​VIDEO FOTOGALERIE Sonisphere 2010, Ziua 1: Metal is a "beast that refuses to die"

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:20 Life | Prin oraş

FOTOGALERIE Sonisphere - ziua 1 / Foto: Bety Blagu
Exista si in heavy metal slujbe religioase. S-a putut observa asta vineri, 25 iunie, la Romexpo, cand formatii ca Manowar si Volbeat au transformat prima zi a festivalului Sonisphere intr-un recviem generalizat in memoria lui Ronnie James Dio, celebrul solist al Black Sabbath. Si tot vineri a fost contrazisa convingerea socioloagei Deena Weinstein ca "heavy metal-ul nu este o muzica dansanta".

Inceputa cu Orphaned Land (pentru unii o formatie "super misto" care a cantat rock combinat cu folk israelian, pentru altii "trupa aia care canta metal pentru buric" - din cauza stilului cu usoare influente arabe) si cu un Paradise Lost destul de rezervat si prea putin comunicativ (si cu sunetul instrumentelor acoperind vocea), ziua intai de Sonisphere a devenit cu adevarat interesanta atunci cand danezii de la Volbeat au urcat pe scena.

Caci reprezentatia celor de la Volbeat a adus o serie de momente-surpriza: Sad Man's Tongue a fost dedicata lui Johnny Cash si lui Ronnie James Dio, inainte de Boa publicul a fost "intaratat", pret de cateva secunde, cu un riff in stilul Cannibal Corpse, fanii fiind apoi indemnati sa isi ridice mainile si sa si le puna la cap (pentru a imita coarnele de diavol), a fost prezentata o piesa noua (A New Day) cu scuza "it could be much worse: I could be Bono and we could be U2", precum si o preluare dupa celebrul I Only Want To Be With You al lui Dusty Springfield. 

La final, vizibil incantati de primirea de care au avut parte, membrii trupei au impartit pene de chitara si bete de toba, nu inainte ca solistul sa exclame: "Romania, you've been beautiful! Romania, you've been excelent! Romania, you've been eminent! Romania, you've been heavy metal!"

Desi cap de afis al serii a fost Accept, desi trupa a cantat un heavy metal "corect", presarat cu picanterii ca "son of a b**tch, kiss my a**", desi pe muzica lor cativa fani au ajuns sa contrazica ideea ca "heavy metal-ul nu este o muzica dansanta" (remarca ii apartine socioloagei Deena Weinstein) printr-o combinatie de mosh pit si pogo la care a participat chiar si o persoana in varsta, adevaratii Regi ai Metalului au ramas tot cei de la Manowar.

Pentru o trupa care detine recordul pentru cel mai lung concert din istoria metalului (in 2008, in Bulgaria, formatia a sustinut un concert de 5 ore), o reprezentatie de doar o ora, ca penultim act al serii, poate constitui o mare dezamagire. Fanilor insa nu le-a pasat si, la primele acorduri ale piesei eponim, cativa si-au turnat berea in cap de fericire, altii s-au lasat la bustul gol in ciuda picaturilor de ploaie, iar un steag romanesc purtand numele Manowar pe el a devenit vizibil pe gard.

La finalul lui Call To Arms, sunetul parea sa fi cazut pret de cateva secunde, trezind amintiri neplacute, caci anul trecut, la B'estfest, generatorul le "clacase" in doua randuri. 

Spectacolul a continuat insa in forta, iar mesajul "other bands play, Manowar kill" s-a auzit puternic (ca intotdeauna) pe Kings Of Metal.

"If you are gonna get wet, we are gonna get wet!", i-a asigurat solistul Eric Adams pe cei prezenti si a initiat o serie de vocalize la care au participat si fanii. "It is really, really good to be back here in Romania! And I can promise you one thing that I usually wait until the end of the night to say, but I will say this: We will return!"

"And the reason Manowar will return is because you, true Manowar fans, are the loudest, f***ing craziest, f***ing heaviest fans in the f***ing world!", a adaugat solistul, spre incantarea celor prezenti.

