​VIDEO Elena de la Mandinga - cea mai frumoasa participanta de la Eurovision 2012

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2012, 18:45 Life | Showbiz

Elena Ionescu (Mandinga)
Foto: Edward Aninaru
​Elena Ionescu, solista trupei Mandinga, conduce detasat in cadrul finalei Eurovision’s Next Top Model 2012, concurs initiat de Wiwi Bloggs (unul dintre cele mai cunoscute bloguri despre Eurovision).

Finala concursului a inceput pe 6 mai si a adus 2.932 de voturi, mai multe de o treime fiind pentru Elena Ionescu. In urma romancei, la distanta considerabila, se afla Sabina Babayeva (reprezentanta tarii gazda, Azerbaijan) si Ivi Adamou (din Cipru).

Elena va reprezenta Romania alaturi de cei sase colegi din trupa Mandinga. Formatia va interpreta melodia Zaleilah in cadrul primei semifinale, pe 22 mai. Finala internationala Eurovision are loc anul acesta pe 26 mai, in capitala Azerbaidjanului, Baku.


1. Romania: Elena Ionescu             977 voturi    33.32%
2. Azerbaijan: Sabina Babayeva       503             17.16%
3. Cyprus: Ivi Adamou                   395             13.47%
4. Greece: Eleftheria Eleftheriou     384             13.10%
5. France: Anggun                       118              4.02%
6. Italy: Nina Zilli                            72              2.46%
7. Russia: Buranovskiye Babushki      72              2.46%
8. Sweden: Loreen                        71              2.42%
9. Croatia: Nina Badric                     61              2.08%
10. Spain: Pastora Soler                  58              1.98%
11. Ukraine: Gaitana                       44              1.50%
12. Slovenia: Eva Boto                    42              1.43%
13. FYR Macedonia: Kaliopi               38              1.30%
14. Albania: Rona Nishliu                  36              1.23%
15. Latvia: Anmary                          32               1.09%
16. Denmark: Soluna Samay             29               0.99%



Citeste mai multe despre   























17813 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    hmm (Miercuri, 16 mai 2012, 19:03)

    bors cu miere [utilizator]

    cam balaoacheşă...
  • +20 (22 voturi)    
    prajite (Miercuri, 16 mai 2012, 19:24)

    anaerobik [anonim]

    S-au prajit la solar si ea, si ascendentele ei in arborele genealogic. Ca semintele...
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 mai 2012, 20:36)

    adada [anonim]

    uitati-va la locul 2 si 3 si mai incolo.... peste mexicanca noastra zic io
  • +5 (5 voturi)    
    rusoaicele... (Miercuri, 16 mai 2012, 21:56)

    CH [anonim]

    babushki pe 7 in topul celor mai sexy?... foarte, foarte interesant.
  • +3 (3 voturi)    
    cum or fi alea dupa locul 7 ? (Joi, 17 mai 2012, 8:06)

    alex [anonim]

    cum s-rr fi simtit alea de dupa Buranovskiye Babushki?
  • +3 (3 voturi)    
    Ţipru (Joi, 17 mai 2012, 11:13)

    ion [anonim]

    prefer locul 3
  • +2 (8 voturi)    
    De ce nu suntem cinstiti ? (Luni, 21 mai 2012, 22:25)

    Georgev [anonim]

    Din toata Romania nu am gasit o etnica romanca sa ne reprezinte ?
    Avem o multime de etnii dar la un astfel de concurs trebuie sa trimitem o romanca, una alba, chiar daca este mai de la tara.
    Ne plangem ca ne confunda lumea cu rromii insa nu pierdem nici o ocazie sa romanizam rapid toti romii de calitate.

    Aceasta fata frumoasa si talentata este foarte potrivita pentru Eurovizion dar nu ca sa reprezinte Romania.
    Ea trebuie sa isi reprezinte cu mandrie propriul neam.
    Banica, Raducanu, Andra si multii altii nu sunt romani dar toata lumea ii romanizeaza cu forta.
    Lasati varfurile rromilor in pace, nu fiti ipocriti, incercati sa cultivati si voi talente pentru a avea cu ce va lauda.
    • -1 (7 voturi)    
      Cum adica? (Marţi, 22 mai 2012, 0:58)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Georgev

