Nimicul Paris

Cardul cu boi

de Mantzy     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2008, 11:36 Life | Prin oraş

Ora 4 dimineata. Regie. 5 grade, vant rece. Coafura are nevoie de o caciula. Sun la un taxi sa ma duca acasa. N-avem masina, ne pare rau. Sun la al doilea taxi sa ma duca acasa. Incercati mai tarziu. A treia oara cu noroc, vine in 3 minute. Ajung acasa, ma uit in portofel: gol. Duceti-ma pana la un bancomat, zic. De mentionat ca stau intr-o zona fara bancomate a Bucurestiului. Ma duce omul intr-un loc in care erau 4 bancomate. Ma duc la ala de BCR, ca de-acolo am cardul. Cer 2 milioane. Nu mi-i da. Dau sa vad cati bani am pe el. Imi scrie mare pe ecran: 923 RON. Deci, as vrea 200 din cei 923 RON. Enter. Nimic. There is a problem with your nu-stiu-ce. Ma duc alaturi, la alt bancomat. Nici ala nu vrea sa-mi dea bani. In timpul asta, ii fac semne taximetristului sa se tina cu masina dupa mine. Ma duc la al treilea – ioc. La al patrulea incerc asa, sa nu zica omul din masina ca sunt rau-intentionat. Evident ca fara succes. Sun disperat la colegii de apartament. Intr-un final, se trezeste unul sa-mi dea bani de taxi. Las plasa cu cumparaturi gaj si fug in casa sa iau banii. Ma intorc, dau banii, iau plasa, uit rucsacul in taxi. Azi iar ma duc peste aia de la BCR!
























4322 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    tu ai zis-o cu boii (Luni, 17 noiembrie 2008, 11:45)

    nurofen [anonim]

    Ai vrut sa fii destept si ironic dar ma gandesc ca a iesit altceva. Parerea mea.
    • 0 (2 voturi)    
      Ntz (Luni, 17 noiembrie 2008, 12:03)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui nurofen

      Mai degraba autoironic.
    • +1 (3 voturi)    
      dupa parerea ta! (Luni, 17 noiembrie 2008, 19:23)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui nurofen

      bre, daca nu ti-a placut tie nu inseamna ca nu e comic! mie mi-a placut, omul face haz de necaz; tine-ti judecatile definitive pt tine iar pe net adauga, de fiecare data, obligatoriul "dupa parerea mea", OK?
  • +4 (4 voturi)    
    degeaba (Luni, 17 noiembrie 2008, 11:50)

    patitul [anonim]

    Te duci absolut degeaba. Sunt niste tarani. Cu nimic mai buni decit cei de la CEC.
    E posibil ca unii din ei sa nici nu fi aflat ca Ceausescu a murit.
  • +2 (2 voturi)    
    deci climaxul postului tau (Luni, 17 noiembrie 2008, 12:07)

    cristi [anonim]

    ca articol nu e, a fost: Coafura are nevoie de o caciula. In rest, nimic frate.
  • +1 (3 voturi)    
    Problema lor sau a ta? (Luni, 17 noiembrie 2008, 14:26)

    gogo [anonim]

    "There is a problem with your nu-stiu-ce" .Cu ce era pb? Trebuia sa citesti pana la capat.
    • -1 (3 voturi)    
      daca la 4 bancomante n-ai reusit, cine e de vina? (Luni, 17 noiembrie 2008, 15:21)

      Adrian Sandu [anonim] i-a raspuns lui gogo

      chiar nu inteleg rostul acestui articol. imi facea placere sa mai rasfoiesc sectiunea 'Life', dar dupa asemenea articole... Nu mersi! Macar de m-as fi amuzat. /
  • +2 (4 voturi)    
    card (Luni, 17 noiembrie 2008, 16:23)

    o romanca [utilizator]

    il inteleg pe om perfect; si mie mi s-a intamplat de nenumarate ori sa am probleme sa scot bani sau sa fac plati la magazine cu cardul, ptr ca nu mergea POS-ul sau cardul meu era de la alta banca decat era POS-ul, sau a cazut reteaua Visa, sau bancomatul nu are bani... Cel mai rau este ca bancomatul nu-ti spune motivul real ptr care nu-ti da banii, de ex. nu are bani, si atunci umbli ca disperatul de la un bancomat la altul. Mi s-a intamplat intr-o sambata sa vreau sa scot bani si fiecare bancomat imi dadea alt mesaj: ba ca nu sunt fonduri suficiente, ba ca nu este codul PIN bun, ori ca este o problema tehnica a aparatului. Abia seara la stiri am vazut ca reteaua Visa a avut probleme in ziua respectiva. Concluzia, tot mai bine cu numerar. Va mai dau un ex.: m-am dus sa cumpar mobila, nu mergea POS-ul magazinului, am iesit afara si am inceput sa caut bancomate, pana la urma am ajuns la ghiseu de banca in Cora si se uitau urat la mine ca vreau sa scot de pe card 6000 lei si ma trimiteau la bancomat...
    • 0 (0 voturi)    
      nu ei sunt de vina (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:45)

      eudoxiu [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      Problema e tot la tine. Ai introdus gresit de 3 ori codul. Daca ai gresit codul, el te tine minte, si cand strangi 3 greseli, iti da acest mesaj.
      Si mie mi s-a intamplat.
  • 0 (0 voturi)    
    Propun (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:45)

    rin tin tin [anonim]

    sa-ti schimbi numele in Bancomantzy!
  • 0 (0 voturi)    
    o problema (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:17)

    JustWar [anonim]

    totul pleaca de la faptul ca era in regie la acea! Cum naiba sa faci cumparaturi la ora 4 dimineata in regie???!! Problema nu era la card ci la tine. Erai beat mortal si nu mai stiai pin-ul, punct!
  • 0 (0 voturi)    
    pfuaa (Marţi, 18 noiembrie 2008, 20:53)

    johnmibb [anonim]

    Articol in care omu' face haz de necaz...si unii se gasesc sa despice firul in patru......e ca si cum te-ai apuca sa cauti logica din situatiile unui banc bun.
    Man, data viitoare cand orice as face nu o sa-mi iese nimic bine, o sa ma gandesc la rticolul asta si osa mai imi treaca din nervi.
    • 0 (0 voturi)    
      si eu as vrea sa ma plimb fara un ban la mine (Marţi, 18 noiembrie 2008, 23:14)

      eudoxiu [anonim] i-a raspuns lui johnmibb

      Cum sa chemi un taxi cand nu aveai un ban la tine? Mi se pare ca erai 'aburit' rau. Ai avut noroc cu rabdarea soferului.
  • 0 (0 voturi)    
    Bai Mantzy,... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 2:22)

    tizul [anonim]

    ...plin pamantu' da dastepti!
    Io-s mai nepriceput/ prost/ beat k tine.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea - suoer tare articol ) (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:42)

    piper [anonim]

    da, deci minunat articol! m-am amuzat copios, intr-o pauza de lucru luata fara acordul sefului pt a rasfoi o tzara netul :) fac mentiunea ca lucrez la firmai mai sus mentionata, peste care se duce Mantzy a 2-a zi :) si...nu am de gand sa le iau apararea! da, dom'le, imi iau leafa de la ei, dar in rest...cum zicea cineva in alt comentariu - 'sunt niste tarani!'