Alchimie poloneza - Cum sa scoti gramezi de bani din bulgari de sare

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2008, 10:35 Life | Prin oraş

GALERIE FOTO: Salina poloneza Wieliczka
Sute de scari ce duc, parca, spre centrul pamantului, lacuri subterane, statui sarate de un alb stralucitor, galerii intunecate in care rasuna toate limbile pamantului, ca intr-un turn Babel ingropat. Cu asta ramai in gand dupa ce vizitezi salina poloneza Wieliczka de langa Cracovia. Intrarea este mult mai scumpa decat la Louvru, la Muzeul Vaticanului sau la Palatul Dogilor, insa merita toti banii. Polonezii fac turism ca la carte si au izbutit sa transforme o salina in care secole de-a randul minerii au suferit orbecaind in mizerie, intr-un loc vizitat de un milion de turisti anual.

Aurul alb care a tinut in spate un Regat

Wieliczka e la 15 kilometri de Cracovia, oraselul e plin de spatii verzi, dar in afara de salina nu are nimic interesant si strazile sunt relativ pustii. Insa la salina, denumita in poloneza kopalnia soli, e deja multa lume stransa si la 9 dimineata. In ciuda inghesuielii, intrarea se face in mod civilizat si ne alaturam grupului care va merge cu ghidul care vorbeste engleza. Pentru ca, trebuie spus, prin salina poloneza, plimbarea de doua ore poate fi facuta doar cu ghid, altfel risti sa te pierzi si nici nu intelegi nimic din ce vezi. Si acest risc nu ti-l asumi dupa ce dai aproape 25 de euro (inclusiv taxa foto) pe biletul de intrare.

In maruntaiele pamantului se coboara nu cu liftul, ci pe 400 de scari din lemn la Wieliczka, totul dureaza zece minute iar coborarea in subteran e intr-un fel si o calatorie in timp. Salina de langa Cracovia e mentionata in documente de acum un mileniu, iar prin secolul 14 se extragea atat de multa sare incat a devenit una din principalele surse de bani ale Regatul Poloniei. Cu banii veniti din acest mic orasel din sud, nobili poloni au construit castele si le-au modernizat pe cele in paragina. Tot cu banii obtinuti din comertul cu sare s-a edificat si universitatea Jagellonia din Cracovia, cea mai prestigioasa a tarii.

Sarea nu era degeaba numita aurul alb, era folosita in alimentatie dar si la pastrarea mancarurilor, in vremuri cand frigiderul era de neinchipuit. Salina nu a scapat de probleme, a fost si inundata, a ajuns si in paragina prin anii 60', iar in al doilea razboi mondial a devenit teren de joaca pentru potentatii Germaniei naziste.

De toate pentru toti, de la manelist la erudit

Astazi, administratorii obtin anual 30 de milioane de euro numai din bilete, dar la asta se adauga milioane bune din suveniruri si mancare, pentru ca totul e foarte bine gandit. Cum au reusit sa transforme o mina de sare, intr-una de...aur?. Simplu, ofera de toate pentru toate tipurile de turisti. Pentru cei care vin sa vada istorie sunt reprezentari ale mineritului in Evul Intunecat, utilaje vechi, galerii de sute de ani si locuri vizitate in trecut de capete incoronate si artisti veniti sa se refaca in aerul special din maruntaiele teritoriului polonez.

Cel mai frumos loc al salinei este capela sfintei Kinga, numita si Kunegunda. Are zece metri inaltime si 54 de metri lungime si a fost construita acum un secol de doar trei mineri. Nascuta pe locul de unde a fost extras un urias bloc de sare verde, capela a fost impodobita timp de 70 de ani cu diferite statui si sculpturi din sare. De exceptie sunt candelabrele din lemn si sare cristalizata, frumoasa e si statuia fostului papa Ioan Paul al II-lea pe care polonezii il venereaza.

Pentru cei care casca atunci cand aud de istorie, cei de la salina s-au gandit sa insereze in programul de vizitare si cateva scene kitsch: un joc de lumini pe un lac intunecat unde apoi apare o "fantoma" pe muzica polonezului Chopin. Tot in acelasi registru mai este un tablou cu pitici in jocuri de lumini, pitici despre care legende spun ca au fost primii mineri. Pentru cei care nu vor sa se desparta nicio clipa de adevarul istoric aceste lucruri ar parea kitsch -uri jenante. Dar nu pica deloc rau pentru ca si ghidul ia un ton foarte relaxat cand ajunge la aceste scene gandite sa distreze.

