VIDEO "Marsul Tarfelor" a strans sute de persoane la Londra: It's a dress, not a yes !

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 12 iunie 2011, 16:09 Life | Prin oraş

Sute de protestatari au marsaluit duminica la Londra, de la Hyde Park pana la Trafalgar Square in apararea statutului femeii.

Ideea de SlutWalk (Marsul tarfelor) s-a nascut la Toronto cand ofiterul de politie, Michael Sanguinetti, le-a spus studentilor de la Facultatea de Drept din Osgoode in timpul unei dezbateri despre siguranta in campus ca:"... femeile ar trebui sa evite sa se imbrace precum tarfele pentru a nu cadea victime ale abuzurilor sexuale", scrie The Telegraph.

Remarcile sale au provocat indignare in Canada si primul SlutWalk a avut loc in Toronto, in luna aprilie.

De atunci, expresia s-a raspandit in randul femeilor si barbatilor din intreaga lume, care au organizat marsuri pentru a denunta ideea ca felul in care se imbraca o persoana o face responsabila de o eventiula hartuire sexuala.

SlutWalk de la Londra a atras sute de persoane, unele purtand doar lenjerie de corp si afisand sloganuri de felul: "Faceti dragoste, nu violati", scrise direct pe pielea lor.

Caitlin Hayward-Tapp, unul dintre organizatorii marsului a declarat: "Noi folosim cuvantul tarfa, pentru ca este cuvantul utilizat de ofiter .... si folosindu-l atat de des am simtit ca i-am luat din putere ... nu ne mai poate rani".





Citeste mai multe despre   























6313 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    si? (Duminică, 12 iunie 2011, 16:30)

    daniel [anonim]

    Cred ca intr-un oras ca Londra, sa strangi cateva sute de persoane la un mars e o chestie foarte dificila. Londra are undeva la 9 milioane de locuitori. Sunt semafoare unde pana se face verde se strang cateva sute de persoane...
    • +3 (7 voturi)    
      marsul asta (Duminică, 12 iunie 2011, 19:47)

      Marshul Panaramelor [anonim] i-a raspuns lui daniel

      daca ar fi avut loc la noi, in primele randuri s-ar fi regasit politicienii
  • +1 (15 voturi)    
    bravo Hotnews... (Duminică, 12 iunie 2011, 16:47)

    ION I [anonim]

    bine ca e mai important acest eveniment din Londra decat anumite grupuri organizate si actiuni planificate si intretinute pentru promovarea independentei Tinutului Secuiesc:

    http://www.realitatea.net/protest-pentru-independeta-tinutului-secuiesc-la-londra-video_843483.html

    de ce nu vreti sa prezentati acest subiect??!

    nu vedeti ca s-a ajuns la extremisms, la grupuri organizate, la bani pentru sustinerea acestor miscari?
    ce trebuie sa se intample ca sa luati in serios acel eveniment? sau pe cine incercati sa portejati prin neprezentarea a ceea ce se intampla in realitate si ce intereseaza pe cetatenii acestei tari?
    • +3 (3 voturi)    
      Tinutul Secuiesc (Duminică, 12 iunie 2011, 21:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui ION I

      Pai daca este un Tinut Secuiesc,inseamna ca este al secuilor. Eu vreau ca un loc numit "Tinutul Romanesc" din Ungaria sau de oriunde din lume sa fie condus de romani. Nu este asa de greu sa admitem acest lucru pentru ceilalti.
  • -2 (2 voturi)    
    unde e video-ul? (Duminică, 12 iunie 2011, 17:07)

    Vasile [anonim]

    unde e video-ul?
  • -2 (4 voturi)    
    privindu-i pe respectivii (Duminică, 12 iunie 2011, 17:42)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    am un sentiment amestecat de scirba cu greata.
    Un sentiment de greato-scirba.
  • -1 (5 voturi)    
    Marsul slutelor (Duminică, 12 iunie 2011, 18:12)

    bobo21 [utilizator]

    Doamne, ce urate-s.
  • -5 (5 voturi)    
    Cea mai importanta stire (Duminică, 12 iunie 2011, 18:48)

    luci094 [anonim]

