Trupa AC/DC nu avea in plan un concert in Romania

One Event cere scuze trupelor romanesti si fanilor care au achizitionat bilete la Bucharest Rock Arena

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:07 Life | Prin oraş

Fanii dezamagiti ai trupei AC/DC isi pot recupera banii pentru biletele achizitionate la festivalul Bucharest Rock Arena, au declarat reprezentantii One Event. Compania regreta cele intamplate: "Ne cerem scuze trupelor romanesti care au fost anuntate oficial ca vor lua parte la acest festival si tuturor celor care au achizitionat bilete pentru acest eveniment", informeaza One Event intr-un comunicat remis HotNews.ro.

Trupa AC/DC, ca si alte cateva trupe romanesti, ar fi trebuit sa cante in cadrul festivalului Bucharest Rock Arena, pe Autostrada Soarelui, la kilometrul 15. Festivalul, care astepta 70.000 de spectatori, a fost amanat "din motive de ordin organizatoric", a precizat unul dintre reprezentatii One Event, agentia raspunzatoare de artistii romani in cadrul Bucharest Rock Arena. Marti seara, site-ul AC/DC anunta ca organizatorii festivalului au recurs la "falsa publicitate" cu privire la posibilitatea ca trupa sa fie cap de afis in a doua zi a festivalului Bucharest Rock Arena.

Comunicatul de presa al companiei One Event

One Event regreta evenimentele din ultimele zile in legatura cu anuntarea trupei AC/DC la festivalul Bucharest Rock Arena si asocierea acestui anunt cu compania noastra. Precizam ca implicarea One Event in acest eveniment a fost strict legata de contractarea in numele SC PlayCool SRL a artistilor romani care urmau sa participe la Bucharest Rock Arena.

Am aflat cu stupoare in seara zilei de 14 mai 2009 ca AC/DC nu au programat un concert la Bucuresti, moment in care am adus la cunostinta oficial acest fapt opiniei publice prin canalele media. De asemenea am informat imediat compania desemnata sa comercializeze biletele pentru acest eveniment.

One Event nu a fost implicata in decizia de contractare, anuntare, promovare si punere in vanzare a biletelor pentru evenimentul Bucharest Rock Arena la care a fost anuntat concertul trupei AC/DC, aceasta decizie apartinand in integralitate SC PlayCool SRL.

Pe aceasta cale ne cerem scuze trupelor romanesti care au fost anuntate oficial ca vor lua parte la acest festival si tuturor celor care au achizitionat bilete pentru acest eveniment.

Toate persoanele care au achizitionat bilete pentru Bucharest Rock Arena isi pot recupera integral contravaloarea lor prin returnarea acestora la punctele de unde au fost cumparate.

Pentru mai multe informatii ne puteti contacta la one@event.mu.

Site-ul ticketpoint.ro, care pusese in vanzare biletele pentru eveniment, a anuntat posibilitatea de recuperare a contravalorii biletelor achizitionate. Cumparatorii sunt rugati sa scrie o solicitare care sa contina numele pe care s-a facut comanda la contact@ticketpoint.ro. Cei care au achizitionat biletele din reteaua magazinelor Diverta pot returna tichetele in locurile din care au fost cumparate, incepand de miercuri, 15 aprilie.


Citeste mai multe despre   





















4575 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    se intampla doar in romania (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:18)

    laura [anonim]

    fac parte din grupul celor multi(??) care au cumparat bilete de duminica seara, cum s-a aflat 'oficial' ca vin AC/DC, pentru mine si ... 'cativa' prieteni, eram euforici! cine o sa plateasca pentru bataia asta de joc ?? oare protectia consumatorului isi va lua dreptul si se va trece peste ? o sa-mi mai recuperez banii de la niste evrei care probabil sperau sa faca afacerea vietii lor cu tzeapa asta ???
    • -1 (1 vot)    
      wow (Miercuri, 15 aprilie 2009, 15:29)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui laura

      care evrei, miss "rasism 2009"?
  • +1 (1 vot)    
    :( (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:21)

    roackeru' [anonim]

    dezamagire - dar nota 10 pentru transparenta
  • 0 (0 voturi)    
    turcu, pardon, romanu' plateste (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:25)

    zuzu [anonim]

    One Event e compania care plateste oalele sparte?
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi interesant ... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:27)

    Angus [anonim]

    ... de aflat actionarii SC PlayCool SRL. Am o vaga presimtire ca intre One Event si PlayCool sunt niste legaturi. PlayCool a fost folosita drept paravan de smecherasii de marketing. Firma fantoma... fara notorietate.. poate sa dispara ... nu-i nicio problema...
    • 0 (0 voturi)    
      cica e companie noua (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:54)

      licurici [anonim] i-a raspuns lui Angus

      am citit pe undeva ca PlayCool s-a infiintat luna trecuta (2 israelieni si 2 romani). Mda, poate ai dreptate. Oricum pentru mine amindoua sint la fel de vinovate. Degeaba spun unii ca ailalti sint vinovati si tu pui bilete in vinzare si faci mare tam tam cum ca vin ACDC
  • 0 (0 voturi)    
    one event.. (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:27)

    florin [anonim]

