Zambeste, maine va fi mai Frizebad

de Mantzy     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:04 Life | Prin oraş

frizebad
Foto: www.raduionescu.ro
Nu mai am baie acasa. Se lucreaza. Acum doua saptamani, muncitorii mi-au spus ca termina intr-o saptamana. Fac dus rar, la prieteni. Spal haine rar, in Regie, cu 3 lei incarcatura. Stiu, nu va intereseaza. Era doar un preambul, ca sa intelegeti ce-am cautat eu la frizeria Frizebad marti seara.   

Eram netuns, nebarbierit si nespalat pe cap de 3-4 zile. Mi-am adus aminte ca, pe Regina Elisabeta, undeva in apropierea intersectiei cu Calea Victoriei, e o frizerie al carei nume ma amuza de fiecare data cand o vad: Frizebad. M-am intrebat mereu cam cat de prost pot sa tunda oamenii de-acolo. Urma sa aflu.  

Am intrat, deci, in frizerie, insotit de o fata care a avut ghinionul sa fi acceptat in prealabil sa ma insoteasca la tuns. Era singura fata din incapere. In rest, vreo zece frizeri asezati pe doua randuri si (aproape toti) cu parul alb. Ba mai mult, toti semanau intre ei si, parca, aduceau putin cu doctorul Ciomu. Sau o fi fost doar imaginatia mea. Pana si zgomotul foarfecelor era uniform.  

Pana si clientii semanau intre ei: niste tipi ferchezuiti trecuti binisor de 40, poate chiar de 50 de ani. Toti cu freze atat de vechi incat uitandu-te la ei iti aminteai filme clasice. Uite-l pe asta, zici ca-i Clark Gable in Gone with the Wind. Uite-l pe Martin Sheen in Apocalypse Now. Sau uite cum ar fi aratat James Dean daca ar fi trait pana la 50 de ani.  

In fine, ma asez pe scaun. “Cum va tund?”, ma intreaba frizerul Ciomu. Mi-e rusine sa-i dau orice directiva care ar indica faptul ca mi-as dori o tunsoare care sa nu fi fost la moda in anii’70. Nici prin gand nu mi-a trecut sa aduc vorba de masina de tuns. “Cum vreti dumneavoastra, da’ mai scurt decat acum”, ii zic. Ma tunde atent, batraneste, taind cate putin la varfuri.  

Dupa jumatate de ora, inca tunzand, Ciomu ma intreaba daca n-as vrea sa ma si barbiereasca. Aoleo, imi zic. Pot sa-l refuz pe omul asta care-si face meseria cu atata daruire? Nu pot. Si nici adrenalina care mi-a pompat in vene cand briciul imi mangaia carotida nu am putut-o refuza.  

Dupa zece minute de ras incununate de succes, adica fara retezarea niciunei bucati de piele, Ciomu ma intreaba daca n-as vrea cumva sa ma spele si pe cap, “sa nu iesiti in oras plin de par cu domnisoara”, care oricum imi facea semne disperate de pe bancuta de asteptare, incadrata de-un Henry Fonda si-un Jack Lemmon. Mi-am cerut scuze din priviri si i-am zis omului sa ma si spele.  

Apoi, de data asta fara sa ma mai intrebe, Ciomu si-a pus pe mana o manusa de super-erou care vibra si a inceput sa-mi faca masaj. Pe cap, pe frunte, pe obraji, pe gat. La umeri l-am oprit. A pus mana pe o perie: “cum il pieptanam?”. Poftim?! “Eu nu ma piaptan”, ii raspund eu, jignit.  A trebuit, insa, sa suport sa-mi usuce parul cu feonul, desi i-am spus ca nici asta nu fac, de obicei.  

M-am dus la casa sa platesc. 60 de RON. Plus 5 lei bacsis lui Ciomu. Mai bine ma tundeam tot in Regie, la prieteni.      
























5135 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Deci a fost foarte bine (Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:32)

    Mihai [anonim]

    Dupa ce-am citit am ajuns la concluzia ca in frizeria respectiva frizerii sunt politicosi, priceputi si rabdatori cu diversii clienti cu prejudecati care se mai ratacesc pe acolo si pe urma, din lipsa de inspiratie se apuca sa scrie aberatii fara sare si piper.
  • +3 (5 voturi)    
    Porcarie... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 1:05)

    Aurelian [anonim]

    Si de ce trebuie sa citesc eu mizeria asta...?
    • 0 (0 voturi)    
      Uite de aia (Duminică, 9 noiembrie 2008, 20:55)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Aurelian

      De fraier ca ia intrat pe site ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Subiect (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:55)

    Nume [anonim]

    Un om fumat a mers la frizerie ... caterinca!
    • +5 (5 voturi)    
      montzy (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:26)

