FOTOGALERIE Designerul Alexandru Ciucu a aratat cum se executa un costum barbatesc la comanda

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 4:17 Life | Prin oraş

Fotogalerie: Cum se executa un costum barbatesc la comanda (Alexandru Ciucu)
In cadrul unui eveniment desfasurat saptamana trecuta, la Casa Capsa, Alexandru Ciucu a aratat pe viu cum se executa un costum barbatesc la comanda. In cadrul demonstratiei, designerul - devenit anul acesta partener al Casei Regale - a vorbit despre inventatorul costumelor din zilele noastre (Giorgio Armani) si a marturisit ca, desi creeaza costume pentru barbati, a inceput prin a taia un sacou de dama.  

"Intentionam sa scoatem un costum, dar nu o sa incerc sa va pacalesc, nu se poate coase un costum de la cap la coada in doua ore. In spatele unui sacou, unui costum intreg, stau cam 100 de ore de munca. Sacou, pantalon, desigur, daca le-ar face un singur om", a recunoscut Alexandru Ciucu, care a prezentat apoi etapele prin care trece executarea unui costum, pentru demonstratie fiind ales un manechin aflat in Casa Capsa.

Designerul a aratat cum se face sablonarea (punerea tiparului, desenarea lui cu creta) si taierea (pieptul, manecile, spatele, gulerul, captuseala, intariturile de pe piept, pungile de buzunar - "taiem in dublu intotdeauna, ca sa fim siguri ca toate piesele sunt simetrice: pieptul din stanga cu pieptul din drepta, la fel manecile"), pentru realizarea propriu-zisa ajutand, pe parcusul a doua ora, o echipa de maestri ai atelierului "Alexandru Ciucu".

Nu au lipsit nici secretele: "Buzunarul de la piept si capacul de la buzunar sunt ca o semnatura, au o usoara asimetrie, n-o s-o regasiti la toate sacourile. Capacele in general sunt paralele. Avem si alt gen de semnatura. In mod normal, un client, atunci cand vine sa isi faca un costum la comanda, vrea sa iasa cumva in evidenta. Si atunci noi ii propunem aceste variante. De asemenea, un costum de-al nostru va purta inauntru eticheta cusuta cu numele celui care are costumul, care l-a comandat, un fel de monograma, la camasi se poarta monogramele, aici se poarta etichetele."

Designerul a vorbit si despre inventatorul tipului de costum purtat in zilele noastre. "Domnul Armani, pentru care am un mare respect, nu e doar un creator de moda. El e un vizionar. El a inventat costumul, sacoul in mod special, asa cum il vedem: pe corp, fara foarte multe intarituri. Inainte de anii '70, erau acele costume, acele sacouri trapez. Barbatii ziceai ca sunt luptatori. La un moment dat, Giorgio Armani, care a fost vitrinier la un magazin renumit din centrul orasului Milano, s-a gandit asa: "eu cred ca unui barbat poate sa ii stea si mai bine decat atat". A studiat, bineinteles, apoi a incercat sa faca un costum altfel decat genul bodyguard. Si a reusit. A creat acest stil de costum care sa urmareasca linia corpului cat mai bine. Lui ii datoram lui costumele de astazi".

Alexandru Ciucu detine singurul atelier de costume masculine premium din Romania. Pasiunea pentru ceea ce face i s-a transmis din familie: bunica lui a fost croitoreasa, iar tatal sau a croit, si el, costume masculine.

Anul acesta, designerul a devenit oficial partener al Casei Regale din Romania, ocupandu-se de tinutele Altetei Sale Regale Principele Radu al Romaniei. De asemenea, Alexandru Ciucu a lansat colectia VANITY.HIM de Ceremonie si SmartBusiness 2009.

De-a lungul vremii, printre clientii designerului s-au mai numarat Gheorghe Dinica, Ilie Nastase, Vlad Mirita, Horatiu Malaele, Dorel Visan, Stefan Banica jr., Andrei Gheorghe, Andi Moisescu, Dan Negru si altii.

