Brasovul prin ochii unui scriitor strain / Hanuri traditionale cu cranii de berbec pe pereti si hoteluri decorate cu talangi si putineie de unt

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 10 februarie 2011, 19:43 Life | Prin oraş

Brasov, Biserica Neagra
Foto: brasovcity.ro
​Fondat de sasi in secolul 13, cunoscut in limba germana drept Kronstadt (Orasul Coroanei), Brasovul are "un remarcabil centru istoric", considera scriitorul David Hill intr-un material despre orasul de sub Tampa, publicat pentru site-ul de calatorie europeupclose.com si preluat de Reuters. Printre atractiile orasului: o cladire in stilul Art Nouveau (datand din 1912 si care acum gazduieste o banca), un han unde angajatii poarta pantaloni bufanti si tunici, un restaurant situat intr-o cladire din secolul XIV, care a fost candva un siloz de cereale si un hotel construit intr-un vechi depozit de sare din secolul XV.

"Piata Sfatului este un minunat loc pentru a te plimba sau a privi trecatorii in timp ce observi importanta istorica a cladirilor din jur", scrie David Hill, scriitor, editor si traducator pasionat de afaceri, calatorii si cultura.

Autorul materialului remarca Muzeul de Istorie Brasov (Casa Sfatului), proiectat initial pentru a fi un turn de supraveghere, edificiul cuprinzand un prim etaj cu elemente gotice, in timp ce etajul superior si turnul prezinta elemente baroce  sau renascentiste. Fatada este ornata cu o coroana care aminteste de denumirea nemteasca a orasului.     

Alte cladiri mentionate de Hill: bisericile, "casele inguste, cu acoperisuri abrupte, inalte, rosii" situate pe cele patru laturi ale Pietei Sfatului, o impresionanta cladire verde conceputa in stilul Art Nouveau - datand din 1912 si care acum gazduieste o banca, precum si Casa Hirscher, cu locuri amenajate pentru cei care vor sa manance, sa bea sau sa faca shopping: "nu foarte departe de scopul pe care trebuia sa il serveasca initial, imediat dupa realizarea constructiei in 1539-1545".
 
Bulevardul Republicii este "o strada buna pentru plimbare si shopping", iar Piata Enescu - "o frumoasa si linistita piata", mai spune scriitorul, care se arata impresionat si de restaurantele Gustari ("placut si primitor, cu mancare traditionala romaneasca, care include si niste deserturi satioase"), Altstadt (cu mancare traditionala germana), Sergiana ("al carei interior imita un han traditional, cu ceramica populara si cranii de oaie, in timp ce angajatii poarta pantaloni bufanti si tunici"), Bistro de l’Arte ("situat intr-o cladire din secolul XIV, care a fost candva un siloz de cereale")

La capitolul cazare, scriitorul mentioneaza Casa Cranta si Casa Wagner, arantandu-se incantat mai ales de Casa Rozelor, "construita intr-un vechi depozit de sare din secolul XV". "Decorul sau este un amestec interesant intre antic si modern, cuprinzand arta contemporana, reclame vechi amuzante, talangi si putineie de unt".


Citeste mai multe despre   























5274 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Da (Joi, 10 februarie 2011, 20:15)

    Babilou [anonim]

    Brasovul este atestat de prin sec. XIII , nu fondat..... o mica diferenta dl. Cosmin.
  • +1 (15 voturi)    
    Bravo Brasov! (Joi, 10 februarie 2011, 20:29)

    vercingetorix [utilizator]

    Si totusi se mai scrie si de bine despre noi.

    Chiar daca sunt din Brasov nu pot decat sa-mi felicit orasul, incepand cu primarul (PDL) care a schimbat fata orasului destul de mult (desi nu il simpatizez si nici nu l-am votat niciodata)
    • +1 (11 voturi)    
      prefectura (Joi, 10 februarie 2011, 22:27)

      i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

      Si eu sunt din Brasov si iti garantez ca tot ce este laudat in articol nu are nicio legatura cu primarul (PDL).
      • 0 (12 voturi)    
        totusi.. (Vineri, 11 februarie 2011, 7:29)

        vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui i am disappoint

        Eu ma refeream la fata orasului care nu reprezinta doar ce s-a descris in articol. Strazile si trotuarele din cartiere (cel putin din cel unde locuiesc eu) refacute complet, sensurile giratorii si inca destule altele m-au facut sa spun ca primarul a schimbat fata orasului.
      • +3 (7 voturi)    
        Pacat de Bv (Vineri, 11 februarie 2011, 12:44)

        anjin [anonim] i-a raspuns lui i am disappoint

        Eu as spune mai degraba ca este o rusine ca un oras ca Brasovul sa aiba un primar ca cel de acum. Sunt multe argumente aici, m-as limita doar la lipsa de cultura care il caracteizeaza. Dar ce sa-i faci, prostime exista peste tot si Brasovul nu face exceptie
  • +6 (6 voturi)    
    Brasov (Joi, 10 februarie 2011, 20:31)

    robert [anonim]

    Brasovul este cel mai frumos oras din Romania.
  • -3 (9 voturi)    
    Oare de unde apar toti acesti istorici ? (Joi, 10 februarie 2011, 20:39)

    Ionel [anonim]

    Ba ne tragem din cumani , ba unguri au gasit un teritoriu liber cu bratele deschise pentru ei, ba sasi ne-au construit orase ca Brasovul.

