La mall, filme in 2,5D

de Mantzy     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2008, 16:45 Life | Prin oraş

Ma gandeam deunazi ca oamenii normali se duc la mall ca la prostituate: le e cam rusine, se uita in stanga si-n dreapta cand trec strada, sa nu-i vada vreun cunoscut, dar o fac pentru ca tanjesc dupa ceva nou. Asa tanjeam eu dupa cinema 3D. Si m-am dus la mall ca inecatul, sa vad ambele filme 3D care rulau in seara respectiva.

Primul a fost Scar, cel mai prost film facut in istoria recenta. Cica ar fi horror. Aiurea. Fraierii care impart filmele pe categorii inca nu au inteles ca horror e un film la care te sperii, nu unul la care nu suporti sa te uiti pentru ca ti-e scarba. Ce-i drept, nu stiu daca exista un nume pentru acest gen de filme. Sa le zicem bleahorror.

Scar este, deci, un bleahorror. Nu va povestesc actiunea tembela a filmului si sar peste gaurile teribile din scenariu, ca nu vreau sa atentez la felia de paine a Iuliei Blaga. Un singur lucru as vrea sa amintesc, legat de film in sine: actorii jucau mult mai prost decat actorii din filmele erotice, daca cunoasteti. Recitau replici banale cu o asemenea emfaza incat te intrebai daca nu cumva asta era partea care trebuia sa te sperie.

Mark Twain spunea ca un roman bun e acela pe care cel care-l citeste crede ca l-ar fi putut scrie. Din pacate, formula nu se aplica si la filme. Pentru ca sunt sigur ca toata lumea din sala putea sa joace mult mai bine si mai convingator decat acele panarame de actori.

Cat despre senzatia 3D, a fost o experienta dezamagitoare. Poate a avut de-a face si cu faptul ca nu mai gasisem locuri decat pe primul rand, desi cumparasem biletele cu 6 ore inainte. De fapt, 3D-ul filmului a constat in mai multe secvente in care actiunea se petrecea in spatele unui element de decor, deci in profunzime, deh. Iata cam care cred eu ca a fost mecanismul de gandire al regizorului: avem trei oameni care discuta. Cum ii facem noi pe astia sa para 3D? Simplu! Punem un stalp in fata lor, in prim plan. Sau un furtun. Sau o creanga. Sau un pahar, ca Irinel Columbeanu.

Noroc ca a urmat O calatorie spre centrul pamantului, film facut dupa o carte care m-a obsedat cand eram mic. Dincolo de placuta senzatie pe care am avut-o amintindu-mi fragmente din carte si chiar poze, 3D-ul a fost aproape perfect. Imagini impresionante, hauri care se cascau atat de realist pe ecran incat incepea sa-ti fie rau de inaltime, scene de actiune antrenante si, mai ales, o cursa cu un vagon pe o cale ferata dintr-o mina filmata in asa fel incat te face sa te simti exact ca intr-un rollercoaster.

Mai avem mult pana ajungem cu 3D-ul la nivelul altor tari, care au cinematografe in care esti improscat cu apa daca urmaresti o urmarire de barci cu motor sau simti vantul in fata daca filmarea se face din perspectiva unui motociclist aflat in mers. Dar, daca tanjiti dupa 3D cum o faceam si eu, duceti-va la O calatorie spre centrul pamantului. Cat despre Scar, nu numai ca n-ar trebui sa va duceti, dar, cand vedeti un afis cu acest film in oras, va rog eu sa-l vandalizati. Raspund eu.




















4658 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Horror VS Gore (Joi, 4 decembrie 2008, 18:34)

    hOrrOr [anonim]

    De obicei filemele in care iti vine sa iesi din camera fie ca ii taie unul piciorul amicului lui , fie ca si-l taie singur, fie ca ii scoate ochii sau stiu eu ce alte tampenii ieftine - se numesc GORE.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa! (Joi, 4 decembrie 2008, 19:07)

      Mantzy [anonim] i-a raspuns lui hOrrOr

      Asta era cuvantul, intr-adevar.
  • 0 (0 voturi)    
    prostie de film scar (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:08)

    ileana [anonim]

    scar a fost cel mai prost film pe care l-am vazut in ultimele luni. nu a fost nicidecum de groaza. a fost scarbos. ochelarii pe care mi i-au dat la intrare au fost si incomozi si vreo 20 de min m-am tot chinuit sa-i sterg ca nu vedeam deloc bine cum ei. chiar credeam k scar va fi un film la care ma voi speria insa m-a scarbit. nu isi merita banii! cu 250.000 mai bine mergi la o avanpremiera ca lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      Atita? (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:09)

      Cinefil TV [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Costa un film la mol? 250 mii?Au inebunit de tot? Bine ca mi-ati zis ca vroiam sa merg.
      • 0 (0 voturi)    
        Pret. Film Mall (Vineri, 5 decembrie 2008, 15:57)

        Nico [anonim] i-a raspuns lui Cinefil TV

        Eu am fost in weekend si biletul a costat 32 RON. Tot la nefericitul de Scar am fost. Intradevar o mare aberatie...
  • 0 (0 voturi)    
    calatorie spre centrul pamantului (Vineri, 5 decembrie 2008, 17:16)

    mitica [anonim]

    Da, e bun. L-am vazut in 3D si chiar e misto. Singura chestie mai naspa a fost ca ochelarii erau destul de varza (zgaraiati, murdari, etc).
  • 0 (0 voturi)    
    calatorie spre centrul pamantului.... (Marţi, 9 decembrie 2008, 13:31)

    .... [anonim]

    filmul acesta cred ca merita vazut pentru ca este cel mai reusit de pe la noi,pe cand scar.....si mai este unul 'Dinosaurs', pe care nu l-am vazut.
    vorba lui Mantzy...in alte tari senzatia de la un film 3D e cu totul alta.
    de exemplu, in universal studio LA rulau filme 3D la intervale de jumatate de ora,in programul stabilit, dar nu iti mai venea sa te ridici de pe scaun, asa de k-lumea era.
    printe altele, eu am vazut Shrek. De exemplu, kand mergea in caruta pe un drum cu pietre se miscau scaunele, cand a stranutat, ne-au stropit, cand treceau gandacii pe la picioarele noastre se misca usor podeaua si simteai o adiere de vant....
    totusi am observat ca si la 'calatorie spre centrul pamantului', atunci cand erau ei in centrul pamantului, temperatura in sala era cam scazuta, ca apoi cand au ajuns la suprafata, temperatura din sala sa revina la normal.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate.. (Miercuri, 10 decembrie 2008, 15:49)

      Peterr [anonim] i-a raspuns lui ....

      Poate aveai frisoane ? :-D
  • 0 (0 voturi)