Vezi aici site-ul designerului Alexandru Ciucu si pagina lui de facebook.


Citeste mai multe despre   






















7377 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Dl. Ciucu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 8:32)

    Sebastian Grecu [anonim]

    Nu vreau sa vorbesc aiurea dar eu mi-am facut costum la Dl. Ciucu. Pretentiile sunt mari, preturile pe masura si rezultatele sunt dezastruoase. Am reusit sa imi cumpar un costum de gala cu 1000 Euro pe care nu l-am purtat niciodata deoarece sacoul vine mai rau decat orice costum cumparat din magazin. Poate pentru vedete se lucreaza altfel dar eu am fost dezamagit total. Si am mai auzit lume
    • 0 (0 voturi)    
      Ciudat (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:29)

      Fluture [anonim] i-a raspuns lui Sebastian Grecu

      Domnule Grecu, ciudat ceea ce scrieti. Pentru ca, din cate stiu eu, v-ati dus la proba, inainte ca acel costum sa fie gata, oare nu ati vazut ca sacoul "va vine rau"? In conditiile astea, Al. Ciucu v-a obligat totusi sa cumparati sacoul?? Nu cred ca v-a pus pistolul la tampla pentru asta...

      "Si am mai auzit lume..." si eu am mai auzit lume. Aud lume in fiecare zi. Unii mai aud si noaptea...
      • 0 (0 voturi)    
        re (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:43)

        sebastian grecu [anonim] i-a raspuns lui Fluture

        mi s-a spus ca este ok si ca imi vine bine cand am fost la proba singur. inainte cu 3 zile de eveniment a trebuit sa ma descurc alcumva. cu parere de rau va spun dar nu am putut sa il port. iar lumea pe car am auzit-o sunt prieteni de ai mei care au fost in aceiasi situatie. eu v-am spus doar parerea mea din exp[erienta mea, pe banii mei. repet, intentiile au fost onorabile dar executia lasa de dorit
        • 0 (0 voturi)    
          yap (Vineri, 20 noiembrie 2009, 8:54)

          ramen [anonim] i-a raspuns lui sebastian grecu

          Pai si ai fost la proba sau nu?

          Si daca el va spus ca va vine bine, dar totusi ati vazut ca nu sta prea bine pe tine si ai platit si nu ai zis nimic sau ai zis dar ai facut cum ti-a spus el pana la urma, a cui este vina?

          A TA. Plange-te la alta masa. Inseamna ca nu ai bilute si stii sa iti ceri dreptul.
          • 0 (0 voturi)    
            treaba romaneasca (Vineri, 20 noiembrie 2009, 13:50)

            ginel [anonim] i-a raspuns lui ramen

            Nu e normal sa ai nevoie de "bilute" ca sa te alegi cu o treaba facuta bine.
            • 0 (0 voturi)    
              De trei lei (Vineri, 20 noiembrie 2009, 18:31)

              fane [anonim] i-a raspuns lui ginel

              Asta e romania. Totul trebuie piperat cu scandal pentru ca sa iasa cum trebuie, ca daca nu, merge si asa.
              E clar ca omul spune adevarul, adica nu e concurenta care baga "dude", din timp ce cineva din anturajul marelui dizainer recunoaste fapta. Si in loc sa-si ceara scuze, il mai si face nebun pe om.

              Poate ca era grabit cand a facut proba, poate ca a crezut ca i se aseaza bine pe camasa de gala. Cert e ca omul nu e multumit. Pe banii lui.

