Sighisoara are nevoie de ajutorul nostru

Luni, 6 iunie 2011, 13:14 Life | Prin oraş

Sighisoara
Foto: Rupert Wolfe Murray
"Oricine cunoaste cate ceva despre Romania, stie ca Sighisoara este cu adevarat deosebita. Ghidurile turistice o descriu ca fiind singura cetate medievala locuita din Europa, iar orasul vechi este unul dintre acele locuri care trebuie vazute in Romania. Si, cu toate astea, de vreo cinci ani am evitat sa vizitez Sighisoara. Din mai multe motive: m-am cam lecuit dupa ce am participat la un asa numit "Festival Medieval" (o combinatie grotesca de kitsch si heavy metal); iar sa ajungi cu masina din Bucuresti dureaza vreo cinci ore, si nici trenul nu se prea grabeste", scrie Rupert Wolfe Murray, editor freelance, care traieste si lucreaza in Bucuresti.

"Dar iata ca m-am convertit. Am vizitat Sighisoara de curand si am fost incantat de orasul vechi, de cetate, de fortareata medievala cocotata pe un mic deal deasupra orasului nou (care, ca majoritatea oraselor romanesti, este mai degraba urat). Ce m-a impresionat cu adevarat a fost calitatea lucrarilor de restaurare. Toate cladirile par sa fi fost restaurate folosind materiale originale - un lucru cu adevarat neobisnuit intr-o tara in care proprietarii de cladiri vechi isi cumpara vopseaua de la supermarket si distrug astfel mosteniri de secole (asta ca sa nu mai vorbim despre boala cu acoperisurile albastre, termopanele de plastic, balustradele de inox, faianta de baie pusa pe exterior si firmele kitsch). In cetate au grija ca inclusiv firmele magazinelor sa fie de bun gust; este pentru prima data cand observ acest lucru in Romania. Locul a fost transformat si reabilitat, cumva asemanator cu ce s-a intamplat in Londra cu Covent Garden (o piata neaosa de legume si fructe s-a transformat intr-un centrul cultural european).

Mai mult, atmosfera este foarte festiva. Muzica curgea in valuri dinspre biserica, dinspre scoala de muzica si piata mare, unde o formatie studenteasca isi acorda instrumentele pentru un spectacol in aer liber. Este singurul loc din Romania unde am auzit vorbindu-se mai mult in limbi straine, decat in romaneste; iar cafenelele, barurile si restaurantele par sa fie de buna calitate. Eu am petrecut cateva ore la "House on the Rock", un local tinut de o doamna din Scotia care face tot felul de fapte bune in comunitatea locala (nu am fost neaparat interesat de asta, inca am fost fascinat de prajiturile lor).

Spun insa ca Sighisoara are nevoie de ajutor, din cauza ca pare sa duca lipsa de clienti. Am fost acolo intr-un weekend de vara (am participat la un tur nemaipomenit cu bicicleta impreuna cu www.blog.cyclingromania.ro) si am observat ca barurile si cafenelele erau cam goale. Nu le-ar strica niste musterii veniti din Bucuresti la sfarsit de saptamana. Au nevoie de banii nostri ca sa poata supravietui. Daca lumea din Bucuresti si din marile orase ale Romaniei ar vizita Sighisoara macar un weekend pe an, locul ar exploda. Nu ar trebui sa depinda de straini.

Am descoperit si ca sa  ajungi la Sighisoara nu e chiar asa de dificil precum credeam. Poti prinde trenul de sase dimineata din Bucuresti (care are si un vagon special pentru biciclete), si ajungi la destinatie pana in pranz. Mai poti lua vagonul de dormit pana la Tg. Mures (care este la doar 50 de km la nord de Sighisoara), sau poti merge si cu masina la o adica.

Cina cu taranii lui Dracula

Daca eu as fi responsabil de soarta Sighisoarei, as organiza un Festival Dracula. Sunt convins ca ar atrage mii de vizitatori pasionati (si nenumarati adolescenti, fani infocati ai seriei Amurg). Se pare ca Vlad Tepes s-a nascut la Sighisoara (exista o casa pe care se afla o placheta de bronz care sustine asta, deci trebuie sa fie adevarat!).

