A murit mentorul celor patru Beatles

de D.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2008, 9:45 Life | Showbiz

Maharishi Mahesh Yogi - un guru indian devenit celebru dupa ce a ajuns mentorul spiritual al celor patru Beatles, in anii '60 a murit, marti seara, in locuinta sa din Olanda, la varsta de 91 de ani - transmite BBC. De profesie inginer, Maharishi Mahesh Yogi a introdus meditatia transcedentala in Occident, multi adepti ai miscarii "hippy" convertindu-se la religia hindusa. In urma cu o luna, guru isi anuntase retragerea, pe motiv ca "si-a indeplinit misiunea". 
























1479 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Go Beatles! (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:33)

    Marian Banica [anonim]

    Trist! Sunt sigur ca guru este fericit si mai ales faptul ca apele s-au agitat acum in tabara Beatles! Cu toate acestea consider faptul ca reusita Beatles de a duce "Across the Univers" in spatiu reprezinta o liniste pentru intreaga echipa iar "Imagine" este cu siguranta melodia secolului. Si iata deci ca oamenii din Liverpool sunt cunoscuti atat prin muzica si sport cat si prin oamenii de valoare ai generatiilor care au trecut.
    Respect Angliei si Marii Britanii precum si Indiei. Oamenii lor de valoare apar n aceste momente in presa internationala si este fantastic ce se intampla... in presa! Si cu toate astea oameni mor (si nu sunt Papi dar oricum...), oameni sufera de calitatea apei pe care noi o folosim in industrie si oameni mor datorita lipsei noastre de responsabilitate sociala.
    Tout mom respect pour votre compasion!

    Best regards!
    • 0 (0 voturi)    
      Redactori de la liceul agricol (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:06)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Marian Banica

      Se zice "hippie". Dar oricum nu ma mira, am vazut altele mult mai grave pe aici.
  • -1 (3 voturi)    
    Si-a indeplinit misiunea, acum e recompensat cu un loc in fata la cazanul cu smoala.... (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:39)

    Anonim [anonim]

    Si-a indeplinit misiunea, acum e recompensat cu un loc in fata la cazanul cu smoala....
    • -1 (1 vot)    
      Foarte CORECT!! (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:50)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Agreez intru totul !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Roman verde! (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:31)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Romanul

        Neaos cuvant: "Agreez"!
  • 0 (0 voturi)    
    @ anonim fara "cohones" (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:03)

    netanderthalian [anonim]

    nu pot spune mai simplu decat atat: esti un dobitoc cu vederi la fel de inguste precum gaura cheii prin care te uiti la viatza. E trist sa fii tu, nu-i asa?
    • -1 (1 vot)    
      Te ridici in picioare doar cand ai ceva de zis... (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:57)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui netanderthalian

      Eu am avut ceva de zis, la adresa hinduismului si misiunii sacre adoptate de yoghini de a distruge crestinismul.
      Tu fii in continuare tolerant, dar te rog... fii si cu mine nu doar cu indieni...
      • 0 (0 voturi)    
        Iubeste-ti aproapele... (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:29)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ca pe tine insuti!

        Sau nu asa spunea... nu mai stiu cine, poate ma ajuta un crestin mai bun decat mine?

        Dar daca aproapele, din motive istorice sau altele, spune sau face sau crede ceva ce nu-ti convine, da-i in cap, mama lui de...!

        Crestineste, bineinteles, cu dragoste de aproapele!
      • 0 (0 voturi)    
        pentru anonim (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:10)

        Sickboy [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        eu cred ca incep sa am o misiune sacra sa distrug cretinismul.
  • 0 (0 voturi)    
    te-ai gandit mult? (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:10)

    Drosofila [anonim]

    Bra-vo, A-no-nim! Acum, daca iti arunc niste pufuleti, poti sa mai faci o data asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Draga Drosofila.... (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:05)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      Am auzit ca a evadat o musca mutanta din laborator, du-te la o lada de gunoi si bazaie pe acolo si scuteste-ne de cliseele tale.
      Poti sa-ti bagi unde vrei pufuletii aia....
  • 0 (0 voturi)    
    Mosu (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:49)

    altul [anonim]

    Oare cate generatii a nenorocit mosu...?
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai multe decat biserica (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:26)

      dlr [anonim] i-a raspuns lui altul

      nu mai multe generatii decat biserica crestina care in decursul existentei sale a distrus civilizatii intregi
    • 0 (0 voturi)    
      nenorocit (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:12)

      Sickboy [anonim] i-a raspuns lui altul

      dar cretinismul cate vieti a distrus?
  • 0 (0 voturi)    
    mare lider de secta (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:20)

    iul [anonim]

    Doamne, in sfarsit a murit acest mare escroc si spalator de creiere. Omul este o legenda diabolica. Am vazut casete cu sedintele lui de posedare a prozelitilor la ranch-ul lui din State. Cutremurator.
    • 0 (0 voturi)    
      posedare?!? (Joi, 7 februarie 2008, 0:06)

      Holon [anonim] i-a raspuns lui iul

      Am impresia ca il confunzi cu Osho care a avut o comunitate intr-un ranch din Oregon. Atat Osho cat si Mahesh Yogi sunt "o legenda diabolica" doar in mintea voastra de fundamentalisti "crestini". Imi e scarba de crestinismul vostru, duceti numele lui Iisus in derizoriu. Sunteti departe de toleranta si iubirea mesajului Sau. Intr-adevar...cutremurator !