Madmoazela printre mitocani

S-a mai dus un mitocan!

de Bianca Nicolae     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2008, 14:16 Life | Prin oraş

Problema prinipala a mitocanului-de-reatebe este in primul rand ca vrea sa te agate in autobuz. Problema secundara este ca asta vor si ceilalti trei prieteni ai lui, ca oricum singur nu ar avea atat tupeu. Problema ta e ca oricat i-ai ignora, ei nu se opresc niciodata, ba mai mult, vorbesc tare si rad zgomotos de rasuna tramvaiul de la un cap la altul, incat te simti penibil in fata celorlalti calatori.

Pret de vreo trei statii te intreaba cum te cheama, iti cer numarul de telefonul, distrandu-se copios atunci cand te faci ca nu ii auzi si te uiti enervata pe geam. Pentru ca, de fapt, mitocanii nu sunt atat de imbecili pe cat par si realizeaza, probabil, ca nu vor reusi in veci sa cucereasca cu aceste tehnici. Dar cum statiile trec greu, asta e singura distractie pe care gasca mitocanului a descoperit-o si are avantajul de a face timpul sa zboare si pe de alta parte, isi mai repeta si ei replicile si tacticile de agatat.

Deunazi, dupa vreo 15 minute in care frustrarea de a nu fi bagati in seama le-a ajuns, unul din mitocani se cauta in buzunare, scormonind, de unde scoate o moneda de 10 bani. Simt ca mi se desprinde mandibula, cu un parait puternic, ba parca o si vad rostogolindu-se printre picioarele calatorilor, lasand ici-colo cate un dintisor, in momentul in care mi-o intinde, cu un ranjet idiot, si spune: "Pentru prestatie. Te-ai imbracat frumos azi, fa.". Restul mitocanilor rad tinandu-se cu mainile de burta.

O clipa de ratiune. Iau banii, deschid poseta, ii bag in portofel. Caut. Nu gasesc ce-mi trebuie. Mitocanul nu pricepe, dar rade. Caut si in buzunare. In sfarsit, dau de o moneda de 5 bani. I-o intind. Mitocanul o ia, razand, luand gestul meu ca pe o acceptare a faptului ca prestatia mea nu face nici macar 10 bani. Este timpul sa-mi iau revansa, drept pentru care imi adun maxilarul prafuit de pe jos, il atasez la loc si ii graiesc zambitoare:

"Azi avem reducere pentru handicapati."




















6139 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mitocani (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:57)

    mena [anonim]

    E plin pamantul de mitocani.Oricat i-am trece prin condei , ei nu vor disparea...
    Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    Tare!!!!! (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:04)

    GB scoci [anonim]

    Daca chiar s-a intamplat asa ceva in Bucuresti si daca chiar ai facut asa ceva ai fost tare!!!
    Tare de tot!!!
    Mai tare decat The Be(a)st from A3 !


    De ce nu a filmat cineva cu telefonul mobil?????
  • +1 (1 vot)    
    Prea tare faza... (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:08)

    Creatorus [anonim]

    Sper totusi ca ai scapat nevatamata....cu tarani din astia,offf te apuca o indignare cand observi ce popor de salbatici suntem...
  • +4 (4 voturi)    
    pffff (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:30)

    ana [anonim]

    sa tot fie vreo 6 ani de cand am auzit prima oara bancul asta...
    • +1 (1 vot)    
      subscriu! (Miercuri, 17 decembrie 2008, 12:42)

      marius [anonim] i-a raspuns lui ana

      mi l-a povestit un prieten acum 5-6 ani, dar el era in grupul de "mitocani", iar tipa era o "bunaciune simpatica foc".
  • +1 (1 vot)    
    romanii in marea majoritate sunt niste maimute (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:35)

    Emil [anonim]

    Si nu vreau sa lovesc in Romania cu ocazia asta, mi-ar placea sa nu fiu nevoit sa spun asta.
    Din pacate, dupa mine romanii sunt in marea majoritate niste maimute, si - culmea - unii au si pretentii de lorzi. Procentual retarzii, manelarii, nesimtitii de orice fel predomina. Iar de ipocrizie, minciuna - nu mai vorbesc - cat incape !
    Poate o politie mai prezenta si mai aplicata ar schimba situatia de fapt, dar pentru asta ar trebui sa vrea politicul in primul rand.

    Oricum, corespondentele feminine ale retarzilor pe care i-ai descris nu sunt mai prejos. Prostie multa si impresii cat cuprinde, atat stiu.