Problema cu Sighisoara, ca si cu multe alte locatii turistice din Romania, este ca, dupa ce vizitezi ce ai de vizitat, nu prea mai ai ce face. La asta se mai adauga si obisnuita lipsa de informatii (in 20 de ani petrecuti in Romania am vazut doar trei centre de informatii, iar unul dintre ele, la Gara de Nord, era mereu inchis). Dar pot sa va asigur ca cel mai interesant lucru pe care sa il faceti in jurul Sighisoarei este sa mergeti intr-un tur al satelor sasesti, majoritatea suficient de aproape incat sa puteti parcurge distantele pe bicicleta. Pentru mai multe informatii luati legatura cu Mircea Crisbasanu. Nu numai ca el cunoaste bine zona, dar poate sa va spuna si de unde sa inchiriati biciclete, masini, cai sau camere.

Pentru mine, cel mai memorabil moment al excursiei a fost timpul petrecut la Hanul Dracula (exista doua astfel de facilitati: Domeniul Dracula, care este foarte mare si se afla pe drumul principal catre Medias; si Hanul Dracula, un loc mai retras si mai intim, aflat in padurea de deasupra Sighisoarei - si unde am stat eu). Nu pot sa va spun cum arata in camere, pentru ca eu am dormit in cortul pe care mi l-am pus in curtea din spatele hanului - motiv pentru care ospatarii s-au holbat cam nepoliticos la mine. Merita insa sa il vizitati pentru meniul lor.

Sunt convins ca in Romania ati dat de multe ori peste meniuri in engleza cel putin caraghioase, traduse cu Google Translate sau de fiica de 16 ani a proprietarului. Dar cel de la Hanul Dracula este cu adevarat de exceptie. Va puteti asadar delecta cu: Peasant potatoes (cartofi de taran, in loc de cartofi taranesti), Peasant Snack (gustare de taran, in loc de gustare taraneasca) sau Coastal Peasant (taran de coasta, in loc de coasta taraneasca, asa cum scria in meniul in limba romana); mai puteti servi Mush with sour bread (ceea ce inseamna terci cu paine acra, si nicidecum mamaliga cu smantana, cum scria alaturi, in romana), Pastrami sheep with Maisbrei (oaie de pastrama cu Maisbrei, unde Maisbrei nu e un cuvant englezesc, ci probabil german si pot doar sa presupun ca ar insemna "mamaliga"), Brine Crap with Maisbrei (pofta buna la rahat marinat, fiindca, dupa cum stiti, in engleza, romanescul "crap" este un jargon pentru excremente), Snack Shepherd (gustare de cioban), Pork neck (gat de porc, cand de fapt traducatorul a vrut sa spuna ceafa de porc), si, preferata mea: Ridden cheese (branza calarita, in loc de branza framantata cum a dorit traducatorul).

Am avut o discutie lunga pe tema meniul si nu am reusit sa ajungem la o concluzie cu privire la branza framantata. Era cumva o traducere mestesugita a vechiului obicei al calaretilor romani care puneau o bucata de branza sub sa? Chelnerul de 16 ani n-a stiut ce sa ne zica. Ce pot eu sa va spun insa, este ca Hanul Dracula e un loc de cazare cu adevarat dragut, are piscina, poti calari sau mai poti participa la multe dintre celelalte activitati pe care cei de acolo le ofera".

Rupert Wolfe Murray traieste in Bucuresti si lucreaza la www.productive.ro.

Versiunea in limba engleza a acestui articol o puteti citi pe: www.productive.ro/blog.


Citeste mai multe despre   























4639 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sighisoara are nevoie de ajutorul nostru (Luni, 6 iunie 2011, 14:11)

    Amedeo Ene [anonim]

    Buna ziua!
    Am cautat versiunea in limba engleza a articolului pe blogul indicat mai sus, insa nu l-am gasit. Imi puteti indica, va rog, linkul exact? Va multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      re (Marţi, 7 iunie 2011, 12:58)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Amedeo Ene

      http://www.productive.ro/blog/sighisoara-needs-your-help.html
      • 0 (0 voturi)    
        Sighisoara are nevoie de ajutorul nostru (Marţi, 7 iunie 2011, 13:23)

        Amedeo Ene [anonim] i-a raspuns lui eu

        Multumesc foarte mult! Numai bine!
  • +1 (5 voturi)    
    idei proaste (Luni, 6 iunie 2011, 14:54)

    Dan [anonim]