    ...orice eveniment veti mai organiza, v-ati lins pe bot prieteni...asa ceva nu se face
    • +6 (6 voturi)    
      he he (Miercuri, 15 aprilie 2009, 14:25)

      ADan [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Pai de ce crezi ca au pus numele firei "ONE event" ... =))
  • 0 (0 voturi)    
    cam ciudat (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:32)

    ioana [anonim]

    Este cam ciudat. One Event era totusi implicata in organizare. Nu si-a intrebat partenerul care e situatia reala a invitatilor? Cand iti asociezi numele cu un eveniment asa de promovat, nu te intereseezi daca partenerul tau e serios sau e tzepar?
    Ceea ce nu inteleg este motivul pentru care s-a facut anuntul fals, oricine l-ar fi facut.
  • +1 (1 vot)    
    eu nu prea am crezut (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:44)

    licurici [anonim]

    Nu pot sa spun: ahh eu am stiut ca nu o sa cinte... dar eram cam suspicios in primul rind ma intrebam de scena si de instalatiile de sonor si de lumina. ACDC nu ar cinta cu instalatiile altcuiva, iar invers iar nu merge, cum sa se bazeze un festival pe scena si pe instalatiile lui ACDC? Orice "nimeni" sa cinte pe scena lor? In perioada asta ei sint in turneul Black Ice si daca ar fi fost angajati si in Romania sa aiba concert ar fi trebuit sa faca parte numai din acel turneu, cu aceleasi trupe in deschidere etc.
    Acum One Event incearca sa arunce pisica in curtea celor de la PlayCool, insa One Event sint la fel de vinovati. De ce semneaza un contract cu o firma carede abia s-a infiintat, si cum sa incepi sa vinzi bilete fara sa stii ca trupa respectiva vine sau nu.
  • 0 (0 voturi)    
    halal (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:57)

    un roacker trist [anonim]

    Banii deja i-am recuperat, alaturandu-ma unei cozi de roackeri tristi care ar fi preferat sa nu aiba dreptate prietenii lor mai sceptici care nu vazusera nimic afisat pe site-ul ACDC, dar care totusi isi luasera si ei bilete. HALAL!!!! Mai rau e ca nu stiu cum ar veni trupa cu o alta ocazie dupa ce s-a intamplat. Asta e imaginea noastra acum. Frumos n-am ce zice...
  • 0 (0 voturi)    
    nu cere nimeni daune (Miercuri, 15 aprilie 2009, 14:32)

    hic sunt leones [utilizator]

    morale? Poate in cazul in care platesc niste milioane de euroi n-o sa mai adopte o astfel de atitudine in vecii vecilor.
  • 0 (0 voturi)    
    or fi testat piata... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 15:08)

    mario [anonim]

    ... sa vada daca le vine lumea si cati...
  • 0 (0 voturi)    
    PlayCool = PlaySmart (Miercuri, 15 aprilie 2009, 16:29)

    Catalin [anonim]

    cititi asta sa va lamuriti http://www.bestfest.ro/editia2009/romana/blog/mesaj/50/index.html
  • +1 (1 vot)    
    Imprumut (Miercuri, 15 aprilie 2009, 16:43)

    robert.b [utilizator]

    Daca as avea nevoie de niste bani pe termen foarte scurt cum as putea sa fac? Oare merge sa ma imprumut de la mai multi oameni carora sa le dau niste hartii pe care sa le rascumpar in cateva zile? Eventual nu pe toate, ca poate oamenii respectivi mai au si alte treburi decat sa-mi faca mie cozile de 2 ori. Dobanda este zero, dar exista niste costuri logistice pe care inca nu le stiu. Mai caut solutii.
  • 0 (0 voturi)    
    ???!!! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 18:01)

    stefan [anonim]

    Si cind cineva a postat ca nu e posibil, ca nu scrie pe site-ul AC/DC, ca e scris cu luni inainte unde cinta, au sarit comentatorii de serviciu sa-l injure. Ca nu scrie, dar ca e loc liber pe 31 mai, ca ar fi intre 2 concerte.
    Nu se pune timpul de montare si demontare al scenei, transportul, probele de sunet si lumina.
    Ca AC/DC e ca Voltaj, Andrelele sau mai stiu eu cine. Vin pe scena, fac play-back iar daca luminile nu merg nu conteaza????????......
    Dar unii trebuiau sa vinda bilete si orice metode e buna, nu?