VIDEO ​FOTOGALERIE Sonisphere 2010, Ziua 3: Rammstein - piromanie, lebensraum si boat crowd surfing nemtesc

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 28 iunie 2010, 16:21 Life | Prin oraş

FOTOGALERIE Sonisphere - ziua 3
Ca elementul primordial este focul - o stia, inca de acum doua milenii, Heraclit din Efes. A fost insa nevoie de mana unor nemti pentru a combina focul si un alt element primordial al zilelor noastre: muzica. Duminica, 27 iunie, Rammstein a redefinit standardele pentru conceptul de "show": tunuri cu spuma si confetti, fum si explozii, aruncatoare de flacari si fani incendiati - toate "stinse" la final printr-o mostra de boat crowd surfing nemtesc, barca in care se afla claparul trupei fiind purtata pe brate de spectatori. Intr-o seara in care Marilyn Manson ar fi putut sa ia notite.

Luna Amara, intr-un concert de 45 de minute, cu piese ca Gri Dorian, Oras, Dizident, Loc Lipsa si Somn (dedicata recent disparutilor Ronnie James Dio, Peter Steele de la Type O Negative si Paul Gray de la Slipknot)...

Englezii de la Anathema, cu un cover dupa Led Zeppein (Kashmir) si cu piese mai vechi sau de pe albumul We're Here Because We're Here...

Trupa americana Stone Sour, cu al lor metal alternativ...

Alice in Chains, mare nume al grunge-ului din anii ’90, cu un nou frontman, a carui voce aminteste de Staley (legendarul solist al celor de la Alice In Chains, decedat in 2002 din cauza drogurilor)...

Dar cei 30.000 de spectatori de la Romexpo nu par sa fi venit pentru ei. Ci pentru a vedea cum cortina neagra se lasa pentru a descoperi un imens steag al Germaniei, caci Rammstein este capul de afis al serii.

Rammlied si vocea "inspaimantatoare" a solistului sunt semnalul de lupta, iar in public deja apar probleme legate de spatiul vital (lebensraum-ul lui Friedrich Ratzel) necesar pentru ca fanii sa se poata manifesta.

Imbracat initial cu un sort de macelar, frontman-ul Till Lindemann isi schimba tinuta pentru Weidmanns Heil, aparand de data asta deghizat in vanator, cu o palarie verde pe cap si cu o pusca din care va trage un foc.

Mai tarziu, pe Keine Lust, membrii trupei apar cu un fel de masti cu ajutorul carora vor "scuipa" flacari peste capetele fanilor.

Decorul se schimba si avem in fata o serie de dispozitive "industriale", caci scena a devenit o veritabila uzina. Fanii nu au timp sa rasufle, caci un nor de fum este trimis deasupra multimii, cu ajutorul ventilatoarelor.

Claparul Christian Lorenz (la inceput cu o prestatie discreta in cadrul trupei, remarcandu-se doar prin miscarile sale de robot) coboara ii da un sut in fund solistului. Razbunarea vine imediat, iar Till il ia in carca pe colegul sau mult mai fragil si il "indeasa" intr-o cada. "Cocotat" pe o platforma care il duce cativa metri deasupra scenei, vocalistul va turna peste Christian ceva ce tine loc de metal topit. Claparul este inca in viata, iese din cada si isi ocupa locul in stanga bateristului, incepand sa mearga pe o banda rulanta care nu se va mai opri decat dupa piesa Du Hast.

Din nou efecte pirotehnice, "rachete", artificii, lumini rosiatice, dar si o "cabina" care apare pe scena, trezind curiozitatea privitorilor. Solistul isi aprinde o racheta de semnalizare si, cu ajutorul dispozitivului, va arunca flacari. Este momentul ca un "intrus" sa isi faca aparitia pe scena, in aparenta un fan (in realitate un membru al trupei) decis sa strice seara tuturor. Pedeapsa nu intarzie sa apara si Till il va incendia pe tanar, care are nevoie de un extinctor pentru a scapa de flacarile care l-au cuprins.

Pe Pussy incepe nebunia: frontman-ul da de cateva ori cu microfonul de pamant, apoi se urca pe un tun gigant, cu ajutorul caruia va arunca spuma peste capetele fanilor.

Urmeaza si o tura de confeti, iar concertul pare sa fi ajuns la sfarsit, mai ales ca urmeaza saluturile: "Multumesc foarte mult, thank you very much, danke schon!"