              Rezultatul: este jignit si trimis sa-si "ceara drepturile". Auzi bai, ramen, dar dreptul la bun simt se poate cere? Cel putin de la un om care pretinde a avea stil?
  • 0 (0 voturi)    
    costumele lu' peste, pardon: Ciucu (Joi, 10 decembrie 2009, 13:46)

    mihai [anonim]

    Ma uitam pe net sa vad ce se mai poarta in materie de costume la comanda si am vazut articolele despre acest Ciucu la Casa Capsa. Am vazut acolo cum ca el,Ciucu, ''designer'' de produse barbatesti s-a dus sa deseneze el un tipar de dama.Si prost sa fii sa nu observi din pozele alea ca avea acolo o risipa de material....Eu nu ma pricep,ma imbrac la costum facut pe comanda, dar ce face el este asa de imagine ! Adevaratii croitori stateau pe langa el. El doar a dat cu sapun pe langa tipar si a taiat cu foarfeca. Facand o comparatie cu croitorul meu acest Ciucu e vraiste. Am mers la Ciucu mai demult sa vad ce ofera si am ramas dezamagit sa vad materiale pe care le iei de afara la 6-8 euro metrul. E hotie pe fata! Si caliatatea produselor lasa de dorit la el.Ma uitam la un sacou facut de el pentru un prieten al meu si il comparam cu al meu. De atunci prietenul meu merge la croitorul meu. S-a lamurit si el asa cum se va lamuri multa lume despre acest Ciucu. Un sarlatan modern care a facut si el in Italia 2 ''institute'' de moda( un fel de cursuri de calificare de la noi) si care acum face el rahatu praf ! Dar asa e in Romania, se merge la pomu' laudat !
  • 0 (0 voturi)    
    se pot face costume mai bune (Vineri, 11 decembrie 2009, 14:23)

    Andrei [anonim]

    Sunt si eu unul din clientii nemultumiti ai lui Ciucu asta! dupa 2 purtari mi s-a descusut pantalonul.Plus ca atunci cand am mers cu costumul la un croitor sa imi repare pantalonul a ras de mine cel care mi i-a reparat ! A zis ca la banii dati pe costum si pe felul in care a fost lucrat ( aveam o maneca mai in fata si una mai in spate si mi-a demonstrat acest lucru desfacand sacoul) imi faceam 2 la el cu calitate garantata! Si de atunci merg la el.Numai la el si nu la Ciucu. Nu doresc sa fiu tendentios dar imi este dor de vremile de altadata, cand oamenii mergeau la croitor de drag si nu doar ca sa dea o gramada de bani sa nu il poarte cu drag. Sfatul meu pentru cei care isi fac costume la croitor: aveti mare grija unde vi-l faceti ! Ciucu a facut marketing pe moda nu croitorie.Tatal sau a fost si el sef prin Apaca aia comunista. Croitorii adevarati nu isi fac reclama pe net sau in alta parte. Ei doar muncesc. Va doresc succesuri in alegerea croitorului.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 15 mai 2010, 19:18)

      ilie robu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      da , ai perfecta reptate , d-l ciucu nu se pricepe prea bine. tatal lui dupa 89 apreluat cateva sectoare sub numele sambric in incinta lui apaca
  • 0 (0 voturi)    
    costume de alex. ciucu (Sâmbătă, 15 mai 2010, 19:15)

    ilie robu [anonim]

    cine cunoaste cate ceva despre croitoria de comanda poate sa vada cu cea mai mare usurinta ca d-l ciucu nu stie sa tina acul si degetarul in mana . tot ce face el se face in fabrica de confectii a tatalui (sambric , inainte vreme ,poate si acu) cu tipare de la firmele italiene cu care sambric lucra in sistem lohn. el nu stie sa faca un tipar de guler pentru sacou , nici atat sa lucrezer el un costum cap coada.
    in spatele lui sunt multi alti oameni cu experienta care nu sunt cunoscuti . in fot eu am revazut cativa din aceasta echipa.
    pentru cei care doresc un costum pe comanda fiti cu bagare de seama la cel care va masoara (d-l ciucu nu stie cate masuratori se fac pentru un costum) .