Intamplare intr-o gara

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Duminică, 27 septembrie 2009, 10:26 Life | Prin oraş

Casa de bilete, inchisa. Programul e pana la 14, desi trenurile cele mai multe sunt dupa 17. “Informatii” nu exista. Alte birouri in interiorul garii nu sunt. O iau de-a lungul peronului, vad un “Birou de miscare”, bat la usa si intru. Inauntru, o doamna discutand cu o alta doamna, povesteste Dan Popa.

“Buna ziua, am vrea sa luam niste bilete pentru Bucuresti, dar casa e inchisa”, zic. Asa e, confirma madam, vizibil deranjata. “Aveti o idee cand se deschide?”, insist eu. Nu stiu dom`ne, noi suntem alt departament, nu tinem de ei. “Doamna, zic pentru mine CFR`ul e CFR, habar n`am cum sunteti organizati si nici nu e treaba mea. Treaba mea e sa`mi iau bilet”, continui eu sa bat saua. Va cumparati din tren, zice calm femeia.

Doamna , zic, in tren e mai scump. “Da, asa e”, zice ea senin. Nu gasiti normal sa am aceasta sansa, ocazie, minunata oportunitate sau cum sa`i zic, de a`mi cumpara ca orice om normal, bilet de la casa de bilete? Mai sunt doua ore pana pleaca…”Dom`ne, n`auzi ca nu aveti de unde? E sambata, trebuia sa va ganditi de ieri sa va cumparati. Azi e inchis”. Doamna, dar eu vreau sa plec azi. Ei…., zice ea deja agasata. Vreti bilet normal? Plecati si dumneavoastra, maine. E duminica, veniti intre 11-17 sa va luati bilet… Doamna, deci nicio sansa sa vina careva sa vanda un bilet? Suntem mai multi…

“Dom`ne, vrei sa mergi azi? Iei din tren. Vrei bilet normal? Mergi maine! La revedere!”
Am iesit, ca nu aveam cu cine sa discut.

Stau si ma intreb insa cat de normala e aceasta situatie? Te plangi ca nu ai bani, dar inchizi casele de bilete? Faci greve sa ai salarii mai mari, dar oferi servicii de rahat? Pai sa ma ierte Dumnezeu, dar parca ceva e anormal in CFR…..


Citeste mai multe despre   





















5478 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 27 septembrie 2009, 10:47)

    Justy [anonim]

    "Intr-o gara"... Ar fi bine sa spui care gara anume. Altfel, nu e nimic nou in ceea ce spui, asa merg lucrurile in tara asta; de ce ar face exceptie tocmai CFR-ul?
  • +7 (11 voturi)    
    deci nu sunt singurul (Duminică, 27 septembrie 2009, 10:49)

    MihaiC1988 [utilizator]

    Doamnele din birou erau prea ocupate facand planuri pentru urmatoare greva a CFR, nu inteleg cum de ti-ai permis sa intri in vorba cu ele!
    Iar de super serviciile CFR'ului, nu ai ce sa ceri, mai multe nu imi pot permite sa spun
  • +17 (17 voturi)    
    nu e un caz singular (Duminică, 27 septembrie 2009, 10:52)

    cristian [anonim]

    2004 O gara din Romania.
    Am pierdut trenul personal. Suntem 2 adulti si 6 copii.
    Singura solutie: trenul Intercity.
    Merg la ghiseu. Cer 8 bilete. Raspunsul: Sunteti nebun? Va costa o avere (2 milioane pe vremea aceea). Mergeti in tren si rezolvati cu controlorul, cu 250 de mii de lei mergeti pana acasa.
    Traiasca Romania mai exact locuitorii ei! I-am pacalit pe ei sau pe mine? Si azi ma intreb.
  • +4 (10 voturi)    
    cfr (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:00)

    sdds [anonim]

    Cu prostii si nesimtitii nu trebuie sa te pui ca au mintea odihnita; dar se pare ca 90 % din ro sunt asa...
    cind te afecteaza direct te gindesti la o Relocare...
  • +15 (17 voturi)    
    CFR-ul e OK. (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:04)

    AlinN [anonim]

