FOTO Cititor HotNews.ro: Femeia pe tocuri, noua specie care "ameninta" biciclistii din Bucuresti

de Redactia     cititor HotNews
Vineri, 2 septembrie 2011, 12:18 Life | Prin oraş

Pista pentru bicicleta
Foto: cititor HotNews
Biciclistii care incearca sa mearga pe pistele special amenajate din Bucuresti au un nou concurent. Pe langa speciile deja cunoscute - mamele cu carucioare de copii si soferii care isi parcheaza masinile necorespunzator - a aparut o noua categorie de obstacole: doamnele/domnisoarele care poarta pantofi cu toc.

Specia exista si inainte, dar migrarea ei pe banda se datoreaza mintilor luminate de la primarie care cred ca piatra cubica da bine pe trotuar. Data fiind dificultatea evidenta de a explora pe tocuri toate crapaturile si muchiile neregulate ale pietrei cubice, femeile astfel utilate se refugiaza pe mult mai comoda banda asfaltata pentru biciclisti.

Propun o noua petitie prin care sa cerem stoparea infrumusetarii trotuarelor cu piatra cubica, sau de orice alta natura.

Existenta speciei de oameni care circula cu bicicleta depinde in cea mai mare masura de acest lucru. Nu poti condamna o mama care vrea sa-si protejeze copilul de zdruncinaturi, nici doamnele care isi protejeaza tocurile si, evident, picioarele.


Citeste mai multe despre   



















1696 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Pistele pentru biciclete nu au ce cauta pe trotuar (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:31)

    fane [anonim]

    Folosesc bicicleta intensiv pentru a ma deplasa in oras in ultimii 3 ani, parcurg in jur de 35-40 km zilnic, iar opinia mea legata de acest aspect este ca trotuarul trebuie lasat pietonilor, mamelor cu copii, batranilor cu carucioare de piata si posesorilor de animale de companie. Amenajarea pistelor pentru biciclete pe trotuar a fost o solutie de compromis a primariilor, care, daca ar fi adoptat solutia pistelor pe carosabil ar fi fost nevoite sa faca investitii mult mai consistente in infrastructura. Asa, s-au spalat pe maini tragand 2 linii galbene pe trotuare.
    • +3 (3 voturi)    
      CORECT (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:41)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui fane

      trotuarul pentru pietoni. banda separata pe sosea pentru biciclist (separata fizic, cu ceva care sa nu ierte nici un stapan de conserva pe 4 roti). toate masinile parcate pe trotuar ridicate.
      din pacate in Bucuresti nu sunt suficienti biciclisti. primarii vor cauta in continuare sa-i multumeasca pe cei care pot aduce mai multe voturi. cu peste 1 milion de masini.. nu exista optiuni.
    • +2 (2 voturi)    
      ideal asa ar fi... (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:47)

      me [anonim] i-a raspuns lui fane

      dar nu se prea poate...
      trotuarul pe de alta parte e , in general suficient de mare ca sa suporte si pistele de biciclisti...
      problema este intr-adevar piatra cubica si nesimtitii care merg aiurea pe banda de biciclisti ca au ei chesf...
      oricum benzile de biciclisti si in strainatate tot pe trotuare sunt (pe unde am fost eu cel putin)
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:17)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui fane

      Folosesc si eu bicicleta intensiv in mediul urban de mai multi ani; subscriu la idea ca pista de biciclete facuta pe trotuar e un compromis care pe termen lung creaza doar probleme.
      Nu ai cum sa circuli eficient cu bicicleta (cu viteze de 20-30km/h) pe o pista pe care risti sa te intalnesti cu pietoni, mamici cu carucioare si alte obstacole.
      Bicicleta se va impune cu adevarat ca cel mai rapid si economic mijloc de transport urban doar in masura in care autoritatile vor dezvolta o infrastructura corespunzatoare.
  • +2 (2 voturi)    
    petitie (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:37)

    X [anonim]

    Nu mai bine faceti petitie sa se stearga acele desene de pe trotuare si sa se mute pistele de biciclisti pe carosabil, acolo unde le este locu ?
  • -1 (1 vot)    
    so what? (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:40)

    Radu [anonim]

    Daca iti sta in drum si te deranjeaza, foloseste clopotelul. Daca nu ai, mergi in spatele ei si spune "Ma scuzati, pot sa trec?" sau ceva de genul asta, dar hotara si cu voce tare. Daca nu se da, treci la mica apropiere de ea si da-i un branci cu umarul, dar usor, ca e domnisoara si e delicata, suficient doar sa o sperii. Dar o sa vedeti ca, de cele mai multe ori, o sa aveti succes cu primele doua metode.

    Iar "specia de oameni care merg cu bicicletele" sa lase protestele si sa se adapteze, ca nu e dator nimeni sa se dea la o parte pentru ca vin ei pe doua roti. Aveti ghidon si frane? Folositi-le! Numai soferii cocalari de BMW au pretentia sa se dea toti la o parte din fata lor. Sunteti si voi niste mici cocalari? Ciocu mic, drumul e al tuturor.
    • -1 (1 vot)    
      nu prea le ai cu logica (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:46)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Radu

      daca se numesc "piste pentru biciclisti", cum sa fie "drumul tuturor"?
      • -1 (1 vot)    
        si daca te prind (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:06)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui marius

        cu bicicleta in afara pistelor pentru bicicleta ce sa-ti fac? sa-ti rup picioarele?

        trebuie existe un compromis si intelegere intre pietoni si biciclisti, ca oricum sunt marginalizati impreuna pentru binele soferilor.
  • 0 (2 voturi)    
    piste (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:47)

    ion Doe [anonim]

    Dar despre biciclistii care circula pe langa pistele de bicle, DESI acestea sunt libere, ce ziceti?
    Pietonul este ultima girimea care nu mai are nici un drept pe trotuar, fata de auto parcate, scuteristi, biciclisti, rahati de caine...
  • +1 (3 voturi)    
    pistele de biciclete trebuie sa fie PE STRADA (Vineri, 2 septembrie 2011, 12:47)

    AndreiNicoara1314270031934 [anonim]

    Fane are dreptate. Merg cu bicicleta in fiecare zi macar 20km spre servici si inapoi, iar cateodata, cand am mai mult de umblat ajung si la 80km in oras. Folosesc doar 1,2 tronsoane scurte de pista, acolo unde trotuarul foarte lat. In general pistele de pe trotuar sunt inutile. Trotuarul e al pietonilor. Nu am nimic cu fetele pe tocuri, sa mearga pe unde vor ele. Ca biciclist nu ma simt amenintat de ele. Sa circuli pe piste si sa te prefaci ca chiar sunt piste adevarate inseamna sa declari deschis ca crezi minciunile celor care le-au amenajat sa scape de o grija si sa spele niste bani. Primariile sunt o amenintare pentru biciclisti!