      Romii nu sunt si ei romani? Cu ce te deranjeaza ca ne reprezinta? In cazul asta, chiar au traditie muzicala. Daca un doctor de etnie roma ar fi luat un premiu prestigios ai mai fi protestat?
      Iti place, nu-ti place, in tara asta suntem si romani, si unguri, si turci, si tatari, si multi altii. Toti avem aceeasi cetatenie in buletin, toti am crescut aici.
      • +1 (7 voturi)    
        E clar (Marţi, 22 mai 2012, 9:09)

        adriana [anonim] i-a raspuns lui sile

        Sile e de-al lor, de aia le ia parte. Du-te la tine in cort si lasa-ne, Sile!
        Romii sunt o etnie care nu ne face cinste. ce spui tu acolo? Doctor de etnie roma care sa ia un premiu prestigios? Nu s-a intamplat si nu se va intampla vreodata. Ei nu vor sa mearga la scoala, iar meseriile lor preferate sunt furtul, omorul, cantatul pe la nunti, etc. Asta e valabil pt. 99% dintre ei. Iar unii dintre noi, asa ca Sile, se tiganizeaza pe zi ce trece, adoptand stilul lor de viata.
        • +1 (5 voturi)    
          Nici tu nu ne faci cinste (Marţi, 22 mai 2012, 16:25)

          sile [anonim] i-a raspuns lui adriana

          Mi se intoarce stoacul pe dos cand vad romani din astia atoatestiutori care cred ca lipind o eticheta pe fruntea unui grup au rezolvat problema.

          PS Ce te face sa crezi ca-ti poti da cu parerea despre stilul meu de viata?
          PPS De George Enescu ce zici?
    • -1 (5 voturi)    
      mda (Marţi, 22 mai 2012, 23:28)

      io [anonim] i-a raspuns lui Georgev

      E interesant cum, daca l-as insuta pe domnul rasist de mai sus spunandu-i ceea ce merita, probabil mi-ar fi "moderat" comentariul, dar comentariul sau obscen din punctul meu de vedere, ignorant si usor nazist, care ar intoarce pe dos stomacul oricui din lumea civilizata e lasat sa pluteasca binemersi pe forum.. Ce tara! Ce popor! 0 respect pt dvoastra, stimate 'Georgev'
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Miercuri, 23 mai 2012, 13:31)

        salcia [anonim] i-a raspuns lui io

        Se pare ca foarte multi oameni nu inteleg un lucru - nu conteaza etnia, ci doar cetatenia. Asa ca romii, tatarii, turcii, maghiarii si orice alte feluri de etnici care mai traiesc in tara asta sunt ROMANI, cetateni romani, indiferent de etnia lor. Deci ne pot reprezenta oriunde, la fel ca orice roman get beget. Ce naiba va tineti cu dintii de ideile astea ciudate si depasite?!

        P.S.: eu sunt romanca blonda cu ochi albastri, din parinti la fel. Si?!
    • +2 (2 voturi)    
      tigaaaaani, nu rromi!!! (Joi, 24 mai 2012, 0:28)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui Georgev

      cum le zice in germania, in spania sau in franta?! tigani!!!
  • 0 (4 voturi)    
    wauuuuuuu (Marţi, 22 mai 2012, 21:37)

    drthrt [anonim]

    ori m-o lovit pe mine prost-gustul ori trupa asta e slaba rau..a .pai daca astia au sanse cit de slabi trebuie sa fie ceilalti?
  • 0 (0 voturi)    
    Topul e o gluma (Joi, 24 mai 2012, 15:29)

    mandinga [anonim]

    cred ca topul asta e o gluma!! cum sa fie asta cea mai frumoasa? locurile 2,3,4 sunt cu 10 clase peste ea ... iar daca reprezentantele Rusiei sunt pe locul 7 imi dau seama cum e facut topul :)))
  • +1 (1 vot)    
    Vorbesti serios? (Joi, 24 mai 2012, 18:45)

    RomanAmerican [anonim]

    Nu am putut sa gasim o romanca sa reprezinte Romania?
    Chiar atata au infestat tiganii tarisoara noastra? Sa ne ajute Dumnezeu sa scapam o data de tiganii astia din tara ca sunt mai rau ca paduchii...
  • 0 (0 voturi)    
    Cine-i brutetzica asta ? Ca sa nu-i spun altfel .. (Sâmbătă, 26 mai 2012, 17:27)

    Bula Romanul [anonim]

    Te mai miri ca zic de afara ...... Rromania .
  • 0 (0 voturi)    
    hai să ne sabotăm singuri, suntem maeștrii la asta (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:38)

    Mihaela [anonim]

    Doamne, citesc ce scrie mai sus și nu-mi vine să cred. vorbiți serios. Atâta intoleranță prostească! Nu cred că este imortantă etnia, atât timp cât reprezintă cu succes Romania! Înțelegeți, voi cei ce aveți nevoie neapărat de o albă 100%, ea ! reprezintă România cu succes! NU fură, nu cerșește, nu lenevește, e un om care muncește! Succes Elena! și Mandinga!