Bucuresti: anevoiosul drum spre E85

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 8:32 Life | Prin oraş

Unde vrei sa ajungi? La Urziceni, la Buzau, Focsani, Marasesti, Adjud, Bacau, Roman, Pascani, Falticeni, Suceava? Ai la dispozitie minunatul drum european 85, insa pana iesi din Bucuresti ca s-ajungi la drumul mare, te apuca damblaua, scrie Eugen Istodor pe blogul sau.

O iei frumusel pe Calea Mosilor. Te enervezi – de ce nu doarme lumea? Sambata dimineata se circula mai bine ca in restul saptamanii, dar tot scapi o injuratura pe ici, pe colo. Scapi de semafoare, smecheri care calca linia de tramvai si alte specimene asemanatoare si-ai ajuns la Lacul Plumbuita. Nu te duci pe Andronache, tii drumul drept si te duci dupa linia de tramvai spre Voluntari. Se circula anapoda – o banda libera si-una bara la bara. Te inchini cand ti se da prioritate; schimbi banda si incepi sa te misti mai omeneste. Treci de complexul Europa, care dimineata pe cer acoperit de nori arata ca o tabara de refugiati, treci si de Dragonul Rosu. Ce te-asteapta totusi dupa toate astea?  Daca nu-ti pierzi rabdarea si calmul, o sa vezi.

Scuipi in san – ai reusit sa iesi din Bucuresti. Ii dai gaz si alergi prin localitati cu nume pitoresti, viitoare suburbii rezidentiale ale Bucurestiului: Afumati cu pescarii lui mai mult sau mai putin afumati de dimineata,  Sindrilita, Lilieci, Sinesti – cu padurea viitoare cartier de vile,  Movilita Veche. In rest, stanga camp, dreapta camp, Baraganul Ialomitei. Smecheri cu masini germane te depasesc cu viteze ametitoare. De la intersectia cu Urziceni, decizia iti apartine, drumul european 85 ti se deschide in fata, drept si ne`ntrerupt. Nici macar gropile nu mai sunt ce-au fost: arata chiar bine asfaltul. N-ai cum sa te ratacesti – toate orasele enumerate mai sus sunt taiate de E85, asa ca nu-ti trebuie decat benzina si tutun ca sa ajungi unde vrei sa ajungi.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Eugen Istodor.


Citeste mai multe despre   





















3234 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    drum european? cu 40-50 km/h?? ha! (Joi, 29 octombrie 2009, 9:11)

    alex [anonim]

    Si eu circul pe E85, este poate cel mai bun drum european din tara! Pacat ca are 1 banda si jumatate, dar cel mai mare neajuns este dat de restrictiile de viteza ultra-redusa!!!

    Cum este posibil ca pe acest drum european (viteza maxima de circulatie esete de 110 km/h) sa prinzi un radar dupa podul de la Fisita, si sa primesc 4 puncte penalizare cu 240 RON amenda pentru ca mergeam cu 74 km/h???

    Era un pod, nu am vazut tipenie de om pe acolo, nici case nu sunt in zona!!! De ce se amendeaza soferii care calca putin pedala (la o viteza mai mult decat acceptabila)????
    Si asta pe un DRUM EUROPEAN!

    Daca eram prins pe DN1 (drum national), viteza maxima este de 70 km/h, nu primeam nicio amenda!!! Dar pe drum european, avem restrictie de viteza de 50 km/h!!!

    Ar trebui ca cineva sa ia atitudine, sa declasifice acest drum de la minunatul "DRUM EUROPEAN". si sa il catalogheze ca fiind DRUM COMUNAL, altfel nu imi imaginez de ce trebuie sa mergem ca melcul.

    Si mai mult, la intrarea in fiecare sat sunt buline pe strada de restrictie de viteza de 40 km/h!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Este posibil asa ceva in Uniunea Europeana?
    • +3 (5 voturi)    
      smecher.. (Joi, 29 octombrie 2009, 9:35)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

      tu si altii ca tine nu sunteti obisnuiti sa respectati legile.. de aia primesti amenda, poate o sa-ti vina mintea la cap... buna, rea , legea e lege... nu stiu daca tu o sa poti intelege asta vreodata....
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Joi, 29 octombrie 2009, 14:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Stiu si eu podul de la Tisita...e un pod cu 2 benzi in camp. Probabil restrictia a ramas de cand era cu o banda...nu tre sa fii smecher ca sa nu fii atent la o limita de circulatie in mijlocul campului. Si omul are dreptate, drumul ar putea foarte bine sa ocoleasca niste localitati sau sa fie puse limite de 70km in unele localitati cum e pe DN1...Cei care circulau cu 50km pe DN1 stiu despre ce e vorba. Toti soferii de tir din UE, se feresc de drumurile romanesti...nu pentru ca ar fi smecheri ci pentru ca la noi faci 100 de kilometri in timpul cat in afara faci 200km...este pedeapsa suprema pentru ei sa aiba o cursa de Romania. Cineva zicea ca din Bucuresti pana la iesirea din tara, faci tot atat timp cat treci prin cateva tari pana in nordul Germaniei.
    • +1 (1 vot)    
      DN1 (Joi, 29 octombrie 2009, 9:37)

