VIDEO Cel mai bun baterist din lume concerteaza in Silver Church

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 17:00 Life | Prin oraş

Jojo Mayer and Nerve
Foto: MHO
Considerat de multi drept cel mai bun si cel mai original tobosar din lume la ora actuala, Jojo Mayer vine in Romania pe 18 martie, in Clubul Silver Church din Capitala, alaturi de proiectul Nerve - Prohibited Beats, informeaza MHO Music. Evenimentul va avea loc cu incepere de la ora 21:00

Nerve-Jojo Mayer este un proiect de live-electro din New York, care a dus la aparitia unui nou hibrid al muzicii contemporane, imbinand cultura DJ (broken beats/d’n’b/nujazz, IDM etc) cu o serie de concepte de improvizatie din jazz. Nerve aduce pe scena "reverse music” in timp real (fara DJ, fara loop-uri de tobe sau secvente ritmice), totul fiind produs live de tobe, bas si claviaturi.

Sunetul Nerve a evoluat in ultimii opt ani de la un concept de drum’n’base pana la o forma extinsa, ce incorporeaza elemente ale muzicii electronice, jazz-ului si muzicii rock, depasind limitele si standardele de concerte.

Inima proiectului este reprezentata de interactiunea muzicala dintre Jojo Mayer, cu stilul sau original de a folosi tobele, si tehnica Real Time Audio deconstruction dezvoltata de Roli Mosiman. La acestea se adauga sunetul eclectic de bass si bazele rock al lui John Davis, impreuna cu sensibilitatea lui Takuya Nakamura la clape si trompeta.

Pentru concertul de pe 18 martie, accesul in Silver Church Club este permis incepand cu ora 20:00.

Biletele pentru concertul JOJO MAYER & NERVE costa 65 lei si sunt disponibile prin eventim.ro atat online cat si in punctele de vanzare (magazinele Germanos, Librariile Carturesti, Librariile Humanitas, Vodafone Romania). In seara concertului pretul biletului de intrare este de 80 de lei. Evenimentul este organizat de MHO Music.

Vezi aici site-ul Jojo Mayer & Nerve si pagina de myspace.


Jojo Mayer (tobe)

Jojo este cel care a introdus in circuit conceptul de Reverse Engineered Electronica. Este considerat unul dintre cei mai buni si mai originali tobosari din lume.

De la varsta de 18 ani a intrat in formatia condusa de Monty Alexander, alaturi de care a participat la cele mai mari festivaluri de gen din Europa si din lume, ajungand sa fie cooptat pentru concerte de nume precum Dizzy Gillespie sau Nina Simone.

A colaborat cu un numar mare de artisti din genuri diverse, remarcandu-se de asemenea ca designer si consultant pentru companiile mari producatoare de tobe si accesorii. DVD-ul Secret Weapons for the Modern Drummer a fost votat drept cel mai bun DVD al anului 2009, adresat celor care doresc sa aprofundeze tehnicile de tobe.


Roli Mosimann (RealTimeAudioDeconstruction)

Roli a fost implicat in proiectul Nerve ca artist si ca producator. Real Time Audio Deconstruction este rezultatul cercetarilor sale referitoare la noi concepte audio, de studio sau de live. Interactionand activ cu muzicieni in crearea continutului muzical, munca lui Roli in Nerve extinde si redefineste rolul inginerului de sunet contemporan pana la un statut care nu a mai fost vreodata experimentat.

Roli Mosimann a lucrat ca producator, inginer, compozitor si interpret in multe proiecte muzicale: The The, Faith No More, The Young Gods, Smashing Pumpkins, Bjork, Swans, New si multe altele.


Takuya Nakamura (clape si si trompeta)

Cu o versatilitate stilistica deosebita si abilitati intrumentale multiple, Takuya a devenit o voce proeminenta pe scenele din New York. Abilitatea sa de a detecta si absorbi ultimele tendinte din muzica electronica si de a le combina cu stilul sau muzical il fac o achizitie foarte rara si valoroasa. Contributia sa la Nerve face trecerea intre jazz si DJ culture.

