Reportaj HotNews

GALERIE FOTO Dupa-amiaza de duminica la expozitia de pisici: Hai ba mai repede acasa, ca mi-e frica ca imi baga astia mana in buzunar, la cat m-au imbrancit!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 octombrie 2009, 19:41 Life | Prin oraş

Expozitia "Felina de toamna"
O dupa-amiaza ploioasa de duminica, in Bucuresti. La Sala Palatului e expozitie de pisici. Imi zic sa ma duc, ca n-am ce pierde, si, bonus, poate iese si de un articol. De altfel, din datele organizatorilor, 10.000 de bucuresteni au ales sa isi petreaca cateva ore din weekend admirand cele aproape 200 de pisici, din rase din toate colturile lumii. Din pacate insa, ori nu am nimerit eu la ora la care trebuia, ori publicul a lasat de dorit.

CLICK PE POZA PENTRU GALERIE FOTO.

Impresii de la expozitie:

  • La intrare, proprietarul unei pisici isi tine dragastos animalul in brate, insa mata are un mesaj agatat de gat: Ma adopta cineva?
  • Dau sa imi cumpar bilet de intrare, si am prima surpriza. Venisem la expozitie cu propria pisica in cosulet, nu intentionat, ci pentru ca tocmai ma intorceam de la veterinar si nu mai aveam timp sa dau pe acasa sa o las, avand in vedere ca la ora 17:00 se inchidea expozitia. Cei doi baieti de la intrare ma anunta, insa, ca nu e voie cu pisica inauntru. Nu prea inteleg de ce, nici n-am rabdare sa intreb, dar le propun sa las la ei, la intrare, cosuletul cu mata pana ies. Nici asa nu sunt de acord. Le e teama ca o vreau s-o abandonez si imi explica ca ei n-au ce sa faca cu ea: "A mai fost un caz ieri", ma lamuresc ei. "Cineva a venit cu pisica si a lasat-o la noi. Noi ce sa facem cu ea?" ridica ei din umeri.
  • Le explic ca nu intentionez s-o abandonez, ca dimpotriva, nu stiu ce as fi in stare sa fac daca as ramane fara ea si le marturisesc, in sfarsit, ca trebuie sa fac un reportaj pentru un ziar, iar daca ma duc acasa sa las pisica, s-ar putea sa nu mai prind expozitia deschisa. In sfarsit, baietii dau inapoi si se arata dispusi sa imi tina cosuletul cu mata pana ies.
  • Mi se ia o piatra de pe inima si ma avant inauntru. Ma frapeaza numarul mare de reclame, de standuri cu hrana si accesorii pentru pisici, parca mai multe decat animalutele in sine.
  • Cum drumul spre "exponate" trece printre standurile cu hrana, un nene cu ecuson ma abordeaza: "Cumparati?" "- Nu, ca i-am dat pisicii mele asa ceva si nu prea ii place." "- Incercati asta", insista el si imi arata cel mai scump sortiment. "- Am incercat", ii raspund si dau sa plec. "- Pai atunci mai incercati, trebuie sa manance."
  • Scap si ajung printre custile cu pisici. Un motan bengalez sta cuminte la poze, in bratele stapanaului. "- Ia uite, e ca o diva. Stie ca trebuie sa stea la poze", spune cineva din multime. "Diva" e de fapt motanul Igor, unul dintre premiantii expozitiei.
  • Doua custi mai incolo, un tip si o tipa care se tin de mana se revolta in fata unei custi in care dorm doua pisici. Bat in cusca, scot un "pis-pis" suierat si zgomotos si incearca sa introduca cateva degete printre gratii. "- Cum le convingem pe astea sa se uite la noi?" o intreaba el pe ea, suparat ca nu ii iese poza. "- Fandosite, raspunde ea cu naduf. Hai sa cautam altele."
  • "Nu mai bocani asa!", il cearta o mamica pe baietelul ei care trage de o cusca, suparat ca pisica dinauntru nu ii acorda atentie.
  • O pisica cu multe medalii agatate de cusca e "available'". Asa scrie langa medalii. "Ce misto e!", exclama cativa admiratori, insa pleaca fara sa o ia acasa. 
  • Mai incolo, o alta mata, cu pui de vanzare. "Cat costa un pui?" intreaba un doritor. "400 de euro", vine raspunsul. "Scump, doamna, scump", raspunde el, ca in reclama. 
  • O alta cusca, un alt exemplar. "Asta zici ca sta pe oua", isi da cu parerea o "cunoscatoare", dar tresare imediat dupa ce citeste ce scrie pe cusca si se corecteaza: "Ba nu, e norvegiana de padure".
  • "Ce urata e!" se aude o voce, langa o pisica dintr-o rasa mai putin inzestrata cu par.
  • Un alt vizitator pare mai putin interesat daca pisicile sunt frumoase sau urate. E mult mai interesat de una dintre hostesse, pe care vrea neaparat sa o scoata in oras: "Cand iesim la film?" o intreaba el nerabdator.
  • "Ce ma enerveaza oamenii astia!", se aude o voce din multime. Ma uit si il identific pe "posesor". Se zbate, cu un aparat de fotografiat pe care l-a ridicat cu o mana deasupra capului, sa ajunga in fata, langa cusca, ca sa faca poza. Loveste cu coatele, calca pe picioare si gesticuleaza, la fel ca in metrou, autobuz sau supermarket, suparat ca nu i se face loc.
  • De altfel, la expozitia de pisici, ai putea sa juri ca toti vizitatorii sunt fotoreporteri: nimeni nu a venit fara un aparat foto sau macar un telefon care face poze. Nici macar interdictia impusa de organizatori privind folosirea blitz-ului nu pare sa fie luata in seama.
  • In multimea de oameni care se imping in fata unei custi, cineva ii spune cu voce tare unui cunoscut ce il framanta: " Hai, ba, mai repede acasa, ca mi-e frica ca imi baga astia mana in buzunar, la cat m-au impins."
  • Dupa ce am cules suficiente "impresii", am trecut in revista mai toate pisicile expuse si le-am pozat, ma indrept spre iesire, de unde imi recuperez animalutul. "Ce bine ca v-ati intors sa o luati", imi zice unul din cei doi sceptici care vand bilete. "Chiar ne-am uitat la un moment dat prinauntru, sa vedem daca n-ati plecat fara pisica si am vazut ca mai erati".

