Program Sonisphere 2010

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2010, 15:07 Life | Prin oraş

harta Romexpo
Foto: Star Management
Cu ocazia festivalului Sonisphere, ce se va desfasura in perioada 25-27 iunie, participantii vor avea la dispozitie 1500 de locuri de parcare cu plata. Accesul spectatorilor in interiorul complexului Romexpo se va face incepand cu ora 14:00, in fiecare dintre cele trei zile, iar concertele vor incepe la ora 15:15 (vineri), respectiv 15:30 (sambata si duminica), informeaza organizatorii. Una dintre surprizele festivalului are loc in prima zi, cand cap de afis nu va fi Manowar, ci trupa Accept.

Organizatorii Tuborg Green Fest presented by Sonisphere Festival vor pune la dispozitia participantilor 1500 de locuri de parcare in complexul Romexpo. Acest serviciu este cu plata, iar spatiul alocat este Parcarea C a complexului Romexpo. 

Conform organizatorilor, intrarea in scena a artistilor se va face dupa urmatorul program:

Vineri, 25 iunie
  • 15: 15 – 16:00 Orphaned Land
  • 16:30 – 17.15 Paradise Lost
  • 17:45 – 18:45 Volbeat
  • 19.15 – 20:15 Manowar
  • 21.00 – 23.00 Accept
Sambata, 26 iunie
  • 15.15 – 16.00 Vita de Vie
  • 16.30 – 17.15 Anthrax
  • 17.45 – 18.45 Megadeth
  • 19.15 – 20.15 Slayer
  • 21.00 – 23.00 Metallica
Duminica, 27 iunie
  • 15.30 – 16.15 Luna Amara
  • 16.45 – 17.30 Anathema
  • 18.00 – 18.45 Stone Sour
  • 19.15 – 20.15 Alice in Chains
  • 21.15 – 22.40 Rammstein
Accesul la Tuborg Green Fest presented by Sonisphere Festival se poate face pe baza unui abonament pe 3 zile, care poate fi achizitionat la urmatoarele preturi (in functie de pozitionarea in spatiul rezervat publicului): 519, 40 ron (Golden Circle), 371 ron (Normal Circle), 625,40 ron (VIP + merchandising bag).

Cei care nu doresc sa participe la toate cele trei zile de festival isi pot achizitiona bilete dupa cum urmeaza:
  • biletele pentru ziua de 25 iunie (Manowar, Vollbeat, Accept, Paradise Lost, Orphaned Land) costa dupa cum urmeaza: 371 ron (VIP), 233,20 ron (Golden Circle), 127, 20 ron (Normal Circle)
  • pentru 26 iunie (Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax) a ramas in vanzare o singura categorie de bilete: 196,10 ron (Normal Circle)
  • biletele pentru 27 iunie (Rammstein, Alice in Chains, Stone Sour, Anathema) pot fi achizitionate cu: 371 ron (VIP), 307,4 ron (Golden Circle) respectiv 196,10 ron (Normal Circle)
Biletele se distribuie exclusiv prin Reteaua Eventim.ro in magazinele Germanos, Vodafone, Orange, librariile Carturesti si Humanitas. Vanzarea online se face prin site-ul www.eventim.ro.

Tuborg Green Fest 2010 presented by Sonisphere Festival este un eveniment organizat de East European Concert si Marcel Avram, in asociere cu D&D East Entertainment.​


Citeste mai multe despre   






















8044 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pare cam ciudat (Joi, 24 iunie 2010, 16:21)

    Saruman [utilizator]

    cand cap de afis nu va fi Manowar, ci trupa Accept.

    Adica trupa Accept este foarte tare, dar nu vad cum poate fi cap de afis. Manowar este o trupa mult mai cunoscuta si indragita.

    Majoritatea celor ce si-au luat bilete pentru prima zi sunt acum dezamagiti ca Manowar va canta doar o ora in loc de doua asa cum a fost promis.
  • +1 (5 voturi)    
    what?? (Joi, 24 iunie 2010, 16:43)

    ii [anonim]