Desigur, se vor intoarce pentru inca trei piese, pentru ca pe Haifisch, claparul sa urce intr-o barca ce este purtata pe brate de public. Si, in timpul acestui boat crowd surfind, culege din public un steag al Romaniei cu insemnele Rammstein pe el.

"Mainile sus", cere Till, in limba romana, la finalul piesei Ich Will, pentru ca apoi toata trupa sa ingenuncheaza in semn de respect in fata fanilor. Concluziile fanilor nu intarzie sa apara: "Marylin Manson ar trebui sa ia notite" si "Rammstein suna de 10 ori mai bine live decat pe CD".


Setlist Anathema
  • Kashmir (Led Zeppelin cover)
  • Deep
  • Closer
  • Lost Control
  • Empty
  • A Natural Disaster
  • Fragile Dreams
Setlist Alice in Chains
  • Them Bones
  • Dam That River
  • Rain When I Die
  • Check My Brain
  • It Ain't Like That
  • We Die Young
  • Acid Bubble
  • Man In The Box
  • Lesson Learned
  • Angry Chair
  • Again
  • Would?
  • Rooster
Setlist Rammstein
  • Rammlied
  • B********
  • Weidmanns Heil
  • Keine Lust
  • Feuer Frei
  • Wiener Blut
  • Frühling In Paris
  • Ich Tut Dir Weh
  • Du Riechst So Gut
  • Benzin
  • Links 2 3 4
  • Du Hast
  • Pussy
  • Sonne
  • Haifisch
  • Ich Will


Citeste mai multe despre   






















8257 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    fara cuvinte (Luni, 28 iunie 2010, 16:37)

    un oarecare [utilizator]

    unele experiente nu pot fi descrise in cuvinte. rammstein live este una din ele.
    personal mi-au fost depasite toate asteptarile.
    inca sunt impresionat de spectacol, sper sa ii mai vad live curand!
    se merita!
    • +9 (9 voturi)    
      Absolut superb (Luni, 28 iunie 2010, 16:51)

      Saruman [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Rammstein! Un show de exceptie.
  • +2 (2 voturi)    
    Alice in Chains (Luni, 28 iunie 2010, 16:53)

    Alex [anonim]

    "..un nou frontman, a carui voce aminteste de Stanley...".
    Staley, nu Stanley. Layne Staley. Un pic de cercetare nu strica niciodata :).
    • +1 (1 vot)    
      Rammstein sunt OK (Marţi, 29 iunie 2010, 2:50)

      Atent la detalii [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Daca se poate, se poate. Cronica este OK, neinteresanta, dar totusi nu este plina de imbecilitati, ca la episodul cu trashu.

      O singura remarca pretioasa (cea cu "lebensraum-ul lui Friedrich Ratzel", si eronata pe deasupra) este totusi mai bine decat o intreaga poliloghie despre ritmul biologic.

      Rammstein au un show bun. De fapt singurul de acest gen din biz.
  • -26 (30 voturi)    
    Concertul maimutelor grohaitoare. (Luni, 28 iunie 2010, 17:00)

    Pompierul [anonim]

    Intr-adevar... FARA CUVINTE". Am avut neplacerea de a asculta o grohaiala grosolana, cu mult bass, cu un numar de decibeli probabil mult peste limita admisa de organele abilitate. Suparatii astia carora le place atat de mult focul nu inteleg de ce nu si-au dat foc pana acum?! Ii indemn s-o faca. Ii provoc sa ma faca fericit. Probabil ca au destui fani, nu ma indoiesc, dar ar fi fost extraordinar daca i-ar fi trimis sa tina concertul undeva pe autostrada... Cei ce aproba concertele, ar trebui sa se gandeasca la oamenii ce locuiesc in zonele adiacente si carora nu le lece nici o placere sa adoarma pe Rammstein.
    • +8 (10 voturi)    
      guta&minune nu mai e la moda? trist! (Luni, 28 iunie 2010, 17:11)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Pompierul

      nu te du. este foarte simplu.
      daca te deranjeaza zgomnotul muta-te intr-o zona mai linistita.
      se pare ca "astora care le place focul" au fost pe placul a circa 40mii de oameni care au platiti bani grei.
      Acum sa nu fie cu suparare dar concerte se tin si in romania pe unde se poate.