Plec si eu usurata spre redactie. Nu e foarte original ce imi trece prin minte, dar asta e gandul care ma stapaneste pe moment: Frumoasa expozitie, frumoase pisici. Pacat ca e vizitata.


Expozitia internationala "Felina de toamna", in cifre:

  • 2 zile de expozitie, 3 si 4 octombrie. A 15-a si a 16-a editie a acestei expozitii, organizate de Asociatia Felina Sofisticat. Expozitia este bianuala.
  • 200 de pisici de rasa din Romania, Ungaria, Ucraina, Italia, Serbia, Bulgaria, Israel, Rusia, Croatia.
  • in jur de 10.000 de vizitatori.


Citeste mai multe despre   





















7181 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    pisica traieste pe langa om de 8000 de ani (Duminică, 4 octombrie 2009, 20:06)

    Fekete Tulipan [anonim]

    ..cainele de vreo 5000 de ani ;deci pisica e sefa !
    cine n-are o pisica nu stie ce e adevarata tandrete
    • +1 (13 voturi)    
      Si marmota ... (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:48)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Fekete Tulipan

      Pisicile sunt decorative, jucause, dragalase, ce vrei matale, da' tandre in nici un caz. Cum am crescut la casa, am avut in permanenta in curte si pisici, asa ca parerea mea e ca stiu ce vorbesc.

      Re. rasfat: raca nu-i disponibil stapanuil, e buna oricare alta persoana, sau chiar piciorul mesei. Halal tandrete! Is curios ce-ai zice daca ai avea o nevasta care s-ar comporta asa.

      Singura calitate a pisicii e ca e decorativa. Daca e invatata bine, mai starpeste si rozatoare. Da' tandretea in nici un caz nu-i e specifica pisicii. In cel mai bun caz un fel de atitudine de prostituata - toarce la oricine o scarpina pe ceafa.
      • -5 (7 voturi)    
        saracul de tine,ce om de nimic esti (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:59)

        Fekete Tulipan [anonim] i-a raspuns lui Eu

        cred ca faci o greseala ca te dai si pe forum,om fara inima ;pisica avea statuie in Egiptul Antic,era venerata ,vai si amar de roman de doi bani :auziti, pisica e prostituata !!!!poate ca ne vom intilni vreodata ,om fara inima ..
        • +2 (4 voturi)    
          esti zuzu (Luni, 5 octombrie 2009, 2:08)

          pisi' [anonim] i-a raspuns lui Fekete Tulipan

          cred ca te-a muscat vreo pisica turbata
      • +2 (4 voturi)    
        Tandrete? (Luni, 5 octombrie 2009, 8:40)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Desteptule, pisica nu se freaca de tine sau de piciorul mesei din tandrete, ci ca sa-si lase mirosul in scopul marcarii teritoriului.E adevarat ca e placut sa tii o pisica in brate si sa o mangai, dar e o greseala sa atribui animalelor sentimente si reactii umane.
      • 0 (0 voturi)    
        ce-mi plac 'cunoscatorii' de la distanta... :) (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:37)

        v [anonim] i-a raspuns lui Eu

        matale ai crescut citeva pisici IN CURTE si ai impresia ca ai aflat cum se comporta pisicile?
        :)))
        da-mi voie sa-ti spun, dupa douazeci de ani de crescut pisici in casa, ca pisicile stiu sa fie cu adevarat tandre.
    • +4 (6 voturi)    
      Stimate domn, (Luni, 5 octombrie 2009, 8:49)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui Fekete Tulipan

