​Around The Black Sea: Tatarii fara pamant

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 26 iulie 2010, 18:58 Life | Prin oraş

tatari
Foto: Petrut Calinescu
​"Din Sevastopol facem un tur al capatului sudic al Crimeei prin capitala Simferopol, Alushta,Yalta si inapoi. Este zona din care in ‘44 populatia tatara [...] a fost deportata in intregime in Uzbekistan. Desi au fost primii care au fost deportati in totalitate, au fost ultimii care au primit acceptul sa se intoarca", scrie jurnalistul Stefan Candea pe blogul de calatorie theblacksea.eu.

"In jur de 250 de mii s-au intors in ultimii 20 de ani si si-au gasit locuintele ocupate de rusi sau ucraineni. Majoritatea asezarilor erau in apropierea Marii Negre, pamanturi care acuma sunt considerate foarte valoroase datorita turismului. De 20 de ani se lupta cu statul, cu politia, cu cazacii si cu companiile private pentru a-si recastiga bucata cu bucata locuri de casa.

Am intrat inaintea pranzului in centrul Simferopol unde o mana de barbati, femei si copii protesteaza cu pancarde si sirene sub un soare ucigator. Trecatorii nu-i baga in seama pe barbatii chei, cu barbi stufoase sau mustati prelungi, imbracati in alb. De la umbra ii observa fara nici un interes vreo trei politisti. Tatarii au reinceput protestele, aici si la Kiev. Cer pamant, acte pe pamantul ocupat si conectarea la utilitati".

"Banii incasati pe casele din Uzbekistan au fost destul de putini, pentru ca [...] sute de mii de alti deportati si-au vandut proprietatile si s-au intors in zona Marii Negre. In acelasi timp, sub valul de intoarceri tatare, pamantul in Ucraina s-a scumpit. Tatarii au cerut guvernului sa primeasca pamant in zonele de unde au fost deportati. Guvernul le-a oferit insa parcele la sute de kilometri distanta, intr-o zona pustie si saraca, in nordul Crimeei. Tatarii s-au organizat si au inceput primele preluari cu forta.

In cartierul Balaklovska, o baza militara a orasului Simferopol a fost desfiintata. 42 de hectare de pamant s-au eliberat si tatarii au cerut sa primeasca loc de casa. Guvernul le-a spus ca nu exista pamant disponibil si a incercat sa vanda terenul catre companii private. Tatarii au ocupat cu forta pamantul, s-au luptat cu politia si au izgonit compania. Batalia continua in justitie.

Intre timp, tatarii au parcelat terenul pentru 80 de familii si au construit pe fiecare lot cate un adapost din chirpici – o casa de patru metri patrati, cu acoperis si o usa. Este emblema terenurilor pe care le-au luat in stapanire tatarii in Crimeea, un fel de squat-uri tataresti. Campuri intregi in jurul Simferopol si pe drumul de 30 de km catre litoral sunt impanzite de astfel de constructii. Cei cu bani incep sa-si ridice case in toata regula, planteaza livezi si isi muta toata familia, chiar daca nu au acte de proprietate si nici utilitati.

Unul dintre liderii comunitatii tatare, Daniel Ametov, a fost acuzat de politie pentru ultraj in timpul confruntarilor de la Balaklovska. [...] Daniel are casa lui construita pe un teren ocupat in urma cu 20 de ani. A reusit sa obtina si documente pentru casa. In medie, obtinerea documentelor de proprietate dureaza 10-15 ani.

Daniel ne trece rapid in revista istoria zbuciumata a familiei: “Strabunicul a fost impuscat in 1919 cand au intrat bolsevicii in Crimeea, pentru ca era ofiter. In ‘43, bunicul a fost spanzurat la Simferopol de armata nazista. Tata avea 8 ani cand a fost ridicat din casa in ‘44, impreuna cu cei 8 frati, si deportat in Uzbekistan.” Din noua frati, in anul care a urmat deportarii au murit cinci. Daniel s-a intors in Crimeea si a devenit unul dintre liderii comunitatii – lucru care il costa un proces de ultraj inventat: “Sunt un Robin Hood, un Mandela al Crimeei”, ne spune surazator".

Citeste tot articolul aici.

Petrut Calinescu (fotograf) si Stefan Candea (jurnalist) sunt doi prieteni care s-au suit intr-o masina, dornici sa sfideze sabloanele prin care sunt analizate popoarele din jurul Marii Negre si hotarati sa profite de frumusetile unei regiuni prea putin explorate "fotografic". Mai multe despre aventurile celor doi gasiti pe blogul de calatorie theblacksea.eu.