      Ema [anonim] i-a raspuns lui Nume

      Mantzy prietene, nu-s frizeriile astea de nasul tau baiatule, tu du-te in regie, ca acolo de tunde de cati bani ai. Vezi poate te trezesti si cu vreo 2,3 gandaci mici in freza...ca e la moda. Tre sa ai si putina imaginatie si cultura sa poti judeca o tunsoare buna si tipii aia chiar sunt foarte priceputi.
  • +4 (4 voturi)    
    am inteles (Vineri, 7 noiembrie 2008, 13:06)

    margot [anonim]

    deci pe tine te-a enervat ca un om te-a tuns bine fara sa se grabeasca, te-a mai si barbierit fara cusur si ti-a facut si masaj.

    probabil ai fi fost fericit daca te-ar fi tuns in graba si inegal, te-ar fi ciupit cu foarfeca de o ureche si te-ar fi trimis in strada cu vreo 3 bucati de hartie igienica in barba, sa opreasca sangerarea.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai uitat ciupercile! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:11)

      Sicktir [anonim] i-a raspuns lui margot

      Margot, ai uitat din enumerarea ta si vreo superba tricofitie, pe care la frizeriile de cartier ti-o iei sigur, bonus, ca e tunsul ieftin!
      Mai Mantzy, zi-le ma mai cu talent si gaseste si tu niste subiecte mei interesante. Astea sunt fumate sau daca vrei, tunse! Pe cine intereseaza ca te-a tuns pe tine un frizer (de altfel foarte cumsecade din cate vad) si n-ai fost nemultumit? Mie mi-a gaurit unul cauciucul la masina si nu m-apuc sa scriu la ziar!
  • +3 (5 voturi)    
    frizebad (Vineri, 7 noiembrie 2008, 16:49)

    RAzvan [anonim]

    Baietica frizeria asta daca nu e pe gustul tau nu trebuie sa-i faci antireclama. Puteai pur si simplu sa treci pe langa ea fata sa intri. Daca nu ai bani munceste mai mult poate primesti o prima.

    Aviz amatorilor batraneii saunt chiar profesionisti si isi fac meseria cu placere..
    • +1 (1 vot)    
      mersi de pont (Vineri, 7 noiembrie 2008, 20:04)

      akanom [anonim] i-a raspuns lui RAzvan

      o sa-i incerc - imi place o tunsoare buna si timpul pe care cineva profesionist il dedica pentru ca eu sa ma simt si sa arat bine.
      acum platesc dublu pentru tunsoare, in care includ bacsisul de 10%, dar frizerita mea face banii astia. totusi nu ma simt foarte conforabil sa ma tunda o doamna, o sa incerc sa am o legatura (ca daca zic relatie taranii ca mantzy inteleg altceva) cu un batranel d'asta profesionist cu mana sigura. Articolul este de fapt o reclama pentru mine, si o sa incerc Frizebad cat de curand (tre sa-mi creasca parul intai)
  • +1 (1 vot)    
    60 de ron pe tuns... (Vineri, 7 noiembrie 2008, 17:58)

    cristi [anonim]

    am masina de tuns acasa, si ma rezolva prietena. the end. uite, si eu pot scrie articole.
  • +3 (3 voturi)    
    Frizerie (Vineri, 7 noiembrie 2008, 18:38)

    Expatu [anonim]

    Stimabile,

    stabilimentul de mai sus poate poarta un nume mai neobisnuit, insa serviciile prestate la care faci referire..cred ca se adreseza unei alte catgorii de clineti. Categorie din cate inteleg ..nu faci parte.. Sunt poate persoane care platesc acest onorariu pentru ca sunt poate tratati cu mult mai multa atentie si poate chiar primesc un serviciu fara cusur
    Sunt sigur ca exista cel putin cateva mii de alternative in capitala..deci ce te impiedica sa faci o comparatie d.p.d.v. client si nu doar polemica ieftina.
  • +3 (3 voturi)    
    las-o incolo cu publicitatea negativa (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:26)

    nick [anonim]

    Ce ti-au facut oamenii aia? eu ma tund acolo de 6 ani si intotdeauna serviciile au fost EXTRA.

    Faptul ca tu esti obisnuit sa mergi la frizeriile din coltul regiei sau mai stiu eu carui cartier nu inseamna ca trebuie sa incepi sa faci publicitate negativa unor firme dintr-o (evident) cu totul diferita clasa.

    Eu unul te-as da in judecata pentru publicitate negativa, daca as fi in locul lor. Sau as pune pe cineva sa te tunda cu flacara, daca la frizerie nu-ti place.

