VIDEO Hotel Atlantis din Dubai - cea mai scumpa petrecere de inaugurare din istorie

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2008, 21:10 Life | Prin oraş

In plina recesiune globala, Dubai-ul a sarbatorit, cu focuri de artificii si o petrecere pentru care s-au cheltuit 20 de milioane de dolari, inaugurarea celui mai luxos hotel din Orientul Mijlociu - The Atlantis. Mai mult de 2.000 de celebritati au fost invitate la eveniment, care a inceput joi seara si a continuat pana vineri, relateaza AFP.

Printre cei care si-au facut aparitia la "petrecerea deceniului", potrivit presei locale, s-au numarat starurile hollywoodiene Robert de Niro, Charlize Theron, Mischa Barton si Wesley Snipes, precum si mari afaceristi sau vedete din lumea modei.

Kylie Minogue a fost cea care a si sustinut un concert la somptuosul hotel, pentru un onorariu de 1,5 milioane de lire sterline.

Dar adevaratul show a fost facut de jocurile pirotehnice. Un milion de artificii - de zece ori mai multe decat la Olimpiada de la Beijing, au aprins cerul Dubaiului, organizatorii sustinand ca evenimentul a fost vizibil din spatiu.


Complexul de lux a costat 1,5 miliarde de dolari si a fost construit pe o insula taiata artificial in forma de palmier, iar statiunea va include si cel mai inalt zgarie-nori din lume, desi acesta nu este inca gata. Piesa de rezistenta a hotelului Atlantis va fi acoperisul, care va gazdui dormitoare de 13.000 de lire sterline pe noapte.

Acesta va avea, de asemenea, un teatru cu 1.800 de locuri in care se va desfasura, in fiecare seara, cate un spectacol Cirque du Soleil, incepand cu vara lui 2011. La intrarea in hotel, clientii vor fi intampinati de un acvariu gigantic, in care inoata rechini si pisici de mare, dupa care acestia isi vor putea alege una dintre cele 1.539 de camere.

Se spera ca hotelul Atlantis sa fie cel care va sustine economia locala din Dubai, avand in vedere ca rezervele de petrol din zona sunt pe terminate. Atlantis a fost deschis oficial pe 24 septembrie.
























9959 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ? (Vineri, 21 noiembrie 2008, 21:46)

    ILEANA [anonim]

    Este din proiectul "Lumea"?
    • 0 (0 voturi)    
      nu, (Vineri, 21 noiembrie 2008, 23:08)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ILEANA

      lumea este aici : http://www.theworld.ae/
  • +2 (2 voturi)    
    Resortul sau arcul? (Vineri, 21 noiembrie 2008, 22:06)

    Catalin [anonim]

    Mai invatati romaneste :-) Resorturi (sau resoarte?) de lux de 1,5 miliarde ... cam scump pentru un biet elastic...
  • +3 (3 voturi)    
    A fost mishto, mi-am pierdut si turbanul.. (Vineri, 21 noiembrie 2008, 22:37)

    Karic al Baril [anonim]

    Pai ce bai, eu stau doar in betroleru ala furat de bagabonzii somalinezi? Pai ce e la mine douj da milioane de euroi? Ati vazut ba ce cultura mishto? Na vazut Bejingu atata civilizatie ca cum a fost ieri seara in Dubai! Ete dreacu, ce ne trebe muzeu Luvru sau chestii din astea da pictura?
    Pai facem un hotel fain si vindem camera cu 10.000 da parai pa noapte, ca sa aiba si copiii niste ferrari, na ca e copii si vor si ei jucarii..
    Sper sa iasa iar Bush, sa bombardeze tiganii aia din Teheran (noi suntem mai albi aici in Dubai, nea albit romancele, rusoaicele si care am mai cumparat dan Europa) si sa creasca iar barilu sa ne fie bine..
    Cuuummm? A iesit cioara aia facuta de hipiota cu poetu comunist? Haoleuuu, nashpa, scade barilu cu obama. Pai inseamna ca voi fi obligat sa astept cate 2 ani pana sami schimb cate o nevasta, acum era una la 6 luni.
    Domnu Bush, va rog eu frumos, cat mai avetz mana pe buton, dati domle cu gaz la ciorile alea somalineze sami dea betrolieru inapoi ca e amintire de familie de la bunicu aziz. sa traiti, cu respect, prints al baril da dubai (suna mishto, ha?)
    • +1 (1 vot)    
      ignoranti.. (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 13:31)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Karic al Baril

