(GALERIE FOTO/VIDEO) Jean Michel Jarre si gura de Oxygene de la Polivalenta

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2008, 13:22 Life | Prin oraş

Galerie Foto: Jean Michel Jarre la Bucuresti
La Sala Polivalenta, pe 10 noiembrie, circa 6.000 de fani si-au vazut visul cu ochii - pe Jean Michel Jarre live. In concertul acestuia, piesele de pe albumul "Oxygene" au fost realizate integral fara computer, cu ajutorul a 60 de sintetizatoare.

Din concert, declarat ca fiind "unul intim, de interior", au lipsit spectacolele de laser, iar sonorizarea a nemultumit o parte din spectatorii aflati in primele randuri. Cu toate astea, Jarre a fost aplaudat calduros la sfarsitul fiecarei piese si a spus, la final, ca si-ar dori sa revina anul viitor in Romania, pentru un "concert mai mare, in aer liber". "Bucurestiul a fost calduros si insorit, cu oameni fermecatori si un public cald. Am cantat bine si mi-am spart o toba pentru ca am lovit-o prea tare", scrie artistul pe blogul sau.

Jean Michel Jarre
Foto: Hotnews
Ieri seara, desi concertul incepuse, in fata Polivalentei inca mai asteptau cateva zeci de fani, sperand sa mai poata cumpara vreun bilet la negru. Slabe sanse, avand in vedere ca dinauntru se auzeau deja acordurile din "Oxygene 2", iar sala era plina. Concertul a inceput la ora 20.30, iar spectatorii, majoritatea trecuti de 40 de ani, l-au urmarit fascinati pe Jean Michel Jarre si sunetele sale futuriste.

Imbracat simplu, in jeansi si jacheta de piele, cu parul in ochi, Jarre s-a agitat pe tot parcursul concertului intre sintetizatoarele sale, precum un om de stiinta printre eprubetele din laborator. La fel precum un cercetator, Jarre adauga zeci de mici "ingrediente" care, adunate la un loc, au dat la iveala o mixtura perfecta.

De la sunetul clipocitului apei, la plansul unei femei sau la orga unei biserici, toate au iesit de sub butoanele sale de-a lungul pieselor de pe albumul "Oxygene", lansat in 1976. Din spate l-au secondat trei muzicieni, Francis Rimbert, Dominic Perrier si Claude Samard, ascunsi si ei in spatele altor sintetizatoare, monitoare si clape. Miscarile celor opt maini au putut fi urmarite mai bine cu ajutorul unui panou mobil de oglinzi, situat deasupra scenei.

Jean Michel Jarre
Foto: Hotnews
Jarre a lasat sunetele si gesturile sa vorbeasca. Si-a incurajat publicul prin indemnul de a aplauda la piesele mai ritmate, agitandu-si bratele si sarind cu o energie demna de invidiat pentru cei 60 de ani ai sai. In acest timp, in spatele muzicienilor se proiectau imaginea albumului "Oxygene": un glob pamantesc decojit, in miezul caruia se afla un craniu uman. A urmat o calatorie virtuala printre cotloanele, arcadele si prapastiile acestui craniu.

Cunoscut pentru faptul ca isi fabrica singur instrumentele, multumita experientei de inginer si sunetist, Jarre a incantat publicul cu tereminul, un instrument care emitea sunete fara sa fie atins. Un mic pupitru din care sunetele ieseau ca dintr-o cutie muzicala, "subjugat" fiind de miscarile artistului. Atunci cand acesta isi misca mainile sau picioarele intr-un anumit fel, fara a-l atinge, instrumentul emitea anumite tonalitati.

La final, Jarre le-a multumit spectatorilor: "Ati fost minunati!", a strigat acesta, pregatindu-se sa plece de pe scena. A revenit, in urma aplauzelor indelungate, pentru doua bisuri: "Oxygene 13" si "Oxygene 4", pe cea din urma dedicand-o "tuturor, pentru ca va iubesc! Vive la Bucharest!", a mai strigat Jarre.

Concertul s-a incheiat la ora 22, cu dorinta exprimata a lui Jarre de a reveni la Bucuresti anul viitor, pentru un "concert mai mare, in aer liber".

