VIDEO ARHIVA A murit actrita Carrie Fisher, care a jucat-o pe Printesa Leia in Star Wars

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2016, 20:01 Life | Showbiz

Carrie Fisher
Foto: Captura YouTube
Marti a murit actrita Carrie Fisher (60 de ani), care a jucat-o pe Printesa Leia in Star Wars, anunta Reuters, care citeaza revista People. Actrita (nascuta in 1956) a murit in urma unui atac de cord.

Carrie Fisher, al carei nume va ramane pentru totdeauna legat de rolul Printesei Leia in saga spatiala a lui George Lucas, suferise o criza cardiaca in timpul unui zbor intre Londra si Los Angeles in 23 decembrie. Ea a fost transportata de urgenta intr-un spital din oras in stare grava.

Carrie Fisher nu avea decat 19 ani cand a interpretat-o pe printesa rebeliunii impotriva Imperiului, alaturi de Harrison Ford (Han Solo) si Mark Hamill (Luke Skywalker).

Recent, in cartea de memorii "The Princess Diarist", a dezvaluit ca a avut o relatie cu Harrison Ford in timpul filmarii primei parti a Razboiului Stelelor.

Actrita a reaparut in decembrie 2015 alaturi de Han Solo si de Luc Skywalker in "Star Wars: Trezirea Fortei".

Carrie Fisher a mai jucat in filmele The Blues Brothers (1980), Hannah and Her Sisters (1986) si When Harry Met Sally... (1989).

Imagini de arhiva cu Carrie Fisher:



Citeste mai multe despre   























9652 vizualizari

  • -58 (60 voturi)    
    Și? (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:17)

    Chitcaila [utilizator]

    Ieri a murit Ghiță Tirbușon de la etajul III. Și?
    • +27 (29 voturi)    
      Trist (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:56)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Ca te uiti la filme cu Ghita Tirbuson. Dar ce sa-i faci, gusturile nu se discuta.
      • +14 (18 voturi)    
        chitaila asta este un P$D ist (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        care merita scena finala din razbunarea lui jedi...dar lovit de secere si ciocan Simultan !
    • +17 (25 voturi)    
      ... (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:00)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Stai linistit ca si tu o sa ai aceeasi soarta, o sa mori singur si o sa cheme vecinii politia ca miroase a hoit
    • +14 (20 voturi)    
      mda (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:22)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      diferenta este ca ea a inspirat generatii de actrite

      drojdierul tau de la etaju` 3 care se uita la antena3 si vota PSD din principiu a facut umbra pamantului degeaba cat a trait, cam ca tine :-)
    • +16 (20 voturi)    
      ✝✝✝ RIP ✝✝✝ (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:30)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Nea' Chitcaila , comentariul da dovada de ignorantza.
      Probabil nu cunosti, insa este vorba de o actrita ce a jucat in cateva filme ce ne-au marcat adolescentza. Ghita Tirbuson al tau nu ne intereseaza.
    • -2 (8 voturi)    
      Razi tu, razi (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:51)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Te-as sfatui sa lasi mistourile ieftine la moarte lui Chewbacca, pentru ca si ala a influentat generatii intregi de actori, si a inseninat copilaria pionerilor si utecistilor.
    • +4 (10 voturi)    
      M-ai facut curios (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:56)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Cind cineva posteaza o asemenea dobitocenie, asa cum faci tu, cum e? Adica, stai in casa, te uiti la Antena 3 la Gadea cum se dueleaza in timpenii laser cu Badea, si ambii il urmaresc pe androidul Ghitza care are planuri securite ale secerei si ciocanului mortii, sau cum?
  • +22 (24 voturi)    
    Ce an trist! (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:08)

    Alfabetix [utilizator]

    Printesa Leia a fost idolul unei generatii de cinefili iubitori ai SF-ului! Cand a aparut in 1977 primul Star Wars toti am fost fascinati, intram dimineata la cinema si ne fofilam sa vedem de cateva ori filmul, il stiam pe dinafara!
    • +9 (11 voturi)    
      nici nu ma tin minte de cate ori am vazut (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:55)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      fiecare episod :( abia ce vazusem Rogue One si revazusem cuminte toate episoadele in vacanta de Craciun.... am crezut sincer ca isi revine, dar n-a avut Forta!!
      • +4 (8 voturi)    
        Razboiul stelelor l-am vazut de vre-o 5 ori (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:14)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        neavind alt film de asemenea anvergura . A fost un film cu totul fascinant .