    Pentru cititori: Frizebad este o frizerie de calitate superioara, pe care v-o recomand cu caldura. Nu veti fi dezamagiti!
    • 0 (2 voturi)    
      reguli (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:25)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui nick

      parca e interzisa reclama pe situl acesta. moderatori hotnews, luati atitudine :)))

      uitati-l pe cel de mai sus si radeti de el, in 6 ani de zile a dat in jur de 75 de milioane pe ras tuns si frezat... cu banii astia iti luai o masina de tuns si petreceai si o vacanta intr-o tara unde frizerii nu iti sug banii din portofel pentru a face ceva ce le place.
      • +1 (1 vot)    
        nenea cristi? (Duminică, 9 noiembrie 2008, 3:41)

        nick [anonim] i-a raspuns lui cristi

        nene, e alegerea mea sa dau cati bani am chef pe ce imi place si consider ca merita. si imi mai permit si sa nu imi pese ce cred altii despre asta.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 7 noiembrie 2008, 22:30)

    nick [anonim]

    se vede ca esti de-al regiel, domnule "mantzy".

    Hotnews: de-astia va angajati voi? oare de ce? poate pentru ca sunt 3 lei bucata?
  • -2 (2 voturi)    
    Zambeste,cand esti tuns la...portofel! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 13:06)

    costache [anonim]

    In aceste vremuri,e normal ca oricine sa-si permita servicii-pe cat e-n stare sa plateasca!Dar......!Un frizer de firma,are clientii lui-chiar pe baza de abonament si oricand,la el este ...rand!DSar.....!Cand prinde cate un ...amarastean,de ce nu-i respecta comanda,data de client la inceput ,urmand ca apoi,sa-i "faca"(presteze)servicii-necomandate????Nu cumva,din lipsa de clienti,din cauza foamei prin care trece,din lipsa de profesionalism,din lipsa eticii in profesie????Nu cumva ,face economie si la detergent si dezinfectante?Schimba fotele,dupa fiecare client<,dezinfecteaza ustensilele???Are carnet de sanatate,s-a spalat pe maini dupa folosirea grupului sanitar!???!Clientii importanti,sunt cei care-i calca pragul-de mai multe ori !Oricum reclama negativa,e mai ieftina,dar-dupa mine....paguboasa !Noroc,cu apropierea varstei de....pensionare!
  • -3 (3 voturi)    
    Exact! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 16:59)

    George Hari Popescu [utilizator]

    Am fost si eu acolo acum multi ani si vad ca situatia e aceeasi. Frizeri vechi, apucaturi comuniste de tip ras - tuns - frezat - masaj. Dar parca nu-i poti refuza, nu? La cum imi sta mie parul, oricum nu conteaza cine ma tunde. Dar descrierea e foarte buna, un reportaj urban interesant.

    Acum dau 10 lei cu bacsis cu tot in cartier, ca sa-mi taie parul in exces.
  • +3 (3 voturi)    
    Confuzie amuzanta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 18:08)

    comment [anonim]

    Daca se cheama Frizebad nu inseamna ca tund prost si sunt ieftini cum probabil ai crezut.
    In rest procesul se desfasoara exact asa cum ai descris.
    Oamenii de la Frizebad isi fac treaba foarte bine din punctul meu de vedere. E frizeria la care ma tund cel mai des in ultimii ani.

    Succes data viitoare.
  • 0 (2 voturi)    
    slab (Duminică, 9 noiembrie 2008, 14:49)

    anonimus [anonim]

    atat de slab articolul, desi vrea sa para smecheresc...
  • +1 (1 vot)    
    Super frizerie (Vineri, 18 iunie 2010, 11:09)

    geneeus [anonim]

    Eu ma tund la Frizebad de 30 de ani. Este cea mai profesionista frizerie din Bucuresti sau poate din tara. Am mai incercat alternative de cartier dar mi-a parut tare rau. Este adevarat ca este mai scumpa (30lei tuns simplu) dar rezultatul este incomparabil cu restul frizeriilor...Poate nu stiati dar inainte de revolutie se numea Frizeria nr. 1
  • 0 (0 voturi)    
    superfrizeria (Joi, 29 iulie 2010, 23:17)

    inna [anonim]

    se cheama Frizebad deoarece pe patron il cheama Badea si e un supertip care lucreaza cot la cot cu ceilalti
  • 0 (0 voturi)    
    Frizebad (Sâmbătă, 28 august 2010, 11:18)

    parispyramides [utilizator]

    Eu am fost forte fericit cu serviciul de la Frizebad . Am pus o video pe Dailymotion ( Mon salon de coiffure préféré) pentru a arata atmosfera si profesionalismul acestui salo.
  • 0 (0 voturi)    
    Frizebad (Sâmbătă, 28 august 2010, 11:31)

    parispyramides [utilizator]

    Am fost forte multumit cu serviciul de la Frizebad . Am pus o video pe Dailymotion( Mon salon de coiffure préfére) pentru a arata atmosfera si profesionalismul acestui salon . http://www.dailymotion.com/video/xef45d_mon-salon-de-coiffure-prefere_travel
  • 0 (0 voturi)    
    Frizerie excelenta (Luni, 26 septembrie 2011, 16:51)

    ddalex [anonim]

    Tocmai m-am tuns acolo - excelenta frizerie, servicii, atmosfera, profesionalism; de acum numai pe acolo ma duc.