VIDEO Amintiri din Epoca de Aur 1 - "Tovarasi, frumoasa e viata!" are avanpremiera joi seara in Capitala

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2009, 12:41 Life | Prin oraş

Amintiri din Epoca de Aur - 1
Foto: Amintiridinepocadeaur.ro
"Tovarasi, frumoasa e viata!", prima parte a filmului "Amintiri din Epoca de Aur ", are avanpremiera oficiala joi seara, la cinematograful Studio din capitala. Evenimentul va avea loc in prezenta regizorului Cristian Mungiu si a echipei filmului. Seria "Amintiri din Epoca de Aur" ecranizeaza cele mai cunoscute legende urbane din Romania comunista.

"Amintiri din Epoca de Aur 1", o productie colectiva scrisa de Cristian Mungiu si regizata de acesta impreuna cu Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Razvan Marculescu si Constantin Popescu, va rula in cinematografe incepand de vineri in Bucuresti, Iasi, Cluj, Constanta, Timisoara, Bacau si Pitesti. Seria va ecraniza cele mai cunoscute legende urbane din Romania comunista.

Concomitent cu debutul filmului in cinematografe, realizatorii "Amintirilor" au lansat si concursul Cea mai tare legenda urbana romaneasca din anii 80 si pana azi, in care cititorii sunt invitati sa sa trimita  povestile pe care si le amintesc.



Citeste mai multe despre   





















3143 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    este excelent filmul! (Joi, 24 septembrie 2009, 13:25)

    anca [anonim]

    l-am vazut in iunie la TIFF, in Cluj; surprinde absurdul, intr-un mod clar si pentru cei 'ne-initiati in ale comunismului'; merita vazut!
  • 0 (0 voturi)    
    tot la TIFF l-am văzut (Joi, 24 septembrie 2009, 14:37)

    valer [anonim]

    e tare fain
  • 0 (0 voturi)    
    Film, dar.. (Joi, 24 septembrie 2009, 16:49)

    Catalin [anonim]

    Sunt deja 400 de invitati printre care Boc, Oprescu, Andreea Marin... S-a transformat in eveniment monden... Ca o iesire la Bamboo sau Golden Blitz! Muriti cu avanpremiera voastra cu tot!
    • 0 (0 voturi)    
      film (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:30)

      Casas Horatiu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      asta da comentariu! Bravo Catalin si nu glumesc!
  • +1 (1 vot)    
    m-as bucura (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:20)

    io [anonim]

    daca domnul Mungiu si-ar folosi talentul in reliefarea unor realitati mai actuale in viata romanilor.
    din pacate vad ca insista in dezgroparea societatii comuniste, oare nu ne putem debarasa odata de tot rahatul acela?
    in felul acesta, cred ca domnul Mungiu va ajunge un Nicolaescu II, specializat in filme "istorice".
    pentru majoritatea tinerilor (ei formeaza "nucleul" dur de spectatori la cinema), care fie nu au trait, fie au fost prea tineri ca sa constientizeze atunci acele situatii, filmul acesta nu va fi decit un simplu divertisment.
    de visele lor, de trairile lor adinci, nu se ocupa nimeni?
    • 0 (0 voturi)    
      sa ganditi cu gura inchisa (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:12)

      saureign [anonim] i-a raspuns lui io

      Un artist vorbeste despre ce simte el ca e cazul.
    • 0 (0 voturi)    
      Tocmai ca sa ne debarasam... (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:22)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui io

      Tocmai de- aceea trebuei facute astfel de filme. Ca sa ne putem desprinde o data de abjectie, de rahat (cum bine l-ai caracterizat). Trebuie sa ne asumam trecutul pentru a-l putea analiza si lasa in urma noastra.E nevoie de catharsis si aici. Si, fiindca veni vorba, Mungiu se ocupa de visele, de trairile adanci ale generatiei lui, generatia "decreteilor". NU-i usor sa explici asta unor copii sau tineri din ziua d azi. Dar e bine sa vada sta, tocmai pentru ca istoria sa nu se repete. Cu stima