Primul mall de tip outlet din Romania, deschis in ciuda crizei financiare

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2008, 18:00 Life | Prin oraş

Romanii vor experimenta un nou concept de shopping - outlet - odata cu deschiderea primului centru de acest tip din Romania, Fashion House Outlet Centre. Ce presupune sistemul outlet? Imbracamintea si accesoriile care se vand astazi in magazinele de pe Magheru si Dorobanti, se vor vinde maine in centrele outlet. Calitatea este aceeasi, diferenta o reprezinta preturile: cu 30-70% mai mici. Reducerile permanente ii avantajeaza pe comercianti, tinandu-i la adapost de efectele crizei financiare: "Noua ne merge bine si cand economia este prospera, si cand vremurile sunt grele".

Sistemul dupa care functioneaza centrele outlet din intreaga Europa: imbracamintea si accesoriile de firma se vand in magazinele centrale, la preturi la fel de "centrale". O parte din marfa, insa, poate ramane nevanduta din diverse motive. Marfa in exces este directionata catre centrul outlet, pentru a fi vanduta la preturi cu 30-70% mai mici. Pe scurt: ce vand magazinele de pe Dorobanti si Magheru astazi, se va vinde in centrul outlet maine. In acest fel, acest tip de shopping nu reprezinta o amenintare pentru magazinele principale de moda, comercializand doar articole din colectia trecuta.

Cum a luat nastere conceptul de outlet? "Din dorinta oamenilor de fi diferiti, de a purta mai multe marci si mai multe stiluri. Pana recent, colectiile anuale erau in numar de patru: Primavara, Vara, Toamna si Iarna. Acum, insa, pot exista pana la 12 colectii in fiecare an, tocmai pentru ca oamenii adopta tot mai multe stiluri de moda. Este normal ca, la acest volum al cererii, sa existe o productie in exces. Aici intervin magazinele de tip outlet, care, preluand surplusul colectiilor precedente, fac loc noilor colectii in magazinele centrale", a explicat, in cadrul unei conferinte de presa, Mark Clark, reprezentant al companiei GVA Grimley Outlet Service. Compania are ca domeniu de activitate operarea centrelor outlet din Europa.

Centrele outlet sunt situate mai departe de oras. Fashion House se gaseste in West Park Militari, pe Autostrada A-1 la kilometrul 13, "pentru a se diferentia de magazinele din centru, respectiv de preturile acestora", dupa cum a declarat Clark. Centrul se va deschide oficial pe 26 noiembrie, la ora 12, iar aici vizitatorii vor putea gasi haine si accesorii cu branduri "comode, pe care oamenii le poarta zilnic. Nu este vorba de moda la nivel foarte inalt, ne adresam oamenilor de varsta si conditie medie", a declarat Clark.

65 de marci de branduri sunt incluse in oferta Fashion House, printre care Adidas, Puma, Benetton, Replay, Mango, Stefanel, Levi’s, Samsonite, Kenvelo si Kiltec. La reducerile deja aplicate se vor aplica scaderi de pret suplimentare in perioada in care magazinele centrale vor intra, si ele, in perioada de reduceri. "In acest fel, clientii isi pot face cumparaturile chiar si cand vremurile sunt grele, asadar criza financiara nu ne afecteaza foarte mult", a mai declarat Clark. Un vizitator va cheltui, in medie, 100 de euro la o iesire la cumparaturi, estimarea fiind realizata din experienta altor centre outlet din Europa, administrate de GVA Grimley.

Centrul va oferi spre vanzare produse de imbracaminte sport, denim, imbracaminte casual si leisure, haine pentru copii, incaltaminte, accesorii si produse pentru casa. Programul centrului este de luni pana sambata intre orele 10:00 – 21:00, precum si duminica, de la 10:00 la 20:00. Pentru vizitatorii care vor ajunge la locatie cu ajutorul transportului public, poate fi folosita linia RATB de autobuz nr. 236, care circula direct pana la sediul Centrului. Autobuzul opereaza intre centrul orasului si Fashion House din cadrul West Park Militari, zilnic intre orele 05:00 – 22:00. Se poate face si legatura cu linia 3 de metrou, la statia Pacii.




















59750 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ca la noi (Vineri, 14 noiembrie 2008, 10:24)

    s [anonim]

    eu nu cred ca o sa vad niciodata preturile din outleturile din afara in romania.... de ex unele sunt preturile din outleturile din turcia si unele alea din spania, sau austria...
    • 0 (0 voturi)    
      Niciodata (Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:58)

      [-x [anonim] i-a raspuns lui s

      la noi in romania nu o sa fie niciodata la fel ca in europa.un exemplu magazine din uk (tkmaxx) care u tot felul de lucruri accesibile orcarui cetatean de rand la preturi 70 % mai mici decat erau in magazinele de provenienta...
      • 0 (0 voturi)    
        Yup.. (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 14:10)

        Lavs [utilizator] i-a raspuns lui [-x

        Tot la TK Maxx ma gandeam si eu cand am citit articolul de fata. In Romania nu o sa se aduca prea curand brand-urile pe care le gasesti in magazinele tip outlet din alte tari iar preturile practicate vor fi inca nerezonabile...
  • 0 (0 voturi)    
    o minune la noi tine 3 zile (Luni, 24 noiembrie 2008, 3:22)

    virgil [anonim]