Citeste mai multe despre   






















4515 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Bravo! (Luni, 26 iulie 2010, 19:26)

    big_fufu [utilizator]

    Superb itinerariul si excelenta ideea prezentarii comunitatilor de la Marea Neagra!
    Va felicit si va doresc cit mai mult expeditii asemenea!
  • +3 (3 voturi)    
    Se numeste payback (Luni, 26 iulie 2010, 20:57)

    fatmanx [utilizator]

    Pentru cele cateva secole de talharii si omoruri la care s-au dedat "victimele" tataresti. Era si normal ca marele urs sa-i zdrobeasca in cele din urma.
    @hotnews: ideile radicale au si ele dreptul sa fie exprimate, corect? mai usor cu cenzura
    • 0 (0 voturi)    
      marele urs? (Vineri, 30 iulie 2010, 9:30)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

      @fatmanx
      nu vreau sa le iau apararea tatarilor - desi am cunoscut unii nemaipomenit de primitori. dar sa le dai dreptate rusilor, asta chiar e crima. MARELE URS a fost cea mai cumplita crima impotriva umanitatii. chiar si ciuma a fost mai putin grava; ea a omorat nediscretionar.
    • 0 (0 voturi)    
      @ fatmanx (Marţi, 2 noiembrie 2010, 13:58)

      tatarman [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

      Nu este vb. de niciun "marele urs" si nici nu este "payback"-ul pe care il pomenesti. Adevaratul motiv se gaseste in sursele din anii 1920, atunci cand bolsevicii si "luminatii" lor au cumparat zeci de mii de hectare de pamant in Crimeea, pe care apoi au adus, au asezat si improprietarit evrei, pana dincolo de anul 1944. Mai departe va las pe voi sa concluzionati asupra adevaratului motiv al deportarii tatarilor din Crimeea.
      Sa intaleg ca trebuie sa ne asteptam ca la un moment dat, dupa mintea ta creata, si americanii din Americi sa fie deportati...Vorbesc de acei "cetateni" ai americilor, ai caror stramosi au decimat milioane de bastinasi amerindieni.
      Sa mai pomenesc de mai noul "stat" Israel?...
      Si nu uita ca imperiul sovieto-bolsevic a omorat intr-un timp mult mai scurt, zeci de milioane de oameni, inclusiv femei si copii ai propriei populatii!
  • +2 (2 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 27 iulie 2010, 0:03)

    dobrica [anonim]

    Tatarii de azi nu vina, dar strabunii lor au mancat o panie furata de la altii. Cruciadele atat de cantate de lumea musulmana nu sunt nici pe sfertul la prapadul pe care l-au facut ei in zona. In fiecare an tatarii ieseau sa prinda oameni pe care sa-i vand in lumea musulmana ca sclavi. Prindeau aproximativ 10 mii pe an, in 3 secole au sclavizat 3 milioane. Chiar cuvantul sclav vine de la etina slava, care datorita acestei practici a preluat si numele. Chiar in moldova au facut sute de mii de robi, pt. cine nu stie, piratii musulmani din mediterana in 1000 de ani au sclavizat un milion de europeni.
    • 0 (0 voturi)    
      gramatica (Vineri, 30 iulie 2010, 9:25)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui dobrica

      nu zic ca nu ai dreptate, dar stilul in care povestesti, ca sa nu mai zic de gramatica, ridica niste semne de intrebare. SCLAVIZAT? de ce nu si ROBIZAT ?
    • 0 (0 voturi)    
      Aberezi islamofob! (Marţi, 2 noiembrie 2010, 14:58)

      tatarman [anonim] i-a raspuns lui dobrica

      Vrei sa vorbim si de sclavagismul in lumea crestina?! Denumirea de "afro-american" iti spune ceva? Sau poate tu sti ca "negrii" sunt bastinasi ai americilor...Vrei sa vorbim poate despre sclavagismul tiganilor din Romania?! Tiganii umblau liber prin imperiul otoman, pana ajungeau in tarile romane, unde deveneau sclavi...
      Si cu toate astea, eu nu imi permit sa fac niste afirmatii si acuzatii pe termeni religiosi in urma unor gesturi ale unor Oameni pe acest Pamant.

      In tarile arabe de dupa aparitia islamului erau niste legi ce spuneau ca iti poti rascumpara un pacat redand libertatea unui om(sclav sau prizonier).
      Asa ca laso moarta cu acuzatiile astea, ca nu au inventat arabii sclavagismul ci au avut masuri de abolire a ei. Mai cauta!

      Cat despre "furtul painii altora" nu cred ca este cazul sa vorbim despre "funie in casa spanzuratului"! In locul tau taceam decat sa pronunt cuvantul "furt"! Tatarii macar "furau" prin lupta, dar tu si cei de teapa ta, o furati miseleste...Din aceasta cauza Tatarii vor fi Intotdeauna cunoscuti ca Razboinici, iar tu nu vei depasi Niciodata conditia de gainar.
      Tatarii, chiar de vor disparea ca natie, o vor face cu fruntea sus...Tu ce ne poti spune despre mandrie, orgoliu, onoare, demnitate...?Iti zic eu: nimic. Pentru ca "mandrie" in dex este sinonim cu "fudulie"...
  • 0 (0 voturi)    
    seamana cu basescu (Joi, 29 iulie 2010, 20:28)

    poza [anonim]

    la fatza, nu?