​VIDEO FOTOGALERIE Ozzy Osbourne la Bucuresti: Ozzy presedinte!

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2010, 5:38 Life | Prin oraş

FOTOGALERIE Ozzy Osbourne la Bucuresti
"Damblagit, dar adorabil" (cum il descria un fan dupa concertul de aseara); "dement, extravagant, controversat", dar "perfect asa cum este" (cum il caracteriza singurul roman care a scris o carte despre The Prince Of Motherf***ing Darkness);

capabil sa transforme niste injuraturi birjaresti in cele mai romantice declaratii din lume; nepriceput in arta hotiei (a dat spargeri in tinerete purtand manusi, e drept, dar le taiase varfurile, pentru ca ii era cald. Rezultatul: o multime de amprente lasate prin toate casele vizitate);

cu experienta in cele mai neasteptate domenii (a fost ucenic de instalator, macelar, a avut chiar si un job in care testa claxoane de masini); mai mult decat punctual, carismatic, capabil sa zambeasca mereu, chiar si cand e plictisit (aflat in inchisoare, si-a tatuat genunchii cu doua smiley face-uri);

imun la orice posibil atac al Flacarii Violet (un pasaj nostim introdus la sfarsitul videoclipului Gets Me Through spunea: "L-am contactat pe Diavol la resedinta sa din Las Vegas. Rugat sa comenteze, Satana a zis: "nu, nu este baiatul meu, dar il iubesc ca pe un fiu".")

... acestea sunt cateva dintre calitatile ce il recomanda pe Ozzy Osbourne ca viitor presedinte al Romaniei. Primul pas a fost facut sambata, cand Ozzy a pupat Tricolorul pe care il purta in jurul gatului.


Cu urarea "Ozzy buna!" se despart doi prieteni, unul dintre ei aflandu-se pe drumul catre Zone Arena, pentru a lua lumina de la cel supranumit, atat de infiorator, "The Prince Of  Mother***in' Darkness".

O zi de sambata picata pe data de 2 octombrie, dupa ce, cu 24 de ore inainte, se sarbatorea in lume Ziua Internationala a Muzicii. La romani, evenimentul este sarbatorit cu un mic decalaj. O intarziere marunta: de o zi, sau poate de Ozzy...

La Zone Arena tocmai si-au terminat recitalul cei de la Luna Amara, iar Mihnea Blidariu intra si el, foarte inspirat, in categoria fauritorilor de jocuri de cuvinte, caci numele lui Ozzy este ofertant pentru limba romana: "Vi-ne O-zzy!" canta in gluma Mihnea la microfon, cu apropo la piesa-vers Vine o zi a celor de la Holograf.

Lumea zambeste in semn de incuviintare si imediat "ultrasii" dau tonul pentru cateva reprize de scandari: "Ozzy! Ozzy!"

Un pusti si o pustoaica, frati, isi poarta cu mandrie justificata perechile de ochelari cu lentila rotunda (cum stim ca purta mereu Ozzy si, inaintea lui, John Lennon) si se agita sub privirile ingaduitoare ale mamei: nu mai au rabdare sau poate doar nu se pot abtine cand simt ritmurile celor de la AC/DC razbatand dinspre boxe.

Rugamintile si scandarile sunt luate in considerare chiar mai repede decat s-ar fi asteptat oricine, iar la 19:45 o voce se suprapune peste cd-ul ce nu a fost oprit inca.

"Oooooo"-uri si "ey! ey! ey!"-uri misterioase par sa se auda din culise: este Ozzy, care cere "Let me hear you louder!", desi pe fundal cd-ul cu AC/DC inca mai canta.

"I have one rule for you... and that is: go crazy! Are you ready? Let the madness begin!" spune in continuare Ozzy, care a aparut intre timp pe scena.

"Let me see your hands!" Mainile catorva fani se elibereaza instantaneu de paharele destul de pline, iar berea este imprastiata peste capetele altor spectatori, mai putin norocosi.