    Va invit sa accesati lista cu situri arheolagice si veti gasi ca nicaieri in lume peste 11000 situri arheologice, zona orasului Brasov era locuit de mi si mi de ani din epoca bronzului, de daci , deci tot timpul.
    //

    cand sasi sau mai bine spus stramosii lor se zbenguiau prin padurile germanice organizati in triburi, dacii aveau un stat puternic caruia Imperiul roman ii platea atribut iar zona Brasovului era locuita de mi de ani.
    • +9 (9 voturi)    
      invata sa scrii corect romaneste (Joi, 10 februarie 2011, 21:51)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      pana una alta..."de mii si mii de ani"...nu e greseala de scriere....

      Subscriu cu...... Brasovul cel mai frumos oras romanesc :)
    • 0 (2 voturi)    
      ionele mama... (Vineri, 11 februarie 2011, 7:24)

      UnClujean [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      vrei sa-mi spui ca dacii se trageau din maimuta carpatica, nu? Auzi la el: "mi si mi de ani" Nu numai ca esti incult la gramatica dar esti si primitiv in gandire (nici o treaba nu au dacii cu epoca bronzului!!!!!!!!!!). Daca un Xulescu scrie o tampenie despre daci tu o crezi automat, nu? Mare bou esti cu ochelari de cal si minte de gaina. Mai gandeste omule si citeste si altceva decat basme mitologice carpatine.
    • +2 (2 voturi)    
      Calm. (Vineri, 11 februarie 2011, 9:02)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Pana una alta Brasovul a fost construit de sasi, cu toate siturile tale arheologice.
  • -1 (7 voturi)    
    Cand mutam capitala? (Joi, 10 februarie 2011, 20:44)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    La Brasov?

    P.S: Ideea e a inginerului Nicolae Theodorescu, nu a lui Dan Diaconescu
    • +11 (11 voturi)    
      Sper ca niciodata! (Joi, 10 februarie 2011, 21:52)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Sunt din Brasov si nu imi doresc sa ajunga capitala aici.
      Ce imi doresc este mai multa descentralizare si autonomie. In nici un caz o capitala super centralizata cum avem acum.
    • 0 (0 voturi)    
      NU! (Vineri, 11 februarie 2011, 12:46)

      m [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Sper ca nu! Inca manelizarea nu a cuprins Bv-ul in masura asa de mare
  • +6 (8 voturi)    
    foarte bine venit articolul.... (Joi, 10 februarie 2011, 20:51)

    mihaela [anonim]

    altfel, Brasovul e plin de turisti romani de week-end care mai mult si mai departe de terasele de pe Republicii nu stiu .....
  • +2 (2 voturi)    
    brasovul (Joi, 10 februarie 2011, 22:26)

    danahile [utilizator]

    de departe cel mai frumos oras din tara,au spuso niste italieni asta vara care au facut turul romaniei.eu nu pot decat sa fiu mandru de el.
    • -1 (5 voturi)    
      mai usor cu laudele pa scari (Vineri, 11 februarie 2011, 0:05)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui danahile

      Nu ai de unde sa stii ce inseamna exact "turul tarii" pentru niste italieni. Mai umbla si dumneata prin tara (Iasi, Timisoara, Sibiu de pilda) si ai sa vezi ca topul nu-i chiar asa.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba da. (Vineri, 11 februarie 2011, 9:15)

        robert [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

        Iasi, Timisoara si Sibiul nu sunt mai frumoase decat Brasovul.
  • 0 (0 voturi)    
    Brasovul este un oras foarte frumos (Vineri, 11 februarie 2011, 10:09)

    catalin otelariu [utilizator]

    Brasov este un oras foarte frumos. Am fost in Brasov de cate ori am avut ocazia, am vizitat multe obiective turistice din Brasov, nu cred ca am reusit sa le vad pe toate. Am fost la Biserica Neagra, am admirat covoarele turcesti dar cel mai mult mi-au placut strazile vechi si Piata Sfatului. Mi-e greu sa fac o comparatie cu Sibiul sau Timisoara, pentru ca am copilarit in zona Sibiului si am facut facultatea in Timisoara, iar aceste doua orase vor ramane in sufletul meu vesnic incarcate de amintiri frumoase. Dar am sa revin oricand cu placere in Brasov pentru ca este un oras care imi place foarte mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Un super oras (Vineri, 11 februarie 2011, 10:40)

    Ion [anonim]

    Brasovul e un super oras, e deosebit, un loc bun unde sa traiesti. pacat ca s-au desfiintat marile uzine brasovene! dar cine stie, poate se fac altele.
  • 0 (0 voturi)    
    Brasov, oras european (Marţi, 15 februarie 2011, 2:39)

    steve [anonim]

    Anul trecut am revenit in concediu prin Europa si Romania inclusiv. Am ramas surprins placut de Brasov, care este incomparabil cu orasele din restul tarii. Un oras de talie europeana, fara indoiala. Cel mai mare minus este lispa unui aeroport international, care probabil ar creste masiv economia locala daca ar fi prezent. E cineva din Brasov care stie de ce nu este posibil un aeroport international in zona Brasovului?
    Mutarea capitalei la Bv nu ar face decat sa ruineze zona, aducand multe lucruri nedorite acolo; mai degraba autonomie economica as sugera care ar retine banii produsi acolo sa fie reinvestiti tot acolo, decat sa fie realocati de la buget in zone unde lenea si mizeria e pe culmi, sau coruptie si delapidare.