​VIDEO FOTOGALERIE Sting a concertat in Bucuresti pentru 10.000 de fani

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2011, 12:13 Life | Prin oraş

Fotogalerie: Sting la Bucuresti
Aflat pentru a treia oara in Romania, Sting a concertat, luni seara, in Piata Constitutiei, in fata a 10.000 de fani. Setlistul a cuprins cele mai cunoscute piese din cariera solo a artistului, dar si patru melodii din perioada in care Sting era membru al trupei Police, toate interpretate in varianta simfonica alaturi de Filarmonica din Sofia.

Concertul a inceput in jurul orei 20:15, dupa ce a urcat pe scena o orchestra simfonica alcatuita din 50 de instrumentisti, in frunte cu dirijoarea Sarah Hicks. De asemenea, alaturi de Sting au mai fost prezenti in Bucuresti Dominic Miller (chitara), Rhani Krija (percutie), Jo Lawry (voce) si Ira Coleman (bas).

In prima parte a spectacolului, artistul britanic a interpretat piese precum Every Little Thing She Does Is Magic, If I Ever Lose My Faith In You, Englishman in New York, Roxanne (piesa Police), Mad About You, When We Dance, Russians, I Hung My Head (preluare dupa Johnny Cash), Why Should I Cry For You?, Whenever I Say Your Name, Fields Of Gold, Next To You (piesa Police), fara a uita sa salute publicul cu un "Buna seara, Bucuresti!" spus chiar in limba romana.



Dupa o pauza de 20 de minute, concertul a continuat cu melodii ca Shape Of My Heart, This Cowboy Song, Moon Over Bourbon Street (inceputul piesei a beneficiat si de celebrul theremin), End Of The Game, King Of Pain (piesa Police), Every Breath You Take (piesa Police).



Ca bis, Sting a mai prezentat piesele Desert Rose, She’s Too Good For Me, Fragile si Message In A Bottle (a interpretat-o singur, cu chitara si voce).



Sting a ajuns in Romania luni, la ora 12:00. Artistul s-a aflat la al treilea concert in tara noastra, dupa spectacolele sustinute in 1996 si 2009. Evenimentul de pe 6 iunie a facut parte din Turneul Symphonicity si a fost primul show din Europa in aceasta formula.

Prima incursiune a lui Sting in domeniul muzicii clasice a inceput odata cu albumul “Songs from the Labyrinth” lansat in 2006 la Deutsche Grammophon, albumul oferind o interpretare fascinanta, la lauta, a muzicii compozitorului John Dowland (secolul XVI). Dupa incheierea turneului ce a marcat reunirea trupei The Police, Sting s-a intors la pasiunea lui pentru combinarea genurilor muzicale cu albumul “If On A Winter’s Night...”, care a debutat direct pe prima pozitie in clasamentul Billboard Classics.

Ca interpret solo si membru al trupei The Police, Sting a primit nu mai putin de 16 premii Grammy, doua Brit, un Glob de Aur, un Emmy, trei nominalizari la Oscar, trofeul Century Award oferit de Billboard Magazine si titlul de Persoana Anului in 2004 din partea MusiCares,  precum si prezenta in “Rock and Roll Hall of Fame” si “Songwriters Hall of Fame”.


Citeste mai multe despre   






















2420 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    sa Sting (em) lumina! (Marţi, 7 iunie 2011, 12:38)

    pacatul romanesc istoric [anonim]

    Pai sa ii cerem iertare lui nenea Sting, ca l-am adus sa cante la o petrecere campeneasca, un fel de "opriti graterele, vorbeste dl. Vanghelie". Organizare ridicola, nu s-a stiut ora inceperii, bere, tigari, mancare, o mizerie de nedescris pe jos, fara pubele. Sunet in prima parte, prost. Suntem vai de mama noastra, n-am vazut asa ceva nicaieri intr-o tara normala la cap. Ii aducem pe baietii astia si ne batem jos ce munca lor. ne batem joc si de noi, 21 de ani fara o sala de concerte. Vai mama noastra, popor mandru si trist!
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Marţi, 7 iunie 2011, 13:52)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui pacatul romanesc istoric

      concert foarte bun.
      intr-adevar ora inceperii nu s-a afisat nicaieri.
      Dar faptul ca la un concert rock in aer liber (totusi pe Sting aici l-am incadra) gasesti bere si se fumeaza mi se pare foarte normal.
      Berea insa ff slaba si ff scumpa dar asta este alta discutie
    • 0 (0 voturi)    
      x (Marţi, 7 iunie 2011, 14:13)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui pacatul romanesc istoric

      Iti dau dreptate cu lipsa cosurilor de gunoi. Dupa concert zona fara scaune arata ca si cum ar fi trecut Katrina pe acolo.