Si apoi, spre finalul vizitei, dupa ce auzi intr-o engleza cu accent polonez, istoria minei si esti martor la mici "artificii" high tech, trebuie sa te indrepti spre iesire. Intr-o sala mare ce aduce un pic cu gigantismul de la Slanic, sunt suveniruri nenumarate expuse in vitrine bine luminate. De la figurine de sare cat unghia pana la bijuterii si papusi cu sare si din sare. Dupa alte cateva coridoare bine marcate cu placi luminoase ajungi si la barul de sare, iar apoi la restaurant. Preturile nu sunt prohibitive, cu vreo 10 euro poti manca bine, de la ciorba de fasole, pana la pierogi, un fel de coltunasi cu diferite umpluturi. Si trebuie spus ca drumul spre iesire trece NEAPARAT pe la bar si restaurant, daca vrei sa mergi pe alta parte nu ai cum. Insa evident ca daca nu vrei sa consumi nimic, mergi mai departe, dar polonezii au vrut sa se asigure ca TU, turistule, fie ca iti place istoria ori kitsch-ul vei vedea ca exista acel restaurant si acel bar. Stiu ei bine ca dupa atata aroma de sare in nari pica bine o bere rece sau macar o supa calda.

Iesirea din mina nu se mai face pe scari, polonezii vor ca turistul sa termine vizita zambitor, nu gafaind, asa ca se merge la coada spre lift. Totul civilizat, oameni imbracati la patru ace directioneaza cu eleganta oamenii spre iesire, ghizii au uniforme dar, desi sunt grabiti, nu trateaza turistii cu sictir, iar detaliile sunt luate in seama. Spre exemplu, balustradele nu au nici denivelari, nu e nici o sansa sa te ranesti la mana si nici sa te murdaresti, scarile nu sunt ciobite, totul e curat de zici ca au dat cu aspiratorul.

Slanic, o sora mai mica, mai prafuita, mai tanara dar mai accesibila

La o luna dupa vizita in Polonia am mers la Slanic, de curiozitate mai mult. Sigur, o comparatie e greu de facut intre Wieliczka si salina prahoveana, mai ales ca salina romaneasca nu are decat o istorie de cateva zeci de ani, insa impresioneaza prin proportiile salilor.

Dar se poate face o comparatie la modul in care sunt primiti turistii, iar aici, din pacate, suntem inferiori. Inca de la intrare simti un pic de ostilitate cand citesti un afis care ameninta ca daca faci poze fara a fi platit suprataxa, vei fi amendat cu 50 de lei. Apoi, coborarea se face intr-un lift stramt care se cam zdruncina, insa fata de acum 15 ani, are si lumina.

In salina nu prea ai ce face, in afara de a fugi de canicula la cele 13 grade racoritoare. In rest, incercarile de arta au esuat dramatic, statuile de inspiratie dacica sunt cam vandalizate iar altceva notabil nu prea exista. Daca ai nevoie la WC, sa nu-ti doresti si intimitate maxima, toaletele sunt niste baraci din lemn la care usile nici macar nu se incuie, dar macar au jos o fanta prin care poti vedea ca e cineva inauntru - unde miroase puternic a odorizant de masina stil bradut. Si ca derizoriul sa fie deplin, suvenirurile se vand la masute pliante stil talcioc rural, iar alaturi e o sala de internet care ar merge excelent intr-un sat uitat de lume. Sigur, daca polonezi cer 25 de euro pentru o experienta completa, romanii vor numai patru euro si poti sta cat vrei, iar daca te plictisesti poti trage si un fotbal, ca oricum nu te opreste nimeni si nici obiecte de arta in pericol nu-s.

Concluzia e ca polonezii te baga sub pamant si iti cer bani multi dar iti si ofera mult si pe toate gusturile, de la manelist la savant. La salina romaneasca nu dai asa mult dar nici nu primesti mare lucru, istorie ioc, civilizatie mai deloc, distractie din loc in loc.




















7784 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    cam asa (Marţi, 30 decembrie 2008, 11:22)

    franzela alba [anonim]

    wieliczka e intr-adevar bine gandit. nota: aerul e sarat doar langa "lacurile" cu apa saturata, in rest mi s-a parut normal. trebuie mentionat si ca in "biserica" din subteran se dau si concerte, pt k are o atmosfera sa stai la -130 m si sa asculti muzica. by the way: izolatia fonica e perfecta :P

    ca bun roman, mi-am incercat norocul cu un studcard expirat aratand logoul ISIC si pretinzand k nu vorbesc bine engleza... miserere mei, dues... am primit reducere la intrare, desi nu mai sunt student.

    franzela
    • +3 (3 voturi)    
      ca un bun roman... (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:38)

      suomiro [anonim] i-a raspuns lui franzela alba

      "ca bun roman, mi-am incercat norocul cu un studcard expirat aratand logoul ISIC si pretinzand k nu vorbesc bine engleza..."

