AC/DC nu mai canta la Bucharest Rock Arena

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:45 Life | Prin oraş

Trupa AC/DC nu va mai concerta in Romania pe 31 mai, in cadrul festivalului Bucharest Rock Arena, au declarat reprezentatii One Event, citati de Mediafax. Festivalul a fost amanat pana la o data care va fi anuntata ulterior.

Legendara trupa AC/DC ar fi trebuit sa cante in a doua zi a festivalului Bucharest Rock Arena, pe Autostrada Soarelui, la kilometrul 15. Festivalul a fost amanat din motive de ordin organizatoric, a precizat unul dintre reprezentatii One Event, agentie raspunzatoare de artistii romani in cadrul Bucharest Rock Arena.

Site-ul ticketpoint.ro, care pusese in vanzare biletele pentru eveniment, a anuntat posibilitatea de recuperare a contravalorii biletelor achizitionate. Cumparatorii sunt rugati sa scrie o solicitare care sa contina numele pe care s-a facut comanda la contact@ticketpoint.ro. Cei care au achizitionat biletele din reteaua magazinelor Diverta pot returna tichetele in locurile din care au fost cumparate, incepand de miercuri, 15 aprilie.

Site-ul oficial AC/DC si pagina de myspace a trupei nu au confirmat niciodata concertul care fusese anuntat pentru data de 31 mai, in Romania.

UPDATE

Site-ul formatiei
a anuntat ca organizatorii festivalului au recurs la "falsa publicitate" cu privire la posibilitatea ca AC/DC sa fie cap de afis in a doua zi a festivalului Bucharest Rock Arena.


Citeste mai multe despre   























3727 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pacat.. (Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:55)

    Mihais [anonim]

    Si cand ma gandesc ca vroiam sa renunt la concertul cu Santana pentru ACDC.....Oricum tare teapa
    • +1 (1 vot)    
      Presa diletantilor in fuga dupa text (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:29)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Mihais

      Motivele amanarii sunt urmatoarele:
      - organizatorii nu au experienta in organizarea de concerte si nici de festivaluri
      - organizatorii nu au realizat ca nu se face promo la Ac Dc cu o luna jumate inainte
      - organizatorii nu stiu ca promo se face cu fapte, angajamente clare si informatie, nu cu anticipare, mister si lipsa de comunicare
      - Romania este tara mafiota, dar totusi nu orice amator de tunuri poate veni chiar asa sa dea un tun in doua luni si sa plece cu milioanele

      Ce este cu adevarat grav nu este faptul ca niste diletanti au crezut ca dau un tun si apoi au vazut ca e mai greu decat si-au inchipuit.

      Gravitatea este faptul ca INTREAGA PRESA ROMANA a preluat o informatie neconfirmata.

      Mediafax, Hotnews, Presa centrala, blogurile toti au preluat o singura informatie - aceea aparuta pe un sit. Nu a contactat nimeni pe organizatori (de altfel nimeni in presa nu a mentionat organizatorii evenimentului), nu stia nimeni cine sunt organizatorii, nu si-a pus nimeni problema ca promo la Ac Dc nu se face cu o luna jumate, nimeni nu a asteptat o confirmare oficiala din partea trupei.

      Toti s-au ingramadit sa dea stirea.
  • +1 (1 vot)    
    A aparut si pe situl Myspace (Miercuri, 15 aprilie 2009, 1:01)

    vlad [anonim]

    Wednesday, April 15, 2009

    AC/DC DATES IN BUCHAREST FALSELY ADVERTISED

    Promoters in Bucharest, Romania have been falsely advertising AC/DC as the headliner for their 2 day Bucharest Rock Arena festival happening on May 30 and 31, 2009. Tickets for this event have been available online as well as various retail outlets in Bucharest. AC/DC’s Black Ice World Tour is sweeping through Europe where the band are headlining the 02 Arena in London tonight as well as April 16, 2009. AC/DC fans are encouraged to visit the band’s websites, acdc.com and acdcrocks.com, for a list of all sanctioned concerts. AC/DC will complete another 20 European dates before returning to the U.S. for a tour which kicks off on July 28 in Foxborough, MA.

