Pastele meu all inclusive cu cinci stele bulgaresti in farfurie

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 13:57 Life | Prin oraş

Drumul: 5 ore. Bucuresti-Ruse. Ruse-Nessebar Nu va luati dupa GPS. GPS -ul va duce prin niste pustietati cu drumuri groaznice. Se pare ca si drumul Ruse-Varna e plin de gropi. Asa ca scapare nu aveti. Varianta cealalta cu trecere pe la Vama si mers prin Balchik-Nessebar n-am incercat-o, scrie Eugen Istodor pe Uichendist.ro.

Intimplare: mi-a murit un cauciuc exact la vama Ruse. Ciudat este ca-i murise unul si altui roman descoperit pe drumurile pustii de GPS indrumate. Fiind Paste, am cautat de mi s-a acrit o Vulcanizare pe linga vama. Cind am gasit, doi vulcanizatori bulgari mi-au dat papucii, al treilea, rocker cu codita, si-a facut o pomana cu mine si s-a ocupat de necazul meu. Nu mi-a luat bani. De Paste.

Pret: 3 nopti-130 euro de persoana la Sol Nessebar Resort. Hotel de cinci stele bulgaresti. Mobilier nou, baie mare dus plus cada. Teve vechi. Spatiu. Trei mese pe zi. Biliard, Tenis masa, baschet, fotbal. Plaja mica, insignifianta, bucuria marii.

Citeste continuarea si comenteaza pe Uichendist.ro.


Citeste mai multe despre   



















6059 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Te-au pus hotelieri sa scrii ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:09)

    costi [anonim]

    Simpla comparatie asupra bunului simt la servire te face sa alegi Bulgaria.Vulcanizare . Am facut .Serviciu prompt,prietenos si mai ieftin ca la noi.Nu ca ar conta.Tot plateam ,dar nu a abuzat.
    Bulgaria face banii.La Mamaia am vazut cu oachii mei ce fac cu mancarea cum o recuprereaza din farfuriile unde a fost servita ,bucatii de branza si salam,cremwursti etc rant recuperatii din farfurii,daca sant intregi ajund din nou la galantar sau daca sant bucati ajung in pizza sau spaghete.Alimente expirate recuperate din marketuri prin reteaua de distribuitori a producatorului.Fiind taiate nu mai vezi eticheta batonului de salam.Mizerie morala mare pe litoralul romanesc.
    • +1 (1 vot)    
      Romania nu are sanse (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:02)

      cata [anonim] i-a raspuns lui costi

      Tocmai am trecut prin Olanesti. Pe acolo erau de cand lumea niste izvoare cu ape minerale care izvorau din stanca si de unde putea sa bea oricine cand vrea...Acum ca sa bei trebuie sa fii asigurat al unei case de sanatate, probabil ca mai trebuie sa dai si o coplata de 10 lei la medicul de familie sa-ti dea trimitere "la izvor"...La turisti si la bolnavii fara bani si asigurarea medicala s-a gandit cineva ? O putea sa vina vreodata pe-acolo vreun turist bulgar, la fel cum se duc turistii romani in Bulgaria ?
  • +1 (3 voturi)    
    bulgari (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:48)

    gabry [anonim]

    si nu s au invatat minte cei ce au ramas fara bani si masini in scirba de bulgarie tara lui papura voda si mama coruptilor se pare ca sint mina in mana cu hoti acesti turisti ff multumiti de pastele in vecini la namolurile de aur cine are un pic de minte vede slovenia ungharia si italia sau mai aproape in austria dar nici decum in bulgaria
    • +3 (5 voturi)    
      vezi-ti de treaba (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:39)

      liul [anonim] i-a raspuns lui gabry

      Vezi-ti de treaba nene, e clar ca n-ai fost pe acolo, 1 la mana pretul e cam la jumatate fata de ungaria si te costa de 10 ori mai putin ca in slovenia sau italia.
      2. drumul e incomparabil ca distanta chiar pana in ungaria daca pleci din Buc., in 4-5 ore cu opriri esti la nessebar si in 3 ore la nisipuri.
      3. Conditiile de cazare sunt de-a dreptul excelente, daca iei 4 stele comparabile eventual cu hilton sau asemenea, ori daca mai vrei si asemenea conditii pretul in tarile enumerate de tine se multiplica semnificativ mai mult de 10 ori.
      4. Pentru 3 zile si mai ales de Paste e chiar indicat, unde ziceai tu ai prea multe de vazut, nu prea te relaxezi si nici nu prea gasesti deschis.
      5.Partea cu furat si masinile nu e chiar asa cum e legenda, am fost 1 data la munte si de 5 ori in ultimii trei ani numai cu auto si n-a avut nimic .

      Asa ca inainte de comentarii du-te vezi si apoi vorbeste, ce-i drept iti recomand vara, si asta iti spune cineva care a vazut ca turist si restul celor enumerate de tine.
  • +2 (2 voturi)    
    ...lasati orice speranta (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:52)

    Ioan [anonim]

