Madmoazela printre spectatori

Mitocanul-spectator

de Bianca Nicolae     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2008, 17:21 Life | Prin oraş

Mitocanul este, in cele mai nefericite cazuri, si mare amator de arta. Sau mare amator de aparente. Mitocanul pseudointelectual nu e insa si un maestru in arta de a se deghiza, drept pentru care e usor de reperat in multimea de spectatori. De-ar fi si la fel de usor de anihilat...

Din seria "Cum ne mai batem joc de munca oamenilor", teatrul e un domeniu fructuos pentru mitocani. Actorii isi dau obstescul sfarsit pe scena, iar marlanul hahaie, se pupa, sparge seminte, iar daca e simtit peste medie, se va multumi sa dea doar esemesuri, insa telefonul tot va bipai, tiui sau urla de foame.

In pofida avertismentului sonor de la inceputul fiecarei reprezentatii, il stiti, "Stimati spectatori, va rugam ca pe durata spectacolului sa va inchideti telefoanele mobile", nesimtitul va fi in continuare un rebel al societatii si al bunului simt. Insa de vreme ce te adresezi cu "stimati", e foarte probabil ca mitocanul in cauza sa creada ca nu vorbesti cu el si sa te ignore.

Iata, asadar, situatia ideala: "Stimati spectatori, va rugam ca pe durata spectacolului sa va inchideti telefoanele mobile. Bun, acum stam de vorba cu restul: Bastanilor/smenarilor/titanilor, rugamintea noastra umila este ca extraordinaria dumneavoastra sa binevoiasca macar a-si da telefoanele pe sailant, sa nu se mai lateasca pe cate doua scaune si, daca nu cerem prea mult, sa nu-i mai indese limba in ureche bucatii de langa el."

Un tanar actor grabit pe care l-am intrebat care e cel mai urat lucru din teatru mi l-a indicat prompt pe mitocanul-spectator. Nu cunosc limite, respect, arta si per total, nu le pasa, ca ei sunt acolo doar pentru a fi vazuti, nu pentru a vedea. Solutia? Vrei bilet, te prezinti cu banii, cazierul si diploma de BAC.




















1709 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Bila alba vs bila neagra (Vineri, 31 octombrie 2008, 2:23)

    afterhours [anonim]

    Sunt total de acord cu ce spui tu, dar mai exista si exceptii, mie mi s-a intamplat ca dupa mult timp in care nu am vazut decat birou, deplasari, clienti, acasa, aventual mancat, apoi somn, sa imi permit sa merg la un spectacol sau film, ei si acolo cu telefonul pe silent te suna clientii, situatie frustranta, ba chiar enervanta, si pe cand sa ies de p rand ca nah, la al 5-lea tel deja e suspicios, lumea se ofusca in spate si asa mai departe. Cu scuzele de rigoare mentionate.

    Deci mi se pare ca te legi prea mult de aparente.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu conteaza ,tot Mirlan esti ;de Bucuresti (Vineri, 31 octombrie 2008, 6:19)

      spy [anonim] i-a raspuns lui afterhours

      Tu esti un greu in tip care se duce peste tot cu telefonul.Afla greule ca esti doar un slusbas mic si neisemnat.Adevarati GREI isi inchid telefonul cind ajung acasa.Adica viata lor e mai importanta decit 100 de euro bonus.Oameni care isi permit sa inchida telefonul cei care isi respecta tabieturile si sunt stapini pe timpul lor asti sunt ADEVARATI.Restul acesti Ocupati sunteti niste drone;nu contati de fapt.
    • +3 (3 voturi)    
      intrebare (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:27)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui afterhours

      ce vina au cei din jurul tau, care au venit sa vada o piesa de teatru, ca tu esti un om atat de important al planetei, care nu-si poate inchide telefonul 2 ore? Cand un animal hotaraste sa traiasca in societate, trebuie sa se supuna legilor si regulilor ei. Daca regula este "inchideti telefoanele mobile", te supui. Nu poti sau nu vrei sa te supui, iesi afara.
    • +4 (4 voturi)    
      Opreste-l (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:47)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui afterhours

