George R.R. Martin, despre victoria lui Donald Trump: Winter is coming

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2016, 16:01 Life | Showbiz

George R.R. Martin
Foto: Wikipedia / Henry Soderlund - Archiepelacon
Scriitorul George R.R. Martin critica alegerea lui Donald Trump la Casa Alba, avertizand ca "Winter is coming" ("Vine iarna"), laitmotiv al seriei "Cantec de gheata si foc", roman care sta la baza serialului "Urzeala Tronurilor".

"America a vorbit. Chiar credeam ca suntem mai buni decat atat. Se pare ca nu. Trump era cel mai putin calificat candidat care a fost vreodata nominalizat pentru presedintie de un partid important. Incepand cu luna ianuarie, el va deveni cel mai rau presedinte din istoria Americii si un jucator periculos de instabil in scena mondiala", scrie Martin pe blogul sau.

"Iar democratii decimati, o minoritate atat in Camera Deputatilor si in Senat, nu au puterea sa il impiedice", continua scriitorul, adaugand ca "in urmatorii 4 ani, problemele noastre se vor inrautati".

"Vine iarna (Winter is coming). V-am spus eu!" isi incheie George R.R. Martin postarea, facand trimitere la o fraza cheie din serie, care prevesteste o perioada de greutati foarte mari.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
5011 vizualizari
  • +4 (18 voturi)    
    Winds of Winter (Joi, 10 noiembrie 2016, 16:12)

    satanae [utilizator]

    Mai bine lasa prostiile si scrie odata cartea aia, ca o asteptam de enspe ani. Vrem sa vedem si noi cum e cind Winter is coming in carte, nu cu clovnul ala.
  • +2 (22 voturi)    
    O combinatie intre (Joi, 10 noiembrie 2016, 16:17)

    math_2 [utilizator]

    Vadim Tudor si Gigi Becali la Cotroceni ar fi un dezastru pentru Romania.
    Sa vedem daca americanii isi pot permite si pot controla efectele unui astfel de cataclism.
    Sau poate exista inca resorturi care sa il impiedice, sau sa il opreasca rapid.
    Desi a fost ales in mod democratic, din punct de vedere legal-constitutional. Poporul american ar trebui sa taca si sa sape. Ei au ales acest personaj de desene animate pe post de presedinte.
    Sau poate ca s-a intervenit prin softurile de numarare...
    • +4 (16 voturi)    
      Vom vedea (Joi, 10 noiembrie 2016, 16:36)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Nu e mai rau decat Hollande. Saracutul francez habar n-avea pe ce lume traieste cand a fost ales si s-a comportat la fel si dupa alegere.
      Trump a facut intentionat show, ca deh, asa ii e caracterul. Dar sincer nu ma astept sa fie un presedinte rau, iar unele chestiuni nu le va aborda chiar cum le-a facut reclama in campanie.
      • -1 (11 voturi)    
        Asa cred si eu (Joi, 10 noiembrie 2016, 17:26)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

        Retorica de campanie electorala.
        La noi, chiar a crezut cineva ca Vadim urma sa guverneze cu mitraliera, sau ca Basescu urma sa construiasca tepe in Piata Victoriei?
        Si nici macar presedintele american, oricata putere ar avea el, nu e chiar de capul lui...
        • +3 (3 voturi)    
          Daca oricum (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:39)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          ii numa retorica, atunci ce nevoie mai e de campanii electorale? Anunțam candidații cu 24 ore inainte de vot si cu asta basta, daca oricum ce scot pe gura ii degeaba.
      • 0 (12 voturi)    
        Asa e, la fel s-a zis de Reagan cand (Joi, 10 noiembrie 2016, 17:49)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

        a fost ales iar acum este cotat ca unul dintre cei mai buni presedinti pe care i-a avut USA. Nu mi-e simpatic Trump absolut deloc dar cred ca este raul cel mai mic.
    • +6 (16 voturi)    
      O sa fii uimit, dar Trump o sa puna America (Joi, 10 noiembrie 2016, 16:56)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      pe picioare.
      GRR Martin nu se intreaba DE CE au pierdut democratii????
  • -3 (9 voturi)    
    Nu-i ajunge (Joi, 10 noiembrie 2016, 16:47)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    lui Tyrone Lannister nici la calcaie :))