    Romania este o tara din ce in ce mai toxica.
    De ce mai stam pe aici?
    Educatia: la pamant, se face reforma in fiecare an iar toate varfurile studiaza pe afara, de cand cu UE, si nu se mai intorc;
    Sanatatea: la pamant, doctorii pleaca pe capete, medicamente nu sunt in spitale iar romanii vand si se imprumuta pentr o operatie in strainatate;
    Turismul: la pamant, mai toti romanii pleaca de sarbatori sau concediu din tara pentru o gura de aer prospat;
    Justitia: ca si inexistenta;
    Clasa politica, aleasa de acest popor minunat, o aduntura de jigodii;
    Personal, m-am scrificat, a cata generatie?, mi-am trimis copii la studii afara si doresc sa gasesc cumva sa parasesc si eu aceste locuri
  • +1 (7 voturi)    
    bun gps-ul.... (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:54)

    christ [anonim]

    asa-i cu astia dependenti de high-tech care nu mai stiu sa citeasca o harta sau un indicator rutier... inchideti ochii si lasati gps-ul sa va conduca, veti ajunge exact unde trebuie :))))))))
  • -1 (3 voturi)    
    NU bulgaria (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:39)

    antiblogtm.blogspot.com [anonim]

    stiu ca am prejudecati, dar nu am merge in BG nici pe gratis. Da, au hoteluri frumoase, au preturi mici, servicii bune, dar... e totusi bulgaria. O tara unde esti oprit numai ca ai numar strain si trebuie sa dai 5-10 eur, unde risti sa ramai fara masina, risti sa te intepe un glonte in cap. Croatia, Ungaria, Muntenegru sunt cateva destinatii apropiate, dar mult mai civilizate !
    • +3 (3 voturi)    
      @antiblogtm.blogspot.com (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:03)

      Nae Calatoru [anonim] i-a raspuns lui antiblogtm.blogspot.com

      Scuze, dar vorbesti numai din auzite! Am facut din 2007 pana in prezent peste 2000 km in BG si nu am fost oprit de nici un politist, nu mi s-a furat masina iar de gloante in cap, precum se vede, nici vorba!
      Scrie domnule despre ce sti, nu-ti mai da cu parerea!
      • +3 (3 voturi)    
        Si eu (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:53)

        relu [anonim] i-a raspuns lui Nae Calatoru

        am fost in ultimi ani in Bulgaria.F frumos.mai civilizati oamenii.Nu din scoli de turism.Din 7 ani de acasa.Am fost oprit de politie ptr exces de viteza.Mi-a atras atentia si by by .Nu amenda nu spaga.Apropo in Bulgareste "incet incet" se zice "Leka pu leka" .
  • +3 (3 voturi)    
    publicitate negativa (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:18)

    sorin [anonim]

    este in caracterul nostru al romanilor sa incercam sa lovim in cel care are in detrimentul nostru... bulgarii au facut, au investit... nu zice nimeni ca se compara cu malibu sau mai stiu eu care alta destinatie de 5 stele... dar nu vi se pare ca ziaristii care mai decare sunt din ce in ce mai ipocriti? de ce toata lumea ii critica pe bulgari in loc sa dea in autoritatile si patronii de pe litoralul romanesc care NU FAC NIMIC pentru turistii romani, totul este pe an ce trece mai degradat... sper ca in 2-3 ani sa dea faliment si sa vanda toti afacerile unora care stiu sa faca turism...

    zilele astea nu am vazut articole ref la degradarea litoralului nostru, la preturile astronomice, la mizeria generalizata, la cum eshti tratat ca turist la noi pe litoral... de ce oare TOTI dau in bulgari? poate la comanda, poate pentru un suc in plus la salariu... poate pentru ca multi nu accepta ca am ajuns rusinea europei in ceea ce priveste infrastructura si turismul?????
    • 0 (0 voturi)    
      Daca n'ar fi nu s'ar povesti (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:59)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Daca nu s-ar fi intamplat ca la un anumit moment sa fi fost opriti niste oameni de politisti falsi si lasati fara masina haine bani si acte in drum in mijlocul campului in Bulgaria in repetate randuri... sunt connvins ca nu s'ar povesti. Daca e fum.. e si foc nu ? La fel cu amenzile. Eu sunt patit cu amenzile si cu opritul "doar" ca ai nr strain. Am pus in ghilimele "doar" pt ca cei care se plang de asta uita sa spuna ca mergeau cu 140Km acolo unde limita ... nu se stie cat o fi ca nu e nici un inidcator. iar de luat masina in camp stiu indirect persoane patite.
  • +1 (1 vot)    
    cum era la Mamaia acum 4 ani (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:50)

    nici eu nu mai merg la mamaia [anonim]

    De ce nu mai merg la Mamaia?
    Doar un exemplu de servicii/amabilitate.
    Acum 4 ani, am intrat cu juniorul intr-un magazin. Intre timp, sotia cumparase ceva suveniruri,tricouri din magazinul respectiv, deci eram clientii lor. Copilul avea un ambalaj de la un pachet de biscuiti. Stia ca nu are voie sa arunce hartiile pe jos, asa incat l-am trimis sa o arunce intr-un cos de plastic din interiorul magazinului, ce era folosit pentru resturile de ambalaje ale produselor desfacute acolo. Patronul, sau ce'o fi fost mi-a spus ca respectivul cos de hartii nu e pentru clienti, si ca daca vreau sa arunc hartia sa trec strada, sa arunc hartia in cosul de gunoi al primariei. Nu avea cos la intrare, dar nici pe mine de atunci nu a mai contat litorarul romanesc,...
  • 0 (0 voturi)    
    despre bulgaria (Miercuri, 7 aprilie 2010, 22:05)

    Doru [anonim]

    Prietenul meu a fost in BUlgaria, ce-i drept nu pe nisipurile de aur ci in Sofia, si i s-a furat masina din parcarea platita din fata hotelului. Va dati seama ca a ramas masca cand dimineata nu mai era... si paznicii bolmojeau ca de fapt ei nu erau acolo, ca nu au obs etc... Trist domnilor. Apoi de cate ori ma duc in Grecia, de atatea ori prostituatele merg pe aceleasi strazi pe care trec mame si copii. E la limita decentei.