      p.s. urmeaza cramberiez...si tto in zona aia se tine.muta-te pentru binele tau. urmeaza ozzy :)
      • -12 (16 voturi)    
        Fozzy (Luni, 28 iunie 2010, 17:39)

        Pompierul [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Da, din pacate pentru mine, si pentru maternitatea de langa... Interesant este ca nu m-au deranjat primele 2 zile de concerte sub nici o forma. Si tot interesant este ca atunci cand eram de varsta voastra eram fan Sepultura. Deci nu s-ar spune ca nu va inteleg. In ceea ce-l priveste pe Gutza, probabil ca-l asculta vecinii tai :)
        • +8 (10 voturi)    
          . (Luni, 28 iunie 2010, 18:39)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Pompierul

          intuiesti prost varsta mea sa stii din start.
          si da din pacate am si vecini tigani ca locuiesc in bucuresti....alaturi de multe specimene ca si tine.
          dupa cum ziceam, concerte se tin pe unde se poate ca mai mult nu avem in bucurestiul asta minunat.
        • +5 (5 voturi)    
          nu inteleg care e problema ta (Luni, 28 iunie 2010, 21:01)

          liana [anonim] i-a raspuns lui Pompierul

          Concertul s-a terminat la 11 fara 1 sfert. Te culci cumva cu gainile ?
    • +6 (8 voturi)    
      BENZIN, Fire man! (Luni, 28 iunie 2010, 17:13)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui Pompierul

      Zone adiancete de locuit la Romexpo??? Pompierul, ori esti un boschetar ordianar care doarme in boschetii de pe langa Complexul Expozitional, ori o tarfa care/si face veacul la Pullman (ex Sofitel). Alte zone de locuit adiacente nu prea sunt pe acolo....
    • +4 (4 voturi)    
      vai de capul tau (Luni, 28 iunie 2010, 17:17)

      sscatalin [anonim] i-a raspuns lui Pompierul

      Du-te tu si da-ti foc mey "pompierule", eventual pe autostrada, nu de alta, dar tara geme de prosti, si n-o sa ti se simta lipsa...
    • +4 (4 voturi)    
      sau mai bine... (Luni, 28 iunie 2010, 17:18)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Pompierul

      poti sa iti dai tu foc...desi nu i-ar pasa nimanui...
    • +7 (7 voturi)    
      RiP (Luni, 28 iunie 2010, 17:21)

      Castravet [utilizator] i-a raspuns lui Pompierul

      Nu e nevoie sa iti versi prostia pe neste oameni care vor si stiu sa se distreze .
      Culca-te in pace !
    • +4 (4 voturi)    
      omule (Luni, 28 iunie 2010, 17:45)

      me [anonim] i-a raspuns lui Pompierul

      daca tie nu-ti place nu inseamna ca altora nu le place...
      la ce minte ai cu "daca le place focul sa-si dea foc"... cred ca tu ar trebui sa faci acest lucru ca nu ar fi o pierdere...
      eu zic sa te intorci la guta si ai tai si sa lasi muzica asta ca nu e de tine
    • 0 (0 voturi)    
      lasati oamenii sa doarma! (Marţi, 29 iunie 2010, 18:17)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Pompierul

      riscati sa-i treziti din somnul ratiunii. Care, se stie, naste monstrii! A se vedea Pompierul.
  • +2 (2 voturi)    
    Aaaaa.... Il chema Staley (Luni, 28 iunie 2010, 17:17)

    Axu [anonim]

    Laine Staley. Unul din cei mai interesanti "frontmen" din rock-ul anilor '90.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Layne_Staley

    Si da, noul vocalist ii seamana foarte bine la timbru vocal si la inflexiuni. Dupa 15 ani, Alice a ramas la fel de inlantuita, sumbra si heavy.
    Pacat ca un sunetist le-a bulibasit reglajele pentru coloanele de sunet secundare, dinspre hotel. Distorsiunile au facut muzica greu inteligibila (si-am migrat spre scena).

    Rammstein: show exceptional. Au venit cu (aproape) toate elementele scenografice ale turneului. Iar aerul liber i-a lasat sa "pirotehniceasca" memorabil.
    Asa nemti cum sint, s-au prins in hora cu un public mult peste asteptarile mele (si peste media reactiilor pe care le-au obtinut in turneu, pina acum). E unul din momentele in care incep sa cred ca mai avem o speranta; "mijlocia" care salveaza Romania :)

    Sunetul nemtilor: foarte bun.
    Accentul in romaneste: acceptabil :)

    Noch einmal :)
    • 0 (0 voturi)    
      typo (Luni, 28 iunie 2010, 17:29)

      Axu [anonim] i-a raspuns lui Axu

      Layne, nu Laine (cum am scris eu prima data).