      elul [utilizator] i-a raspuns lui alex

      DN1 este si drum european (E68)
    • +1 (1 vot)    
      Viteza maxima este 100km/h ! (Joi, 29 octombrie 2009, 9:51)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui alex

      Citeste Codul Rutier ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Gresesti. De trei ori. (Joi, 29 octombrie 2009, 13:35)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

      E85 este drum cu o SINGURA banda, a doua banda este banda de urgenta, masinile nu trebuie sa circule pe acolo.
      Limita de viteza este facuta cu un scop si trebuie sa o respecti. Daca nu platesti amenda.
      Limita de viteza este 100km/h.
  • +4 (4 voturi)    
    Drum destinat mortii (Joi, 29 octombrie 2009, 9:22)

    MAN [anonim]

    Nimeni nu zice ca e un drum tare prost care nu are 2 benzi pe sens ci un a jumate si noaptea e un adevarat pericol sa depasesti un tir ca risti sa faci acident frontal
    • +3 (3 voturi)    
      da (Joi, 29 octombrie 2009, 10:36)

      I [utilizator] i-a raspuns lui MAN

      problema lui ii ca asfaltul e foarte bun dar are doar o banda si jumatate si in plus urmareste relieful, urca si coboara multe coline, is foarte multe curbe etc. De aici puzderia de accidente, mai ales noaptea. Soferii cred ca daca asfaltul e bun pot sa o calce ca pe autostrada insa uita ca autostrada de aia are curbe largi si nu urca si coboara multe dealuri, ca masura de siguranta. Ca sa nu mai vorbim de separarea sensurilor de circulatie si indicatoarele mai mari..

      E85 nu e autostrada, reduceti viteza.
  • +2 (4 voturi)    
    Merg pe acest drum... (Joi, 29 octombrie 2009, 11:29)

    Westbam [utilizator]

    Merg pe acest drum cam o data pe luna, de la Bucuresti la Bacau si retur.
    Asfaltul este intr-adevar bun, pana la Urziceni e haos, fiecare merge cum vrea, cu ce viteza vrea, se depaseste riscant, e un real pericol.
    Dupa Urziceni se circula mai civilizat, drumul devine si putin mai liber...Dupa parerea mea este drum de maxim 120km/h iar in localitati de 70 km/h. Chiar daca are o banda si jumatate recomand atentie la depasiri, mai ales noaptea !!! Pentru vitezomani: E 85 nu e autostrada !
  • +2 (2 voturi)    
    Dorinta (Joi, 29 octombrie 2009, 13:36)

    Adrian [anonim]

    Cea mai mare dorinta a mea, ar fi sa nu mai intalnesc noaptea (dar si ziua) IDIOTI, care sunt CONVINSI ca E85 e drum cu DOUA benzi si iti dau flashuri sa te dai la o parte (" tu nu vezi ca esti pe a doua banda? da-te la o parte fraiere), ba chiar stau in fundul tau la cativa cm, chiar daca din sens opus nu vine nimeni si pot depasi absolut ok.

    Iar noaptea...noaptea neneeee... sa stai tu bai nene pe jumatatea aia de banda, sa vezi ce fericit vei fi dupa ce iei in brate o caruta nesemnalizata care circula exact pe acolo.

    Tot noaptea, sunt satul pana peste cap de idiotii care nu stiu ce e ala SEMNALIZATOR si considera ca e mai potrivit sa te orbeasca cu farurile in oglinda. Asta e felul marlanului de a-ti arata ca vrea sa depaseasca. E85 e drumul cel mai plin cu cretini care se cred asii soselelor. E valabil si pt sexul feminin. Acum doua saptamani m-a depasit una cu un opel kadet de neamt, pe centura buzaului, s-a dus pe contrasens si s-a infipt intr-un camion de s-a facut terci. "Vitejii" astia te omoara. Bine ca a fost un camion si nu a omorat si pe altii nevinovati.

    In concluzie, pt toti IDIOTII care au impresia ca E 85 are doua benzi, subliniez faptul ca NU, NU ARE doua benzi ci doar UNA singura... Ai dracului soferi cu permisul luat la pitesti....