    Nu stiu cum era Festvalul Medieval de la Sighisoara,dar idee mai proasta decat un eveniment dracula,nu cred ca exista,Intradevar ar fi maximum de kitsch.
    Si cred ca nu este neaparat sa auzim vorbindu-se alte limbi ,in afara de limba romana.
    • 0 (2 voturi)    
      gigi contra (Luni, 6 iunie 2011, 17:29)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui Dan

      E bine ca in tzara asta avem numai gigi contra...
      Luati-va de mana mah toti astia care se pun de-a latul gaurii si mai trag si frana...
      Fii bah constructiv...simplistule...
      Este excelent un festival medieval chiar si numit Dracula...
    • 0 (4 voturi)    
      Dracula Festival nu e o prosti (Marţi, 7 iunie 2011, 2:13)

      Rupert Wolfe Murray [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Draga Dan, de ce este "idee mai proasta decat un eveniment dracula"? De ce trebuie sa fie kitsch? Daca vezi filmele veche cu Dracula era ft elegant. Biznita de la Bran a facut brandul Dracula kitcsch si voi (oameni cu gust) a ramas la margine cu nasul in aer. E ce mai mare prosti care am vazut pentru ca Dracula este un brand puternic, si voi puteti sa folositi cum vreti. Gratis. Faptul ca e ignorat de oameni "inteligent" in bucuresti inseamna ca e folosit de alti oameni in Bran si Sighisoara. Aveti o bijuteria-brand si nu stiti ce sa faca cu ia. Asta e o prosti. Si Festival Medieval este kitsch din cauza boi care a facut. Nu inseamna tot chestele medieval sunt kitsch.
  • +2 (2 voturi)    
    Pensiunea si Pivnita lu' Teo (Luni, 6 iunie 2011, 17:41)

    Bogdan Firea [anonim]

    Amintiri frumoase despre Sighisoara. Ce oras !
    Citadela unica. Pivnita lui Teo si Pensiunea unde "trag" de fiecare data, atmosfera saseasca adevarata. Sighisoara este un loc magnific uitat de mai marii nostri. Pacat ! Mare pacat !!!
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Bogdan Firea (Joi, 9 iunie 2011, 7:38)

      Nelu B [anonim] i-a raspuns lui Bogdan Firea

      Nu stiu la care mai mari te referi ca au uitat de Sighisoara dar eu stiu sigur ca cei care fac controale au uitat de Pivnita si pensiunea de care vorbesti unde am fost si eu atrasa de reclama facuta pe net si nu numai ca am ramas dezamagit de diferenta dintree serviciile primite vsi cele promise - la un pret mai mult decat piperat - dar m-am si imbolnavit de la reachiul cumparar de acolo pe care l-am dus apoi la analize si am constatat ca e facut din esente deci nu are nimic natural...
      In rest de Sighisoara, numai de bine. Am fost chiar in perioada Festivalului Medieval si nu am vazut nici urma de kitsch.
  • +2 (2 voturi)    
    Sighisoara (Luni, 6 iunie 2011, 18:38)

    Dragos [anonim]

    Asta a vazut filme de groaza la el acasa si acum e nedumerit ca Dracula n-a mai baut sangele nimanui de la Bram Stoker incoace.

    Sighisoara este un oras cu o identitate si istorie puternica. Lucru bine cunoscut si apreciat de turistii de peste tot.

    Desigur ca sa afle acest lucru trebuia sa citeasca ghiduri sau siteuri. Insa era mult mai interesat sa faca spell-check la meniu.

    Tipul asta merita citit. E ca un salt in trecut.
    • +3 (3 voturi)    
      Promovare (Marţi, 7 iunie 2011, 2:16)

      Rupert Wolfe Murray [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Din pacat, nu e adevarat ca: "Sighisoara este un oras cu o identitate si istorie puternica. Lucru bine cunoscut si apreciat de turistii de peste tot."

      Sighisoara nu este promovat. Nici in Romania. Nici in afara.

