VIDEO Nora Iuga: Occidentalii nu ne sunt superiori. Nu sunt nici mai inteligenti, nici mai cultivati decat noi

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 15:36 Life | Prin oraş

Nora Iuga
Foto: Polirom
"Sa nu credeti ca oamenii din Occident ne sunt superiori. Nu sunt nici mai inteligenti decat noi si, de foarte multe ori, nici mai cultivati decat noi. Insa ei au o anumita noblete a spiritului exact datorita permanentului contact pe care-l au cu arta si cu literatura", a explicat scriitoarea Nora Iuga in cadrul Targului National al Cartii de Poezie. Atuul vesticilor: "Cred ca intr-o saptamana obisnuita, la Berlin de pilda, au loc cu siguranta vreo 10 intalniri de lecturi de poezie, proza, eseuri".
  • Ascult-o (mai jos) pe Nora Iuga citind Petrecerea de la Montrouge, un text scris in urma cu aproximativ opt luni si inca nepublicat.

 
Sa nu credeti ca oamenii din Occident ne sunt superiori.
 
 
Nora Iuga
"In ultima vreme, am lipsit din tara si am fost mai mult in tarile germanice. Acolo, acest eveniment este un lucru absolut normal, care se petrece zilnic. Cred ca intr-o saptamana obisnuita, la Berlin de pilda, au loc cu siguranta vreo 10 intalniri de lecturi de poezie, proza, eseuri si de discutii cu cititorii.

Daca acest lucru este important? Pai mie mi se pare ca este nemaipomenit! Eu sunt absolut convinsa ca literatura - si mai ales poezia - formeaza oamenii, ii face frumosi pe dinauntru, pentru ca ei pot sa fie niste semizei pe dinafara, dar sunt urati pe dinauntru. Asta este nenorocirea noastra.

Nu ma judecati gresit, dar eu imi dau seama de aceste lucruri: noi trebuie sa ne innobilam pe dinauntrul nostru, acolo suntem noi urati, mitocani, prost crescuti, rai si razbunatori si in toate felurile.

 
Noi trebuie sa ne innobilam pe dinauntrul nostru, acolo suntem noi urati, mitocani, prost crescuti, rai si razbunatori.
 
 
Nora Iuga
Sa nu credeti ca oamenii din Occident ne sunt superiori. Nu sunt nici mai inteligenti decat noi si, de foarte multe ori, nici mai cultivati decat noi. Insa ei au o anumita noblete a spiritului exact datorita permanentului contact pe care-l au cu arta si cu literatura. Eu cred ca au o influenta imensa.

Si cine spune ca poezia va muri vreodata, se insala amarnic. Poezia o sa dureze atata timp cat dureaza omul. Pentru ca poezia este iubire. Fara iubire, poezie nu poate exista.

Eu sunt innebunita cand o aud pe Angela citind, pentru ca imi place razvratirea ei, imi place aceasta cruda sinceritate pe care o scoate si o emana din toti porii, dar in acelasi timp vreau sa va spun ca eu cred si in latura cealalta a bunatatii, pe care ar trebui sa ne-o cultivam. Adica sa o cautam cu minutie, cu rabdare. E imposibil in Angela sa nu existe si bunatate, ca o cunosc destul de bine, de multa vreme. Dar ea spune ce simte. De asta cineva a spus ca eu sunt "doamna alba a poeziei".

 
Cine spune ca poezia va muri vreodata, se insala amarnic.
 
 
Nora Iuga
Exista ceva care misca lumea. Eu cred ca insusi timpul pune o amprenta pe dezvoltarea noastra. Se produc si schimbari biologice in noi care influenteaza probabil miscarile mentale, miscarile rationale si sufletesti, pe care probabil numai savantii le stiu exact. Eu fabulez, dar mie imi place sa gandesc ca un analfabet ceea ce savantii cerceteaza.

Am participat intr-un juriu si am citit enorm de multe poezii ale elevilor. Am descoperit niste poeti de 16-17 ani, care mi s-au parut chiar mai buni decat post-modernii, douamiistii. Ce vine din urma... nu va puteti imagina! Si sunt mai lirici. Nu mai sunt atat de taiosi, de radicali".      




Citeste mai multe despre   























2409 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    tanti... aberezi... (Luni, 23 mai 2011, 15:42)

    2 Stupid Dogs [anonim]

    Nu sunt mai inteligenti sau mai cultivati, sunt mult mai EDUCATI ! Exact ce conteaza cel mai mult !
    • 0 (0 voturi)    
      exact.. (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:09)

      Bubba din Canada [anonim] i-a raspuns lui 2 Stupid Dogs

      ...asta este diferenta: educatia.

      Sunt de acord insa cu afirmatia ca nu sunt mai inteligenti in schimb sunt mai cultivati, vorbim de medie acum nu de extreme.
  • -3 (5 voturi)    
    Nobletea spiritului... (Luni, 23 mai 2011, 15:46)

    Un observator [anonim]

    ... cu care au tarat in sclavie milioane de negri, au exterminat populatii indigene pe patru continente si acopera cu bombe tari intregi si astazi.

