Interviu cu Radu Negoita. Pasajul de la Metrou Unirii, adus la viata de un tavan "viu"

de V. Cozmei; I. Baias     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2010, 23:48 Life | Prin oraş

Pasajul de la metrou Unirii respira
Foto: Captura Youtube.com
O surpriza placuta pentru bucurestenii care au trecut prin pasajul de la metrou Unirii. Ideea, dezvoltata de catre arhitectul Radu Negoita si echipa sa, a fost de a insera intre cele doua planuri orizontale un tavan din hartie “viu” care se misca gratie curentilor de aer. Scopul principal a fost cel de a neutraliza senzatia de apasare cauzata de proportiile tubului de legatura. "Cateva zile la rand l-am tot examinat si m-am tot intrebat cum as putea sa-l schimb. Asa a aparut ideea. Trebuia sa fie ieftin, usor fezabil, realizabil prin efortul unei echipe reduse numeric si rapid demontabil. Raspunsul a fost: topuri de hartie A3 si scoci", declara pentru HotNews Radu Negoita.



Rep: Cum a  aparut ideea acestui "plafon in miscare"?

Radu Negoita: Tranzitez pasajul respectiv zilnic in drum spre birou. Ideea a aparut ca nevoie de rupere a monotoniei. Pasajul, renovat de curand, arata acum "curat", dar aparitia plafonului fals si problemele legate de dimensiunile structurii care il sustin au facut ca nivelul lui sa scada si sa te simti apasat. E un tunel destul de lung (aproximativ 70 de metri) si nu cred ca e placut pentru o persoana suferinda de claustrofobie, dar nici pentru un trecator obisnuit, psihologic vorbind.

Cateva zile la rand l-am tot examinat si m-am tot intrebat cum as putea sa il schimb. Asa a aparut ideea. Trebuia sa fie ieftin, usor fezabil, realizabil prin efortul unei echipe reduse numeric si rapid demontabil. Raspunsul a fost: topuri de hartie A3 si scoci.

 
Rep: Suna a improvizatie...

Radu Negoita: Asta a si fost. Am vrut sa ne distram, sa rupem putin monotonia si sa si vedem cateva reactii. Cu Metrorex-ul a mers foarte lin si ne-au ajutat cu draga inima. Le-am trimis un mail cu un render al pasajului gata "transformat" in care le spuneam ca vrem sa facem ceva efemer. M-am asumat responsabilitatea pentru bunul mers al operatiunii si, la o saptamana dupa mail, m-au contactat ei. Am fost la o discutie, le-am expus ideea si  am obtinut o semnatura si de la rectorul Universitatii de Arhitectura si Urbanism unde lucrez. Conditia a fost sa facem totul in afara orelor de functionare a metroului, adica intervalul 23.30-04.30.

Rep: Cati oameni au participat? Cat a durat proiectul? Costuri?
Radu Negoita: Am strans echipa, am cumparat materialele necesare, si ne-am prezentat in noaptea dintre 21 si 22 feb la statia Unirii 2. Ne asteptau angajatii Metrorex care primisera instructiuni de la conducere. Ne-am impartit in echipe si am inceput prefabricarea. Unii taie, unii lipesc, altii fixeaza  repede! A aparut si impasul la un moment dat - am ramas fara scoci!:) Unul dintre noi a plecat in puterea noptii sa caute un hipermarket deschis si sa refaca proviziile: a ajuns intr-o ora inapoi cu 30 de role noi gata de intins pe tavan. Procesul a continuat, iar la ora stabilita era totul gata, Costurile - 45 RON/ persoana. Am fost 11+ 3 prieteni invitati. Sponsorizari - 0. Nu cred ca am fi putut cere unei companii mari sa ne dea bani fara sa le apara so lor sigla pe undeva. N-a fost scump oricum:)

Echipa implicata in proiect
Echipa implicata in proiect
Foto: HotNews.ro
Rep: Reactii? Cat a "trait" tavanul?
Radu Negoita: Oamenilor pare ca le-a placut. Multi erau curiosi fiindca era ceva nou, neobisnuit. Altii nu prea intelegeau insa ce e cu "hartia aia" pe tavan. Am stat si am si filmat reactiile trecatorilor pana pe la ora 07.00, iar majoritatea au fost pozitive. Cel mai teama ne-a fost insa ca trecatorii ar putea sa rupa totul pana la ora pranzului, dar nu a fost asa. Au mai smuls din fasii, iar la 24 de ore dupa "instalare" unele portiuni erau sensibil mai afectate decat altele, insa efectul cinetic obtinut prin mijlocirea curentilor de aer era inca evident.

Tavanul a trait aprox 20 de ore si apoi l-am facut sa dispara la fel de brusc cum a aparut. Unora le-a parut rau si colegii ar mai fi vrut sa-l mai lasam, dar am promis Metrorex ca il lasam doar pana la 23.30 ziua urmatoare si asa am facut. Exista riscul unui incendiu ai atunci totul s-ar fi transformat intr-un dezastru. N-a trebuit decat sa tragem de capatul unei benzi de scoci si cadea cate un rand:)

Nu toti au agreat insa ce am facut si au aparut critici chiar si pe online. Au fost si destui care au considerat ca "e riscant sa faci 6 ani de Arhitectura doar pentru asa ceva". Fiecare cu parerea lui...