    # 19.15 – 20:15 Manowar
    # 21.00 – 23.00 Accept

    Cine sunt accept aia de canta 2 ore iar Manowar doar o ora??
    • +1 (3 voturi)    
      NEMAIPOMENIT!!! (Joi, 24 iunie 2010, 19:16)

      ally666 [anonim] i-a raspuns lui ii

      Fratilor, dar e strigator la cer!!! (Valhalla in cazul nostru)
      Dupa ce ca nu s-a auzit nimic de Manowar in reclamele lor idioate de-a binelea, sa mai vad acum ca NU Manowar sunt trupa serii....incredibil. Eu nu pot sa cred asa ceva.
      Se pare ca, de festivalul asta, s-au ocupat niste nenorociti care n-au nici in clin nici in maneca cu metalelel . (scuzati cacofonia, dar se merita).
      Merg sa-mi vad trupa preferata, in rest, imi pare rau ca mi-am luat bilet.
      Felicitari pentru festivalul lui Peste Prajit.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e Peste Prajit. E vorba de fonduri reduse (Joi, 24 iunie 2010, 23:55)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui ally666

        De fapt in urma contabilizarii banilor din sponsorizari si bilete organizatorul a decis ca nu merita sa plateasca onorariul solicitat de Manowar pentru un show de 2h.

        Asa ca s-a ales solutia de show de 1h (cu 30% mai ieftin) si s-a invitat si o trupa care vine pe bani putini (1500 E onorariul), dar care poate fi prezentata drept legenda rock cap de afis - Accept.

        Observatorul

        PS: Ultimul album Accept este excelent.
        • +1 (1 vot)    
          sa fie sanatosi... (Vineri, 25 iunie 2010, 10:53)

          me [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          la alt concert organizat de astia nu mai calc
          este bataie de joc.
          nemaivorbimd ca manowar era prezentata ca trupa cap de afis...
      • -1 (3 voturi)    
        hahah (Vineri, 25 iunie 2010, 10:22)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui ally666

        Ally, tu ai idee cine-i ACCEPT? Manowar mai trebuie sa vanda cateva milioane de albume ca sa-i ajunga.
        In caz ca nu stiai, primul criteriu al lineup-ului este vanzarea de albume si cota pe piata. Daca ar fi cantat duminica, erau si in fata megastarurilor RAMMSTEIN.
        acelasi lucru s-a intamplat si in 2006
        Him headliner iar amorphis inaintea lor. Toata lumea prefera 2 ore de amorphis in loc de HIM
        • +1 (3 voturi)    
          daaaaaaaaa (Vineri, 25 iunie 2010, 11:00)

          me [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

          si mozard ar fi cap de afis la toate ca a vandut mai multe albume
          frate
          manowar era prezentat cap de afis! si eu am dat o gramada de bani ca sa vad manowar nu pe astia! ma simt furat!
    • +1 (9 voturi)    
      Accept (Joi, 24 iunie 2010, 20:53)

      adib [anonim] i-a raspuns lui ii

      Sunt aia care cintau atunci cind de Mayo isi croia chilotii de blana :)). Si orice s-ar zice, Accept are album nou, Manowar nu, iar ca in doua ore de concert Manowar sa am 10 minute solo de bas, inca 10 solo de chitara, vreo 20 in care de Mayo spune cit de tari sunt ei si cit de kko e Metallica ca nu au reusit sa arda generatorul de curent.... mai bine pas.
      • +1 (1 vot)    
        oricum (Vineri, 25 iunie 2010, 7:56)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui adib

        de solo si de speach nu scapi... le-au tinut si la bulgari dupa care au cantat cam 6 melodii in total. :(
      • +1 (1 vot)    
        aha (Vineri, 25 iunie 2010, 11:00)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui adib

        d c i-au prezentat atunci pe manowar cap de afis?
        si nu ma mai freca la cap pentru ca majoritatea au venit pentru manowar nu pentru astia
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:22)

        ally666 [anonim] i-a raspuns lui adib

        Sa inteleg ca logica ta cam asa merge: daca vita de vie scoteau album nou in perioada asta, ce-ar fi insemnat: sa cante dupa metallica???
        • 0 (0 voturi)    
          vbngb (Duminică, 27 iunie 2010, 11:00)

          x [anonim] i-a raspuns lui ally666

          vita de vie au si scos album nou in perioada asta..
    • +1 (1 vot)    
      cine? (Vineri, 25 iunie 2010, 14:16)

      je [anonim] i-a raspuns lui ii

      daca nu stiti ce inseamna accept pentru cultura heavy metal, mai bine stati acasa
  • +2 (6 voturi)    
    program sonisphere 2010 (Joi, 24 iunie 2010, 17:10)

    octav [anonim]