    Altfel, toata lumea rade, canta si danseaza...
    • +4 (4 voturi)    
      vorbesti prostii... (Luni, 23 mai 2011, 17:48)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Un observator

      Lucruri reprobabile au facut toti. Aminteste-ti cum erau tratati "şerbii" (sau "rumânii" si "vecinii" adica "iobagii" in toate principatele romane. Sa nu uitam ca iobagia este considerata o forma de sclavie.
      Diferenta dintre iobagi si sclavi este ca iobagii erau legati de pamant, adica nu puteai sa vinzi iobagul fara sa dai si bucata de pamant.
      Boierul avea drept de viata si moarte asupra lor si daca iti amintesti de "distractiile" cu "atarnat legat deasupra fumului de ardei", cu "trasul in roata" iti trece pofta de mancare.

      In rest sclavii doar se numeau diferit in diferitele zone ale lumii.
      Chiar si azi "scalvie exista pe toate continentele excaptand Antarctica" Mai cauta si informeaza-te, si mai vorbim.
  • +5 (5 voturi)    
    cu siguranta ca nu (Luni, 23 mai 2011, 15:48)

    marius [anonim]

    dar nici nu-s mai hoti ca noi, nu au politicieni nesimtiti, etc...
    • +3 (3 voturi)    
      explicatiune (Luni, 23 mai 2011, 16:20)

      CH [anonim] i-a raspuns lui marius

      "Insa ei au o anumita noblete a spiritului exact datorita permanentului contact pe care-l au cu arta si cu literatura" - pai cred ca de la nobletea asta a spiritului li se trage.
      • +1 (3 voturi)    
        nu pare (Luni, 23 mai 2011, 17:41)

        carth [utilizator] i-a raspuns lui CH

        decat abureala!
  • +2 (8 voturi)    
    De pinde la care se refera tanti (Luni, 23 mai 2011, 15:51)

    HESS [anonim]

    Pt curiozitatea doamnei.Faceti o vizita in tariile Nordice si apoi comparati .
    • 0 (0 voturi)    
      EDUCATIE (Marţi, 24 mai 2011, 16:30)

      ROLLO [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Mult stimata doamna, in Romania, se cultiva viclenia si lenea. Avem 20 de milioane de oameni vicleni. Smecheria inseamna viclenie. Tupeul inseamna nesimtire. Pamanturile nelucrate, casele nevaruite si orasele murdare inseamna lene. Comparandu-ne cu tarile nordice, inseamna ca sunteti nerealista. ROMANII N-AU ONOARE, SI SUNT NEEDUCATI. Acesta este adevarul, iubita doamna. Scoala romaneasca produce golani si inculti. Dar puteti face un paralelism cu Albania...
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Luni, 23 mai 2011, 17:26)

    Ioanas [utilizator]

    Nu sunt ei nici mai inteligenti, nici mai educati dar stiu sa isi foloseasca si inteligenta, si cultura, ceea ce noi inca nu stapanim...
    • -1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 24 mai 2011, 2:21)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Ioanas

      Pai afirmatia ta e ceva de genul "Nu sunt ei nici mai inteligenti, nici mai educati, dar sunt mai inteligenti si mai educati" :)

      Sa spui ca ai inteligenta dar nu stii sa o folosesti e ca si cum ai spune ca nu ai prea multa inteligenta
  • +1 (7 voturi)    
    nu-s mai inteligenti, dar... (Luni, 23 mai 2011, 19:18)

    unu de afara [anonim]

    Occidentalii nu sunt deloc mai inteligenti decat noi. Insa au un sistem educativ care-i filtreaza pe cei incompetenti si promoveaza integritatea si etica muncii. Asta in toate domeniile, incepand cu ce tine de pregatirea post-liceala si invatarea cum trebuie a unei meserii. Cand cineva iese de pe bancile unei scoli de minim 2 ani (colegiu / institut / academie tehnica) poti sa fi sigur ca stie bazele meseriei pe care si-a ales-o, de care este mandru si pe care o va practica cinstit, fara sa trebuiasca sa fure sau sa insele pe cineva. Aceasta situatie a existat si la noi inainte de 23 August 1944 si sunt sigur ca se poate educa. Faceti in Romania un sistem care sa sanctioneze dur si sa excluda din scoli lenea, coruptia, copiatul, nepotismul, parvenitismul, incultura, smecheria, plagiatul, absentele nemotivate, scutirile medicale si in scurt timp societatea o sa fie la fel ca in Occident.
    • -3 (5 voturi)    
      fals, (Luni, 23 mai 2011, 20:02)

      carth [utilizator] i-a raspuns lui unu de afara

      lozinci.
    • -1 (5 voturi)    
      d-ta (Luni, 23 mai 2011, 20:22)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui unu de afara

      incerci o fenta moralista
    • 0 (0 voturi)    
      cum cuantifici tu inteligenta ? (Marţi, 24 mai 2011, 2:31)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui unu de afara

      Ca daca ne uitam la contributia tehnico-stiintifica, la contributia la progresul omenirii,etc, iesim sifonati rau, dar rau de tot.

