​VIDEO Formatia Partizan, din nou pe scena

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 5:59 Life | Prin oraş

Adrian Plesca - Artanu
Foto: AGERPRES
Dupa o pauza de patru ani, formatia Partizan revine pe scena muzicala romaneasca, informeaza Mediafax. Artanu si colegii sai vor concerta joi, 19 august, la Clubul Taranului din Capitala.

Formatia Partizan reapare pe scena intr-o formula noua, celor doi membri fondatori (Artanu si Suedezu) alaturandu-li-se, in urma unei selectii, Janin Pasniciuc (chitara), Andrei Petrila (tobe) si Cezar Knihinsci (bas).

Partizan a fost infiintata in 2001, bazele formatiei fiind puse de Adrian Plesca (Artan) si Razvan Moldovan (Suedezu) (cei doi sunt si membri fondatori ai trupei Timpuri Noi). Partizan a activat pana in 2006 si a lansat, in cei cinci ani de existenta pe scena muzicala, albumele Am cu ce si Bucuresti, precum si single-ul Papusea masculina.

Trupa este recunoscuta pentru cantece ca Fata mea, Banii, Papusea masculina si Dusmania. Artanu si colegii sai au anuntat ca lucreaza deja la noi piese, dar ca sound-ul va fi diferit fata de albumele precedente: "un rock modern, din care va lipsi influenta orientala".

Reinfiintarea trupei Partizan are loc la jumatate de an de la plecarea lui Artanu din cadrul formatiei Timpuri Noi. Noua formula a formatiei Timpuri Noi, cu Tica Alexe la voce, a fost promovata printr-o serie de concerte in mai si iunie 2010, o ultima aparitie a lui Artanu (ca invitat special) avand loc pe 28 mai.



Citeste mai multe despre   























1675 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Esti expirat (Joi, 12 august 2010, 13:42)

    iulicos [utilizator]

    Nu te mai chinui ! Esti expirat. Nimeni nu mai asculta muzica ta desueta. Nu-ti mai pregati relansari la fiecare 4 ani. Ma apuca somnul doar cand aud de tine. Lasa-te de meseria asta. Fa niste cursuri de reorientare profesionala. Vei catiga mai mult ca instalator sau electrician. Nu ai nimic de spus. Nu ai avut niciodata. Te-am vazut la tv de cateva ori in anii trecuti. Esti complet anost, te chinui sa fii simpatic dar nu iti iese nimic. ////
    • 0 (2 voturi)    
      esti cel mai un pic (Vineri, 13 august 2010, 7:32)

      ce e prost esti [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      cum am zis
    • -1 (1 vot)    
      Tipic romanesc... (Marţi, 17 august 2010, 19:08)

      helium [anonim] i-a raspuns lui iulicos

      iulicos, asa apreciezi tu un om care are aprox. 30 de ani de muzica in spate? M-as intreba ce ai realizat tu in viata asta de critici cu usurinta. Nu esti decat un roman ieftin, mai ieftin decat sulul de hartie igienica de 50 de bani.
      Poate ca acum nu-i intr-o perioada buna, poate ca a gresit sau nu dar Artanu ramane un nume in muzica romaneasca.
      Cati stiu poate perioada Timpuri Noi din anii `80, cand era singura trupa de new wave din Romania, aveau niste melodii superbe, dupa `90 s-au schimbat radical.
      Ce a fost intre ei si ce i-a determinat sa se separe putini stiu, vad ca la barfa suntem primii si mancam rahat mai mult decat gen sau pateu pe paine in fiecare dimineata.

      Daca este expirat, ce poti sa spui despre Razvan Moldovan care e alaturi de el in Partizan, baterist din vechea garda, line-up-ul vechi al Timpuri Noi.

      Si el se chinuie...si el e expirat? Nu aprecizi munca lui Iliescu pe care toti o cunosc daca il faci albie de porci pe Artanu.

      Imi e scarba de tine.
      • 0 (2 voturi)    
        Esti un prezervativ folosit (Joi, 26 august 2010, 10:10)

        iulicos [utilizator] i-a raspuns lui helium

        Asta esti.
        • 0 (0 voturi)    
          gunoi a carui carne sta sa cada... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 3:25)

          helium [anonim] i-a raspuns lui iulicos

          putrefactia a raspuns, multumesc de minusul contului tau pe baza frustrarii...

          de altfel majoritatea commenturilor tale de pe aici, in mare parte derizorii si cu logica nascutului nenascut care nu-i in proiect.

          Artanu pe langa o scursura ca tine a realizat multe.

          PS: Ce mai face patriarhul?
          • 0 (0 voturi)    
            :P (Luni, 15 noiembrie 2010, 23:39)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui helium

            Aici ai perfecta dreptate
  • 0 (0 voturi)