"Oxygene 4" live la Polivalenta

























2497 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    instrument (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:26)

    R [anonim]

    este vorba de un Termenvox, actionat de cimpul electromagnetic al miinilor
    • 0 (0 voturi)    
      theremin (Marţi, 11 noiembrie 2008, 19:26)

      s [anonim] i-a raspuns lui R

      Este vorba de http://en.wikipedia.org/wiki/Theremin
      si nu are legatura cu picioarele, poate doar ca v-ati bagat picioarele in el de articol...
      • 0 (0 voturi)    
        e acelasi lucru (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 7:56)

        R [anonim] i-a raspuns lui s

        mai este denumit si Termenofon, cel putin asa apare in cartea d-lui Oprescu George...
  • 0 (0 voturi)    
    instrumentul (Marţi, 11 noiembrie 2008, 19:21)

    okdso [anonim]

    instrumentul e un theremin (vezi macar : http://en.wikipedia.org/wiki/Theremin )

    cunoscatorii de muzica electronica il stiu , pt ca multi il considera primul instrument electronic, aparut pe la inceputul sec 20.

    cine a scris articolul asta putea macar sa se informeze , cat de cat... nu sa scoata gogosi ca "Jarre a incantat publicul cu un instrument care emitea sunete fara sa fie atins. " si altele.
  • 0 (0 voturi)    
    sonorizarea (Marţi, 11 noiembrie 2008, 21:52)

    Mircea Nanca [anonim]

    Stimata doamna/domnisoara Musatoiu,

    Sunt doar curios cum v-ati dat dumneavoastra seama ca "sonorizarea a nemultumit o mare parte din spectatori".

    De asemenea, sunt curios in ce fel a lipsit "spectacolul de lumini".

    Multumesc pentru raspuns,
    Mircea Nanca
  • 0 (0 voturi)    
    ce o fi asa de greu? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 8:16)

    spectator [anonim]

    Corecta afirmatia Lui Mircea Nanca.Cum v-ati dat seama ca sonorizarea a nemultumit o mare parte din spectatori?Ati facut un sondaj la iesirea din sala?Cum va permiteti sa faceti afirmatii gratuite?Meseria pe care o aveti ar trebui sa va impuna mai multa atentie si responsabilitate la lansarea unor stiri.E valabil pentru toti jurnalistii.Am fost acolo si sonorizarea a fost absolut ok.Toti din jurul meu au fost incantati de spectacol si nimeni nu s-a plans de sonorizare.Iar spectacol de lumini a existat din belsug.Nu a existat spectacol de lasere dar asta e cu totul altceva./
  • 0 (0 voturi)    
    a fost incredibil (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 8:53)

    mihai [anonim]

    Un spectacol extraordinar. Nu au fost lasere pentru ca s-a mers pe un spectacol 99% analogic.
    Despre sunet, intradevar mi-as fi dorit de cateva ori sa aiba mai multa putere dar nu s-a pus problema calitatii. Poate si din cauza ca am stat pe lateral si boxele erau concentrate spre mijlocul salii.
    • 0 (0 voturi)    
      Sonorizarea (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:07)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Am stat in randul 2 de langa scena. Basii erau distorsionati puternic, multe din instrumente se suprapuneau. Acolo unde am stat eu sonorizarea a lasat de dorit intr-adevar.
      • 0 (0 voturi)    
        Spectacol magnific (Joi, 13 noiembrie 2008, 0:01)

        adimsimion [anonim] i-a raspuns lui Eu

        L-am asteptat pe Jean-Michel aproape 30 de ani... Si a meritat! Spectacol impecabil iar "cautatorii de nod in papura" sa-si vada de viata lor mediocra, pentru ca spectacolul a fost unul impecabil! Sunet-lumina-atmosfera, o excelenta calatorie in timp in anii 70!
  • 0 (0 voturi)    
    JMJ (Marţi, 25 noiembrie 2008, 23:53)

    Dan [anonim]

    Sincer sa fiu ..am fost total dezamagit de concert.
    Il ascult pe JMJ de pe vremea "campurilor magnetice" si intre timp am vazut DVD concertele din Paris, Moscova si China ...(nu comporta comparatie)
    Singura incantare avuta a fost ca JMJ a salutat Bucurestiul si nu Budapesta (cum se putea intampla).
    Frankly - chestia cu concertul memorial sculelor EM m-a dus mai degraba cu gandul la laboratorul de fizica de clasa a 6a ...penibil si la ce pret au avut biletele :-(((
    In rest OK - am ramas cu amintirea unui JMJ intinerit pana in varful unghiilor si a unui concert pentru o tara bananiera , din pacate.
    DanC
  • 0 (0 voturi)    
    patetic (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 0:25)

    Dan [anonim]

    ...si pt. cei incantati de calatoria in decada 70 ... nu am remarcat nimic impecabil - nici in sunet sau lumina ci doar ceva similar unei repetitii facute de JMJ cu 3 colegi de trupa , ca si pregatire la un alt concert poate ce va fi tinut in alte parti .
    Fara ofensa dar mi-a creeat impresia unei ascultari de "acordari de batrane doame" pentru un public batran si nostalgic ce poate ingurgita firmituri de spectacol !
    DanC