    http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendId=259172663&blogId=483222583
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ticalosi (Miercuri, 15 aprilie 2009, 7:22)

    same.dan [utilizator]

    Deja imi luasem bilet. Daca nu recuperez banii, le dau foc.
    • 0 (0 voturi)    
      Le dam foc impreuna (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:15)

      Ciucu [anonim] i-a raspuns lui same.dan

      Daca nu ne returneaza banii, ne gasim si mergem impreuna.
  • 0 (0 voturi)    
    huuaa (Miercuri, 15 aprilie 2009, 7:27)

    rsbl [utilizator]

    aseara voiam sa cumpar 10 bilete de la diverta dar cioflingarii nu acceptau decat cash, oare stiau ei ceva ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 11:31)

      Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      au introdus politica de cash only de cateva luni... nu am idee de ce
      • 0 (0 voturi)    
        Simplu (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:16)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Roadrunner

        Evaziune ... doar n-oi vrea ca sa plateasca taxe ca si tine :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred. (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:16)

      eu [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      Asa am patit-o si eu luni. Le e lene sa foloseasca POS-ul... Si ieri am platit cash. Pentru 8 bilete :)))

      Oricum, lucru romanesc, de mantuiala. Mi-a adus aminte de o gluma :
      " Ce e o bila rosie?"
      R:"Un patrat albastru facut in Romania!"
      • 0 (0 voturi)    
        N-ai patit-o doar tu :) (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:55)

        Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui eu

        ...acum o luna si jumatate doream sa iau bilete la cateva festivaluri ptr mai multe persoane si am avut supriza ca trebuie sa vin cu punga de 1 leu :D
        Imi doream in momentul ala sa am la mine cateva galeti cu monede de 10 bani :D
  • +1 (1 vot)    
    festival de colţ de bloc... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 8:39)

    Alx MAX [anonim]

    Mi-aduc aminte că eram odată într-un concediu la Mamaia şi ne-am dus la un spectacol pentru că remarcasem anumite nume pe afişe. La spectacol, nici urmă de oamenii ăia! La ieşire, am vrut să consult din nou afişele şi ... surpriză! fuseseră deja schimbate! Pe cine să tragi de urechi pentru publicitatea falsă? Dar când se lucrează la scară mare ca în cazul AC/DC, atunci chiar ai pe cine! Oare va fi tras corespunzător de urechi?
  • +1 (1 vot)    
    tzeapa (Miercuri, 15 aprilie 2009, 9:25)

    marius [anonim]

    ce zdrentze
  • +1 (1 vot)    
    pai asa va trebuie (Miercuri, 15 aprilie 2009, 11:14)

    Gauloise [utilizator]

    daca puneti botul la tot felul de zvonuri.

    Voi nu ati invatat inca ca o astfel de trupa nu vine niciodata la un festival incropit intr-o saptamana?

    Sa fim seriosi... unii agenti din Romania au probleme sa aduca trupe medii si mari la festivaluri care au cativa ani in spate sau la concerte cu background-uri solide.

    Hai, we salute you !
  • 0 (0 voturi)    
    Recuperat banii (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:57)

    same.dan [utilizator]

    Recuperat banii de la Diverta fara probleme si fara sa am chitanta la mine. Un tip in fata mea isi recupera banii pe bilete in valoare de 3200RON. Apropo de ce dispar biletele repede si "reapar" misterios la suprapret.
  • 0 (0 voturi)    
    nu va impacientati, vine Guta in locul lor! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:59)

    back in black [anonim]

    Ce au facut organizatorii SRL de garsoniera de la PlayCool e mai mult decat "falsa publicitate", e chiar infractiune: art. 215 Cod penal: "Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani".
    Ei au stiu de la inceput ca AC/DC nu va concerta (a se vedea si dezmintirea oficiala a trupei). Probabil romanasii nostri au mizat pe faptul ca nu toti cei care si-au luat bilet ca sa vada AC/DC isi vor cere banii inapoi si astfel vor avea si ei venituri mai mari decat ar fi avut de la 400 oameni cati ar fi cumparat bilete la niste trupe romanesti. Plus ca, pana returneaza oamenii biletele ca sa-si primeasca banii inapoi, ruleaza si ei o suma destul de mare (dobanzi, etc...).