      Oare ploua cind a murit?...
      http://youtu.be/xrdYyU5C2CM - live, Frankfurt '93

      RIP.
  • -19 (21 voturi)    
    Satanisti cu acte in regula ... (Luni, 28 iunie 2010, 17:24)

    anonim [anonim]

    ....
    • +9 (9 voturi)    
      aha... (Luni, 28 iunie 2010, 17:47)

      me [anonim] i-a raspuns lui anonim

      am inteles toti "inteligentii" spun la tot ce inseamna rock "satanisti"... fara sa stie de fapt ce inseamna nici una, nici alta...
      fugi repede la radio ca a inceput guta
      • -6 (10 voturi)    
        draga fan gutza... (Luni, 28 iunie 2010, 18:00)

        Pompierul [anonim] i-a raspuns lui me

        Una la mana, cei ce nu apreciaza genurile muzicale apreciate de tine nu sunt neaparat "inteligenti". E posibil spre uimirea ta, sa fie mai inteligenti decat tine.
        Pentru "Anonim" insa: Cei care merg la astfel de concerte sunt in general oameni foarte ok. Probabil ca nu-i cunosti. Faptul ca asculta o muzica f. dura e o modalitate de protest, pe care o constientizeaza sau nu. Chiar daca Unora nu le (mai) place, genul in sine trebie sa existe. Este necesar si unii se simt bine. Dar ma intreb (asa cum am spus mai sus), de ce nu pe autostrada? Acolo mai locuiesc oameni, e un spital, chiar o maternitate. Si bineinteles, asta nu a fost decizia lor ci a autoritatilor.
        • +4 (4 voturi)    
          UNDE? (Luni, 28 iunie 2010, 18:51)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Pompierul

          pe autostrada? in camp? fara mijloace de transport in comun.
          Vorbeai de inteligenta mai devreme...ce paradox!
          este antastic ca tu esti de parere ca totus acest gen trebuie sa existe. ce s-ar face lumea fara aprobarea ta?
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Luni, 28 iunie 2010, 20:56)

          George [anonim] i-a raspuns lui Pompierul

          Pompiere... daca canta Inna sau Connect-R cred ca nu te deranja deloc....ma mir ca spui ca ai ascultat Sepultura si acum vi cu asemenea remarci cand sti cum e atunci cand esti tanar si iti place o formatie de acest gen. Eu unu ascult foarte mult jazz si am si fost la acest concert pentru ca am vazut pe internet ce fel de show-uri fac, deci nu neaparat pentru ce canta ca nu sunt chiar asha de straluciti, dar nu conteaza asta. A fost un show ca la carte, nicio mica greseala nu a aparut, a fost un sincron perfect intre melodii si cei ce se ocupau cu efecte. Un show care a meritat toti banii si un show la care as vrea sa mai merg daca se se va mai tine.
  • +11 (11 voturi)    
    ICH Will....nothing else matters.... (Luni, 28 iunie 2010, 17:29)

    bugsy [anonim]

    Metallica: de povestit copiilor!
    Rammstein: nu se poate povesti
  • +10 (10 voturi)    
    excelent!!! (Luni, 28 iunie 2010, 17:48)

    me [anonim]

    ma asteptam sa mie misto... dar nu atat de misto!!!
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Luni, 28 iunie 2010, 19:52)

    Bogdan [anonim]

    Rammstein a facut cel mai tare show dintre toate trupele romanesti. Se poate spune ca la festivalul asta a fost Rammstein si alte formatii... nu cred ca vom mai vedea curand in Romania asa ceva, din pacate.

