Informatii utile pentru vacanta

​La munte / Ziua Lacului Bolboci

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 13:49 Life | Prin oraş

Lacul Bolboci
Foto: Hotnews
Sambata, 6 august, are loc o premiera pentru zona Masivului Bucegi: prima editie a festivalului "Ziua Lacului Bolboci", informeaza organizatorii. Sarbatoarea, care se va desfasura pe tot parcursul zilei de sambata, va avea ca punct central concertele folk sustinute de Vasile Seicaru, Emeric Imre si formatia Karma.  

Activitati

Startul va fi dat printr-un mars de fanfara, iar atmosfera va fi animata de personalitati din vremuri stravechi, intr-o parada a personajelor de epoca, ce vor simula momente istorice semnificative.

La orele amiezii, Orchestra Chindia si Ansamblul de dansuri populare din Targoviste vor prezenta spectatorilor cele mai frumoase cantece si dansuri dambovitene. Nici copiii nu se vor plictisi pentru ca organizatorii au pregatit pentru ei concursuri si activitati interactive pe apa.  

Ziua Lacului Bolboci se va transforma spre seara intr-o adevarata sarbatoare folk. Astfel, iubitorii acestui gen vor avea ocazia sa il asculte live intr-un concert special pe Vasile Seicaru, poate cel mai cunoscut cantaret de muzica folk din Romania. Il va urma Emeric Imre, apreciatul cantautor clujean, care a atins succesul o data cu albumul sau, "Nebun de alb". De asemenea, formatia Karma, cu o istorie de 19 ani de muzica, va incinge atmosfera pe ritmuri traditionale.

Localizare. Lacul Bolboci este situat la granita dintre judetele Dambovita si Prahova, in muntii Bucegi, la 8 km de Sinaia. Este un lac artificial construit prin obstructionarea apelor Ialomitei, cam la trei kilometri in avalul unui baraj inaltat din anrocamente, pe cursul superior al acesteia. Vezi Lacul Bolboci pe harta.

Transport
  • cu masina. Vezi ruta (dinspre Bucuresti) aici.
  • pe jos - de la Cota 1400 din Sinaia, se merge pe traseul marcat cu banda rosie. Drumul duce spre Varful cu Dor si coboara spre valea Valceaua Varful cu Dor. De aici se urmeaza marcajul cu crucea galbena pana la Bolboci
  • pe jos - cu telecabina pana in Varful Furnica. Drumul spre Lacul Bolboci coboara pe langa telescaun si este marcat cu banda rosie. Traseul se va intersecta cu un alt traseu, marcat cu cruce galbena. Trebuie urmat aici traseul cu cruce galbena
  • pe jos - cu telecabina din Sinaia pana la Cota 2000, de aici se urmeaza crucea galbena si se ajunge la Cabana Valea Dorului si la Lacul Bolboci
Cazare. Cabana Bolboci (care ofera 60 de locuri de cazare). Detalii aici.

Despre mai multe atractii turistice din zona Sinaia cititi aici.


Citeste mai multe despre   






6235 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    DRUM (Vineri, 5 august 2011, 14:15)

    ALEX [anonim]

    Cum e drumul de la Moroieni pana la lac?
    • 0 (0 voturi)    
      drum (Vineri, 5 august 2011, 14:40)

      Dinca Catrinel [anonim] i-a raspuns lui ALEX

      Anul trecut am mers cu un logan 4 persoane si bagaje...si am mers bine...incet dar nu am atins niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      ref. drum (Vineri, 5 august 2011, 14:45)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui ALEX

      drumul e praf, nenorocire, iti rupi masina
      daca ai un 4X4 s-ar putea sa ti se para mai bun
      • +1 (1 vot)    
        :) (Vineri, 5 august 2011, 14:56)

        alex [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Lasati masinile. Drumul pe jos e foarte frumos...
        • 0 (0 voturi)    
          Drumu (Vineri, 5 august 2011, 15:34)

          Gie [anonim] i-a raspuns lui alex

          Acu exact un an am fost cu un autocar la un eveniment la hotel Pestera. Soferul merita ceva premii. Dar cu o masina cu garda sus si la care nu tii asa mult merge. S-a putut merge cu logan/renault megane. Altadata cu un Polo care nu era al meu nu m-am incumetat.
          Inceputul in Moroeni e mult mai rau decat drumul mai sus dupa Sanatoriu, unde se facea stanga parca. Daca ploua e cam nasol ca nu e asfaltat. Drumul pe jos e si el si mai frumos. Mergeti pe jos pe munte, apreciati natura.
      • 0 (0 voturi)    
        De unde stii? (Vineri, 5 august 2011, 15:02)

        shine [anonim] i-a raspuns lui ionut

        l-ai vazut tu pe google Earth?!?!
        e mai rau drumul pana la sanatoriul Moroeni - asfalt rupt, apoi intri pe forestier. Eu am mers si cu 50 km/ h.
        Se poate ajunge si din Sinaia - Saua Dichiu - lacul Bolboci - mi se pare ca au asfaltat pana mai sus de Dichiu.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e adevarat.. (Vineri, 5 august 2011, 15:02)

        FlorinS [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Eu am urcat anul trecut de vreo 3 ori, anul asta de 2 ori, cu 'masina mica'.

        Nu e cel mai bun drum, e clar, dar se poate face. Sunt vreo 30 de km pe care-i faci cam intr-o ora jumatate.

        Ultima data insa am urcat pe drumul judetean 713, care incepe undeva pe la cota 1000 (intre Moroieni si SInaia) , cu un indicator catre cabana Cuibul Dorului.

        Au inceput sa-l asfalteze si se urca mai bine!
        Unde se termina asfaltul este o bifurcatie. In drepta merge spre Babele, in stanga spre Bolboci - Padina.

        Zona merita, eu plec chia azi acolo, la Padina fest!
        • 0 (0 voturi)    
          Drumul spre Valea Ialomitei (Duminică, 14 august 2011, 13:11)

          Dorela [anonim] i-a raspuns lui FlorinS

          Dragi iubitori ai muntelui, evitati drumul prin Moroeni. Nu s-a mai facut nimic la el, este foarte lung, solicitant pentru masina si stresant pentru pasageri. Nici macar frumusetea si divinitatea peisajului de la capatul traseului nu poate compensa uratenia drumului.
          Folositi drumul pe la cabana Cuibul Dorului, asfalt proaspat turnat pana in Saua Dichiu iar de aici pe drum forestier acceptabil. Traseul este mult, mult mai scurt, peisaje ametitoare (comparabile cu cele de pe Transalpina) si putina adrenalina..Soseaua este foarte ingusta (abia incap 2 masini mici sa stationeze, nu sa circule!!) si fara parapeti (asta in weekendul din 6-7 august 2011).