Bark At The Moon este piesa de inceput, prilej pentru observatii intre prieteni: "Mi se pare mie... sau falseaza acuma?" spune un individ, care a observat ca Ozzy nu aude in monitoare mai nimic si ca le cere insistent celor din culise remedierea situatiei. "Taci, ca e blasfemie!", il linisteste cu o gluma amicul sau.

Urmeaza Let Me Hear You Scream, o piesa de pe noul album, apoi Mr Crowley, la care Ozzy cere sa vada "those lighters", face miscari ca la fitness cu publicul (bratele se misca sincron, cand spre stanga, cand spre dreapta), iar la final elibereaza spuma peste capetele infierbantate, cu ajutorul unui furtun. "I f***ing love you all! God bless you all!"

"Remember this one: you're beautiful! Everybody jump!", comanda Ozzy la piesa I Don't Know si aproape nimeni nu indrazneste sa incalce porunca.

"Would you like to hear a Black Sabbath song now? Can't hear you!" spune apoi cu emfaza, pentru a starni reactia publicului, caci este cantata celebra Fairies Wear Boots.

Suicide Solution readuce furtunul cu spuma: victime ii cad din nou primele randuri de fani, dar de data asta Ozzy participa si el si isi pune fata si plete in fata jetului. "You are f***ing great, I love you, man!"

Suntem adusi pe Road To Nowhere, finalul piesei gasindu-l pe Ozzy in genunchi, multumindu-ne pentru primirea romaneasca foarte calda.

"Ozzy! Ozzy!" striga din nou lumea, in timp ce mai in spate cineva glumeste "2 zile! 2 zile!"

War Pings aduce nebunia, caci este vorba de unul dintre piesele cele mai apreciate ale Black Sabbath. "Let me see your f***ing hands! Come on, f***ing bitch!" incearca sa para Ozzy brutal. Pune din nou tunurile pe public, isi improspateaza si el insusi tenul si arata din nou alb de la spuma. "You are number one!"

Ne este prezentata trupa, pe Shot In The Dark ne luam portia de gimnastica (brate miscate sincron), iar Rat Salad este condimentata cu un solo de chitara si cu un solo de tobe

Nici nu se termina solo-ul de tobe, ca Ozzy se si aude din culise incurajand: "ey! ey!" Apare amenintator: "I can't f***ing hear you! What about you?" - se indreapta catre partea de public ce nu pare sa strige indeajuns de tare: "Come on, you f***ers!" (apelativ care din gura lui Ozzy devine mai frumos decat orice declaratie de dragoste).

Iron Man! face The Prince Of Darkness oficiile si spune celebra propozitie introductiva de la poate cea mai importanta piesa Black Sabbath: "I am Iron Man!"

O fata cu un steag al Romaniei este ridicata pe umerii cuiva intre primele randuri de fani, dar Ozzy nu se lasa nici el mai prejos. Ia din culise un steag al Romaniei, alearga cu panza deasupra capului, dintr-un capat in celalalt al scenei, apoi si-l innoada in jurul gatului.
 
"A special song a wrote a long time ago: Killer Of Giants. Love you, people! God bless you all!", pentru ca dupa solo sa fie aruncata o haina dinspre public catre scena, dar toala este returnata de Ozzy.

I Don't Wanna Change The World aduce un nou indemn de a sari, iar tatal heavy metal-ului ia niste apa si isi uda parul, infierbantat.

"One more song, but if you extra-extra-crazy, we'll do more: you have the permission of Ozzy to go crazy!!! Come on, you c**t!"

"1,2,3!" numara el si apoi toti romanii striga deodata. Inca o incercare, apoi vine randul lui Ozzy sa tipe: "All aboard!", celebrul semnal de la inceputul lui Crazy Train. Din nou foloseste furtunul cu spuma, dar ia si doua galeti cu apa pe care le arunca peste public, iar mai tarziu cade in genunchi in fata noastra, din nou.

Bisul nu se lasa mult asteptat si auzim imediat din culise: "I can't hear you!"

Mama, I'm Coming Home aduce multa melancolie, pentru ca apoi sa fim indemnati din nou la nebunie: "You must go crazy if you want one more song!"