      Ia doar exemplul tarilor mai mici decat noi: Olanda si Suedia sa zicem (doamne fereste de Anglia sau Germania) si cauta sa vezi cum stau lucrurile. Ce au facut ei vs ce am facut noi.

      Poti incepe cu premiile Nobel spre exemplu. Ei au 20-30, noi doar 1 (am exclus de aici pe Wiesel si pe Herta Müller, dar nici cu ei n-am sta prea bine).

      Te poti uita apoi la cate mari corporatii unde se face inovatie masiv avem noi vs cate au ei (me refer la firme/afaceri de succes nascute in tarile din discutie).

      Te poti uita apoi la cate universitati au ei in Top-100. Spre comparatie noi nu avem niciuna nici macar in Top-500.

      Te mai poti uita la numarul de patente si inovatii care au plecat de la ei si de la noi...si tot asa.

      Acum as fi curios sa stiu care sunt argumentele tale. Daca ai asa ceva
      • +1 (1 vot)    
        mda (Marţi, 24 mai 2011, 11:38)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui mvr

        Dumneavoastra aveti dreptate. Insa ceea ce ati spus este rezultatul unui sistem de invatamant functional in primul rand, cred eu. Al nostru este asa cum este, am sa ma abtin de la calificative si voi spune doar ca este in declin, de mai mult vreme. Pe de alta parte este si rezultatul promovarii valorilor interne dar si al atragerii si mentinerii unor oameni capabili. Meritul lor este ca intr-adevar au promovat talente din orice ramura, ceea ce la noi nu prea s-a intamplat. Si au investit corespunzator in aceste talente si in ceea ce au produs acestea. Iarasi la noi lipsa cu desavarsire - recent se reluase stirea legata de medicii care au descoperit o alternativa la dializa, iar asta nu constituia un obiectiv pentru autoritati, spre deosbire de sa zicem, catedrala "neamului".
        In ceea ce priveste educatia, pe langa acel sistem de invatamant, eu cred ca au obtinut rezultate si prin constrangere. Nici macar acum nu sunt toate lucrurile roz in occident, si am fi naivi sa credem asta. Dar acolo au fost stabilite reguli stricte, iar in cazul nerespectarii lor, au fost percepute tot felul de sanctiuni, incepand cu cele materiale si pana unde doriti. Pentru ca autoritatile si-au facut treaba. Sigur ca s-a format, in cele din urma, acel reflex de a nu arunca gunoaie oriunde, de a urla dupa diverse persoane etc.
        Iar in ceea ce priveste cultura, daca este sa fim cinstiti, aceasta nu mai reprezinta o prioritate la noi, de foarte, foarte multa vreme. Poate e prea mult sa spun ca senzatia mea e ca nu a fost niciodata, dar e parerea mea doar. Ce e cert s vizibil este ca nu mai sunt fonduri pentru teatre, filarmonici, muzee etc, si nici atunci cand au existat nu au fost suficiente. Ca urmare, se inchid multe din aceste stabilimente, iar artistii care oricum nu beneficiu de mare lucru, sunt concediati si ma indoiesc ca vor rata vreo sansa, de a merge in occident, daca aceasta se va ivi. Pentru ca financiar nu au fost sustinuti, de respect ce sa mai vorbim, public tot mai putin.:((
  • +2 (2 voturi)    
    Oare? (Luni, 23 mai 2011, 19:30)

    Cucu [anonim]

    Vesticii poate nu sunt mai inteligenti sau cultivati decat noi (desi la capitolul "cultivati" ma indoiesc amarnic), dar cu siguranta sunt mai EDUCATI si CIVILIZATI.
  • +3 (3 voturi)    
    Tocmai a venit cineva din Paris... (Luni, 23 mai 2011, 19:34)

    Bucur [anonim]

    care a spus ca traind acolo de 35 de ani, el nu a vazut vreun caine vagabond in oras. Clar ca noi suntem pe un nivel superior!
  • -1 (3 voturi)    
    comparatia e ipocrita! (Luni, 23 mai 2011, 19:57)

    carth [utilizator]

    Cu bunavointa, poate vizeaza faptul ca vesticii nu sunt tot pe-atat de "mandri", altminteri comparatia e ipocrita si falsa.
  • 0 (0 voturi)    
    De acord (Vineri, 27 mai 2011, 14:50)

    berger [anonim]

    Eu sunt de acord cu Nora Iuga. Nivelul de cultura este direct proportional cu capacitatea de a contempla frumosul. Iar un om care contempla nu are cum sa mai fie agresiv si sa atace cu obstinatie (aviz unor colegi de forum de mai sus). Cine nu vede cat de frumosi sunt acesti copii (nu toti, nu ai cum sa generalizezi) astazi, inseamna ca au o mare problema - nu intru in detalii. Eu vad lucrurile mici, gesturi, vorbe ale acestor copii: astazi cand luam pranzul la restaurant un copil servise meniul zilei si la iesire i-a aruncat chelneritei: "Saru´mana pentru masa", hahahaha : )