      Cum pot fi bine cunoscut fara publicitate?
  • -2 (2 voturi)    
    cu ce ne ajuta ? (Luni, 6 iunie 2011, 20:39)

    serban [anonim]

    vom continua sa conservam ceva care nu ne ajuta cu absolut nimic . niste pietre ca oricare altele . am fost acolo si nu m-a entuziasmat cu nimic .
    • 0 (0 voturi)    
      Pietre care scot bani pentru comunitate (Marţi, 7 iunie 2011, 9:12)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui serban

      Nu pe toti ii sensibilizeaza Sighisoara, insa sunt foarte multi cei care, odata ce o vad prima data, vor sa revina. In plus, toti strainii cu care am vorbit si care au vizitat Sighisoara au ramas extrem de impresionati. Turistii care vin in mod repetat aduc si alti turisti cu ei, astfel se creeaza un brand in turism, astfel se produc bani care ajung la mai multi: la primarie, la afaceristii din regiune, dar si la localnicii de rand.
    • 0 (0 voturi)    
      si la (Vineri, 10 iunie 2011, 0:51)

      dan [anonim] i-a raspuns lui serban

      Roma sunt niste pietre, da' mai mari,unele date cu vopsea,...pe la Londra mai e si ceva sticla.
      Stai acasa, nu iesi in lume, ca poluezi aerul degeaba.
      • 0 (0 voturi)    
        probleme (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 18:57)

        serban [anonim] i-a raspuns lui dan

        daca acele pitre sunt la roma crezi ca au o valoare mai mare ? crezi ca daca miine pica turnul din pisa vars o lacrima ? trecutul ramine trecut ... conservarea lui e numai o afacere ... gogosile alea cu conservarea istoriei sunt numai pentru a stoarce bani de la societate pentru unii care ard gazul si se pun contra ... vezi halele matache , cazul de la universitate , oameni care nu pot folosi bunurile imobile asa cum s-ar dori samd
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 7 iunie 2011, 14:35)

    Daniel [anonim]

    Frumos articol mai ales ca e venit din partea cuiva care nu s-a nascut in Romania si este interesat sa o descopere chiar daca uneori dureaza peste cinci ore ca sa ajunga de la Bucuresti la Sighisoara.

    Ne cerem scuze ca avem asa o proasta infrastructura in transporturi si ca turismul e atat de afectat de lucrul asta. Sa speram ca in cativa ani vom reusi sa scurtam drumul dintre Bucuresti si Sighisoara macar cu o ora.
  • -3 (3 voturi)    
    Autorul nu pune punctul pe "i" (Marţi, 7 iunie 2011, 15:58)

    Maria [anonim]

    Draga Rupert,
    articolul tau nu pune punctul pe "i" (you´re not making any point), deoarece:
    - vii cu un exemplu pe care il doresti cu putere de generalizare (Hanul Dracula cu ale lui comice traduceri), pentru ca in rest nu te plangi de nimic concret (in afara de lipsa de informatii, care intr-adevar nu e specifica doar Sighisoarei). De unde rezulta ca Sighisoara nu ar avea nevoie neaparat de ajutor.
    - si apoi nu vii cu solutii de niciun fel de ajutorare a acestui oras.
    Articolul se incheie in coada de peste, pentru ca nu trage niciun semnal de alarma, asa cum ne/am astepta din titlu.

    Ma bucura ca imi confirmi ca inca e un oras frumos, pentru ca intentioney sa revin si eu acolo dupa vreo 7 ani.

    Si pentru informarea ta, la Sibiu este exact la fel cu vitrinele si firmele, pentru ca a existat un proiect inteligent sprijinit de Guvernul Germaniei care i/a invatat pe comerciantii din centrul istoric sa nu-si distruga vitrinele si sa puna firme cu neon, ci a venit cu solutii practice despre cum sa isi faca firme care sa se incadreze in imaginea unui oras medieval. Si se incearca si la Timisoara. Deci, ia rucsacul la spinare si mai calatoreste prin Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Solutii sunt prezentate (Miercuri, 8 iunie 2011, 8:53)

      MirceaCrisbasanu1307427169179 [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Eu observ ca Rupert chiar ofera solutii si motive pentru a merge in zona Sighisoarei. Turistul viziteaza orasul si astfel ajuta comunitatea, cheltuind o suma de bani pentru anumite servicii. Iata motivele:

      - Sighisoara - singura cetate medievala locuita din Europa. Nu stiu daca o fi singura insa este cu siguranta unica prin atmosfera de pe strazile sale pietruite

      - Multe dintre cladiri sunt restaurate in mod inteligent, cu materiale originale (ofera si exemplul Covent Garden din Londra)

      - Atmosfera festiva; baruri si restaurante de buna calitate (cateva sunt de foarte buna calitate, as adauga eu). Exemple: House on the Rock

      - Plimbarile cu bicicleta in oras si in regiune. Aici pot sa dau toate detaliile necesare, intrucat sunt un pasionat al cicloturismului

      - Un tur al satelor sasesti din regiune (si sunt o multime!) ar impresiona pe oricine. Asezarea si infatisarea Hanului Dracula constituie iar un punct forte al zonei din jurul Sighisoarei.