A venit apoi momentul celebrelor discursuri ale basistului Joey DiMaio, cu aluzii la asemanarea dintre denumirile capitalelor Romaniei si Ungariei ("Hello Bucharest! I didn't say Budapest, did I? I said Bucharest!"), precum si cu atacuri "spumoase" insotite de momente de... caritate ("These f***ers at the Sonisphere Festival wouldn't let us sell our tribute to Ronnie James Dio, so I'm gonna give it away. It's a couple of CD's, tribute to Ronnie James Dio", a adaugat DeMaio, aruncand cadouri catre fani).

Si, exact ca anul trecut, a continuat in limba romana: "Buna seara! Suntem din nou pe pamant romanesc si suntem foarte mandri sa ne aflam aici [...] Cati dintre voi sunt aici pentru Manowar? Nu va aud! Cati Sunt dintre voi sunt aici pentru Manowar?"

"Din nefericire, cu putin timp in urma s-a stins flacara unei legende a muzicii. Suntem mandri ca am putut sa fim prietenii lui Ronnie James Dio!"
si seara a continuat cu o piesa dedicata lui Ronnie (Heaven And Hell).

Finalul, atat de previzibil si totusi incantator ca intotdeauna, l-a adus pe basistul DeMaio in postura de a-si rupe coardele de la chitara, oferindu-le publicului, in timp ce solistul Eric Adams a repetat ceea ce fanii voiau sa auda: "We will return!"

Si desi exista voci care numesc heavy metal-ul "a simple-minded noise" sau "a living contradiction to the theory of evolution”, vineri seara, Romexpo a confirmat mai degraba ideea mentionata de profesoara de sociologie Deena Weinstein, experta in heavy metal: Metal is a "beast that refuses to die".

Setlist Paradise Lost
  • The Rise Of Denial
  • Pity The Sadness
  • Erased
  • I Remain
  • As I Die
  • The Enemy
  • One Second
  • Requiem
  • Frailty
  • Faith Divides Us - Death Unites Us
  • Say Just Words
Setlist Volbeat
  • The Human Instrument
  • Radio Girl
  • Sad Man's Tongue (dedicata lui Johnny Cash si lui Ronnie James Dio)
  • Hallelujah Goat
  • Mary Ann's Place
  • I Only Want to Be With You (cover Dusty Springfield)
  • Boa
  • Pool of Booze, Booze, Booza
  • A New Day
  • Guitar Gangsters & Cadillac Blood
  • A Warrior's Call
  • The Garden's Tale
  • Still Counting
Setlist Manowar
  • Manowar
  • Call to Arms
  • Kings of Metal
  • Warriors of the World United
  • Heaven And Hell
  • House of Death
  • Thunder in the Sky
  • Black Wind, Fire and Steel
Setlist Accept
  • Metal Heart
  • Midnight Mover
  • Living For Tonite
  • Restless And Wild
  • Son Of A Bitch
  • Losers And Winners
  • London Leatherboys
  • The Abyss
  • Run If You Can
  • Teutonic Terror
  • Breaker
  • Bulletproof
  • Neon Nights
  • Guitar Solo
  • Up To The Limit
  • Bass Solo
  • Demon's Night
  • Turn Me On
  • Monsterman
  • Burning
  • Princess Of The Dawn
  • I'm A Rebel
  • Fast As A Shark
  • Balls To The Wall



Citeste mai multe despre   























4546 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ronnie James Dio (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:33)

    Dolfi [anonim]

    Cel mai bun vocalist de metal al tuturor timpurilor.
    Asa va ramane peste timp.
    Astazi ar fi trebuit sa-l vedem live la Bucuresti.
    RIP !
  • +1 (5 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:51)

    liviu [anonim]

    si daca desteptii de la sonisphere ii puneau sa cante 2 ore era chiar tare!
    oricum rusine sonisphere pentru bataia de joc de a schimba capul de afis cu cateva zile inainte de contert!
    • -1 (5 voturi)    
      Headline (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:57)

