VIDEO ARHIVA Malcolm Young, chitarist si membru fondator al trupei AC/DC, a murit la varsta de 64 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 15:57 Life | Showbiz

Malcolm Young
Foto: Captura Youtube.com
Malcolm Young, chitarist si co-fondator al trupei rock AC/DC, a murit sambata, la varsta de 64 de ani, scrie The Independent, citand un comunicat al trupei AC/DC. "Astazi, cu o tristete profunda in inima, AC/DC trebuie sa anunte trecerea in nefiinta a lui Malcolm Young", au anuntat reprezentantii trupei, intr-un comunicat.


 
In urma cu trei ani, AC/DC a lansat albumul "Rock or Bust", primul din istoria grupului realizat fara participarea chitaristului Malcolm Young.

AC/DC a anuntat atunci ca Malcolm Young si-a incheiat cariera muzicala din motive de sanatate.


 
Presa a scris atunci ca fondatorul si chitaristul AC/DC sufera de dementa, dupa ce suferise si un accident vascular cerebral.

Trupa rock AC/DC a fost infiintata in anul 1973 de fratii Malcolm si Angus Young. Trupa a vandut de-a lungul anilor peste 200 de milioane de discuri. Printre cele mai cunoscute piese se numara "Let There Be de Rock", "Whole Lotta Rosie" sau "Highway to Hell".




















4354 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    hei (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 16:17)

    john70 [utilizator]

    In 10 ani, mai toate marile formatiile de rock/heavy metal nu vor mai exista si marii rockeri vor fi morti. Se duce o cultura, o civilizatie.
  • +2 (8 voturi)    
    passing si trecerea in nefiinta.... (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 16:24)

    minus [utilizator]

    Anuntul AC/DC este despre "the passing of Malcolm Young".
    Traducerea "trecerea in nefiinta" are poate un inteles aparte? Adica muzica AC/DC iti permite trecerea catre ... o lumina stinsa?
    Eu cred ca nu este asa, cred ca bietul om a trecut intr-o alta etapa a fiintei lui iar noi ramanem cu muzica AC/DC care, ascultata tare, spune ceva si unui ateu si unui crestin.
    • +1 (3 voturi)    
      ...care sunt fix același lucru (Duminică, 19 noiembrie 2017, 13:43)

      sophisticcat [utilizator] i-a raspuns lui minus

      „Trecerea în neființă” este fix traducerea în română a lui „passing”. Până unde se poate ajunge cu habotnicia?
      https://ro.oxforddictionaries.com/traduceti/engleza-romana/passing
      • +1 (1 vot)    
        omule.... (Duminică, 19 noiembrie 2017, 19:43)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui sophisticcat

        Asa cum un crestin are dreptul sa creada ca la sfarsitul vietii pamantesti va trece in vesnicie, in eternitate (fara sa fie habotnic, ci doar prin esenta crestina a fiintei lui), tot atat de adevarat este ca tu poti astepta sa treci in nefiinta, eventual lasand posteritatii ca ultime cuvinte "vedeti oxford-ul", Succes!
  • +1 (1 vot)    
    . (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 16:56)

    Piratu64 [utilizator]

    Sunt fan AC/DC,le stiu toate melodiile...asta e,abuzurile din tinerete si-au spus cuvantul !!
  • -1 (7 voturi)    
    doar „trecerea”, nu și „în neființă” (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 17:09)

    c.radu [utilizator]

    N-ar strica puțină atenție la fidelitatea traducerii. În comunicatul AC/DC scrie doar „passing”, adigă trecere, care poate fi și spre viața veșnică, nu neapărat în neființă, cum preferă ateii să spună. Nu puțini sunt rockerii care cred în viața de apoi.
    • +3 (5 voturi)    
      mai consultați și niște dicționare... (Duminică, 19 noiembrie 2017, 13:46)

      sophisticcat [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

      https://ro.oxforddictionaries.com/traduceti/engleza-romana/passing
      Sunt curioasă ce ar fi înțeles cititorii dacă li s-ar fi anunțat „trecerea lui Malcolm Young”. A trecut prin România? A trecut în drum spre toaletă?
      Să cenzurăm acum dicționarele în numele creștinismului prost înțeles? Mai avem voie să murim, sau numai să trecem în viața veșnică?
      • 0 (2 voturi)    
        pai... (Duminică, 19 noiembrie 2017, 19:52)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui sophisticcat

        daca tot inchei cu o intrebare folosind verbul "a muri", asta nu este in faimosul tau dictionar? Ca n-om fi chiar toti atat de neghiobi sa traducem mereu "passing" prin "trecere".
        Ma gandesc ca in exemplul tau o traducere ar fi "A murit in România? A murit în drum spre toaletă? (oricum ar fi cam acelasi lucru...).
        In rest, credinta ta in nefiinta de apoi este dreptul tau. Chiar asta este libertatea omului- sa creada ce vrea despre moarte si asta nu-l facae nici mai destept nici mai putin destept.
  • +3 (3 voturi)    
    R.I.P . (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 17:52)

    falcoind [utilizator]

    My favorite Thunderstruck.
  • +2 (2 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 21:39)

    Sebycopilu [utilizator]

    Un mare geniu al muzicii rock! Odihneste-te in pace Malcom!!!
  • +2 (2 voturi)    
    It's a long way to the top,,,, (Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, 22:36)

    nicknolteanu [utilizator]

    Sa-i fie tarîna usoara !
  • +2 (2 voturi)    
    Odihneasca-se in pace. (Duminică, 19 noiembrie 2017, 0:09)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Odihneasca-se in pace.