Mai multe detalii despre proiect puteti citi aici.



Citeste mai multe despre   





















10463 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    Curenţi de aer? (Marţi, 2 martie 2010, 0:22)

    Radu [anonim]

    Ooh... ce idee minunată, bănuiesc că asta compensează mirosul de ... şi mizeria sinistră din staţia de metrou...
  • +9 (9 voturi)    
    super ideea (Marţi, 2 martie 2010, 0:50)

    lorysor [anonim]

    Chiar m-am intrebat cine a avut ideea - ptr ca a creat o senzatie faina.

    De ce s-au dat jos? Ar fi frumos sa ramana asa, chiar dc oamenii le vor rupe usor. Nu e o investitie asa mare, nu?
  • -1 (3 voturi)    
    - (Marţi, 2 martie 2010, 0:58)

    ddr [anonim]

    E de ceva vreme acolo...
  • -16 (16 voturi)    
    mizeria metroului (Marţi, 2 martie 2010, 1:40)

    Alvaro [anonim]

    Abia arata un pic mai curat si bang flitul pe tavan. De multe ori te intrebi cine dracu le mai da căte o asa idee naroda si, in definitiv, daca-i place hartia de muste sa si-o puna acasa la ei. Ramele vechi de metrou pictate de toti idiotii, chiar după ce au fost revopsite, tavanul fals lasat scos - partea spre IMGB, scarilre rulante a caror montare dureaza de-o vesnicie - vezi statia C.Brancoveanu, murdaria eterna cu ziarele alea gratis aruncate peste tot. Bucura-ti-va copii ca va da mosu multe jucarii. Ar mai fii de povestit dar pa ca ne trece timpu ...
  • +16 (16 voturi)    
    romanasului ii place (Marţi, 2 martie 2010, 3:15)

    Laura [anonim]

    sa fie mereu carcotas:) Fac oamenii astia o treaba frumoasa, pe banii lor, pe munca lor si fara pretentii de avea vreo statuie la metrou si sar imediat cativa: "vai da di she, vai da cum cand noi stam cu curu'n palma si asteptam totu de-a gata". Mama lor de dusmani ai boborului! La Canal cu ei. Pai astia vor sa zica ca tre sa mai punem si noi mana din cand in cand sa facem ceva ca sa ne fie mai bine? Huuuuo. Pai si cine mai sta la tv cu berea-n mana vorbind despre decaderea unei natiuni marete si mereu asuprite de dusmani imaginari?! Multumim stimati domni ptr proiect. Multumim HotNews ca ne mai dati si astfel de exemple:)
  • +11 (11 voturi)    
    BRAVO! (Marţi, 2 martie 2010, 10:00)

    dana [anonim]

    O idee super! Si felicitari Metrorexului ca a fost de acord. Ar trebui lasati acesti tiberi sa-si puna in practica ideile ! Am vedea mereu un Bucuresti nou, unic, plin de viata! Si poate ca am merge mai mult pe jos sa le cautam improvizatiile! Asteptam de la ei cit mai multe astfel de "idei traznite" care sigur ne vor scoate din monotonia de zi cu zi!
    BRAVO!
  • +6 (6 voturi)    
    deschidere (Marţi, 2 martie 2010, 10:40)

    mim [anonim]

    De ce e asa greu sa gandim liber ?
    ideea e salutara chiar si pentru cateva ore cat a fost pusa in practica.
  • +7 (7 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 2 martie 2010, 10:47)

    mozzy [anonim]

    A fost o idee excelenta, mie personal mi-a placut. Iar faptul ca se poate face ceva fara implicare politica, bani publici si interese meschine este un lucru pozitiv in romania. Felicitari echipei implicate in acest proiect si la mai multe!
  • +6 (8 voturi)    
    da (Marţi, 2 martie 2010, 10:58)

    poc [anonim]

    Bravo! Sa mai fie!
  • -1 (3 voturi)    
    Pasaj "Curat"? (Marţi, 2 martie 2010, 12:39)

    Cineva [anonim]

    Nu e vorba neaparat de banii investiti aici, cat e de normele de siguranta pe care trebuie sa le respecte Metrorex. Riscul de izbucnire a unui incendiu creste vertiginos atunci cand folosesti hartie. Ideea e super, doar daca s-ar gasi si materiale ce sa respecte normele de siguranta, mai ales intr-un spatiu ca acesta unde evacuarea se poate face numai prin statiile de metrou (Unirii 1 si Unirii 2). Inchipuitiva ce inseamna sa evacuezi 300-400 de oameni la orele de varf din acesta pasaj, unde calatorii se calca in picioare chiar si in conditiile normale. In ceea ce priveste impresia de "curat" a domnului Negoita, eu sunt de parere ca nu valorificati suficient mica arhitectura a pasajului renovat. Il invit sa duca batalia cu beneficiarul pasajului in ideea de al face sa arate modern si mai putin monoton, tinand cont in acelasi timp de normele impuse metroului bucurestean (cele mai dure norme din toata Europa) si evident de buget , si apoi sa spuna ca e doar... un pasaj "curat". ;)
  • +3 (3 voturi)    
    cati carcotashi fara creiere..... (Marţi, 2 martie 2010, 12:49)