      Intr-adevar, ai cu ce te lauda, dar in nici un caz n-as considera ca sunt un "bun roman"...

      Pacat ca multi dintre noi gandesc asa!
      • +1 (1 vot)    
        bun roman (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:46)

        libertin [utilizator] i-a raspuns lui suomiro

        ca orice bun roman sunt sigur ca nu trebuia sa pretinzi ca nu intelegi engleza bine.
        la faza cu studcardul sunt de acord cu tine! pana la urma de ce s-au mai inventat ele?
        in atena cam pe la toate muzeele e intrare gratuita pentru studentii romani (cu carnetul de student vizat!!!)
  • 0 (0 voturi)    
    krakow (Marţi, 30 decembrie 2008, 11:24)

    dan [anonim]

    da,superba cracovia,pacat ca am ratat wieliczka dar chiar nu mai aveam cand...poate va exista si o data viitoare.Pana atunci,cele mai bune recomandari despre Krakow:)
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari pentru reportaj (Marţi, 30 decembrie 2008, 11:52)

    Tazara [utilizator]

    Frumos reportaj si bine scris. Am reusit sa "calatoresc", imaginar desigur, si eu impreuna cu reporterul. Mi-ar place sa ajung si eu acolo si, de ce nu, poate chiar o sa ajung. Iata o lectie pentru romani, de la vecinii nostri polonezi care stiu ce inseamna calitatea. Romanul nostru considera ca daca a reusit sa faca ceva deosebit este deajuns. Nu este! Este nevoie sa fii creativ tot timpul si sa pastrezi aceasta creativitate cu calitatea lucrului bine facut. Abia atunci poti pretinde si un pret mai mare, un pret pe care oamenii il platesc daca simt ca nu au fost pacaliti cu kiciuri. Felicitari si polonezilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Din pacate (Marţi, 30 decembrie 2008, 12:17)

    x [anonim]

    Eu cred ca in Romania nu se poate face ceva de genul asta din cauza lui "stupid people". Acesta voteaza numai jeguri care n-au alt gand decat sa fure cat mai mult. Deci ala care a spus ca romania este frumoasa dar din pacate e locuita, a avut perfecta dreptate. Proverbul vechi spune "omul sfinteste locul" !!!
    • 0 (0 voturi)    
      mai...anonimule (Marţi, 30 decembrie 2008, 21:08)

      halemus [anonim] i-a raspuns lui x

      Din pacate.....mananci****t.Ce are sula cu........
  • +3 (3 voturi)    
    excelent articol (Marţi, 30 decembrie 2008, 13:10)

    gheorghe [anonim]

    Ar fi minunat daca HotNews ar publica sistematic astfel de comparatii. Nu cred ca vor schimba neaparat interesul autoritatilor, dar poate ca noi, cititorii, vom mai indrepta vertebrele. Atunci cand nu poti sa fii un model, e bine sa ai inspre ce sa privesti
  • +1 (1 vot)    
    Saline poloneze (Marţi, 30 decembrie 2008, 14:38)

    Dan [anonim]

    Pentru mina de sare Wieliczka www.kopalnia.pl

    Kopalnia soli=mina de sare
    Zupa solna=salina

    Langa mina de sare Wieliczka, dincolo de parc, din anul 1951 deschis Muzeul salinelor cracoviene din Wieliczka (Muzeum Zup Krakowskich w Wieliczce) situat in Castelul Salinei (Zamek Zupny) din secolul al XIII lea. http://www.muzeum.wieliczka.pl/

    O alta frumoasa mina de sare, descoperita in anul 1248 mai veche cu 4 decenii decat Wieliczka, in orasul Bochnia (30 km est de Cracovia) Kopalnia Soli Bochnia. http://www.kopalniasoli.pl/

    Atat mina Bochnia cat si Wieliczka de la sfarsitul secolul al XIII lea pana in anul 1772 faceau parte din asa zisa companie industriala (cea mai mare din Polonia) numita Zupa Krakowska (Salina Cracoviana).