    Schimbarea capului de afis cu o zi inainte de concert, fara nici o explicatie, reprezinta o uriasa bataie de joc la adresa celor care asteptau cu nerabdare un concert de 2 ore cu Manowar
    Sa inlocuiesti Manowar cu o trupa de care nu s-a mai auzit de mult, care nu ar strange, in conditii normale, decat cateva sute de spectatori, nostalgici poate dupa perioada U.D.O., este revoltator. Mai mult decat atat, alte nume grele (Anathema, Paradise Lost) anuntate in acelasi timp (foarte tarziu) au fost programate la ore imposibile inaintea unor formatii ca Volbeat sau Stone Sour. Pentru mine este ultima data cand mai merg la vreun concert organizat de D@D, chiar daca s-au straduir sa aduca atatea nume mari. Neseriozitatea trebuie sanctionata si, din pacate, nu am un alt mijloc de a face acest lucru
    • +1 (1 vot)    
      "nume grele" pt. metalistul roman ramas in 1995 (Joi, 24 iunie 2010, 23:52)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui octav

      Amice, Anathema si Paradise Lost exprima oboseala si expirarea. Stone Sour si Volbeat reprezinta prezentul in muzica rock (metal). Nu mai vorbim ca au si o cota de piata superioara obositilor de la Anathema si Paradise Lost, trupe care totusi mai canta uneori si doar pentru transport cu low-cost (vezi ultimele turnee europene ale amandorura, falimente totale).

      Observatorul
    • 0 (2 voturi)    
      aprob (Vineri, 25 iunie 2010, 11:02)

      me [anonim] i-a raspuns lui octav

      este o bataie de joc ce au facut!
  • +1 (1 vot)    
    Nu e cazul (Vineri, 25 iunie 2010, 1:46)

    liviu [anonim]

    sa facem polemica in sensul ca Manowar ar fi o trupa mai buna decat Accept sau viceversa. Mie imi plac ambele, sunt trupe uriase si ma bucur ca dupa atatia ani a revenit si Accept cu un nou album foarte bun.
    Insa modul de a proceda, schimbarea capului de afis cu o zi inainte de concert, arata ca suntem considerati o masa de manevra si este cu adevarat "la inaltimea" fostului puscarias Marcel Avram.
    • +1 (1 vot)    
      cmon, nu se poate! (Vineri, 25 iunie 2010, 3:19)

      alice [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Eu cred ca e scris gresit programul pe pagina organizatorilor, de unde a luat si presa programul, evident, la fel de gresit. Rationamentul meu logic:

      - nu exista pe net niciun comunicat de presa ofticial prin care organizatorul anunta asta, doar un program pe ore, care asa cum am zis, ar putea fi gresit scris pe pagina organizatorului, de unde a luat si presa programul

      - organizatorii semneaza contracte cu trupele diniante sa se apuca sa puna biletele in vanzare. e imposibil sa ii anunte p-aia de la manowar dupa ce sunt deja in romania ca nu se respecta contractul pentru ca 1 - i-ar da in judecata de i-ar lua dracu si 2 - probabil si-ar baga ceva si n-ar mai canta
  • +2 (2 voturi)    
    tzeapa organizatorului (Vineri, 25 iunie 2010, 7:36)

    gogu [anonim]

    si in Bulgaria Manowar a cantat tot 60 minute si probabil asta a fost de la inceput contractul cu ei pentru toate concertele Sonisphere. Parerea mea e ca tzeapa e de la organizatori care au promovat Manowar ca headline pt. prima zi pt. a vinde bilete. Si au reusit :-( Ma bate gandul sa sun azi la protectia consumatorului pt. ca am dat banii pe altceva decat o sa primesc. Sa ii ia naiba de romani...
    • +1 (1 vot)    
      te sustinem (Vineri, 25 iunie 2010, 11:03)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      este strigator la cer!
  • 0 (0 voturi)    
    Sonisphere Bulgaria (Vineri, 25 iunie 2010, 8:17)

    adib [anonim]

    Si la Bulgari, MAnowar a prestat doar 1 ora. Nu este vina promoterilor romani.
    ps. Diseara incepe :))
    • 0 (0 voturi)    
      corect... (Vineri, 25 iunie 2010, 11:04)

      me [anonim] i-a raspuns lui adib

      dar d c au prezentat manowar cap de afis?!?!?!
      eu pentru ei mi-am luat bilet !
  • 0 (0 voturi)    
    mmmm (Vineri, 25 iunie 2010, 9:22)

    bogdan [anonim]

    poate imi fac o surpriza si canta Slayer 2 ore :D ce bine ar fi....
    • 0 (0 voturi)    
      gtfo! (Vineri, 25 iunie 2010, 13:08)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      totusi metallica.
  • +1 (1 vot)    
    tzeapa organizatorilor (Vineri, 25 iunie 2010, 10:43)

    octav [anonim]