    In ultimele 2 luni am vazut o campanie frenetica de armasarificare a tantarului in cazul CFR-ului. Sunt cateva lucruri proaste la CFR:
    -personal nu mult prea mult.
    -vitezele stanjenitoare si pentru o caruta
    -recentele deraieri in aceeasi zi ingropate in uitare rapid, dar cu cicatricea lasata pe creierul boborului
    Sunt cateva lucruri bune:
    -reteaua de cai ferate+gari
    -personal relativ calificat (nu au murit prea multi circuland cu trenul in Romania)
    Concluzie: se doreste vanzarea CFR-ului intr-un fel sau altul. Nu se va face public acest lucru pana la momentul esential. Intai se impregneaza in mintea romanului ca este de rahat CFR-ul, masurile directoare sunt luate in asa fel incat sa fie de super rahat, si apoi apare un cavaler pe un cal alb cu palosul in mana si spune cu fata incrancenata de dorinta de bine pentru patrie: am decis sa dam CFR-ul gratis pentru ca oricum era pe pierdere. Ceva clasic. Nimic nou sub soare. Nici macar hotii.
    • +10 (10 voturi)    
      Foarte bine punctat (Duminică, 27 septembrie 2009, 13:39)

      Danoi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Aceeasi impresie o am si eu.
      Se urmareste ceva cu intamplarile recente si articolele postate. Ori calatori mai multi pe microbuze-desi si astea-s conduse de tot felul de nebuni, ori privatizarea CFR.
      Ceva e al dracu de ciudat....
    • -1 (1 vot)    
      CFR-ul NU e OK (Duminică, 27 septembrie 2009, 23:05)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ma scuzi, dar doar cu dorinta nu faci din r***t ducealta de trandafiri.

      Nu merg foarte des cu trenul, dar de multe ori am avut experiente neplacute, care tin exact de calitatea prosta a serviciilor CFR.

      Poate ca se doreste vanzarea CFR-ului. Personal nu as fi de acord cu asa ceva. Dar asta nu inseamna ca "CFR-ul e OK".
  • -4 (10 voturi)    
    iar bati campii (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:11)

    naufragiatul [utilizator]

    Cred ca ai facut o obsesie din a denigra CFR-ul, te plateste careva? Daca nu spui care gara si in ce data s-a petrecut asta, esti la fel ca cei din povestea ta, si esti TENDENTIOS,
    link pentru tendentios http://dexonline.ro/search.php?cuv=tendentios
  • -1 (7 voturi)    
    valeleu! (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:15)

    Codruta N [utilizator]

    Cotzofana aia de Udrea, care nu stie decat cum se umbla cu masina si avionul, mai bine si-ar lua niste hainutze mai "sterse" pe ea, ashaaaa... o palarie mai ponosita samd. si ar incepe sa umble incognito cu trenul prin tzara - sa vada DE CE nu merge turizmul in tzara asta!
    "Turismul" e facut de oameni normali, cu venituri medii uneori chiar spre mici - nu numai de pitzipoance. In orice tzara din Europa un roman ar ramane cu gura cascata daca ar vedea CE rol au caile ferate in turism, ce ofera, cate "pachete" samd - si cata lume umbla cu trenul (chiar si daca au masini). Dar la noi s-a inlocuit carpeta cu "rapirea din serai" si peshtele din sticla de pe televizor cu o cratitza pe 4 rotzi, cu care MUSAI sa mergem chiar si acolo unde s-ar putea ajunge altfel, indiferent cat ne-am enerva si cat timp am pierde in trafic...

    Ceea ce ati vazut Dvs. in gara aia nu-i de azi - de ieri, garile au inceput sa se inchida inca de prin '93 - '94 (or fi avut unii ministri ai transportului "viziune"). Iar partea cu biletele e numai varful vizibil al aisbergului >:
  • +7 (7 voturi)    
    casa de bilete (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:15)

    cetatean [anonim]

    Da de ce nu se studiaza posibilitatea introducerii de automate pentru bilete?S_ar face economie si la personalul care taie "frunza la ciini"!
    • 0 (0 voturi)    
      asteapta (Duminică, 27 septembrie 2009, 20:31)

      lulush [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Rabdare, se denigreaza, se sictireste, se privatizeaza moca si apoi ai sa vezi si economie la personal. Vin ele si automatele de bilete...
  • -2 (10 voturi)    
    Explicatie (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:16)

    Samariteanu` [anonim]

    Aceasta este urmarea dezmembrarii CFR de catre ,,stralucitul'' fost ministru Basescu,disponibili-zarilor masive din randul ,,sclavilor'' ,suprapo-pularea birourilor cu rude si amante si cardasia liderilor de sindicat cu administratia !
  • 0 (2 voturi)    
    ehei... (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:18)

    fleanca [anonim]

    dar cand te inseala la bilet cfr-ul si nu vrea sa iti dea banii inapoi, cum e? :)
  • +3 (3 voturi)    
    info (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:35)

    info [anonim]