      In alta ordine de idei, ce cautau shot-urile de Tequila pe acolo? Nu de alta, dar am avut placerea sa ascult si cateva ragete venite din zona de 400 lei biletul.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 7 iunie 2011, 14:15)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui pacatul romanesc istoric

      Sunt convins ca ai fost la multe concerte in aer liber in "tari civilizate" si acolo nu se fuma/ bea bere...
      • 0 (0 voturi)    
        what a wonderful world (Marţi, 7 iunie 2011, 14:37)

        M.Tereza [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

        Adevarul e ca fara sa tragi cu nerv din sticla ca imediat dupa aceea sa ragi ca bizonul, sa bagi fum in instalatiile vecinilor, si sa arunci totul pe jos, nu prea ïntra"un concert de anvergura asta. Vama Veche, "distractie la maxim"...nu ne vindecam nici intr-o suta de ani! S-a potrivit brici atmosfera de 1 Mai cu ametitii aia 50 de simfonisti de pe scena. Animal X, taticu'!
    • +1 (1 vot)    
      artisti buni, organizare proasta (Marţi, 7 iunie 2011, 14:20)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui pacatul romanesc istoric

      Concertul a fost frumos prin prestatia artistilor, dar pacat, organizarea a fost de toata jena:
      - sunet slab
      - lumina prea multa, contrast 0 cu scena (a inceput prea devreme, cand era lumina afara, dupa care luminile din piata combateau efectele modeste de pe scena)
      - cameramani si regizor amatori, nu reuseau sa incadreze imaginea pe artistul momentului (penibil cand facea cate unul solo sau vedeai doar microfonul din fata lui Sting pe monitoare)
      - spatiu mult irosit in zonele de scaune, dar vb ceea: banii vorbesc
      - Symphonicity s-ar fi simtit mult mai bine intr-o sala; poate o Polivalenta plina ar fi adus aceeasi bani dar mai multa satisfactie publicului.
      • 0 (0 voturi)    
        emagic lasa-ne! (Marţi, 7 iunie 2011, 15:17)

        e-magique [anonim] i-a raspuns lui rsbl

        confirm! nu mai merg la niciun concert organizat de baietii astia veseli de la EMAGIC. Am avut sentimentul ca sunt la un meeting sindical, o atmosfera de hazna, cadre TV idioate. Suntem la pamant, nu ne pricepem la nimic dar vrem bani. Sting-magistral! Cum a luat el chitara la final si a cantat...bravo lor, artistilor! La noi in capshoare e degringolada mare...EMAGIC lasa-ne!
  • 0 (0 voturi)    
    really? (Marţi, 7 iunie 2011, 14:08)

    dd [anonim]

    filarmonica din sofia? really? :)
  • 0 (0 voturi)    
    emagic nu e chiar magic ... (Marţi, 7 iunie 2011, 14:21)

    inca un nemultumit [anonim]

    organizare f proasta.. pe tichete s-a comunicat ora 17:00 pentru acces, iar acesta s-a facut incepand cu 19:30 ... o mizerie de nedescris, nicio pubela... minunat stat din UE, Romania, te iubesc , dar doar cand dorm
  • 0 (0 voturi)    
    apa5lei (Marţi, 7 iunie 2011, 18:20)

    thepolice [anonim]

    organizare mincinoasa, dar nu e prima data. dupa ce ne-au luat banii si-au spus ca fac amfiteatru pentru audienta, urmind sa puna scaunele pe practicabile,ceea ce probabil ar fi ajutat sunetul mai mult, n-au spus nicaieri nici cind incepe spectacolul, nici ca va avea pauza etc.
    Dar nimic din toate acestea n-ar fi contat, daca domnul Sting nu ne dadea un concert de categoria a IIa, platit de noi la categoria I. Concertul nu are nimic in comun cu ceea ce s-a intimplat, nici macar la vecinii unguri, nu mai vorbim de occident, si mai ales nu are nimic in comun cu o rescriere a pieselor pentru orchestra simfonica (exceptie Moon over Bourbon street). Doar o adiere de acompaniement armonic pentru instrumente clasice. Noroc ca ceea tot ce a facut genial nu ne mai poate lua nimeni, nici macar emagic.