​VIDEO Jennifer Rush la Sala Palatului: Am asteptat-o toata viata

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 15:55 Life | Prin oraş

Jennifer Rush
Foto: Hotnews
In Romania, "publicul de vineri" il facea pe Francesco Napoli, anul trecut, sa biseze de doua ori si sa planga de fericire; si tot acei spectatori primeau playback-ul Sandrei in picioare, aplaudand, facand poze si filmand, pentru a cere la final revenirea artistei pe scena. Pe 17 octombrie, la Sala Palatului, "publicul de duminica" ii primea fara prea mult entuziasm pe Jennifer Rush si pe acelasi Francesco Napoli, intr-o seara cu muzica live, dar fara bisuri.

Vineri, 6 noiembrie 2009, avea loc una dintre cele mai entuziasmante prestatii din istoria Salii Palatului, atunci cand Francesco Napoli, ales sa deschida concertul Sandrei, revenea de doua ori pentru bis si plangea, emotionat de primirea spectatorilor romani.

Duminica, 17 octombrie 2010, acelasi Francesco Napoli s-a intors la Sala Palatului, tot ca sa demonstreze ca este un artist nascut pentru a face show.

A coborat de pe scena de doua ori si s-a plimbat printre scaunele din Sala Palatului, dand noroc cu zeci de spectatori. Si a recunoscut ca nu poate sta locului: "E bine, ajuta la dieta!"

A cerut ca 4-5 doamne sa urce pe scena, pentru a-l ajuta sa cante, dar a primit in schimb zece copii, cu ajutorul carora a facut o sala intreaga sa rada. "Asta-i frumusetea muzicii, probabil ca acesti copii habar nu au cine sunt eu. Si totusi au urcat pe scena pentru a canta".

A prezentat piese ca Marina, Piano Piano, Americano, dar si cu o varianta in limba italiana a piesei My Way (Frank Sinatra). A cantat alaturi de Ianna (componenta a trupei Ladies) si de formatia Distinto, oferindu-le spectatorilor doua versiuni ale lui Balla Balla - un potpuriu compus din celebre cantece italiene, precum Che sara, Azzuro, Volare sau O sole mio.

Si a plecat, fara a bisa (anul trecut o facuse de doua ori si nu oricum, ci cu lacrimi in ochi), avand insa grija sa isi arate respectul pentru orasul pe care l-a vizitat in fiecare din ultimii cinci ani: "Bucarest, Romania - piu best!".


Dupa ce Sandra beneficia, in 2009, de o primire neasteptata in schimbul playback-ului prestat (a ridicat de la primele piese cel putin jumatate de sala in picioare, in timp ce zeci de persoane s-au inghesuit in fata scenei, pe toata durata concertului, pentru a fotografia si filma), Jennifer Rush avea parte, intr-o duminica de octombrie, un an mai tarziu, de un public amortit.

Ajutata de trupa sa (saxofon, backing vocals, bas, chitara, tobe, clape), Jennifer a facut un "live" mult mai cinstit decat ce a putut vreodata oferi CD-ul Sandrei.

A aparut pe scena purtand o rochie cu paiete argintii, in degrade, a prezentat piese ca I Come Undone, Never Say Never, 25 Lovers, Echoes Love, Tears In The Rain, Ring Of Ice, Ave Maria, a aratat ca poate interpreta si o melodie fara a avea nevoie de backing vocals si a cerut in permanenta ca spectatorii sa se ridice de pe scaune - fara prea mult succes, reusind doar sa primeasca sporadic aplauze si trandafiri.

A plecat de pe scena si a revenit repede, pentru ceea ce nu a aratat deloc a bis. A reusit sa ridice publicul abia acum, dupa un concert de o ora, cu celebra melodie The Power Of Love, reactia fanilor bucurand-o in sfarsit pe artista. "Da, asa, pentru asta am venit aici, in Romania!".
 