    Mos ion roata......nu angajatu e de vina......prostu care conduce ministeru e de vina....iar despre IDM.......multora le lipseste cultura si bunul simt
    • -1 (1 vot)    
      e de stat (Duminică, 27 septembrie 2009, 12:12)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui info

      CFR e firma "de stat". Adica femeile alea probabil chiar NU AVEAU DREPTUL sa vanda bilete.
      Salariile la stat nu au nici o legatura cu performanta, si atunci de ce sa se deranjeze sa transfere gestiuni si chestii din astea cand pot exact la fel de bine sa stea degeaba?!
  • -4 (6 voturi)    
    re (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:47)

    gigi [anonim]

    printisorule... te-au suparat?
  • +9 (11 voturi)    
    partial (99%)corect (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:51)

    ceferistul [anonim]

    doamna (cam mult spus de altfel) este intr-adevar din alt departament. cu rationamentul dus la extrem este ca si cum am invinui femeia de serviciu de la nasa pentru prabusirea navetei challenger.
    si aici se termina lucrurile care se pot spune in apararea lor.
    in rest, vaca (care doamna?) trebuia sa explice calatorului intr-un mod politicos si civilizat ca ea nu are nici o competenta in a rezolva problemele altor departamente. eventual putea chiar sa isi ceara scuze in numele companiei.
    "celalalt departament" ar fi trebuit sa asigure personal in timpul in care pleaca trenuri din gara respectiva.
    si in general cefereul ar trebui mutat intr-o alta tara, in aceasta nu face dacat sa fie o copie fidela a peisajului din care face parte.
  • +10 (10 voturi)    
    Costinesti (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:53)

    alina [anonim]

    Sincer nu ma mira faptul ca v-ati confruntat cu o astfele de problema. in 2004 am fost la mare cu o prietena, eram studennte si prietena mea primise o tabara la Costinesti.Pentru ca trebuia sa evacueze camera la ora zece dimineata s-a hotarat sa plece cu o seara inainte. La casa de bilete surpriza: PROOGRAM DE LA 10-18. nu pot sa bag mana in foc dar cred sa sambata sii duminica programul era si mai scurt. La casa de bilete..... doi caini stateau de paza. Ceilalti calatori ori nu aveau bilete ca vorba aia veneau de la mare si nu mai aveau bani, sau stiind de program isi cumparasera BIELTELE -CU LOC din Mangalia .Oameni responsabili cum ne aflam, asteptam trenul in gara, Alargam dupa controlor si-i explicam situatia; intrebandu-l daca este suficient timp sa coboare in Constanta sa cumpere un bilet cu reducere(pentru studenti). Domnul controlor sau sef de tren zambeste , ne intreaba pana unde merge prietena mea, noi zicem:Suceava,zambeste din nou si ne explica fumos ca trenul merge pana la Botosani, dumnealui nefiind schimbat de pe traseu pana la Suceava asa ca prietena mea sa urce ca nu e nici o problema.Am insistat cu biletul pentru ca nu ar fi avut suficienti bani pentru un bilet intreg.... domunul ne asigura ca totul este in regula . Evident ca banii eu mers in buzunarele domnului controlor, mltumita unei organizari mai mult decat eficiente al statiilor de cale ferata.
    • +1 (1 vot)    
      Costinesti (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:01)

      adi [anonim] i-a raspuns lui alina

      Eu la Costinesti am avut parte de un alt tratament.

      Trebuia sa plecam acasa, in Iasi, am fost cu o zi inainte sa iau 3 bilete, pentru mine, sotie si nepotul ei. Mai aveam si copilul cu noi, atunci in varsta de 11 luni. Am rugat pe doamna de la bilete sa ne dea aceste 3 bilete, i-am explicat ca avem copilul mic cu noi si ca am dori sa ne dea locurile jos, unde consideram noi ca e mai bine, trenul fiind supraetajat. Ea a facut mai mult pentru noi, ne-a rezervat si al 4-lea loc, fara sa platim locul, probabil fiind o facilitate a lor. Pentru asta ii multumesc.