Paranoid devine astfel pretextul pentru manifestaria nebuniei in cazul a peste 20.000 de oameni, si cel care se autointituleaza Madman intervine iarasi ca un pompier, cu celebrul deja furtun cu spuma.

"I love you" zice Ozzy si pupa steagul Romaniei. "You are f***ing trully the best people, thank you. Good night, God bless you, I love you all!" "Ba nu, noi te iubim" - gandeste probabil fiecare dintre cei prezenti.

Si cinci minute mai tarziu, un fan striga descatusat, in mijlocul multimii ce se indreapta fericita spre casa: "Ozzy presedinte! Ozzy presedinte!"
 



Citeste mai multe despre   



















11438 vizualizari

  • -28 (38 voturi)    
    . (Duminică, 3 octombrie 2010, 8:42)

    spy [utilizator]

    "baietelu" lu necuratu' sa se duca frumos in iad, nu in Romania. hai rockistii sariti cu minusurile :P
    • +14 (24 voturi)    
      :) (Duminică, 3 octombrie 2010, 11:34)

      Astor [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Cere si ti se va da ... primul de la mine.
    • +8 (18 voturi)    
      . (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:39)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui spy

      si inca unul de la mine. hai, urmatorii
    • +13 (19 voturi)    
      ? (Duminică, 3 octombrie 2010, 20:53)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Ce e aia rockisti maica? Un fel de fochisti care baga pietre in furnal?

      Se zice rocker-rockeri ca e cuvant strain, nu se formeaza ca manelist-manelisti din fericire.
    • +6 (10 voturi)    
      corect (Luni, 4 octombrie 2010, 8:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui spy

      manelarii cu cruci de aur la gat dovedesc zilnic ca sunt crestini adevarati, nu-i asa, praleo?
  • -13 (17 voturi)    
    . (Duminică, 3 octombrie 2010, 8:42)

    spy [utilizator]

    auzi "Good bless" !?
  • -12 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 3 octombrie 2010, 9:35)

    quid [anonim]

    cate vrajeli prin articolul asta
  • +6 (12 voturi)    
    ozzy (Duminică, 3 octombrie 2010, 9:37)

    mircea [anonim]

    Un show frumos, un spectacol pe cinste.
    In primele 3-4 randuri unde am stat nu s-a auzit bine: bassul era distorsionat, sunetul bubuia prea tare, nu pot spune ca cei din preajma mea au inteles ceva! Dar au scandat si s-au imbrancit non-stop!
    Exceptand spuma pe care am receptionat-o direct in fata, de mai multe ori, putem spune ca am asistat la un show pe cinste! Pacat de cei tineri, care erau gata ametiti de bautura. Imediat dupa ce Ozzy a luat tricolorul Romaniei la gat si a pupat steagul, o multime de bulgari prezenti in primele randuri au scos steagul lor si l-au confuzat pe Ozzy:)) Timp de minute bune, bietul om nu stia daca e in Bulgaria sau nu, steagul bulgarilor falfaind drept in fata lui, cu tot cu numele tarii vecine scrise pe steag!
    In rest, bere multa, zgomot imens, sunet execrabil in golden circle, dar un spectacol de spuma si bere!
    Anul asta se va incheia cu un vai ori cu un satriani si va intra in istorie ca anul 2010 in care au venit si in Romania restul monstrilor sacri...inca in viata!
  • -16 (20 voturi)    
    Brrr... (Duminică, 3 octombrie 2010, 9:52)

    traian [anonim]

    Mai,mai,ce ne bucuram cand isi plimba moastele pe aici toti expiratii!
    Bine,este perfect adevarat ca la inceputul anilor 90 la Bucuresti concertau minerii si aia din spatele lor.Iar in topul romanesc nomber one era unu cinstit si curat, Ion Ilici din trupa Red Sabath
    • +8 (12 voturi)    
      @traian (Duminică, 3 octombrie 2010, 12:59)