Takuya Nakamura a cantat alaturi de Ravi Coltrane, Bob Moses, Clark Terry, George Russell, Matt Garrison, Organic Grooves, Brasilian Girls si altii.


John Davis (bas, Low end manipulation)

John este unul dintre putinii basisti capabili sa recreeze sunetele liniilor de bas sintetizate. De la "808-droptines” la "303-filter resonance”, nici un sunet electronic nu pare a fi dincolo de cele 4 corzi si arsenalul de "stomp boxes”. Simtindu-se in largul sau atat in zona electro, cat si in mediul acustic, John trece barierele si injecteaza energia basului in disciplina electronicii.

John Davis a cantat alaturi de Victor Wotten, Simpulife, Will Calhoun, Mike Stern, Antonio Sanchez, Alex Skolnick, Jazz Mandolin Project, si altii, fiind si producator al muzicii electro (proiecte precum Toaster).



Citeste mai multe despre   






















4593 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    de unde le scoateti? (Joi, 25 februarie 2010, 18:32)

    mihai [anonim]

    ...ma refer la afirmatiile de genul "cel mai bun...din lume".a facut cineva vreun clasament?si daca da,cum poate fi cuantificata performanta in acest domeniu?sa nu se-nteleaga cumva ca jojo mayer nu e un tobosar bun,e chiar foarte bun!da' asta-i cu totul altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      PR-> presa-> incultura publicului (Vineri, 26 februarie 2010, 16:37)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui mihai

      PR-ul de eveniment le scoate (de regula niste gagici in principiu incompetente), iar persoanele care sunt angajate in presa la rubrica muzica/cultura in principiu preiau textele asa cum vin de la PR, avand norma la cantitate, nu la calitate.

      Jojo Mayer & Nerve merita vazuti in concert, si au unele idei interesante.
  • +1 (1 vot)    
    Eu cred ca... (Vineri, 26 februarie 2010, 1:37)

    tzuptzup [anonim]

    Hellhammer e cel mai tare baterist !...

    P.S. Dar ce spuneti de Mike Portnoy?
    • +1 (1 vot)    
      dar... (Vineri, 26 februarie 2010, 10:50)

      touretul [utilizator] i-a raspuns lui tzuptzup

      ce spuneti de Tomas Haake? dar de Danny Carey?
      • 0 (0 voturi)    
        sau de ... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:36)

        mass [anonim] i-a raspuns lui touretul

        Mike Mangini ori Gavin Harrison ?
        Subscriu la adevarul spus mai sus ca unele stiri ajung in forma lor bruta, nemaifiind trecute prin filtrul gandirii alunoscatorilor. Se intampla des in ultima vreme insa multi aud si vad, putini cunosc.
    • 0 (0 voturi)    
      _Hellhammer_ (Duminică, 28 februarie 2010, 4:34)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui tzuptzup

      A fost in multe trupe bune de metal, dar preferata mea e Covenant. Pe albumul "Nexus Polaris" (facut atunci cind in trupa erau numai super-instrumentisti) e piesa "Planetary black elements". Acolo, la un moment dat, Hellhammer bate pe rithm, apoi trece gradual pe contra-ritm (bate intre), si apoi revine - prima rupere de rithm se produce aprox. pe la minutul 1:50. Check it out.
      http://www.youtube.com/watch?v=ZEyGzSqlc-Q
      Asta e doar un exemplu. Astept sa veniti si voi cu exemple, poate chiar mai bune.
  • +1 (1 vot)    
    pai .... (Vineri, 26 februarie 2010, 9:54)

    GIGI [anonim]