    Totusi mi se pare exagerata aprecierea ca Rammstein suna mai bine live. La unele piese e adevarata, la altele nu. Sonorizarea n-a fost atat de buna ca la Metallica... iar Till a mai si falsat de doua trei ori. In schimb showul a compensat totul ba chiar falsurile si tiuielile din boxe au potentat spectacolul...
  • +2 (2 voturi)    
    Dansez pentru Rammstein (Luni, 28 iunie 2010, 21:28)

    abcde [anonim]

    Vazui la golden circle pe Moartea din Carpati.
    • +1 (1 vot)    
      ......Morosanu REISE, REISE! (Luni, 28 iunie 2010, 22:30)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui abcde

      ...si eu vazui!
      Avea tatuat logo-ul Rammstein la gat, purta ochelari de cocalar si avea o keiffah palestiniana la gat!
      nu stiu dac s-a prins care e rostul lui acolo, dar sper sa fi inteles ca nu trebuie sa-i rupa gatul lui Till pentru ca a ejaculat la Pussy!
  • +1 (1 vot)    
    Rammstein (Luni, 28 iunie 2010, 23:43)

    noname00 [utilizator]

    Cand am vazut prima data un concert Rammstein inregistrat mi-am propus sa ma duc cu prima ocazie. Imi pare rau ca nu am fost si la Metallica, in rest un singur lucru de comentat - cam scurt. Dar asta este, nu a fost concert Rammstein, ci un festival la care au venit mai multe trupe. Sper sa am ocazia sa ii vad concertand in Berlin.
    Cat despre comentariile pompierului - eram la 10 - 15 m de scena si as fi vrut sa fie mai tare sunetul.
  • +1 (1 vot)    
    De vis (Marţi, 29 iunie 2010, 7:42)

    Unu` [anonim]

    Bravos pentru concert. Extraordinar show. Totusi ma asteptam la mai multe minute din partea lor si de ce nu la melodii precum Amerika, Raise Raise, Engel si altele.. poate data viitoare. Ii astept dinou cu un concert solo .. de cel putin 2 ore.. plus ceva bisuri.. BRAVOS Rammstein .. seyanextime
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 29 iunie 2010, 9:32)

    anonim [anonim]

    Ok am inteles ca a fost un show beton la nemti, dar muzica, aia cum a fost? Ca n-am prea inteles?
    Pacat ca n-au cantat si alte piese.
    S-au spart cateva geamuri la una din cladirile din Piata Presei:)
    Provoc fanii sa ghiceasca pe ce muzica: Manowar, 'tallica, Ramstein etc
    Pacat ca Alice nu-l mai au pe Staley, cred ca ar fi fost mult, mult mai mari acum.
  • +2 (2 voturi)    
    beton (Marţi, 29 iunie 2010, 10:47)

    Arkan [utilizator]

    Beton concertul!
    Imi pare rau ca anul trecut n-am fost in clubul lor, desi am stat 6 zile in Berlin.
    Ma intreb, oare cu cate tiruri merg dupa ei?:))
    Le cere si lor spaga la granita?
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 29 iunie 2010, 13:21)

    Lucian [anonim]

    Nu Stanley, ci Staley se numea fostul si legendarul solist de la Alice In Chains. Si e normal ca cel care-l inlocuieste sa incerce sa-i imite stilul si vocea, asta-i soarta ingrata a "inlocuitorilor", mai ales la trupe care au depasit momentul de maxim si traiesc in mare parte din amintirile fanilor. Din pacate nu poate inlocui si versurile scrise de cel disparut. Stone Sour au fost OK, Corey "Fuckin'" Taylor e un entertainer de nota 10, dar din pacate show-ul lor cu faze de prin anii '80 nu a depasit nivelul asta, de entertainment. Luna Amara au fost buni, cu un excelent spectacol de deschidere, iar la Anathema m-a cam luat somnul.
    In rest,
    RAMMSTEIN UBER ALLES!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nush (Marţi, 29 iunie 2010, 15:36)

    nush [anonim]

    In ziua a 3-a...era o melodie gen green day data inainte sa inceapa showul....cu video pe ecran...stie cineva a cui e?
  • 0 (0 voturi)    
    Stone Sour (Marţi, 29 iunie 2010, 16:47)

    alex [anonim]

    ati scris 9 cuvinte (dintre care doua, numele trupei). dar luna amara e mult mai celebra si mai buna. corect. sunt rautacios.
    • 0 (0 voturi)    
      Stone Sour (Joi, 1 iulie 2010, 20:59)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nu ma asteptam sa fie asa buni, dar chiar mi-au placut. Au cantat foarte bine, solistul n-a falsat si mi s-a parut ca sunt destul de creativi, piesele nu sunau la fel (lucru bun - spre deosebire de veteranii Alice in Chains).
      • 0 (0 voturi)    
        Stone Sour (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:45)

        Ruxi [anonim] i-a raspuns lui Andreea

        In primul rand, felicitrari autorului pentru ca este primul review al lui care nu m-a facut sa vomit citindu-l.