    In Bulgaria au fost doua zile, cam cu aceleasi trupe, pe stadion, nu pe betoane si la bani mai putini. Capete de afis au fost Metallica, respectiv Rammstein s nu au fost schimbati cu o zi inainte de catre o trupa care, la momentul la care mi-am luat abonament nici nu figura in program. Tot respectul pentru Accept, mi-au placut pe vremuri, ascult cu placere si acum albumele vechi, insa am platit pentru Manowar si nu pentru Accept. Cred ca ar fi trebuit sa mi se respecte optiunea si nu vreau sa intru intr-o polemica pe tema Manowar- Accept. Asa cum s-a mentionat, este tzeapa lui Marcel Avram care a intins pe trei zile un festival care trebuia, in mod normal, sa tina doar doua zile. Cat despre cel care numea trupe obosite Paradise Lost si Anathema, ar fi trebuit, sa fi mers macar la ultima dintre ele la concertele unplugged si sa realizeze ce medie de varsta aveau cei din public.
    • 0 (0 voturi)    
      Anathema/Paradise Lost expirati (Vineri, 25 iunie 2010, 22:28)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui octav

      Media de varsta a fost formata din persoane de 30 de ani, aceia care i-au ascultat in 95 si 96 si acum isi incheie socotelile cu aceste trupe expirate.
  • 0 (0 voturi)    
    manowaaar (Vineri, 25 iunie 2010, 11:16)

    jalnic [anonim]

    accept e o trupa f tare dar nu sunt in forma din anii 80-90.n-au turnee si ultimul album a fost scos in urma cu multi multi ani. vor scoate anul asta dar asta nu ii face cap de afis. sunt o solutie de avarie si sonisphere se compromite RAU. majoritatea celor care au luat bilet in prima zi au facut-o pt ca pe el scrie Manowar, NU Accept.
    Sonisphere si-a promovat biletele pt prima zi (care nu sunt ieftine deloc) pe baza succesului manowar la bestfest (chiar si cu speechul lor cheesy).

    sonisphere ne trage teapa si eu unul voi pleca imediat dupa manowar. chiar daca ii apreciez pe accept, o merita. nu te bagi in fata altora asa, mai ales dupa ce n-ai scos nimic 20 de ani.

    am vazut multi bulgari dezamagiti de showul scurt. fwm manowar duce un show 5 ore, cate trupe o pot face?

    sonisphere inca mai aveti timp!
  • 0 (0 voturi)    
    grrrrrrr (Vineri, 25 iunie 2010, 14:45)

    wintershadow [anonim]

    Bucurati-va bai care mergeti azi ca vedeti mai mult Accept si nu manowar, tare as vrea si eu dar n-am bani si pt ziua de azi....ma limitez la maine.

    Nota redactiei: daca ajungi foarte repede la noi in redactie primesti o invitatie la Manowar :) Dar foarte repede, primul venit, primul servit.
  • 0 (0 voturi)    
    Cap de afis (Vineri, 25 iunie 2010, 16:31)

    RockyHeavyMetal_Oana [anonim]

    Salut. Ma pregatesc de concerte... Normal..sa fie ACCEPT cap de afis.. pentru ca trupa este veche.. anii '60..Manowar oricum au mare succes...Dar pt ca sunt vechi... Asta e, oricum nu prea suntem interesati de AFIS, nu?:) Ci de concert:). Take Care Roackerii... Ne vedem la coada la bere:)) \m/ \m/
  • 0 (0 voturi)    
    \m/ (Vineri, 25 iunie 2010, 16:47)

    ronnie [anonim]

    http://amdoar18ani.ro/the-big-four-of-thrash-metal-are-coming-to-town/
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 8:44)

    OzzyO [utilizator]

    Dupa ce ca-s putini rockeri in Romania, mai sunt si multi "manelisti" printre ei. N-am nimic cu Manowar, chiar daca mi se pare ca la ei e 80% circ si doar 20% muzica, dar sa ajungi sa pui intrebari de genul "cine sunt Accept aia de canta dupa Manowar?" nu face decat sa dovedeasca o lipsa de cultura muzicala. Mai comenta cineva mai sus de Volbeat. Pai tu ai fost ieri acolo cand au cantat aia? Absolut perfect totul, de mult n-am mai auzit o trupa care sa sune atat de bine live. Dovada: la inceput nu prea era miscare in public, probabil multi nu auzisera de ei, dar au cucerit, pur si simplu, spectatorii cu prestatia lor.
    • 0 (0 voturi)    
      da... (Duminică, 27 iunie 2010, 12:15)

      me [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      d-aia au plecat 25% din spectatori dupa manowar...
      de mult ce i-au cucerit accept nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu, ci pentru ca sunt manelisti (Duminică, 27 iunie 2010, 17:13)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui me