    A treia salina deschisa turistilor, prea putin cunoscuta, in orasul Klodawa, asezat in centrul tarii. Salina functioneaza abia din anul 1956, insa poseda cel mai adanc traseu turistic din lume, la o adancime cuprinsa intre 600-750 metri.
    http://www.sol-klodawa.com.pl/
    • +1 (1 vot)    
      MULTUMIM... (Marţi, 30 decembrie 2008, 15:04)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Pentru prezentare, dar la Cacica ati fost? Salina are in interior o capela (altar, de fapt) sculptata in sare, sala de bal si o sala de sport. A mai fost (inca este) un lac ce initial avea apa dulce! unde traiau pesti de apa dulce) dar nenorocitii l-au distrus! De asemenea este interesant de vazut felul in care s-a exploatat sarea pana la instaurarea comunismului si dupa! Catredala Catolica din Cacica este faimoasa printre polonezi, anual de Sf. Marie Mare avand loc un pelerinaj!
  • 0 (0 voturi)    
    salina (Marţi, 30 decembrie 2008, 15:31)

    Mircea [anonim]

    Si salina de la Praid este superba.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea (Miercuri, 31 decembrie 2008, 14:06)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Am fost la Praid si am fost foarte dezamagit. Nu ai ce vedea in salina si este o mare harmalaie. Plus ca e si scump cat nu face (20 de lei).

      Prima salina pe care am vazut-o a fost aceea de la Turda. Aceea m-a impresionat. Era o liniste acolo si niste incaperi imense sub pamant ca am ramas cu gura cascata.
  • 0 (0 voturi)    
    salina (Marţi, 30 decembrie 2008, 15:36)

    Gogu ceferistu' [anonim]

    Baaaa,cea mai mare salina din ue este la Praid....in ROMANIA !!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Las-o mai moale cu baaa... (Marţi, 30 decembrie 2008, 16:32)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Gogu ceferistu'

      Las-o mai moale cu baaa...
      • 0 (0 voturi)    
        asa e (Marţi, 30 decembrie 2008, 17:22)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        Da,putin mai sus se vorbea de "Eu cred ca in Romania nu se poate face ceva de genul asta din cauza lui "stupid people".Ai dreptate "x",sunt cam multi....
    • +1 (1 vot)    
      am fost am vazut (Miercuri, 31 decembrie 2008, 11:00)

      bluescent [anonim] i-a raspuns lui Gogu ceferistu'

      deci stiu despre ce vorba si la Wieliczka si la Praid. Trebuie sa stiti ca nu se compara. Salina Wieliczka este obiectiv turistic recunoscut de UNESCO si este amanajata extraordinar. Au introduse lifturi cum la noi vezi doar prin hoteluri de 4 stele. Am vazut acolo grupuri de turisi in varsta care reclamau si beneficiau de atentie speciala (carucioare). Cu toata sinceritatea va spun, am primit o mare lectie de profesionalism in exploatarea unor frumuseti naturale. Salina Praid este tare departe din toate punctele de vedere. Nu este spectaculoasa ca cea din Polonia si amenajarile sunt destul de modeste ca sa nu zic chiar chicioase. Sala unde este o sculptura a lui Burebista este de toata jena. Va asigur ca nu sufar de antiromanism dar trebuie sa invatam sa ne recunoastem minusurile si sa renuntam la autosuficienta asta paguboasa. Cu mare regret o spun, NU suntem deloc grozavi ! In nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    O alta salina (Marţi, 30 decembrie 2008, 17:25)

    dami365 [utilizator]

    foarte veche si frumoasa este cea de la Turda.Pacat ca nu este promovata corespunzator.....http://www.ici.ro/romania/ro/turism/c_salinaturda.html
  • 0 (0 voturi)    
    Comori... (Marţi, 30 decembrie 2008, 21:22)

    Doru [anonim]

    Avem si noi comori de neimaginat.Nu are cine sa le prezinte,sau poate interes, sau nu cunoastem.Din ce au scris:dami365,Mircea,Gogu,Ciombe,s.a.,se pot scrie romane..
    • 0 (0 voturi)    
      Romania este frumoasa dar... (Marţi, 30 decembrie 2008, 23:08)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Romania este frumoasa dar depinde de oameni sa o pastreze in acest fel.
      Dar ma rog, asta este o constatare care o stitzi prea bine.
  • +1 (1 vot)    
    udrea (Miercuri, 31 decembrie 2008, 0:36)

    gogu [anonim]

    a venit elena udrea la turism sa vedeti intr-un an maxim ce bine o sa fie in romania.
    o sa batem la fund si polonia si cehia si franta si spania.
    milioane de turisti straini si romani isi vor petrece vacantele in statiunile de la noi cu preturi mai mici decit in turcia si servicii mai bune decit in franta.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare pentru udrea (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 14:36)

    constantin [anonim]

    va referiti la turism sexual ?
    • 0 (0 voturi)    
      turism sexual (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:28)

      ion [anonim] i-a raspuns lui constantin

      Da! Cu toate facilitatile.
  • 0 (0 voturi)    
    tg. ocna (Marţi, 6 ianuarie 2009, 22:14)

    bogdan [anonim]

    Si la salina de la Tg. Ocna s-ar putea face mai mult pentru un turism decent