        Pacat , frumoasa actrita - " force be with you "

        P.S. totusi anul asta parca au plecat poate prea multi artisti de valoare
        • +3 (3 voturi)    
          o sa tot plece (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:30)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          si noi dupa ei, incet-incet ...
    • +2 (6 voturi)    
      nici nu ma tin minte de cate ori am vazut (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:55)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      fiecare episod :( abia ce vazusem Rogue One si revazusem cuminte toate episoadele in vacanta de Craciun.... am crezut sincer ca isi revine, dar n-a avut Forta!!
    • +1 (3 voturi)    
      Daaa! (Joi, 29 decembrie 2016, 13:10)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Idolii generației Războiului stelelor așa cum înainte idolii generației erau Adrian Păunescu, Vintilă și alții.Nu s-a aschimbat nimic. Tot sclavul unei ideologii ești (sînteți), de data asta un alt totalitarism, nu violent ca cel comunist, ci unul neo-comunist, global și autosugestionat.Pretinsa artă contemporană participă din plin la infantilizarea lumii. Este „perversă” în sensul în care un copil poate, uneori, să fie pervers. Atunci cînd pretinde, în același timp, dreptul la biberon (subvenții, asistență din partea statului, binecuvîntarea establishmentului timorat) și dreptul de a lovi cu piciorul (dreptul la urîțenie, la hidoșenie, la prostii pseudo-filosofice, dreptul de a aneantiza frumusețea și însăși ideea de operă). Nu mai există nici o „transgresiune”, nici o „revoltă” în arta aceasta; nimic altceva decît expansiunea obscenă a fantasmei puterii absolute, infantilă la rîndu-i.
      Filmul și literatură de crescătorie. De Ferma animalelor... Romane istorice, eseuri mecanice, cărți idioate, filme la fel. Nu sînt luate în calcul ca literatură decît tomurile diversioniste. Prostul gust incurabil al democrațiilor terminale (Coelho!!!). Literatura lumii contemporane se definește prin faptul că nu trăiește în epoca în care se află această lume. Tocmai de aceea această lume o recompensează. Nu este deranjată de la rapturile ei. Încît poate rosti șmecher: vedeți foarte bine că nu e nici o distrugere, deoarece, în timpul distrugerii așa-zise, literatura continuă. Filmul continuă. Ce & samurai, domnule, mai bine Războiul stelelor, nu?
      • +2 (2 voturi)    
        Democratizarea artei (Joi, 29 decembrie 2016, 17:53)

        Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

        de care ne bucuram in prezent inseamna accesul tuturor la diversele ei forme, mai mult sau mai putin elitiste sau facile. Nimic nu impiedica persoana interesata sa vizioneze filmele lui Bunuel, Man Ray sau Cocteau, iar daca prefera productiile Hollywood sau Bollywood, cine suntem noi sa criticam gusturile lumii?!
        • +1 (1 vot)    
          Gusturile lumii, (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:26)

          Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

          de care vorbești, nu sînt autonome, ca să zic așa. Sînt impuse de o marx media globalizantă în așa măsură că cei mai mulți cred că sînt normale, unice posibile. Toți încep să creadă că trăim într-o lume perfectă, cu gusturi unice, care de fapt sînt scursori. Va veni vremea (am senzația că destul de curînd) cînd, din păcate, Bunuel sau Cocteau sau Celine vor fi trecuți la index. Deja se fac primii pași. Sînt atîtea exemple, le-ai întîlnit, desigur.
          În fine, sînt foarte multe lucruri de spus. Mulțumesc totuși că mi-ai răspuns în termeni civilizați, nu mîrlănește ca ceilalți. Dovadă că mințile lor sînt prea înțelenite, fără speranțe de „brăzdare” a minților.
  • -22 (24 voturi)    
    aaa, pardon (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:33)

    Chitcaila [utilizator]

    gata, nu mă mai pun cu admiratorii marii arte din Războiul steluțelor
    • +8 (12 voturi)    
      N-ar trebui sa te pui cu ce nu intelegi (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:44)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Scrie-ti in palma mesajul asta.
    • +9 (13 voturi)    
      Te inseli (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:49)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Nu admir in mod particular aceasta franciza. Prefer 2001 a space odyssey. Admir insa un acor bun. Asa cum imi place Caragiu, cu toate ca nu a jucat in Star Wars. Dar daca tie iti pasa de Tirbuson, priveste mai departe Razboiul Dopurilor.
  • +8 (8 voturi)    
    E acum alături de tatăl ei (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:47)

    Nyk1 [utilizator]

    Anakin.
    • +7 (9 voturi)    
      she's one with the Force (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      and the Force is with her!
  • +8 (10 voturi)    
    :-( (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:38)

    Soljenitin [utilizator]

    May the Force be with you, Princess Leia Organa... :-(