      Decebal [anonim] i-a raspuns lui traian

      Bai traiane....lasa-ne!!!! lasa-ne!!!!
      Somn usor!
  • +5 (13 voturi)    
    Articol (Duminică, 3 octombrie 2010, 10:44)

    Bogdana [anonim]

    Foarte fain articol, felicitari!
    Am fost acolo, intr-adevar, a fost demential.
  • -1 (7 voturi)    
    Un concert meserias (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:09)

    Luciferescu .... un alt escu [anonim]

    Ozzy e tare.
    MY NAME IS LUCIFER, PLEASE TAKE MY HAND ...[Editat de HotNews.ro]
  • 0 (14 voturi)    
    Subiect (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:10)

    same.dan [utilizator]

    Doamne, multumesc ca-l tii pe Ozzy in viata!
    • +11 (15 voturi)    
      Hehe (Duminică, 3 octombrie 2010, 15:58)

      DamageCase [utilizator] i-a raspuns lui same.dan

      Nu lui Dumnezeu trebuie sa-i multumesti :P
  • +6 (10 voturi)    
    Peste toate celelalte concerte de anul asta (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:36)

    ZiZiTop [anonim]

    Fara abtibilduri si fumigene si flacari si alte efecte si rahaturi d-astea.
    A fost concertul # 1 al anului.
    Poate si datorita imensului respect pe care-l avem pentru unul ca Ozzy.
    Fara el muzica rock ar fi fost mai lipsita de substanta.
    Great Fuc...ing Osbourne !
    • -1 (1 vot)    
      daca spui asta... (Marţi, 5 octombrie 2010, 12:47)

      jumanji [anonim] i-a raspuns lui ZiZiTop

      ..inseamna ca nu i-ai vazut pe cei de la ac/dc.
      Acela a fost concertul # 1 al anului.
  • -1 (7 voturi)    
    "o zi sau poate ozzy" (Duminică, 3 octombrie 2010, 14:45)

    gigela [anonim]

    :))..ti ai gresit cariera in jurnalism, ai vrut sa incerci trei metafore si doua inversiuni si a iesit execrabil...du-te acasa, fa o baie si mediteaza la ce vei face in viitor
  • +7 (11 voturi)    
    Da (Duminică, 3 octombrie 2010, 16:03)

    Puiu [anonim]

    ,datorita celor ce au murit in '89, noi am primit dreptul de a asculta fiecare ceea ce ne face placere: pe Ozzy, pe Gutza sau corul bisericii penticostale. Deci asa cum spune si Badea: daca nu-ti place schimba canalul (in acest caz, concertul). Dupa parerea mea, comentariile aiurea de mai sus nu isi au rostul. Si da: eu ascult cu placere pe Ozzy!
  • -7 (11 voturi)    
    Ieftin (Duminică, 3 octombrie 2010, 16:15)

    Seb [anonim]

    Show ieftin, bilet scump.
    Nu-mi pare rau ca am fost pentru ca probabil a fost ultima sansa de a-l vedea live, dar nu a meritat cei 250 RON.
    De vina este si Rammstein pentru situatia asta...mi-au aratat ce inseamna show adevarat si nu ma pot abtine sa compar toate concertele cu al lor ca raport calitate/pret...
  • +3 (9 voturi)    
    Ozzy si atat (Duminică, 3 octombrie 2010, 17:09)

    OzzyO [utilizator]

    Orice alt comentariu e de prisos. As fi extrem de fericit daca la varsta lui as fi in stare macar sa mai stau 2-3 ore in picoare.. Te iubim, Ozzy! Multumim pentru tot!
  • -13 (19 voturi)    
    comentariile cu minus - veridice (Duminică, 3 octombrie 2010, 19:32)

    Teofil [anonim]

    Asta e genul de articol la care merita citite doar comentariile cu minus. Pacat ca a terfelit un simbol national. Romania nu apartine Necuratului.
    • 0 (6 voturi)    
      Deci (Marţi, 5 octombrie 2010, 10:04)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Teofil

