S-au decernat premiile Academiei Britanice de Film - BAFTA 2008

de Daniel Ionescu     HotNews.ro
Luni, 11 februarie 2008, 0:26 Life | Showbiz

Masca reprezinta trofeul BAFTA (Foto: bafta.org)
Castigatorii de anul acesta al premiilor Academiei Britanice de Film si Televiziune (BAFTA) au fost prezentati aseara intr-o ceremonie plina de glamour. Locatia aleasa pentru a celebra tot ce e mai bun in materie de film anul acesta a fost Royal Opera House din Londra. Starurile din lumea intreaga s-au adunat in aceasta sala pentru a urmari live decernarea trofeelor. Ceremonia premiilor BAFTA 2008 a fost prezentata de Jonathan Ross.

Prima editie a premiilor a avut loc in 1947 si, de atunci, continua sa fie decernate anual. Premiul BAFTA recunoaste, onoreaza si rasplateste nivelul de desavarsire artistica in domeniul filmului produs in lume si difuzat pe marele ecran.

Anul acesta se implinesc 11 ani de parteneriat Orange si BAFTA, ceremonia din 2008 purtand titulatura Orange British Academy Film Awards.

Va prezentam nominalizarile si castigatorii de anul acesta al premiilor BAFTA:


CEL MAI BUN FILM

AMERICAN GANGSTER – Brian Grazer/Ridley Scott
ATONEMENT – Tim Bevan/Eric Fellner/Paul Webster - CASTIGATOR
THE LIVES OF OTHERS – Quirin Berg/Max Wiedemann
NO COUNTRY FOR OLD MEN – Scott Rudin/Joel Coen/Ethan Coen
THERE WILL BE BLOOD – JoAnne Sellar/Paul Thomas Anderson/Daniel Lupi

CEL MAI BUN FILM BRITANIC

ATONEMENT – Tim Bevan/Eric Fellner/Paul Webster/Joe Wright/Christopher Hampton
THE BOURNE ULTIMATUM – Frank Marshall/Patrick Crowley/Paul L Sandberg/Paul Greengrass/Tony Gilroy/Scott Z Burns/George Nolfi
CONTROL – Orian Williams/ Todd Eckert/Anton Corbijn/Matt Greenhalgh
EASTERN PROMISES – Paul Webster/Robert Lantos/David Cronenberg/Steve Knight
THIS IS ENGLAND – Mark Herbert/Shane Meadows - CASTIGATOR

"THE CARL FOREMAN AWARD" PENTRU DEBUTUL DEOSEBIT A UNUI REGIZOR, SCENARIST SAU PRODUCATOR BRITANIC

CHRIS ATKINS (REGIZOR/SCENARIST) – Taking Liberties
MIA BAYS (PRODUCATOR) – Scott Walker: 30 Century Man
SARAH GAVRON (REGIZOR) – Brick Lane
MATT GREENHALGH (SCENARIST) – Control - CASTIGATOR
ANDREW PIDDINGTON (REGIZOR/SCENARIST) – The Killing of John Lennon

CEL MAI BUN REGIZOR

ATONEMENT – Joe Wright
THE BOURNE ULTIMATUM – Paul Greengrass
THE LIVES OF OTHERS – Florian Henckel von Donnersmarck
NO COUNTRY FOR OLD MEN – Joel Coen/Ethan Coen - CASTIGATOR
THERE WILL BE BLOOD – Paul Thomas Anderson

CEL MAI BUN SCENARIU ORIGINAL

AMERICAN GANGSTER – Steven Zaillian
JUNO – Diablo Cody - CASTIGATOR
THE LIVES OF OTHERS – Florian Henckel von Donnersmarck
MICHAEL CLAYTON – Tony Gilroy
THIS IS ENGLAND – Shane Meadows

CEL MAI BUN SCENARIU ADAPTAT

ATONEMENT – Christopher Hampton
THE DIVING BELL AND THE BUTTERFLY – Ronald Harwood - CASTIGATOR
THE KITE RUNNER – David Benioff
NO COUNTRY FOR OLD MEN – Joel Coen/Ethan Coen
THERE WILL BE BLOOD – Paul Thomas Anderson

CEL MAI BUN FILM INTR-O LIMBA STRAINA (alta decat limba engleza)

THE DIVING BELL AND THE BUTTERFLY – Kathleen Kennedy/Jon Kilik/Julian Schnabel
THE KITE RUNNER – William Horberg/Walter Parkes/Rebecca Yeldham/Marc Foster
THE LIVES OF OTHERS – Quirin Berg/Max Wiedemann/Florian Henckel von Donnersmarck - CASTIGATOR
LUST, CAUTION – Bill Kong/James Schamus/Ang Lee
LA VIE EN ROSE – Alain Goldman/Olivier Dahan