    In ce an se deschide magazinele aste acum in 2008 sau in 2009 26 noiembrie
    • 0 (0 voturi)    
      magazine (Marţi, 9 decembrie 2008, 12:52)

      cara [anonim] i-a raspuns lui virgil

      magazinele nu se deschide nici in 2008, nici in 2009, se DESCHID, care este
  • 0 (0 voturi)    
    ....... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:07)

    rferer [anonim]

    Oficial se va deschide pe 5 dec.
  • 0 (0 voturi)    
    despre outlet (Luni, 8 decembrie 2008, 19:57)

    gabriel [anonim]

    fratilor """nesimtire mare""" am fost in outlet militari si ce sa vezi: preeeeeturi mai mari decat in alte magazine.Au inebunit? Astia( comerciantii) ne prostesc pe fata, pai in vest cu 200E te inbraci giugiuc aici deabia iti iei o camasa sau o pereche de blugi iar incaltamintea sa nu mai spun.
    mai bine fac un drum pe afara ca e mai ieeeeftin.
  • 0 (0 voturi)    
    Preturi de Outlet (Marţi, 9 decembrie 2008, 12:16)

    Ologeanu Adina [anonim]

    Salut,

    Sambata si eu ca tot romanul am fost la " vestitul " outlet din zona Militari..........
    Mi-a parut rau de timpul pierdut aiurea atat pe drum cat si prin acest lant de magazine. Preturile sunt foarte mari, nu au nici o legura cu preturile din Austria si din Spania ( fac referire la Mango ).
  • 0 (0 voturi)    
    scump...vere...scump (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:19)

    ionik [anonim]

    astia ne iau de prosti vere...pai dak tot dau atatia bani...mai bine merg in mall...cel putin stiu ca iau modele noi.
  • 0 (0 voturi)    
    outlet militari (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 18:34)

    mada [anonim]

    hainele din outletul din militari sunt fffffffooooaaarrrttteee SCUMPE.sunt niste vechituri.prefer ca multi altii mallurile.chiar ne cred prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    au (Vineri, 19 decembrie 2008, 21:29)

    titel [anonim]

    scump tati scump la altex mai ieftin
  • 0 (0 voturi)    
    fratilor (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 12:58)

    dany [anonim]

    outletul are haine nevadute din afara etc.....ce nu intelegeti or fi ele scumpe dar unele lucruri se merita, de exemplu am vazut o pereche de ghete nike care au fost 750 RON si nu va convine sa dati 149 RON?
  • 0 (0 voturi)    
    outlet??? (Vineri, 2 ianuarie 2009, 20:55)

    master [anonim]

    suntem jos ca mentalitate fata de ce e afara....nu o sa ajungem ca respect pt consumator niciodata la un nivel ridicat
  • 0 (0 voturi)    
    tipic romanesc (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 20:45)

    miha [anonim]

    varza ,seamana a second hand dar foarte scump,,,,,probabil cei care au gandit toata treaba cred ca noi romanii nu stim ce inseamna un outlet,,,,ca de obicei suntem luati de prosti!aduceti fratilor haine kalumea la preturi de outlet,,,,,,mergeti in austria si vedeti cu ce se mananca toata treaba,,ati adus colectii de akum 2-3 ani,,,si vreti si ogramda de bani pe ele,,,,,varzaaaaaaa
    • 0 (0 voturi)    
      Scandinavian Outlet in buricu' lu' targu' (Marţi, 10 februarie 2009, 22:50)

      Alexa [anonim] i-a raspuns lui miha

      In blocul Perla, de pe Dorobanti (din statia de autobuz 3xx spre Herastrau, intoarcere putin spre Stefan cel Mare, apoi la stanga prin gang, imediat pe stanga in spatele restaurantului, in bloc) este Scandinavian Outlet. Calitate SUPER si PRETURI CHIAR DE OUTLET, mai ales ca acum au si reducere cu 50%. Si personalul se poarta foarte amabil, pe deasupra.
  • 0 (0 voturi)    
    ............................... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 22:26)

    ................ [anonim]

    Dupa ce am citit toate comentariile,m-am hotarat sa nu calc in magazinul ala.... :)) aveam de gand...
  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Joi, 28 mai 2009, 18:48)

    nick [anonim]

    si eu care vroiam sa bat drumul de la Galati pana la Bucuresti pt cumparaturi....desi e mai departe ..Austria ramane destinatia
  • 0 (0 voturi)    
    nu cumparati haine din ROMANIA!!! (Marţi, 29 septembrie 2009, 16:58)

    vio [anonim]

    Locuiesc in in Satu Mare si merg repede si des afara la cumparaturi de haine (Ungaria, Austria).Am fost si mall-urile din RO. NICI NU SE COMPARA! Toata marfa e la dublu si ma refer la haine de firma ... Merita sa mergi afara daca vrei sa iei mai multe. Cred ca multi cu magazine dela noi cumpara marfa din outleturile de afara ca oricare din noi si o vand apoi la dublu in magazinele lor ...
  • 0 (0 voturi)    
    outlet militari (Marţi, 28 septembrie 2010, 20:35)

    zone [anonim]

    Oameni buni,

    E pacaleala. Preturile NU SUNT MICI!.