Si tot spre final, cu ocazia piesei The Power Of Love, un individ de la paza revenea langa un spectator pentru a-i explica (pentru a cata oara?) ca nu mai are voie sa filmeze. Reactia spectatorului nu a intarziat sa apara: "Gata, e ultima! Pentru asta am venit! Am asteptat-o toata viata!".  



Citeste mai multe despre   






















4690 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    :| (Luni, 18 octombrie 2010, 16:57)

    m [anonim]

    Asa de fals n-am mai auzit pe nimeni sa cante demultisor... este un timp cand toate trebuie sa se opreasca
  • -1 (3 voturi)    
    jennifer (Luni, 18 octombrie 2010, 17:02)

    Contrariat [anonim]

    daca a fost o cantareata pe care am iubit-o, din pacate acum ea s-a prostit cu garderoba ei de "printesa" la un concert intr-o sala mica... imi pare rau pentru asta, dar si gorile in spatele ei... mi-a stricat tot cheful...
    melodiile ei au ramas si vor ramane oricum multa vreme melodii de top. vocea ei e aceeasi, pacat ca s-a schimbat omul...
    pe bune, cum vrei sa se scoale publicul cand vii intr-o rochie cu paiete????
    • +2 (4 voturi)    
      What??? (Luni, 18 octombrie 2010, 18:04)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      N-am fost la concert, nu stiu cum a interpretat, nu sunt fana, dar chiar nu pot sa inteleg ce legatura are vestimentatia cu prestatia.
      Romanii chiar sunt o specie care nu va fi multumita niciodata.
      Sa inteleg ca daca venea in chiloti electriza publicul?
      Ce pana mea?!
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Luni, 18 octombrie 2010, 18:16)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      Pana la urma a fost un concert de muzica sau o parada de moda?
    • 0 (0 voturi)    
      publicul nu avea cum sa se scoale, (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:30)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Contrariat

      poate doar sa se ridice in picioare. dar avand in vedere genul de muzica al lui jennifer rush, era destul de greu sa dansezi. asa ca, Contrariatule, cand ai chef de tzopaiala si batzaiala, nu vii la jennifer rush.
  • 0 (2 voturi)    
    rusine (Luni, 18 octombrie 2010, 18:57)

    radu [anonim]

    A cantat cum nu se poate mai prost. Parca a venit alergand din Dristor si dupa aia a inceput sa cante. Mai avea zvacniri, dar atat. Mare dezamagire.
    Rusinea si mai mare este ca unele agentii de presa sau unele ziare o elogiaza.
    Nu stiu pentru ce.
    Am fost acolo, dar mi-a parut rau de timpul pierdut. Noroc cu Francesco
  • +1 (1 vot)    
    Despre prestatie (Luni, 18 octombrie 2010, 19:44)

    malika ela [utilizator]

    Pentru varsta ei, prestatia live e ok. Nu o fi stralucita, ca doar nu e Mariah Carey sau Whitney Houston, dar nici rea nu e.
    Oricum, la imbracaminte nu ma uit...fiecare cum se simte el mai bine.

    Anii clar trec peste toti, insa melodiile pe care le-a cantat in vremurile ei bune, nu vor fi uitate niciodata.
  • -5 (5 voturi)    
    Cine e babaciunea asta ? (Luni, 18 octombrie 2010, 21:17)

    Gutza 2 Zsalam [anonim]

    Ce voce dogita are si ce fals canta !
    • +1 (1 vot)    
      Pai... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 0:08)

      Maria00 [utilizator] i-a raspuns lui Gutza 2 Zsalam

      Nu Gutza, asta e clar :) Cred ca ai gresit grav articolul, cel cu salamiorul e pe alta pagina :)
  • 0 (2 voturi)    
    francesco si jenifer (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:44)

    pop gheorghe [anonim]

    Dragii mei! A fost OK dpv al artistilor! Problema a fost cu regia tehnica, sunetul, respectiv partea noastra. Cu-i nu i-a placut sa spuna pur si simplu ca nu le-a placut si gata. Celor care le-a placut sa nu le pese de ceilalti. Ei sunt artisti foarte buni! Unul extrem de romantic iar echipa J.Rush a dat dovada de seriozitate si profesionalism. Cei ciudati suntem noi.
  • +1 (1 vot)    
    sunteti rautaciosi (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:26)

    elena [anonim]