      Emiratele la un loc au cam 40% din pib in petrol.. Dubai are doar 6%! (Dubai produce aprox de 2 ori mai mult petrol decat Romania). Au investit toti banii din petrol in alte activitati. Au investit cu cap si au evoluat muuult peste restul emiratelor. Evident ca asta nu le schimba istoria, dar este clar ca au viitorul asigurat, spre deosebire de pacaliciul fara turban de mai sus.
      • 0 (0 voturi)    
        esti SIGUR? (Duminică, 23 noiembrie 2008, 9:34)

        ALI [anonim] i-a raspuns lui alin

        cand petrolul va fi pe sfarsite, pretul va fi f mare si va da faliment linia aeriana FLY EMITATES si deci cu ce se va mai ajunge in "statiunea " Dubai?
        Mai bine faceau panouri solare, instalatii de desalinizarea apei de mare, sere, agricultura...
        • 0 (0 voturi)    
          Ali,Alin e pseudonimu ? (Duminică, 23 noiembrie 2008, 12:16)

          Harun al Calic [anonim] i-a raspuns lui ALI

          Dubai , ca si alte statiuni arabe de "vis " in care esti arestat pe plaja daca faci baie in slip si nu in cearsaf ,in care sa bei o bere in public il jignesti pe profet , va ramane o imensa hala de fier vechi dupa ce ultimul strop de petrol va fi adus la suprafata
          tarile astea Dubai ,Emiratele , Kuweit, nu au avut trecut si nu au viitor ,sunt simple amenajari politice in jurul sondelor
    • 0 (0 voturi)    
      mai ,mai vrei la tine destinazie turizm? (Duminică, 23 noiembrie 2008, 12:10)

      Harun al Calic [anonim] i-a raspuns lui Karic al Baril

      Dubai, bana mai are betrol ,are turizm , oha betrol oha turizm
  • 0 (0 voturi)    
    de la petrol li se trage (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 8:16)

    m@ru [anonim]

    Cand se va termina petrolul o sa-i vedem inapoi pe camile
  • 0 (0 voturi)    
    recesiunea prostilor (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 9:16)

    io [anonim]

    Un gest de ignoranta fata de restul lumii. Nu le crapa obrazul deloc. Fac mult scandal pe fondul scaderii pretului barilului, ca mor saracii de foame, nu mai au bani. Cand, ia uite cum arunca aiurea cu banii pe geam.
    Macar daca ar face asta din nevoie, dar lacomia lor e mult prea mare pentru restul lumii. Snobism pana in panzele albe.
  • +1 (1 vot)    
    Dubai... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 12:24)

    arabu' [anonim]

    Nu prea am inteles sirena de la sfirsit. Se pregateau sa l bombardeze, sau ce?
    Cit despre Dubai, bravo lor, nu lasa banul sa treaca pe linga ei si se pregatesc pentru perioada post petroliera. Ceea ce numai despre Abu Dhabi se mai poate spune.
    • -1 (1 vot)    
      Dubai (Duminică, 23 noiembrie 2008, 5:58)

      Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui arabu'

      Ne miram de ce lux e in Dubai! Ei fac pentru tara lor tot .Ai nostri duc banii in cele strainatati (Patriciu ,etc)
  • 0 (0 voturi)    
    Atlantis - Dubai (Duminică, 23 noiembrie 2008, 8:20)

    anonim [anonim]

    Focurile de artificii au fost impresionante!

    Nu imi dau seama daca intr-adevar au fost mai mari decat cele de la deschiderea jocurilor olimpice, dar a fost ceva deosebit de urmarit de pe plaja din fata Palm-ului...
  • 0 (0 voturi)    
    re: dubai (Duminică, 23 noiembrie 2008, 8:40)

    unroman [anonim]

    Lux si opulenta la 13000 lire/noapte.
    Nu va duceti sa rezervati bilete din timp ?
  • 0 (0 voturi)    
    E DEMENTIAL!! (Luni, 24 noiembrie 2008, 12:09)

    flavia [anonim]

    raiul pe pamant!!
  • 0 (0 voturi)    
    incalzirea globala (Joi, 27 noiembrie 2008, 9:36)

    Ionut [anonim]

    ursi polari care nu mai pot sa innoate... pescarusi care au petrol pe pene si nu mai pot sa zboare... elefanti care omoara oameni pentru ca le sunt limitate teritoriile ... si ei dau artificii sa se vada din cer ... niste idioti ignoranti ... /