      Pancu [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Accept este o formatie mult mai titrata decit Manowar si au si o muzica mai buna... Singurul lucru pe care il fac cei de la Manowar este sa dea volumul cit mai tare, indiferent de calitatea muzicii prestate. Nu ati vazut in ce hal a sunat "tributul" lor catre Ronnie? Piesa "Heaven and Hell" a fost cintata foarte prost, iar albumul tribut l-au facut ca sa mai vinda niste discuri... Rusine Manowar, Accept si-au meritat postura de headliner! Balls to the Wall!
      • -1 (1 vot)    
        mda... (Luni, 28 iunie 2010, 16:57)

        me [anonim] i-a raspuns lui Pancu

        faptul ca muuuuuuulta lume a plecat dupa manowar nu te face sa iei in considerare faptul ca ABEREZI!!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Asa-s romanii (Luni, 28 iunie 2010, 17:15)

          Pancu [anonim] i-a raspuns lui me

          Hm, faptul ca multa lume a plecat dupa Manowar arata cita cultura muzicala are spectatorul roman. Foarte multi oameni prezenti vineri la Romexpo nu auzisera de Accept. Asta e, nu avem un public de calitate in materie de rock.
    • -1 (1 vot)    
      Accept (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:07)

      Accept [anonim] i-a raspuns lui liviu

      De fapt felicitari orgasizatorilor ca nu i-au lasat pe circarii aia de la Volbeat si Manowar (prietenii lui RJ Dio, i-auzi...) sa cante mai mult si le-au acordat celor de la Accept, una din cele mai mari formatii de heavy, doua ore.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Luni, 28 iunie 2010, 17:04)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Accept

        intr-adevar felicitari organizatorilor ca ne-au mintit spunandu-ne ca noi cumparam bilete pentru manowar si ne trezim cu accept...
        daca tie nu-ti plac nu inseamna ca sunt circari desteptule... asa pot sa zic si eu ca nustiu ... brazilia e o echipa de terminati, numai pentur ca nu imi plac mie, dar nu este asa. ce sa mai zici... probabil cer prea mult de la tine
      • -1 (1 vot)    
        Corect (Luni, 28 iunie 2010, 17:17)

        Pancu [anonim] i-a raspuns lui Accept

        Respect pentru astfel de comentarii si pentru cei care stiu sa aprecieze muzica de calitate. Ceea ce au facut Manowar se numeste CIRC (adica exact ce place romanilor). Si-au batut joc de o piesa de legenda (Heaven and Hell) si au rupt corzi la bass (in loc sa mai cinte inca o piesa).
  • -1 (3 voturi)    
    Accept (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 16:05)

    Alex [anonim]

    Parafrazand pe cineva care spunea ca daca nu poti face un film bun, fa-l 3D, spun si eu: Daca se aude naspa, macar da volumul tare. Asta am experimentat eu aseara la concertul celor de la Manowar, trupa care, culmea, are albumele live mai bune decat cele de studio( dupa parerea mea umila). Asa ca sa mai taca cei care zic ca Accept nu si-au meritat statutul de headlineri. Daca se vand mai multe tricouri cu Manowar decat cu Accept la IDM, nu inseamna ca americanii isi merita celebritatea mai mult decat nemtii.
    • +1 (1 vot)    
      omule... (Luni, 28 iunie 2010, 17:09)

      me [anonim] i-a raspuns lui Alex

      hai sa o lasam moarta.
      aproape toata lumea a fost dezamagita (si faptul ca am fost mintiti de cei de la sonisphere este JOSNIC !!!). multi au plecat dupa manowar si asta spune multe.
      daca tie ti-eu placut bravo tie... dar nu te supara multora nu le-a placut... eu dupa 4-5 melodii m-am carat.
      din treaba cu volumul am inteles deja ca nu ai absolut nici o treaba cu manowar, pentru ca daca avea stiai ca nu se rezuma numai la volum...
      • 0 (2 voturi)    
        Accept (Luni, 28 iunie 2010, 17:33)