    marius [anonim]

    bravo lor! au facut ceva iesit din tipare! probabil daca instalau televizoare care sa transmita otv, antena, kanal d si alte rahaturi dinastea, aveau un succes infernal! ca deh, asta le place jegosilor sa vada! circ si scandal ieftin, de mahala de bucuresti! probabil e singurul orash din lumea asta unde au calatorit cu metroul, si nu au avut ocazia sa vada cum arata alte statii de metrou!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Marţi, 2 martie 2010, 13:03)

    Romeo [anonim]

    Pai.. nu se poate si o varianta permanenta? Poate cu alte materiale.. A fost super.. am avut norocul sa o vad desi nu merg zilnic cu metroul..Era frumoasa daca nu este permanenta.. is too bad
  • +3 (3 voturi)    
    misto (Marţi, 2 martie 2010, 13:11)

    dudu [anonim]

    si ideea si rezultatul sunt super!
  • -4 (6 voturi)    
    E o prostie (Marţi, 2 martie 2010, 15:13)

    Lucian [anonim]

    Pe langa senzatia de ieftin si de improvizatie pe care ti-o dau colile alea de hartie franjurate si lipite cu scoci, "tavanul viu" mai prezinta si un serios risc de incendiu. E de ajuns sa vina un aurolac in calduri sau un betiv pus pe glume cu o bricheta si ne-am facut cu frumusete de incendiu la metrou.
  • 0 (4 voturi)    
    metrou (Marţi, 2 martie 2010, 16:26)

    lupu [anonim]

    Bune unele idei, bunuţe unele iniţiative DAR esenţiale sunt altele: învăţaţi domnilor arhitecţi de la metrou să proiectaţi scările. Scările pentru acese publice majore, pe care trebuie să urce şi copii şi bătrâni şi bolnavi şi femei cu cărucioarele pruncilor SE PROIECTEAZĂ CU PANTĂ MICA - cu contratreapta de 14-15 cm şi treapta de 35-37 cm. Luaţi Manualul Arhitectului şi învăţaţi dacă la facultate aţi dormit! În toate staţiile aveaţi loc de desfăşurare pentru scări corespunzătoare nu să faceţi scări de bloc. Luaţi exemplu scările de la pasajul subteran din dreptul străzii Lipscani. Giumbuşlucuri puteţi face, unele sun chiar benefice psihic dar asigurarea unei funcţionalităţi corespunzătoare primează. Atât deocamdată şi să vă fie ruşine pentru situaţia descrisă.
    • 0 (0 voturi)    
      metrou (Miercuri, 17 martie 2010, 14:20)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui lupu

      lupu, esti scos din alte timpuri : ) ce legatura au niste arhitecti tineri cu o initiativa pozitiva privata cu arhitectii care au facut statiile astea de metrou acum multi ani ? si e diferenta de scara a interventiei.
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 2 martie 2010, 22:20)

    ploiesti [anonim]

    Felicitari din toata inima pentru astfel de idei . Faptul ca 24 de ore am avut si "altceva" nu poate decat sa ne bucure , chiar daca riscurile sunt altele , dar cel mai important lucru este ca AM INCEPUT SA FACEM CEVA !
    Nu doar sa aruncam hartii pe jos , sa scipam , sa injuram sa ne imbrancim .
    Felicitari si sigur sunt multi ca mine care astepata astfel de idei care ne aduce un zambet , o bucurie o speranta .
    Se poate si cu bani putini , si fara sponsori , doar cu vointa .
  • 0 (0 voturi)    
    foarte tare (Miercuri, 3 martie 2010, 15:13)

    ion imishte [anonim]

    foarte tare, trebuie sa lasi oamenii sa se exprime in toate formele altfel o sa traim in continuare intr-un oras gri si mizerabil
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 5 martie 2010, 21:24)

    Roxana [anonim]

    Felicitari pentru idee! Si eu trec zi de zi prin pasaj si a fost singura data cand m-am grabit sa plec spre casa, cu gandul ca ma voi bucura inca o data de briza si fosnetul "lucrarii" voastre. Succes si in proiectele viitoare!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Marţi, 9 martie 2010, 0:06)

    moodyline [anonim]

    Regret că n-am trecut pe-acolo atunci, să-l văd "live" :D Felicitări şi la mai multe! Folosirea spaţiului urban în acest fel e o idee care trebuie pusă în practică mai des. Overall, mă bucur că Metrorexul a fost receptiv şi că au lăsat creativitatea să se manifeste. E semn bun. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Tavan tunel metrou (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:30)

    Lauru [anonim]

    Excelenta idee Radu! Nu cumva are "origini" japoneze? Si mie imi pare rau ca n-am vazut evenimentul "live" ! BRAVO !!! Lauru