        Gresala cu numele fostului solist se poate scuza (presupunand ca nu am stii ca e doar inca una dintr-un lung sir).

        Comparatia Rammstein / Manson nu prea isi are rostul, dar dupa cum spuneam, greselile sunt mult mai pardonabile.

        Ce nu inteleg in schimb e de ce cei de la Stone Sour care au fost cu mult peste asteptari nu au meritat mai mult de un rand in articol si nici macar setlistul publicat. Asta chiar nu e ok.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:25)

    Cristian [anonim]

    A fost, adevarat, un concert memorabil. Cam scurt, corect spus, ca timp mai putin decat au dat toti ceilalti granzi. Sunet OK, nu formidabil. Cronica - destul de subtire.
    Ciudata tare remraca "o seara in care Marilyn Manson ar fi putut sa ia notite". I-auzi! Ce sa noteze? Gesturi teatrale precum desfasurarea tricolorului din barca asezata pe crestetul publicului si ingenuncherea trupei in fata publicului? Spectacolul de flacari si artificii? N-as crede. Manson e mult mai original, mai profund si mai non-comercial. N-ar fi avut ce sa noteze!
    • 0 (0 voturi)    
      tocmai in asta consta paradoxul... (Miercuri, 30 iunie 2010, 23:59)

      Losive [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      ...isi putea nota ca n-are ce sa noteze. mental eventual.
      less is more. dar daca n-ar fi "more" cum s-ar mai stii ce este "less". Rammstein e "in between". depinde de perspectiva. Show-ul a fost total "more" sau total "less". total adica ;)
  • 0 (0 voturi)    
    alte poze (Joi, 1 iulie 2010, 15:31)

    doom [anonim]

    ...de calitate superioara: http://www.rammstein.ro/sonisphere.htm
  • 0 (0 voturi)    
    respect pentru fani (Joi, 1 iulie 2010, 20:00)

    don santos [anonim]

    In primul rand Sonisphere nu este turul trupei, de aceea ei au timp bine delimitati si stabiliti, inclusiv pentru bis-uri. Nu-si permit, ca profesionisti sa cante mai mult decat este stabilit. Asta este valabil si pentru Metallica si pentru Rammstein si pentru alte trupe. Ziceti mersi ca Rammstein a inghesuit in 1 ora si 40 de minute 16 melodii cantate la foc continuu + totul show-ul aferent lor ( si ce bine le-a iesit ), lucru care mi se pare o forma de respect. Cei care au fost prezenti cred ca au ramas cateva zile pe retina cu acest show. Nu mai zic de calitate interpretarii. Cat despre Marylin Manson...lasa-ne tata, ala canta strict ca sa socheze si sa vanda si mai are mult pana sa intre in galeria marilor rockeri, de orice fel. Rammstein, album dupa album au devenit mai buni si cu un sound si tematica mai profunde si mai apropiate de cultura europeana ( cititi macar versurile ) - comparatia cu un rocker american, usor adolescentin in trairi si muzica, mi se pare imposibila ;).
    • 0 (0 voturi)    
      Manson vs. Rammstein (Joi, 1 iulie 2010, 21:03)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui don santos

      Nu poti sa spui ca Manson canta ca sa socheze si sa vanda. Eu am fost la ambele concerte si am fost fericita si cu Mason pe scena, si cu Till pe scena. Fiecare formatie e diferita in felul ei, asta nu ii face mai putin profesionisti, doar pentru ca tu nu ai rabdare sa asculti ce altora le place. Poate ca si altii au aceeasi parere despre Rammstein - stiu unii care ii considera gay sau satanisti sau nazisti, asta pentru ca nu au rabdare sa asculte sau sa se informeze. Ca tie nu-ti place Manson, e una, pot sa accept. Sa spui despre el ca e usor adolescentin in trairi si muzica, inseamna ca te iei dupa aparente si asta nu-ti da dreptul la comentarii de niciun fel. E ca atunci cand nu votezi. Nu votezi, nu comentezi.
      • 0 (0 voturi)    
        manso (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:09)

        don santos [anonim] i-a raspuns lui Andreea

        Crede-ma ca stiu foarte bine tot ce canta manson Nu ziceam ca este adolescentin daca nu stiam exact ce canta ;). Mai mult, imi si plac melodii de-ale lui.