    Portnoy e bun, mai e italianu ala Vadrum, mai e negrul ala Tony Royster... Dar cand ai un PR bun trebuie sa fii cel mai bun baterist din lume ca altfel nu se vand biletele :)
  • +2 (2 voturi)    
    da (Vineri, 26 februarie 2010, 11:51)

    crazy drummer [anonim]

    hai ca scrie "considerat de unii" :) oricum, omu bate bine, l-am vazut in ceva topuri pe net cu toboshari
  • 0 (0 voturi)    
    intr-un clasament american (Vineri, 26 februarie 2010, 22:34)

    Max / Viena [anonim]

    era pe locul 66! Clar ca aceste clasamente sint relative. E greu de spus cine sint CEI MAI BUNI. mai ales ca depinde de genul de musica.. Un jazz drummer bate altfel decit un prog/heavy etc. Eu sint plecat de 22 de ani si am vazut o groaza de concerte. Live suna altfel si se bate altfel. PE MINE, cel mai tare m-a impresionat MIKE PORTNOY (Dream Theater).

    Altii f.buni sint: Neil Peart (Rush), Mike Mangini (la un concert cu Steve Vai), Patrick Johansson (Ingwiie Malmsteen)...dar mai bine ma opresc aici...
  • 0 (0 voturi)    
    merita (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 16:26)

    ted [anonim]

    ocium merita vazut, tipul e foarte tare, consider si eu :)
  • 0 (0 voturi)    
    "cel mai bun" (Duminică, 28 februarie 2010, 0:45)

    oldtimer [anonim]

    Interesant ce canta bajetzii, dar cred ca povestea cu "cel mai bun" e un pic caraghioasa.
    Apropo, a auzit cineva de Vinnie Colaiuta ? :-)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Vinnie_Colaiuta

    http://www.youtube.com/watch?v=kE8fKhcU_ss

    Have fun ! ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    Din doua, una (Luni, 1 martie 2010, 10:56)

    Axu [anonim]

    Afirmatia ("cel mai bun din lume") e ori o provocare, ori o prostie. In orice caz, declaseaza si autorul, si "marfa". Iar video-ul e ales cel putin neinspirat. Recomandarile din comentariile de mai sus sint mult mai interesante.

    http://www.youtube.com/watch?v=3cKUuRZG2Lg
    Dylan Elise, neozeelandez autodidact; solo la 15 ani si jumatate, intr-un festival de jazz. Daca nu cel mai bun, unul din cei mai "groovy" si mai spectaculosi pe care i-am vazut.
    Pe youtube gasiti mai multe secvente, majoritatea inregistrate de turisti la demonstratii facute de pustan in fata casei lui din Wellington.
  • 0 (0 voturi)    
    si inca una (Luni, 1 martie 2010, 11:12)

    Axu [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=bHDjGtj18X0
    Acelasi Dylan Elise, tot intr-un festival de jazz.
    Sa-mi explice si mie cineva mai priceput cum e posibil ce face omul asta de la 8:40 incolo.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Luni, 1 martie 2010, 12:22)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Axu

      super-tare
  • 0 (0 voturi)    
    subiectivism (Luni, 1 martie 2010, 19:29)

    Dan [anonim]

    lipseste din clasamente nelu "tuf taf" dumitrescu!
    Acum pe bune, e greu sa spui "cel mai bun" intr-o zona atat de subiectiva. Malmsteen sau Paco de Lucia, Pastorius sau Victor Bailey, Petrucciani sau John Lord... totul e pur subiectiv. Putem cauta si gasi zeci de clasamente care mai de care mai oficial, dar nu cred ca vom gasi pe undeva acelasi numar 1.
    PS. Pe Colaiuta l-am vazut la Sala Palatului unde dupa mine n-a rupt norii, poate si datorita formulei in care a cantat.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 1 martie 2010, 23:24)

    just me [anonim]

    chiar daca nu e cel mai bun uitati-va un pic ce poate sa faca
    e de vazut live clar

    http://www.youtube.com/watch?v=hqqaIR9SUtI&feature=related