      Sper ca ati facut o gluma care nu a fost apreciata corespunzator de ceilalti forumisti. Daca insa nu a fost gluma, imi permit sa va intreb atat:

      Cati oameni orbi ati vazut alaturi de "pisici insotitoare"? Cate pisici utilitare ati vazut, cautand supravietuitori in cazul prabusirii unor cladiri? Cate pisici politiste ati vazut? Cani care prind soareci mai exista - soricarii :) Cate pisici de paza ati vazut? De cate cazuri de oameni salvati pentru ca pisica lor a fost antrenata special sa sune la 112 / 911 daca stapanului i se face rau ati auzit?

      Asa este: pisica era venerata in Egiptul antic, dar si atunci ca si acum pisica e aceeasi: un animalut frumos, placut, care face miau si care deranjaza putin si atenteaza la pestii din acvariu. Atat.
      • +1 (3 voturi)    
        Era sa uit (Luni, 5 octombrie 2009, 9:03)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui ALex

        Cati exploratori au cucerit polul pe sanii trase de pisici?
        • +1 (3 voturi)    
          si reversul medaliei (Luni, 5 octombrie 2009, 9:24)

          miau [anonim] i-a raspuns lui ALex

          Cate pisici vagaboante ataca trecatorii in haite pe strazi?
          Cate pisici de lupta cu botnitza ai vazut?
        • +2 (2 voturi)    
          in plus la reversul medaliei (Luni, 5 octombrie 2009, 10:06)

          miorlau [anonim] i-a raspuns lui ALex

          cate bucatarii asiatice considera pisicile o delicatesa?
          (sau cati exploratori polari? :P)

          omul care a scris postul original vorbea de tandretea caracteristica felinelor, nu de conditia de sclav caracteristica hamaitorilor!
          • +4 (4 voturi)    
            Tandretea (Luni, 5 octombrie 2009, 10:30)

            ALex [anonim] i-a raspuns lui miorlau

            Poate fi de doua tipuri: falsa sau adevarata. Cand tandretea este adevarata, ea vine din dragoste, si tot din dragoste vine si ajutorul - asadar si la bine, si la rau. Si asta am scris eu: nu conditia de sclav, ci despre ajutorul nepretuit pe care cainele il ofera (de multe ori neconditionat) omului.

            Cand tandretea este falsa, deci nu vine din ajutor, atunci cand cineva este tandru doar cand tie iti este bine, ea vine din interes. Si in aceasta categorie intra pisicile. La prefacatorie sunt intr-adevar cele mai bune.

            Sa nu ma intelegeti gresit: imi plac si pisicile si cainii, insa nu pot sa le pun pe picior de egalitate - nici cu omul, si nici intre ele.

            Si nu uitati ca in viata barbatul este cel care munceste ca un caine, iar femeia are miscari si instincte de felina. Despre cate femei ati auzit ca muncesc ca niste catele si despre cati barbati ati auzit sa aiba miscari de motan? Singura asemanare intre barbati si motani este poate venitul acasa dimineata de cine stie pe unde. Cat despre femei si catele nu vreau sa fac aici nici un comentariu...
          • 0 (0 voturi)    
            "cate bucatarii asiatice considera pisicile o " (Luni, 5 octombrie 2009, 13:19)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui miorlau

            ...delicatesa?
            Ai auzit de SARS?
            Cica ar proveni de la o pisica care era meniul principal.

            Emigrantii italieni veniti in regatul Romaniei erau renumiti pt ca gateau ... pisicile.
  • +1 (5 voturi)    
    Circul specific bucurestenilor... (Duminică, 4 octombrie 2009, 20:10)

    maradona [anonim]

    Cateva ingrediente atat de specifice bucurestenilor:haos,necivilizatie,"ba ma imping si imi baga mainile in buzunar",obraznicie.Oare cand o sa ajunga orasul asta la un minim de cultura si ordine??cred ca in vecii vecilor.
    • +4 (4 voturi)    
      Esti sigur? (Duminică, 4 octombrie 2009, 23:49)

      mi3rla [anonim] i-a raspuns lui maradona

      Esti sigur ca nu sunt din miile din toata tara care raman in Bucuresti pentru un salariu, era sa zic mai bun, dar in provincie nu sunt locuri de munca, daca tot dai asa direct cu presupusul?! Existenta sau lipsa celor 7 ani de acasa nu este specifica unei anumite zone geografice
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 5 octombrie 2009, 11:16)