    Cum am zis, maimute cu ifose de lorzi.
    • 0 (2 voturi)    
      FELICITARI (Miercuri, 17 decembrie 2008, 7:23)

      BRAVO [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Nici nu cred ca are importanta daca povestea e adevarata sau nu, excelenta replica !!!
      Vreau totusi sa cred ca ce ai scris in articol, s-a intimplat cu adevarat :)

      Craciun Fericit tuturor!

      M
      • 0 (0 voturi)    
        ONLY IN BUCHAREST (Vineri, 9 ianuarie 2009, 20:04)

        marciano [anonim] i-a raspuns lui BRAVO

        Normal, unde altundeva decat in Bucuresti, taramul cocalarilor si marlanilor de 2 lei. Iti vine sa si vomiti cand te uiti in jur...
  • +3 (3 voturi)    
    bun (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:47)

    maxim [anonim]

    buna scena

    doar ca nu as folosi termenul handicapat pentru a-l eticheta pe mitocan. Handicapatii in purul sens al cuvantului nu au nici o vina pentru situatia lor, si nici nu prea pot face mare lucru in privinta asta. Iar marea majoritate isi vad de treaba

    In schimb, dejectiile si polutiile astea nocturne, facuti mai mult din siluirea nevestelor de catre barbatii veniti beti din schimbul 3, mitocanii astia, crescuti cu paine cu ulei si biscuiti cu apa, isi aleg felul de a fi. Lor le place starea lor. Se lauda doua zile cu CATERINCA pe care au facut-o in 226,123, 104 samd....chiar daca le pute gura si au uldori la ochi, lor le place asta...si de aia trebuie starpiti, prin orice metoda.

    P.S. ...si nici tarani nu le-as zice...bagam in aceeasi oala si o alta categorie de oameni. Dar cum si taranii cu bun simt sunt pe cale de disparitie, in vreo cativa ani, o sa le putem spune mitocanilor si asa, fara sa ne para rau...
  • 0 (0 voturi)    
    e plin pamantul de mitocani (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:51)

    florin [anonim]

    cum spunea cineva mai inainte. Dar haide totusi sa nu mai inventam false acte de eroism. Chiar nu as vrea sa te vad in postura de a face un astfel de gest unui om de teapa celui descris. Sincer. Nu cred ca s-ar uita in jos rusinat, si, cum mai mult ca sigur nimeni din tramvaiul ala nu ar sari sa te apere de gasca de derbedei mai bine stai linistita , ignori si nu iti pui in aplicare visele/visurile astea

    respect,
  • +2 (2 voturi)    
    Penibil! (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:51)

    Unitatea electorala [utilizator]

    Ce-mi plac bancurile relatate la persoana intai!
    Ca si cum as spune :"Cand eram eu odata Bula, si aveam un prieten Strula.."
    Penibil.
  • +1 (1 vot)    
    E banc vechi :) (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:01)

    Signa [anonim]

    e banc vechi cu tipa care are reducere pt handicapati... l-am auzit acum vreo 3 ani prima data...
  • -1 (3 voturi)    
    Tare replica... (Marţi, 16 decembrie 2008, 17:36)

    vasilica [anonim]

    La mine la tara ajunge mai greu "Scanteia", asa ca nu stiam replica.
    Oricum felicitari, mi se pare geniala toata povestea.
    Am totusi niste nelamuriri:
    - de ce mai folosesti RATB-ul? Daca mitocanii astia se tot inghesuie sa te agate, inseamna ca s-ar gasi si unu' mai putin mitocan care sa te plimbe cu masina :)))
    - inteleg ca ai o problema cu agatatul in autobuz. Dupa tine, unde ar fi un spatiu mai adecvat unor asemenea activitati?
    - si ca sa fac si eu putin pe prima-donna, si pe mine au incercat sa ma agate niste domnisoare de vreo 30-35 de ani portoricance in metrou, da' au fost mult mai subtiri, mi-au zis la statia unde au coborat "goodbye pappi", moment la care m-am emotionat instant si nici nu m-am simtit ofensat. Plus ca orice replica d'a mea in spaniola ar fi sunat putin ridicol :)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:25)

      dori [anonim] i-a raspuns lui vasilica

      Si ce ar trebui sa stea cu un mitocan doar ca sa o plimbe cu masina? Da, realitatea este trista intradevar pentru multe femei.
  • -3 (3 voturi)    
    ratb? (Miercuri, 17 decembrie 2008, 9:37)

    nick [anonim]

    cine naiba te pune sa mergi cu ratb-ul? thats what you get.
  • +1 (1 vot)    
    Tare (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:42)

    Catalin [anonim]

    Daca e banc, e tare si il stiam:P

    Daca e faza reala, esti tare.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:30)

    dori [anonim]

    ...si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam...
  • -1 (1 vot)