Ce facem in acest weekend in Capitala

Tramvaie de epoca si plimbari cu trasura la Zilele Bucurestiului 2010

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2010, 17:25 Life | Prin oraş

Zilele Bucurestiului
Foto: Hotnews
Batai cu flori, parada costumelor de epoca si parada tramvaielor de epoca, fanfare, plimbari cu trasura, targuri de mestesugari, flashmob-uri si show-uri aeronautice - sunt cateva dintre evenimentele care vor avea loc in perioada 18-19 septembrie, cu ocazia Zilelor Bucurestiului 2010, informeaza organizatorii.

Vineri seara vor concerta in Centrul Istoric, pe Scena Strada Franceza, formatiile Directia 5 (19:00 - 20:00) si Iris (20:00 - 21:00), pentru ca sambata si duminica, bucurestenii sa aiba acces la spectacolele unor artisti ca AG Weinberger, Mandinga, Hara, Partizan, Mircea Vintila si Trupa Brambura, Nicola, Proconsul, Neri Pei Caso, The Marker, Horia Brenciu & Band.

Mijloacele RATB vor circula toata noaptea de sambata spre duminica (noaptea 18-19 septembrie 2010), anunta Primaria Municipiului Bucuresti.


Sambata, 18 septembrie

Centrul Istoric, Strada Carada
12:00 - 12:30 Sylvie
12:30 - 13:00 Bogdan Ionita
13:00 - 14:00 Spectacol de ritmuri si percutie
17:00 - 19:00 Minoritati si comunitati nationale
19:00 - 20:00 Silviu Biris si Taraful Bucuresti
20:00 - 21:00 Provincialii
21:00 - 22:00 A.G. Weinberger

Minoritati si comunitati nationale:

Minoritatea italiana din Iasi - Ans. "Siamo di nuovo insieme";
Aromanii din Bucuresti - Ans. "Pilisterlu";
Minoritatea germana din Brasov - Ans. "Korona";
Minoritatea greaca din Bucuresti - Ans. "Ellas";
Minoritatea ucrainiana din Rona de Sus, Maramures - Ans. "Soimii si Calina Rosie";
Minoritatea rusi/lipoveni din Tulcea - Ans. "Malati".

Centrul Istoric, Strada Franceza
12:00 - 13:00 Ella Girls
13:00 - 14:00 Mandinga
17:00 - 19:00 Casa cu prieteni
Tic Petrosel & Marlene Hristea
Ion Marinescu Turla
Trupa Cocktail
Puiu Cretu
19:00 - 20:00 Niste Baieti
20:00 - 21:00 Hara
21:00 - 22:00 Partizan

Fanfare:
Fanfara "Milenium Band" din Baia Mare;
Fanfara Municipala din Slobozia;
Fanfara Municipala din Ploiesti;
Fanfara Muzica Regimentului 30 Garda "Mihai Viteazul";
Fanfara Jandarmeriei Romane.

Piata Constitutiei

B-dul Unirii, Zona Fantani
10.00 - 21.00 Plimbari cu trasuri;
10.00 - 20.00 Parada costume de epoca;
10.00 - 22.00 Targ de Mestesugari;
10.00 - 22.00 Spatiu Gastronomic;

10:00 - 11:00 Teatrul Ion Creanga - "De-as fi Scufita Rosie".
10.00 - 19.00 Workshop pentru copii;
12:00 Parada minoritati si fanfare;
12.00 Bataia cu Flori

16.00 - 16.40 Mini Orchestra Andrei Tudor
16.50 - 17.50 Trupa Zero
18.00 - 19.00 Trupa 13
19.10 - 19.50 Trupa PhenomenOn
20.00 - 21.00 Trupa The Marker
21.10 - 22.30 Rock Loves Chopin

Teatrul Bulandra, Sala Izvor
10:00 - 24:00 Ziua Chitarelor

Lacul Morii
11:00 - 15:00 Aeronautic Show

Parada Tramvaielor de Epoca
11.00 Plecare Depou RATB Piata Victoriei si defilare pe traseul: Sos. Stefan cel Mare - Calea Mosilor - Sfantul Gheorghe si retur

Piata Roma, Piata Verona, Piata George Enescu
Arta si Peisaj - proiect de amenajare a spatiului verde realizat impreuna cu Ambasada Frantei si
Institutul Francez


Duminica, 19 septembrie

Centrul Istoric, Strada Carada
12:00 - 13:00 Caprice
13:00 - 14:00 Marcian Petrescu
17:00- 18:00 Anton Pann
Vlad Chiurlea
Trupa Ascens
18:00 - 19:00 Adrian Naidin
19:00 - 20:00 Mircea Vintila si Trupa Brambura

Centrul Istoric, Strada Franceza
18:30 - 19:00 Ozana Barabancea
19:00 - 20:00 Nicola
20:00 - 21:00 Proconsul

Piata George Enescu
20.00 - 21.30 Concert Horia Brenciu & Band
21.30 - 22.30 Concert Neri Per Caso

Piata Constitutiei

10.00 - 22.00 Targul de Mestesugari
10.00 - 22.00 Spatiu Gastronomic
10.00 - 10.45 Teatrul Ion Creanga - "Un cantec, o floare, mare sarbatoare!"
10.00 - 19.00 Workshop Artistic pentru Copii
10.00 - 21.00 Pilmbari cu Trasuri (Bulevardul Unirii - Piata Constitutiei)
10.00 - 22.00 Parada de Costume de Epoca(Bulevardul Unirii - Piata Constitutiei)
10:45 - 11:05 - Minoritatea italiana din Iasi - Ansamblul "Siamo di nuovo insieme"
11:05 - 11:25 - Aromanii din Bucuresti - Ansamblul "Pilisterlu"
11:25 - 11:50 - Minoritatea germana din Brasov - Ansamblul "Korona"
11:50 - 12:20 - Minoritatea greaca din Bucuresti - Ansamblul "Ellas"
12:20 - 12:45 - Minoritatea ucraineana din Rona de Sus - Maramures
Ansamblul "Soimii si Calina Rosie"
12:45 - 13:15 - Minoritatea rroma din Tg. Jiu cu Ion Ghitulescu
13:15 - 13:40 - Minoritatea rusi/lipoveni din Tulcea - Ansamblul "Malati"
13:40 - 14:10 - Minoritatea turca/tatara din Constanta
Grupul de dans folcloric "Delikanlar"
14:10 - 14:40 - Ansamblul "Doina Carpatilor" din Iasi
14:40 - 15:10 - Ansamblul "Doina Gorjului" din Tg. Jiu
15:10 - 15:40 - Ansamblul "Doina Dunarii" din Giurgiu
15:40 - 16:20 - Silviu Biris si Taraful "Cleante"
16:20 - 17:00 - Maria Buza si Taraful lui George Patrascu
15.00 - 22.00 Parada Elevilor (Sala Palatului, Biserica Kretzulescu, Calea Victoriei, Splaiul
Independentei, Bulevardul Unirii)
17.30 -18.00 Flashmob Alex Velea
18.00 - 18.50 Concert Alex Velea
18.50 - 19.10 Trupa Efekt ( se face trecerea Alex Velea - Voltaj)
19.00 - 20.00 Concert Voltaj


Citeste mai multe despre   























7752 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Miercuri