        Dupa cum am explicat mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Manowar (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:19)

    Adrian [anonim]

    Draga OzzyO,
    Vad ca-ti place mult Ozzy, asta dupa id-ul folosit. Cred ca si el face mult show pe scena si cred ca te-ai duce la unul din concertele sale. Oare asta te face "manelist", manelistule?
    Daca un organizator afiseaza un program al unui concert si-l schimba cu o zi inainte asta da dovada de seriozitate? Nu cred. Cred ca sunt multi papagali ca tine care au impresia ca fanii Manowar au ceva cu cei de la Accept. Fals! Avem ce avem cu "manelistii" de organizatori care ne-au tepuit. Pe bilete scrie clar "MANOWAR + GUESTS", oare asta ce denota? Ca Manowar va fi ultima trupa care canta iar restul sunt invitati sa cante in deschidere.
    Daca cei de la Accept au stat in umbra in ultimii ani nu e vina celor de la Manowar sau a noastra care-am platit sa-i vedem. Staff-ul celor de la Accept au crezut ca vor avea o mare de oameni in fata si trupa va fi intampinata cu flori. Uite ca nu a fost asa. Dupa cum stii, manelistule, cam 60% din public a plecat dupa Manowar si Accept au incantat pelerinele de ploaie din zona VIP. Mai bine cantau inainte de Manowar ca aveau public mai mult si ar fi fost primiti mult mai bine si nu-si lipeau in fruntea eticheta de profitori de care-au dat dovada.
    Eu si prietena mea intentionam sa facem plangere catre OPC, deoarecem am cumparat un produs si ni s-a oferit altul mai prost (nu Accep, ci schimbarea trupei principale). Vom scana biletele si le vom atasa textului. Rugam fanii Manowar sa faca la fel.
    Te salut draga OzzyO!
    Keep on manelin' !!!(doar pentru tine)
    HAIL AND KILL!!! (pentru fanii Manowar)
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 27 iunie 2010, 11:18)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Imi dau seama ce cultura muzicala ai daca tu poti sa faci o comparatie intre Ozzy si Manowar. Omul ala, chira si la varsta pe care o are acum, face show cantand, nu pierde jumatate din timpul alocat tinand discursuri patetice si rupand corzile de la chitara. In al doilea rand, inteligentule, ai vazut undeva in mesajul meu vreo referire la cine trebuia sau nu sa fie headliner vineri? Nu, doar am spus ca mi se pare inACCEPTabil sa te dai rocker si sa intrebi cine e trupa aia. Din partea mea, chiar va rog sa va adresati OPC-ului, pentru ca aveti dreptate, intr-adevar concertul a fost prezentat ca si cum Manowar ar fi capul de afis. Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Duminică, 27 iunie 2010, 12:20)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      dar spune si tu unde se face plangere?
      da cateva detalii!
      merci
      HAIL AND KILL!!!
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil... (Duminică, 27 iunie 2010, 10:41)

    bentintarantela [anonim]

    sper ca acum lumea sa ia pozitie si sa faca plangere la OPC...nu este posibil ca si acum sa fim luati de fraieri de organizatorii manelisti de spectacole din Romania...poate manelistilor le place sa-si dea tepe intre ei...dar ar fi cazul sa se opreasca. Nu este posibil sa promovezi luni de zile un eveniment si cu o seara inainte sa faci schimbari. Parca suntem la concertele alea de la mare cand pe afise scria ca vine Arsinel si seara nu mai aparea. Si este clar ca formatiile nu au niciun amestec in tzigania noastra...aia au contracte clare cu "promoterii" romani
  • 0 (0 voturi)    
    ugh (Duminică, 27 iunie 2010, 12:58)

    Supremitatea [anonim]

    Daca ascultati manowar mai bine nu iesiti din casa ... Numai fanii manowar nu au auzit de Accept. Sanatate
  • 0 (0 voturi)    
    Manowar (Duminică, 27 iunie 2010, 22:04)

    Adrian [anonim]

    Pentru reclamatii iata link-ul: http://www.anpc.gov.ro/anpc/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=14&Itemid=75

    Pentru UGH:
    Cred ca nu ai inteles bine: fanii Manowar au auzit de Accept. Sunt o trupa foarte buna numai ca nu ei au fost cap de afis, ci Manowar. Nu avem nimic cu trupa Accept ci cu organizatorii. Multa prostie in tara asta!!!
    Sanatate si tie!