      In schimb, drumul a fost un cosmar. Si nu din cauza CFR-ului, ci din cauza unui grup de calatori care considera ca aerul conditionat nu functioneaza suficient si era imperios necesar sa deschida si singurul geam din acel vagon. In afara de mine si sotie, nimeni nu reactiona. Toti se plangeau ca li se sparg urechile, dar nimeni nu facea nimic, nici macar atunci cand ma certam eu cu ei.
      • 0 (0 voturi)    
        ventilatia e necesara! (Luni, 28 septembrie 2009, 11:44)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui adi

        O problema frecventa in trenuri (mai ales cele cu design stupid - 1 singur geam) este lipsa de aer curat si mai ales lipsa obiceiului de dus zilnic.
        Si chiar de n-ar exista problema cu mirosul, observ ca romanii, in contrast cu altii, nu suporta geamul deschis. Cine vrea o gura de aer sanatos si curat trebuie sa infrunte scandalul si rezistenta tuturor celor care s-au obisnuit de mici sa creasca pe langa soba la 50-60 grade Celsius si sa faca baie o data la 1-2 saptamani. Daca intre timp cu dusul s-a mai rezolvat pe alocuri, treaba cu ventilatia permanenta nici n-a inceput sa prinda.
  • +1 (1 vot)    
    Solutia... (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:40)

    Aurel [anonim]

    Automate de bilete in toate locatiile CFR - deja in gari BCR le-a luat-o inainte montand bancomate - deci se poate. Totul e sa vrei! Dar vrei?
  • 0 (0 voturi)    
    lasati-i sa faca greva pana nu mai pot (Duminică, 27 septembrie 2009, 23:36)

    dan [anonim]

    eu am fost intr-un tren care s-a desfiintat in mers. nu cred ca povestiri ca cele de mai sus ma mai revolta.

    de la intamplarea cu pricina, au trecut doi ani si am mai strans cam o zi din intarzierile trenurior cfr.

    mi-ar placea insa ca toate aceste erori sa se faca pe bani mai putini. oare 5 oameni nu pot face tampeniile pe care le fac acum 10?
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Luni, 28 septembrie 2009, 2:13)

    laurs [utilizator]

    Ok, inteleg intamplarea. 2 lucruri:

    1. Ce vroiai de la doamna accea? Era probabil acolo pentru ca nu avea de ales, iar in privinta casei de bilete, fiind o gara mica poate, nu are program in weekend. Ce ai vrut sa-ti ofere? Sa se duca ea sa deschida casa, sa-ti vanda biletul? Nu are dreptul sa o faca, si poate nici pregatirea, ti-a explicat ca ea nu face parte din departamentul ala si nu te poate ajuta. In plus, ti-a dat solutiile, mai in gluma, mai in serios.


    2. Pune-te in situatia ei: esti angajat CFR si trebuie sa semnalizezi trenurile sambata si duminica. Pe la 2 dupa-masa intr-o sambata, apare un domn care vrea bilet de la casa, care e din pacate inchisa in weekend. Ce faci? Pe poti sa faci? Ce poti sa-i oferi? Nu ai acces la casa de bilete, nu ai pregatirea necesara si responsabilitatea aceea.

    Gaseste o solutie de moment care te-ar fi multumit, pe tine, in calitate de client.


    PS. nu scriu asta ca sa apar CFR, dimpotriva, simpatizez ideea ca sunt multe lucruri de rezolvat in CFR. Dar sa fim seriosi: sa te plangi de cineva, fara sa intelegi ca ca nu avea o solutie pentru tine, nu prea valoreaza prea mult. Mai util ar fi o sugestie adresata CFR cu privire la orarul caselor de bilete....

    Ati inceput sa va pierdeti umanitatea....
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Luni, 28 septembrie 2009, 12:16)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui laurs

      in plus cine stie cine era femeia, poate era femeia de serviciu, facea si ea curat pe acolo :)
  • 0 (0 voturi)    
    nasu' (Luni, 28 septembrie 2009, 12:17)

    marius [anonim]

    Hai frate... asta e o discutie fara sens.
    CFR-ul este oricum prea scump, in raport cu serviciile oferite (ies mai ieftin sa merg singur in masina de la Buc la Bv decat sa-mi cumpar bilet la rapid sau IC. Daca sunt mai multe pers. in masina, e si mai clar inclinata balanta). Asa ca mi se pare "normal" sa mergi cu nasu'. Daca nu le convine, sa ieftineasca biletele, caz in care calatorii si-ar cumpara bilet si nu s-ar mai merge cu nasu'. De aici ar rezulta si incasari mai bune. Daca lor le convine, asta e.
    P.S. Singura lor miscare comerciala buna e reprezentata de abonamente, la care intr-adevar platesti pretul corect pe serviciu.
  • 0 (0 voturi)    
    eu (Joi, 1 octombrie 2009, 12:28)

    tirolez [utilizator]

    Ce gara era? Am mers mult in tara cu trenul de cand ma stiu, inclusiv prin halte, ce-i drept zone sa spunem cu pretentii turistice si n-am vazut niciodata casa de bilete inchisa atunci cand trebuie sa treaca un tren.
    Asta insemnand uneori si 4 dimineata.