    In primul rand sa nu uitam ca este vorba despre o artista care demult nu mai este pe val, cum se spune. Avand in vedere varsta si faptul ca nu a avut o cariera continua, prestatia lui jennifer rush mi s-a parut f buna. a cantat live, a avut formatie, a dat dovada de respect fata de public. cat priveste vestimentatia ei mi s-a parut normala pentru o artista, nefiind vina ei ca sala in care a cantat arata asa, cu scaune cusute cu ata de alta culoare decat materialul, cu guma de mestecat lipita de podea etc.
    Francesco Napoli este extraordinar, de fiecare data cand merg la spectacolele sale imi place la fel de mult.
  • -2 (2 voturi)    
    a falsat (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:03)

    nicol [anonim]

    Am fost si eu la concert si am plecat dezamagita, probabil ca multe persoane din sala aia.
    Mi s-a parut o Jennifer mult operata, prea operata, a falsat de multe ori, o lasa vocea la multe piese, bandul din spate urla mai tare decat ea si rezultatul mi s-a parut dezastruos, acesta fiind motivul pt care foarte putini s-au ridicat in picioare sa cante si sa danseze.
    Cat despre Francesco Napoli, bravo lui macar a facut spectacol si a ridicat sala in picioare. M-a impresionat vocea puternica a blondei de la Ladies cu care a facut un duet, dar si trio-ul roman care a cantat alaturi de Napoli...nu mai retin numele, imi cer scuze....
  • +3 (3 voturi)    
    Jennifer Rush (Marţi, 19 octombrie 2010, 15:03)

    StirideBine [anonim]

    Concertul lui Jennifer Rush din 17 octombrie, la Sala Palatului, a reunit nostalgici ai anilor ’80 cu tineri pasionati de un gen care inca mai influenteaza muzica zilelor noastre, dar si cu copii de toate varstele, care nu s-au sfiit sa urce pe scena atunci cand au fost invitati.
  • +4 (4 voturi)    
    Ma abtin pentru ca.... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 0:07)

    Maria00 [utilizator]

    Publicul roman, obisnuit cu playback-ul facut fie de ai nostri fie de altii care vin si isi bat joc de el, nu are cum sa priceapa ca exista o diferenta intre interpretarea pe scena si cea de pe DVD. Daca un cantaret modifica linia melodica si nu e fix asa cum o stie urechiusa lor experta, gata sar toti ca a falsat.

    Am fost si eu la concert si cred ca ii stiu toate melodiile mai bine decat toti care au comentat la un loc. Fara sa jignesc pe nimeni, ii stiu versurile la 80% din melodii - si le-am ascultat de sute de ori. Consider ca a cantat bine in fata unui public format din nenumarati dinozauri mai vechi decat pamantul care stateau demonstrativ asteptand sa reinvie Michael ca sa isi miste fundul de pe scaunele.

    Stiti ce cred? Cred ca ar trebui scoase invitatiile gratuite acordate unor persoane care nu au legatura cu cantaretul si se duc din curiozitate si "pt ca e gratis", luand locul adevaratilor fani.

    Cat despre rochie, daca vroiati Madonna, va duceati la Madonna. La fel Britney sau la cine va sta mintea. In plus, nu stiu ce anume stia ea despre Sala Palatului, dar imi imaginez ca nu avea de unde sa ghiceasca faptul ca avea sa fie cea mai jalnica pe care a cantat vreodata, ca atare nu foarte potrivita pentru o tinuta demna de ceva mai grandios.

    Astea fiind spuse, ma abtin sa cataloghez. Voi da numai un sfat: Nu va place un cobcert, fratilor, nu cred ca va tine nimeni cu forta in sali. Exista iesire (chiar 4 de fiecare parte daca tin bine minte), aveti loc pe oricare din ele :-??