​VIDEO Angela Marinescu, "doamna neagra a poeziei romanesti": Sunt comunista / sangele meu este comunist

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 13:15 Life | Prin oraş

poeta Angela Marinescu
Foto: Captura video
"Sunt comunista / sangele meu este comunist / banii mei au fost, sunt si vor fi comunisti / pentru ca i-am primit pentru ceva ce nu se mai poate numi munca / nu am muncit niciodata / am avut o singura rasa: placerea".

HotNews.ro va prezinta cateva dintre versurile citite de poeta Angela Marinescu la Targul National al Cartii de Poezie, weekendul trecut: despre rusi, comunisti, politicieni, despre "cei ce mor plictisiti in casele lor comuniste si maligne", despre "cei ce fac scandal din chestia aia cu colaborationismul, desi habar nu au ce-i aia politica".

Angela Marinescu s-a nascut pe 8 iulie 1941, in Arad. Tatal face parte din familia lui Simion Marcovici, important intelectual al Banatului, la care a poposit in peregrinarile sale Mihai Eminescu.

La varsta de 15 ani se imbolnaveste grav de tuberculoza pulmonara, de care se va vindeca abia la 26 de ani, dupa lungi perioade petrecute in spitale.

A publicat 13 volume, in majoritate volume de versuri. A primit numeroase premii, printre care premiul " Nichita Stanescu" (in 1990) si premiul Uniunii Scriitorilor (in 2000).



Citeste mai multe despre   



















1801 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    vaduva neagra (Luni, 23 mai 2011, 14:19)

    skyradio [anonim]

    aruncati o galeata cu apa rece pe ea si spuneti-i ca suntem in 2011 nu in 1987.
    am mai citit de niste japonezi gasiti in jungla prin Asia de SE dupa 40 de ani de la terminarea razboiului.Ei credeau ca inca sunt in razboi.
  • -2 (8 voturi)    
    Esti comunista ? (Luni, 23 mai 2011, 14:29)

    El Condor [anonim]

    Madam, esti poeata, scrii frumos, din inima, dar sa stii ca viata ti-au salvat-o nu comunistii, care conduceau aproape la fel de bine ca cei de acum, ci doctorii, care, spre deosebire de cei de acum, stiau meseri si nu erau numai aacoperiti cu titluri si hartii. Ii dau dreptate vaduvei negre : cam sunteti in calduri ( sunteti in trecerea de la menopauza ? ).
  • -1 (3 voturi)    
    SiFi (Luni, 23 mai 2011, 15:16)

    make [anonim]

    presupun ca la stomac n-are nimic...
  • 0 (6 voturi)    
    NOI CEI CE TRAIM... (Luni, 23 mai 2011, 15:41)

    gabriel anastasescu [anonim]

    in locuintele comuniste si maligne! Noi cei ce facem scandal despre colaborationism dar nu stim ce-i aia politica ! Noi sustinem ca nici tu nu esti comunista si nici nu stii ce-i chestia aia. Comunismul este numai o lozinca, pentru ca fiind o utopie, nu a existat, nu exista si nu va exista ca sistem. Deci madam, fiindca n-ai putut testa asa ceva pe pielea dumitale, nu poti fi decit o lozincarda din acelasi regn animal cu Crin Antonescu. Mai bine spuneai "Sunt o oportunista". Asa te mai credea lumea !
  • -2 (2 voturi)    
    credeam ca in democratie poti sa crezi in orice (Luni, 23 mai 2011, 17:37)

    marius [anonim]

    doamna aceasta crede in comunism. a crescut in comunism si a crezut in el.
    de ce va luati de ea, de ce ii dati nume si bateti apropouri grobiene?
    este alegerea ei ca dupa 20 de ani de capitalism sa creada inca in comunism.

    in democratie poti sa crezi in orice.

    se cheama libertate de gandire, ba!
    • 0 (4 voturi)    
      dumneaei crede (Luni, 23 mai 2011, 20:29)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui marius

      in Lieber-tatea de x-presie, in unirea-n ganduri si-n simtiri a boborului
  • +5 (5 voturi)    
    imi place autoironia ei (Luni, 23 mai 2011, 21:46)

    una [anonim]

    dar putini cred ca au sesizat-o...
  • +1 (1 vot)    
    Unul din marii poeti romani (Luni, 23 mai 2011, 22:12)

    Sebastian [anonim]

    Am in fata cartea "Blindajul final. Opere 1", editura Tracus Arte. Frumoasa coincidenta. Angela Marinescu.... Cati stiu ca este unul dintre cei mai mari poeti romani. Cati stiu asta ? Pai daca nu apare la TV sa fie sanatoasa. Felicitari Hotnews.ro
  • +2 (2 voturi)    
    Ironie (Marţi, 24 mai 2011, 8:53)

    Cifre [utilizator]

    A spus cineva mai sus, e autoironie, o introspectie in obiceiurile si mentalitatea noastra ca popor, femeia a sesizat in 4 versuri ceea ce noua ne-a trebuit 20 de ani sa intelegem. Unii inca nu au facut-o. Va grabiti sa dati cu pietre citind 4 versuri. Cand Basescu va spune ca sunteti puturosi si nu munciti il faceti betiv, cand un artist o spune prin autoironie o faceti comunista. Voua va trebuie parul.
  • 0 (0 voturi)    
    - (Duminică, 29 mai 2011, 20:30)

    Doroftei Ilie [anonim]

    Comunismul este o utopie fiindca el nu poate fi atins cu oamenii acestia ! Daca privim in stanga , in dreapta sau altundeva , observam o natie umana degenerata _ din acest motiv COMUNISMUL ( ma refer la adevaratul COMUINSM) nu poate fi infaptuit . Dar sa nu disperam , probabil ca dupa 2012 va veni si vremuri mai bune . Oricum , COMUNISMUL ramane un vis al omenirii !! Nu va grabiti sa aruncati cu piatra deoarece habar nu aveti ca Inainte de '89 , pe meleagurile noastre si prin alte parti ale lumi , nu a fost vorba de COMUNISM !