      Daca tot spui ca dupa multa vreme iti permiti luxul sa mergi la un spectacol, pai atunci nu inteleg de ce esti masochist si nu iti opresti telefonul. A, nu poti, ca-s clienti importanti? Pai scuze, dar nu i-ai educat cum trebuie. Sa inteleg ca nici noaptea nu poti sa iti opresti telefonul? Asta e o prostie, intotdeauna poti sa-ti opresti telefonul, este vorba de bun simt, atat.
    • +1 (1 vot)    
      Ba, (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:13)

      Marcel Iesia [anonim] i-a raspuns lui afterhours

      Ma lesi , cu clientii tai de la 8 seara ... ma lesi .... ba, da ... ma lesi ?
  • +2 (2 voturi)    
    Care diploma de bac ? (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:14)

    belphegor [anonim]

    ...cea luata pe bani dupa cursuri "la distanta" ? Si BRAVO Spy, Mircea, Dan. Sariti la beregata mitocanului. Ce nu se poate kk fara telefon ? Pai eu nu ajung sa ma duc la un spectacol dar daca imi pun acasa AIDA, timp de trei ore opresc toate telefoanele. Cu si/sau fara "fir".
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiu daca da sau ba (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:10)

    MiToCaNu De StRaDa [anonim]

    Ok OK Ok OOOk
    gust teatrul , si ma duc cat de des pot si imi permit. Oricum mitocanii de teatru sunt putin mai superiori celor de cinema, deoarece sunt mai rari ... si ca sa intri la teatru te costa putin mai mult biletul decat la cinema.
    In Cluj, sunt destul de rari la National, si absenti total la Puck - teatrul de papusi . In cinema .. e drept sunt de-i poti "intoarce" cu furca. Ce ma mai distreaza pe mine sunt "jmecherii" rupti la fund care umbla cu telefonul lor luat in rate "ultima jeneratie" si asculta TARE imreuna cu inca un "tovaras" ceva manele sau hit-uri de ultim minut in timp ce se plimba pe strada si vorbesc MAI TARE despre ... fan .
    Bla bla bla
    Societatea ii va tria, oricum.
  • +1 (1 vot)    
    Nu, nu-i va tria societatea.. (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:16)

    Ion Ion [anonim]

    Pe astia nu-i poate tria decat o holera, o ciuma, ceva...Altfel, tinand cont ca se puiesc de 3 ori mai mult decat oamenii responsabili si educati, vor deveni in 10-20 de ani majoritari net. In decursul istoriei, civilizatia umana a fost asanata de razboaie, molime, si selectia naturala. De cand ajung sa traiasca toti avortonii, gratie avansului luat de medicina si grijii exagerate pe care le-o poarta tot felul de comitete si comitii, ADNul uman a luat-o la vale.
  • +1 (1 vot)    
    mitocanii nu merg doar la teatru... (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:51)

    donna [anonim]

    ...ei merg si la concerte simfonice, "se arata" pe la ateneu sau la sala radio. Daca intirzie, intra in sala in timpul concertului, calca zgomotos (mai ales mitocancele cu tocuri) si sint in stare si sa scoale un rind intreg in picioare ca sa-si ocupe locurile. De parca n-ar putea astepta 10-15 minute pauza dintre parti. Tot mitocanii "melomani" uita sa-si inchida telefoanele mobile, isi sufla nasul sau isi scuipa plaminii exact in timpul celor mai sublime pianissime. Mitocanii si mitocancele mesteca guma clefaind zgomotos sau rontaie bombonele sau ciocolata dupa ce desfac, tot in timpul celor mai sublime pianissime, ambalajul fosnitor. Mitocancele vin impopotonate cu zorzoane metalice care zornaie zgomotos la orice miscare (si parca au trinji in fund, se misca tot timpul). Concertul simfonic le deschide si pofta de vorba, cind li se pare cel mai potrivit moment pentru o sueta cu vecina de scaun. Mai sint si unii domni mitocani care simt nevoia sa fredoneze ca sa arate ca stiu partitura, iar unii bat chiar ritmul cu pantoful, sa-l "ajute" pe dirijor. Si mai sint destui mitocani de ambe sexe care-si aduc virusii cu ei si vin sa tuseasca si sa stranute in draci la concert, in loc sa stea acasa si sa bea un ceai.