      Gigi Maybachistu' Ecologic [anonim] i-a raspuns lui maradona

      Comportamentul descris al vizitatorilor în comparație cu acela al exponatelor demonstrează diferența de maniere, eleganță, demnitate și respect de sine între cele două specii :)

      Cum se face că majoritatea cocalarilor purtători de tricou roz și lanț de tinichea sunt stăpâni de câini?.... :)
  • +2 (2 voturi)    
    pisici (Duminică, 4 octombrie 2009, 20:33)

    gica pantalon [utilizator]

    beautiful
  • -1 (3 voturi)    
    Felina de toamna (Duminică, 4 octombrie 2009, 20:46)

    Borsa - Constantin Virgiliu [anonim]

    Nu vreu sa fiu pisica ta. Nu iubesti pisicile. Cauta alt subiect poate ai mai multa inspiratie.
    Un motan.
  • +3 (5 voturi)    
    pisici (Duminică, 4 octombrie 2009, 21:52)

    gabi [anonim]

    Mie mi se pare foarte fain articolul. Despre splendorile feline de acolo, imaginile vorbesc de la sine, nu era nevoie ca jurnalistul sa spuna mare lucru, e suficient ca ne+a oferit o galerie foto. In plus, articolul surprinde nesimtirea specifica bucurestenilor, la astfel de evenimente.
  • +4 (4 voturi)    
    buna idee (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:01)

    Motanu tarcat [anonim]

    Buna idee sa mai citim pe hotnews si altceva decat geoana, basescu si patriciu. Ar trebui sa scrieti mai des despre pisici. Miau.
  • +1 (1 vot)    
    Dragut articolul (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:08)

    Marius [anonim]

    asa...ca de duminica...
  • -1 (3 voturi)    
    Marlani (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:23)

    Gigi [anonim]

    Frumoasa expozitie, pacat ca s-a tinut in Bucuresti.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 5 octombrie 2009, 0:53)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Asa, si ce daca s-a tinut la Bucuresti? Sunt bucurestean, poti rogu-te sa ma caracterizezi?

      Am fost in weekend pana la Sibiu, drumul este acceptabil mai putin intrarea in Ploiesti unde se face o coada de cativa km din cauza noului giratoriu. Evident, prin dreapta benzii intai trec marlanii iar politia are alta treaba. Crede-ma ca erau in proportii egale din toata tara - B, PH, BV, CT, GL, IS, BR, CJ, TM, asta numai ce am apucat sa vad. Considerand ca in Bucuresti este concentrata cam 10% din populatia tarii si ca eram in judetul Prahova atunci poate imi explici tu de unde aceasta idee fixa cum ca bucurestenii sunt niste marlani iar restul niste rafinati oameni plini de bun simt. Si de ce marea majoritate a firmelor isi au sediul central in Bucuresti, desi salariile sunt in media cu 50% mai mari decat in restul tarii.
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Luni, 5 octombrie 2009, 8:36)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Bucurestiul e frumos numai de Craciun si de Paste cand scapam de tarani . Asa ca mai subtire cu aprecierile tartane.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 5 octombrie 2009, 10:57)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Ar fi trebuit tinuta in caminul cultural al unui oras cu 30 de mii de locuitori la care pensionarii si somerii sa se fi inghesuit pana se elibera la posta sa si ridice banii trimisi de copiii din afara.
      Ar fi fost un adevarat succes mediatic ne mai vorbind de numarul de adoptii record.
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Luni, 5 octombrie 2009, 0:03)

    adrian [anonim]

    Stiti de ce ridica cainele piciorul ?
    R: Cand era mic a cazut gardul pe el.

    O doamna cu un caine faceau promenada de seara. Trece un individ pe langa ei, cainele ridica piciorul si persoana in cauza se fereste.
    Doamna: nu trebuie sa va feriti, nu musca.
    Individul: am crezut ca vrea sa dea cu piciorul.
  • +2 (2 voturi)    
    Dragă d-le Autor, (Luni, 5 octombrie 2009, 10:00)

    pisicophilul [anonim]

    este bine că v-aţi gândit să veniţi direct de la doctorul veterinar c-un animal (potenţial bolnav) la o expoziţie de animale (potenţial sănătoase). Cei care nu v-au lăsat să intraţi sunt nişte oameni răi & fără suflet (european).
    Pt ceilalţi deontologi: ce-ar fi să respectaţi toate dihăniiile (dacă nu se poate & să le iubiţi &/sau îngrijiţi)?
    Ca fapt divers: pot creşte împreună câini cu pisici; chiar pot fi prieteni...