      In spiritul crestinatatii (desi cred ca mai degraba al cretinatatii sau ipocriziei) ar trebui sa nu judeci. Falsa credinta, sau credinta utilizata doar pentru a "beneficia" de anumite avantaje este ZERO. Reality show-ul de pe MTV a mai domolit imaginea de bad boy a lui Ozzy, restul este marketing, asa ca lasati-o mai moale cu comentariile habotnice si mereti la spovedit ...
      • -2 (2 voturi)    
        Tu stii mai bine spiritul asta (Marţi, 5 octombrie 2010, 13:26)

        Hard Rock [anonim] i-a raspuns lui Unu din multime

        "Deci" da, in spiritul "cretinatatii" asa o fii, tu stii mai bine... In rest nu mai vorbi de lucruri pe care nu le cunosti si nu le intelegi. Adica despre ce "judecata" e vorba si la ce se refera.

        De-aia avem minte, sa judecam.
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Marţi, 5 octombrie 2010, 23:16)

          Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Hard Rock

          Chiar aveti?
  • +1 (5 voturi)    
    ozzy (Luni, 4 octombrie 2010, 1:05)

    Nowhere [anonim]

    Super marfa concertul, pacat ca nu a incercat sa-si promoveze ultimul album care este absolut DEMENTIAL. Am ramas putin dezamagit sa aud doar Let Me Hear You Scream. M-am bucurat sa aud piesele lui "clasice", care imi plac la fel de mult, m-am bucurat si mai mult sa ascult "Iron Man", ma intreb doar oare de ce a incercat sa evite albumul facut cu "noua" formatie din moment ce o "iubeste" atat de mult. Am observat ca multi au venit doar sa asculte "rock" fara sa stie daca e vorba de "heavy" sau "metal", cu atat mai putini stiau ca in iune omul a scos un album nou.
    • 0 (2 voturi)    
      Totusi (Luni, 4 octombrie 2010, 9:06)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Nowhere

      Oricat ar fi de bun ultimul album, cred ca totusi ti-ar fi parut rau ca Ozzy, la prima si poate singura lui vizita aici, sa nu cante "Mr.Crowley", "Shot in the dark" sau "Crazy Train". Iar atmosfera n-ar fi fost atat de frumoasa, daca ar fi cantat niste piese pe care prea putini din cie prezenti le cunosteau.
  • +1 (3 voturi)    
    ozzy (Luni, 4 octombrie 2010, 4:58)

    mehigh [anonim]

    cineva mai sus zice ca s-a auzit nasol in golden circle .. eu am stat exact pe mijloc la 10m de scena si s-a auzit perfect .. foarte bun concertu \m/
    • +4 (6 voturi)    
      Sunet (Luni, 4 octombrie 2010, 9:23)

      prince of darkness [anonim] i-a raspuns lui mehigh

      Eu am stat in fata pupitrului de mixaj, s-a auzit bine, vocea putin estompata fata de bass, tobele si restul au fost ok.
      Spectacolul a meritat, Ozzy e mai curat la suflet decit multi care merg zilnic la biserica. A mincat si el niste pasari pe scanea , a promovat si el niste simboluri , asa , mai speciale , dar are doi copii , nevasta care il iubeste , fani care il adora si dorinta de a supravietui.
      Prefer oricind ozzy cu drapelul romaniei unora care pozeaza masonic cu mina pe ochelari si ne explica de ce tre sa suferim odata cu deprecierea leului.
      Prince of Darkness (there is only one ) http://www.youtube.com/watch?v=8OgYWLSrmlI
    • -2 (2 voturi)    
      sonorul in golden circle (Luni, 4 octombrie 2010, 9:30)

