Peste 60 de artisti si 30 de ore de muzica

Programul festivalului Tuborg Green Fest

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2009, 13:21 Life | Prin oraş

Guano Apes
Foto: Nova Music/Sony Music
Tuborg Green Fest isi va deschide portile pe 4 septembrie, la ora 16:00, prima zi fiind dedicata ritmurilor electro: Sensor, Suie Paparude, The Crystal Method, Chicane. Ziua de 5 septembrie va oferi show-urile formatiilor AB4, Zdob si Zdub, The Herbaliser si Guano Apes, in timp ce ultima zi de festival va fi dedicata muzicii romanesti: Publika, Mandinga, Vita de Vie si Stefan Banica & Friends. Accesul este gratuit, informeaza Emagic.

In perioada 4-6 septembrie, Tuborg Green Fest le va oferi bucurestenilor peste 30 de ore de muzica pe scena principala si in arena Silent Disco, alaturi de peste 60 de artisti. Accesul publicului este gratuit.

Festivalul isi va deschide portile pe data de 4 septembrie, la ora 16:00, prima zi fiind dedicata ritmurilor electro. Cei care vor da startul concertelor si distractiei vor fi membrii trupei Sensor, dupa care pe scena vor urca Michi, Dobrica si Bean de la Suie Paparude. Pionierii americani ai muzicii electronice, The Crystal Method, vor mixa in premiera in Romania pentru publicul Tuborg Green Fest. Cap de afis al primei zile de festival va fi “parintelui imnurilor din Ibiza”, Chicane, cu un show programat sa inceapa in jurul orei 21:30. Prima zi a festivalului se suprapune cu un alt mare concert, sustinut de Leonard Cohen in Piata Constitutiei.

Pe 5 septembrie, portile se vor deschide la ora 15:00, cu un warm-up de doua ore. Alternative, etno-alternative, hip-hop-jazz si hardcore vor fi cuvintele cheie care vor caracteriza cea de-a doua zi de Tuborg Green Fest, in Parcul Izvor urmand a concerta AB4, Zdob si Zdub si The Herbaliser. Guano Apes, una dintre cele mai reprezentative trupe rock din Europa, va tine capul de afis al acestei zile, incepand cu ora 21:30. 

Ultima zi a festivalului va aduce in fata publicului nume din zona pop-rock romaneasca, seara urmand a fi incheiata de un impresionant show live marca Stefan Banica & Friends. Ziua de 6 septembrie va fi deschisa de Publika, urmand ca in aceeasi zi sa urce pe scena si Mandinga si Vita de Vie.

Alaturi de concertele explozive de pe scena principala a Tuborg Green Fest, participantii la festival vor avea ocazia sa se distreze in primele doua zile ale festivalului si pe piesele mixate de DJ-ii Silent Disco. Alaturi de NO dj si Tony Carlos, vor fi prezenti si doi guest DJ autohtoni, primul nume confirmat fiind Gojira. After-party-urile vor avea loc in serile de 4 si 5 septembrie, incepand cu ora 23:00, in arena Silent Disco.


Citeste mai multe despre   






















22435 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    deci (Joi, 13 august 2009, 8:20)

    Sile Camataru [anonim]

    un se tine domle festivalu asta? sau luam tara la pas panai gasim?
    • 0 (0 voturi)    
      se tine (Joi, 13 august 2009, 10:49)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui Sile Camataru

      in parcul Izvor din Bucuresti :)
    • 0 (0 voturi)    
      parcul izvor (Joi, 13 august 2009, 15:53)

      moses [anonim] i-a raspuns lui Sile Camataru

      scrie si in articol, scrie si in cele 9 articole de la "referinte" :)
      • 0 (0 voturi)    
        deci (Joi, 13 august 2009, 16:57)

        Sile Camataru [anonim] i-a raspuns lui moses

        la 8:20 nu scria nimic de Izvor in articol... cat despre cele 9 articole, azi dimineata nu mam simtit sherlock holmes...
    • 0 (0 voturi)    
      Arme, foto... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 12:57)

      Barbu M. [utilizator] i-a raspuns lui Sile Camataru

      Atentie și cum vii acolo! Doamne-feri să ai și alte interese decât umplerea burdihanului; n-ai voie!
      Citat din regulament:
      "Nu este permis accesul in spatiul festivalulul cu:
      Orice fel de sticle, bidoane de plastic, conserve, artificii, bannere sustinute de bete, spray-uri, umbrele, scaune, arme, obiecte periculoase, bauturi sau mancare, aparate foto profesionale sau semi-profesionale (cu obiectiv detasabil), aparate de inregistrare audio-video."
  • +1 (1 vot)    
    The Crystal Method (Joi, 13 august 2009, 9:35)

    Alex [anonim]

    unul din visurile mele: sa ii vad in Romania. f tare :)
  • -1 (1 vot)    
    Super festival (Duminică, 16 august 2009, 19:56)

    Mee. [anonim]

    In Bucuresti,parcul Izvor!
  • 0 (0 voturi)    
    ora (Vineri, 28 august 2009, 15:02)