        Pancu [anonim] i-a raspuns lui me

        Bai, daca tu nu ai auzit de Accept asta nu inseamna ca nu meritau sa fie headlineri... Iar faptul ca au fost, probabil, inca cel putin 5000 de oameni ca tine arata cita incultura muzicala zace in tara asta... Accept au vindut mult mai multe discuri deci Manoshit, iar la capitolul live, spre deosebire de americanii aia increzuti, Accept au aratat ca stiu ce inseamna muzica (solouri cu bucati de clasica, nu shreddingul fara noima pe care il presteaza Karl Dacia Logan).
  • 0 (4 voturi)    
    cocalari cât cuprinde (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 16:08)

    marius v [utilizator]

    Heavy metal și mici cu muștar! Merge de nu se poate! Bizoni beți pulbere în primele 2 ore de inhalat bere. Popcorn! Oi pierdute care se foiesc prin toată aria publicului, deranjând pe toată lumea, Pahare cu bere zburând în capul cui s-o nimeri. Cam ăsta-i spiritul și organizarea Sonisphere.
    Accept au cântat prost (pe Dirkschneider îl lasă vocea, iar asta nu-i de mirare, la vârsta lui). Orphaned Land și Manowar au avut cele mai bune prestații.
    Sonorizarea este bună.
    Pentru mine, Manowar au fost cap de afiș în prima zi, așa cum Slayer (și nu Metallica) vor fi în a doua. La Rammstein, în a treia zi, nu cred că voi sta. Chestie de gusturi.
    • +3 (7 voturi)    
      mi-ai luat o piatră de pe inimă (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 16:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui marius v

      muream de curiozitate să aflu dacă vei sta sau nu la rammstein. acum m-am mai liniştit.
    • +1 (1 vot)    
      Pe bune? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 17:42)

      Nila [anonim] i-a raspuns lui marius v

      Si zici ca Udo a cantat aseara, nu? E clar cata legatura ai matale cu Accept! Si atat de prost au cantat nemtii, ca au fost chemati de doua ori la bis...

      Gusturile nu se discuta, e adevarat, dar hai sa nu judecam chestiile pe care nu le stapanim foarte bine.
      • -1 (1 vot)    
        N-ai vrea... (Duminică, 27 iunie 2010, 0:40)

        marius v [utilizator] i-a raspuns lui Nila

        să destăinuiești tu la toată lumea, care nu stăpânește chestia precum matale, cum îl cheamă pe vocalul de la Accept? În ceea ce privește bis-bis-ul, vezi titlul. Pe de altă parte, de unde să aibă puștii ăștia turmentați termen de comparație?! Iau de bun tot ceea ce li se dă. Dar... este și o parte bună în toate astea. Revine heavy metal.
        • +1 (1 vot)    
          Udo... hmmm (Duminică, 27 iunie 2010, 11:46)

          mihai.pirlog1277534196586 [utilizator] i-a raspuns lui marius v

          Udo canta acum la UDO :) Accept il au ca frontman pe Mark Tornillo. Inainte de a fi ironici, cred ca ar trebui sa fim documentati. Chestie de civilizatie, nu chiar de gusturi.
        • 0 (0 voturi)    
          nume vocal (Duminică, 27 iunie 2010, 12:53)

          xxxxxxx [anonim] i-a raspuns lui marius v

          DAca esti asa destept ai sti ca il cheama MArk Tornillo. Si daca ai fi vazut vreodata Accept si cu Dirkschneider ai fi stiut si mai bine... E adevarat ca pe Udo il cam lasa vocea si ma indoiesc ca ar fi rezistat 2 ore dar Tornillo a fost f tare si a reusit sa preia f bine stilul lui Udo.
      • 0 (0 voturi)    
        mda... (Luni, 28 iunie 2010, 17:05)

        me [anonim] i-a raspuns lui Nila

        au fost chemati de aia 50% din spectatori care nu au plecat...
    • 0 (0 voturi)