      alt adevar [anonim] i-a raspuns lui mehigh

      Sant de accord cu primul comentariu referitor la sunet: si noi am stat chiar pe mijloc, la cca.8 m de scena, chiar unde era suprainaltarea aia pe jos...ceva pfl pus pe bca parca...in fata noastra erau pustii beti care s-au impins spre interior si bulgarii care fluturau steagul tarii lor...sunetul a fost groaznic, super tare basii si total neinteligibil.
      Tu esti sigur ca ai fost in acelasi loc?! In dreapta noastra mai erau cativa studenti care se plangeau de acelasi lucru, iar in stanga o familie cu copil de 12 ani astepta disperata sa se regleze sonorul! Noroc cu cei care cantau in cor versurile!
      Toti oamenii astia au fost udati din belsug cu furtunul cu spuma. Si sa stii ca toti au remarcat sonorizarea proasta din locul acela. Hai, pa!
  • -2 (8 voturi)    
    vai de voi (Luni, 4 octombrie 2010, 8:46)

    dan [anonim]

    Acuma in Romania vin toti expirati din America ,fiindca nu mai fac bani in America si nu au cu ce sa-si plateasca bilurile si fac bani de pe fraeri din Romania
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 4 octombrie 2010, 10:03)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui dan

      vesnic nemultumit.
      expiratii aistia au prea multi bani si nu mai alearga acum dupa banii tai de bilet. Ei fac doar ce le place sa faca... pt ca asta au facut toata viata...si nu vor sa se opreasca. E un exemplu de ambitie.
      un tip care a vandut in viata lui peste 27 mil de discuri...nu are probleme cu birurile...
      stim ca esti frustrat dar incearca sa te relaxezi :). e abia luni...
      Nu-ti place... schimba canalul/concertul/link-ul.
      vroiai si tu sa te bagi in seama de dimineata....
      te simti mai bine acum?
    • +1 (3 voturi)    
      Read and weep (Marţi, 5 octombrie 2010, 10:07)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui dan

      http://www.ozzy.com/us/tour.

      Nu strica sa te documentezi putin inainte de a da pe teava, doar asa de a nu confirma superficialitatea ce ne caracterizeaza pe noi romanasii care avem un creieras in stare latenta, computer si teava de net ...
  • +1 (7 voturi)    
    genial!! (Luni, 4 octombrie 2010, 10:01)

    christ [anonim]

    A fost super! Desi, din motive obiective, n-am prins decat ultimele 40 minute, a meritat toti banii.
    Si s-a auzit foarte bine de la 10 metri, usor lateral stanga.
    Nu stiu cine l-a trimis pe lumea asta, dumnezeu sau dracu, dar buna treaba a facut!!
  • -1 (5 voturi)    
    genial? :-s (Luni, 4 octombrie 2010, 11:48)

    vali2 [utilizator]

    Nush ce sa zic oameni buni.. vad comenturi de super apreciere pe-aici si ma face sa rad.

    Am ascultat cateva piese de-ale lor.. insa bietul ozzy cum zicea unul mai sus e expirat rau. Noroc cu cei de la chitara care chiar au facut show si au mentinut atmosfera

    Sincer mi s-a parut slab cocnertul. Mult mai ok a fost concertul lui Iron Maiden.

    Pe de alta parte nu sunt ahtiat de rock.. ci imi place sa ascult o melodie buna indiferent de genul ei (rock, dance, trance, blues, clasica, pop.. etc).. cu o exceptie: manelele.. care sincer nu o consider muzica
    • -1 (3 voturi)    
      si totusi iti plac manelistii (Luni, 4 octombrie 2010, 12:45)

      DACICUL [anonim] i-a raspuns lui vali2

      "pe care", totusi, nu poate fi atat de greu
      • -1 (7 voturi)    
        Muzica "populara" (Luni, 4 octombrie 2010, 15:29)

        Mihai Viteazu [anonim] i-a raspuns lui DACICUL

        Se pare ca intre manelisti si rockeri nu mai stiti altceva. Ori o mizerie ori alta. Ciudate modele aveti.

        Nu sunteti satui de injuraturi si porcarii, vreti sa le auziti si pe muzica.

        O fi ceva deosebit asta...
  • -1 (1 vot)    
    Slabistus ozzy (Miercuri, 6 octombrie 2010, 13:46)

    Slabistul Ozzy San [anonim]

    Foaaaaarte slabist.

    Regele e gol.