci si iara dai cu religia de pamant. Pentru public e ok, cei ce au ochi sa-ti vada cultura in domeniu se linistesc sa-ti mai aprecieze IQ-ul si ocazionalul simt al umorului; adica le ai degeaba...
    Pentru tine e bai, ca nu stii cand se gata filmul si dai ochii cu Regizorul; ce faci atunci, i-o bagi pe aia cu ' If crestinism = dragoste, tu = fanatic' (pentru necunoscatori asta-i un citat din Mantzy)? Numa' blogul sa ti-l ia la puricat si nu-i mai trebuie altceva...
    Think twice.
  • 0 (0 voturi)    
    la cererea cititorilor... (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 9:22)

    ispy [anonim]

    bah, da ai mai dat asta. sau l-ai reluat la cererea fanilor:)))))
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea... (Duminică, 26 octombrie 2008, 2:26)

    zack [anonim]

    unora, tot ce le trece prin cap.... li se pare bun de scris... sec dom'le.... sec (capul... evident)
  • 0 (0 voturi)    
    bine scris, mai vrem.... (Duminică, 26 octombrie 2008, 8:30)

    dorinteodor [anonim]

    scrie ceva si cu basescu, tariceanu, elena, elena, becali, boc, geoana,.....