    Da, Hotnews, in Londra nu s-a intamplat nimic care sa fie legat de Romania? Sau stirea cu protestul legat de independenta tinutului secuiesc nu e importanta... Va fi probabil si pentru voi cand veti merge la Odorhei si va trebui sa aratati pasaportul ! N-am crezut ca in 2011 se mai poarta cenzura...
    • +3 (3 voturi)    
      de fapt... (Luni, 13 iunie 2011, 0:59)

      kzmnvc [anonim] i-a raspuns lui luci094

      oricum ar fi, n-o sa arati nicaieri nici un pasaport. Ungaria e deja in Schengen si in curand intram si noi :P cel mult buletin, daca ne mai amana astia mult.
      si daca si-ar obtine secuii autonomia, pana la urma, care-ar fi marea voastra problema? asta cu pasapoartele pica, vezi mai sus.
      iesiti odata din momentul cu "treceti batalioane romane Carpatii".
  • -1 (11 voturi)    
    actiune si reactiune (Duminică, 12 iunie 2011, 19:42)

    lucid [anonim]

    Peste tot unde exista actiune exista si reactiune. E una din legile naturii. La fel si in cazul de fata. Politistul are putina dreptate: agresiunile sexuale nu se datoreaza in exclusivitate felului in care femeile se imbraca, insa acesta e cu certitudine unul din factori (poate chiar unul major).

    Marsul asta este insa unul penibil si fara niciun efect asupra indivizilor care se dedau la astfel de actiuni.
  • -1 (11 voturi)    
    Oamenii (Duminică, 12 iunie 2011, 20:34)

    nano2k [utilizator]

    Oamenii sunt incredibili. Iata o dovada ca poti gasi prosti care sa apere orice cauza.
  • -1 (7 voturi)    
    burka, ceva ??!! (Duminică, 12 iunie 2011, 22:12)

    costica [anonim]

    asta o fi ceva mai potrivit, sau la ce s-o fi gandit ametitul ala de politist??!! Doamne iarta-l....
    • -1 (7 voturi)    
      ... (Luni, 13 iunie 2011, 0:16)

      su [anonim] i-a raspuns lui costica

      cauza determinanta si factori favorizanti isi spune ceva? Sa stii ca daca lipseste una din aste doua in general nu se produce nici o nenoricire. In cazul de fata cauza determinanta e gibonul care violeaza iar factorul favorizant e giboneza care crede ca "it's a dress not a yes"
      • +1 (5 voturi)    
        DIN CICLUL - pentru ca POATE (Luni, 13 iunie 2011, 12:44)

        db [anonim] i-a raspuns lui su

        Vad ca sunteti destui cei care "aproape" ii dati dreptate politistului - pentru ca asa functioneaza gandirea voastra; bineinteles ca exista cauzalitate in asta, dar nu de genul ca "bietii barbati" au fost provocati ci ca gandesc - daca pot, de ce nu! daca sunt dotat sa violez, de ce sa n-o fac? Pentru ca esti om, rational s-ar presupune si pentru ca individul pe care il violentezi, din intamplare de sex feminin - dar nu numai - poate nu-si doreste acest lucru. Faptul ca esti femeie, nu inseamna ca vrei sa... DA. Intreaba inainte, s-ar putea sa ti se spuna da, dar la fel de bine ti se poate spune NU, si trebuie sa tii cont de asta.
        • 0 (4 voturi)    
          ... (Luni, 13 iunie 2011, 13:24)

          su [anonim] i-a raspuns lui db

          politaiul ala a spus ce a spus cu experienta de viata nu cu prostii activiste. Sigur, ar fi bine si frumos sa nu existe hoti, violatori, ucigasi samd. Practic acestia exista de cand lumea si vor mai exista si e de datoria oricum vrea sa-si pazeasca pielea sa nu le usureze sarcina. In mod foarte concret orice tipa care se trezeste umbland imbracata provocator in locuri dubioase se pune in pozitia tipului care pleaca la mall si uita cheia masinii in contact. Desi nu e moral si nici legal se va gasi un imbecil sa-i fure masina desi stie ca va fi oprit la primul filtru. Nu mai bine iti incui masian si n-ai probleme?