      - Un posibil Festival Dracula ar ajuta foarte mult comunitatea

      Daca nu as fi mers in Sighisoara pana acum m-as fi lasat convins de acest articol sa o fac cat mai curand!
      • +1 (1 vot)    
        Mai degraba sunt de acord cu Maria (Joi, 9 iunie 2011, 10:14)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui MirceaCrisbasanu1307427169179

        Cel putin in ceea ce priveste hanul cu pricina. Nu doresc sa descriu locatia in detaliu din motive personale. Insa a-ti aloca doua paragrafe pentru rautati ieftine in situatia de fata, e ca si cand ai declara superior ca nu ti-a placut Gioconda pentru ca pe usa de la intrare in camera respectiva scria "Goicoanda". Apoi sa adaugi impaciuitor ca e totusi ar fi o pictura "draguta". Dincolo de comparatia exagerata, cred ca e clar ce vreau sa spun.

        Poate ii explici dlui Rupert care este sensul romanesc al lui "branza buna in burduf de caine" si de ce coboara sub arhetipul imaginat local. Fiind englez trebuie sa fie mai deschis la critica decat noi, chiar daca pare atins de microbi autohtoni "traind si lucrand in Bucuresti".
        • +2 (2 voturi)    
          Ridden cheese (Joi, 9 iunie 2011, 11:24)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Cele trei paragrafe alocate acestui subiect zugravesc, asa cum vad eu, o intamplare deosebita pe care Rupert a trait-o. Si cred ca putem sa-l 'inlocuim' pe Rupert cu orice turist britanic (sau strain vorbitor de engleza).

          Daniel, inteleg ce vrei sa spui, insa eu nu cred ca Rupert a vrut sa-si arate superioritatea si trufia prin identificarea unor greseli ale meniului in engleza, de la Hanul Dracula.
          Aceste greseli sunt foarte haioase, insa si de neiertat, mai ales din punctul de vedere al britanicului care vine si vrea sa comande altceva decat 'brine crap' sau 'ridden cheese'.

          Ar fi mare lucru ca patronul localului sa acorde importanta unor detalii care, iata, conteaza!
  • 0 (0 voturi)    
    Schaessburg (Vineri, 10 iunie 2011, 14:30)

    Andrei [anonim]

    Cetatea a fost costruita, locuita si aparata timp de secole exclusiv de catre saxoni (sasi). Asa a fost peste tot in Ardealul colonizat inca din sec XII: Brasov, Sibiu, Medias, Bistrita, etc: nimeni in afara celor de nationalitate germana (uneori maghiara) nu avea vreun drept inauntrul masivelor ziduri de aparare ale cetatilor. Odata cu depopularea Siebenburgen de cei de neam germanic (si maghiar) datorata conditiilor nenorocite socio-politice din noul creat stat al Romaniei (1918), istoria acestora se incheie, incetul cu incetul, culminand trist si cutremurator, in epoca ceausista. Nu mai ramane nimic, in afara batranelor ziduri de odinioara, trudite si aparate cu sange timp de secole intregi. Si acelea, daca s-ar fi putut, ar fi trebuit luate peste hotare, deoarece se darama, in timp, din cauza ignorantei, nepasarii si spiritului unei populatii ce nu doreste si nu poate sa fie o Natie, precum cei plecati...
    Rupert, cred ca ti-ar prinde bine sa citesti ceva istorie a Ardealului, ti-o recomand.
    • 0 (0 voturi)    
      ai o problema (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 19:03)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      consider interventia ta ca total deplasata . pe teritoriul SUVERAN al romaniei nu sunt obligat sa intretin relicve istorice ale altor etnii ( saxoni ) . de asemenea consider atitudinea ta cel putin sfidatoare "in timp, din cauza ignorantei, nepasarii si spiritului unei populatii ce nu doreste si nu poate sa fie o Natie, precum cei plecati..." cei plecati fiind saxoni sau asa zisa diaspora ?