    Moon [anonim]

    in ultima zi la ce ora incepe spectacolul?
  • +1 (1 vot)    
    nesimtiti (Sâmbătă, 29 august 2009, 16:51)

    ion [anonim]

    Nesimtitii astia au pus circul lor chiar langa scena unde ar fi cantat Leonard Cohen...n-ai cu cine...nishte tzarani
  • +1 (1 vot)    
    asd (Joi, 3 septembrie 2009, 15:00)

    adi [anonim]

    adunati-va cocalari de peste tot.. e intrare libera..
  • 0 (0 voturi)    
    deci....... (Joi, 3 septembrie 2009, 18:32)

    K54 [anonim]

    Presupun k minorii sub 14 ani neinsotiti nu pot intra, corect?
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:53)

    ella [anonim]

    Ne batem joc de tine pe banii tai!Si ne facem si reclama totodata!E mai bine spus decat : "Peste 60 de artisti si 30 de ore de muzica". Pentru ca "Tuborg Green Fest" inseamna bataie de joc si umilinta. 10-15 min de stat la coada sa-ti cumperi jetoane (un jeton=4lei) dupa care inca 15-20 min de stat la coada sa-ti iei bautura efectiv.Daca Doamne fereste nimereai mai la intrare la coada,si daca Doamne fereste mai vroiai si o bere ( pe jetonul tau ! cumparat pe banii tai! in timpul tau liber pierdut la coada!) nu o primeai pentru ca erai invitat sa te muti in alta parte sa stai la alta coada pentru ca acolo nu serveau decat apa...So...daca nu vroiaia sa pierzi 4 lei (stiu ca suna ca o suma derizorie,dar ganditi-va ca nu veti bea o singura bautura toata seara/noaptea) si 30- 40 min din viata te mutai...sau mai stateai acolo inca 20-30 min poate-poate accepta sa le dai bani in schimbul unei beri oricum mediocre...deci nu mai aveai timp sa asculti muzica...Si daca totusi va duceti, multa grija unde va asezati, pentru ca exista zone V.I.P. unde esti lasat sa stai, sa te simti bine,si cand iti este lumea mai draga apare un domn care te informeaza ca aia e zona V.I.P. (desi nu era marcata in nici un fel!) si ca trebuie sa pleci...si te simti un gandac! Pe banii tai! Banii tai care fac vanzare Tuborg!Banii tai care fac reclama Tuborg! Banii tai care ii platesc pe cei care te-au invitat la un concert sa-si bata joc de tine!...trist,nu?
  • +1 (1 vot)    
    bataie de joc (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:07)

    toteu [anonim]

    Am fost aseara la acest "festival" si mi-a lasat un gust amar, la cat de mult praf era acolo mai bine serveau berea la pahar cu capacel si cu pai, nu mai spun ca stai la coada sa iei jetoane dupa care mai stai la coada sa iti iei o amarata de bere, asta daca nu cumva aveai ghinionul sa se inchida standul de bere ca nu au curent sau daca domnisoara care servea nu avea chef sa se deplaseze sa iti aduca berea. Eu dupa ce am stat la coada 15 min imi spune ca acolo nu se serveste berea si ca trebuie sa stau in alta parte, nu ca ar fi dozatorul de bere in spatele ei. Si pe mine m-au dat afara din zona "VIP", macar daca era undeva afisat.
  • 0 (0 voturi)    
    ROCKEREALA (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 12:28)

    GREEN MODAFOOCKING FEST :X [anonim]

    GUNAOOOOOOOOO APESSSSSSSS :X:X:X:X \m/
  • 0 (0 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 12:48)

    Eddie19 [anonim]

    Am fost si eu ieri si inafara de praf nu m-a deranjat nimic. Daca sunteti atat de chiori si nu va uitati unde nu e coada nu mai dati vina pe organizare ... stateau retardatii la 2 din chioscurile de jetoane coada imensa si imediat langa nu era nimeni si erai servit in sub 1 minut ... si la bere aceasi poveste ... statea multimea la coada la primele 2 corturi si langa erau corturi goale care te serveau in sub 1 minut. Eu unul am fost foarte multumit de servire si nu sunt angajat tuborg
  • 0 (0 voturi)    
    Pericol la Tuborg green fest (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:13)

    dan [anonim]

    Am vazut un panou de catarare la tuborg green fest exploatat in conditii nesigure : fara ham, corzi, carabine, casti... Cine va raspunde in cazul in care cineva, mai ales ca se afla si sub influenta bauturilor alcoolice, va pica de pe el, de la peste 3 metrii inaltime ?
    nu cred ca emagic realizeaza pericolul, nu sunt capabili de asa ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ati mai venit (Joi, 10 septembrie 2009, 1:08)

    raluca [anonim]

    va dadeati si voi seama ca va fi praf e un parc doar in care a dansat multa lume era logic
    daca sunteti asa de sensibili de ce ati mai venit
    si la zona vip scria pe un panou zona vip
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Marţi, 13 aprilie 2010, 22:06)

    afara [anonim]

    baaaaaaaaaaaaaa sa fie si anu asta greenfestttttt. trebuie neaaparat:))
    a fost prea tare
    bere cu 4 lei:))