CEL MAI BUN FILM DE ANIMATIE

RATATOUILLE – Brad Bird - CASTIGATOR
SHREK THE THIRD – Chris Miller
THE SIMPSONS MOVIE – David Silverman

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL PRINCIPAL

GEORGE CLOONEY – Michael Clayton
DANIEL DAY-LEWIS – There Will Be Blood - CASTIGATOR
JAMES McAVOY – Atonement
VIGGO MORTENSEN – Eastern Promises
ULRICH MÜHE – The Lives of Others

CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL PRINCIPAL

CATE BLANCHETT – Elizabeth: The Golden Age
JULIE CHRISTIE – Away From Her
MARION COTILLARD – La Vie en Rose - CASTIGATOR
KEIRA KNIGHTLEY – Atonement
ELLEN PAGE – Juno

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL SECUNDAR

JAVIER BARDEM – No Country for Old Men - CASTIGATOR
PAUL DANO – There Will Be Blood
TOMMY LEE JONES – No Country for Old Men
PHILIP SEYMOUR HOFFMAN – Charlie Wilson’s War
TOM WILKINSON – Michael Clayton

CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL SECUNDAR

CATE BLANCHETT – I’m Not There
KELLY MACDONALD – No Country for Old Men
SAMANTHA MORTON – Control
SAOIRSE RONAN – Atonement
TILDA SWINTON – Michael Clayton - CASTIGATOR

CEA MAI BUNA COLOANA MUZICALA

AMERICAN GANGSTER – Marc Streitenfeld
ATONEMENT – Dario Marianelli
THE KITE RUNNER – Alberto Iglesias
THERE WILL BE BLOOD – Jonny Greenwood
LA VIE EN ROSE – Christopher Gunning - CASTIGATOR

PREMIUL PENTRU CINEMATOGRAFIE

AMERICAN GANGSTER – Harris Savides
ATONEMENT – Seamus McGarvey
THE BOURNE ULTIMATUM – Oliver Wood
NO COUNTRY FOR OLD MEN – Roger Deakins - CASTIGATOR
THERE WILL BE BLOOD – Robert Elswit

PREMIUL PENTRU MONTAJ

AMERICAN GANGSTER – Pietro Scalia
ATONEMENT – Paul Tothill
THE BOURNE ULTIMATUM – Christopher Rouse - CASTIGATOR
MICHAEL CLAYTON – John Gilroy
NO COUNTRY FOR OLD MEN – Roderick Jaynes

PREMIUL PENTRU DESIGN AL PRODUCTIEI

ATONEMENT – Sarah Greenwood/Katie Spencer - CASTIGATOR
ELIZABETH: THE GOLDEN AGE – Guy Hendrix Dyas/Richard Roberts
HARRY POTTER AND THE ORDER OF THE PHOENIX – Stuart Craig/Stephenie McMillan
THERE WILL BE BLOOD – Jack Fisk/Jim Erickson
LA VIE EN ROSE – Olivier Raoux/Stanislas Reydellet

PREMIUL PENTRU DESIGN DE COSTUM

ATONEMENT – Jacqueline Durran
ELIZABETH: THE GOLDEN AGE – Alexandra Byrne
LUST, CAUTION – Pan Lai
SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET – Colleen Atwood
LA VIE EN ROSE – Marit Allen - CASTIGATOR

PREMIUL PENTRU COLOANA SONORA

ATONEMENT – Danny Hambrook/Paul Hamblin/Catherine Hodgson/Becki Ponting
THE BOURNE ULTIMATUM – Kirk Francis/Scott Millan/David Parker/Karen Baker Landers/Per Hallberg - CASTIGATOR
NO COUNTRY FOR OLD MEN – Peter Kurland/Skip Lievsay/Craig Berkey/Greg Orloff
THERE WILL BE BLOOD – Christopher Scarabosio/Matthew Wood/John Pritchett/Michael Semanick/Tom Johnson
LA VIE EN ROSE – Laurent Zeilig/Pascal Villard/Jean-Paul Hurier/Marc Doisne

PREMIUL PENTRU EFECTE SPECIALE

THE BOURNE ULTIMATUM – Peter Chiang/Charlie Noble/Mattias Lindahl/Joss Williams
THE GOLDEN COMPASS – Michael Fink/Bill Westenhofer/Ben Morris/Trevor Wood - CASTIGATOR
HARRY POTTER AND THE ORDER OF THE PHOENIX – Tim Burke/John Richardson/Emma Norton/Chris Shaw
PIRATES OF THE CARIBBEAN: AT WORLD’S END – John Knoll/Charles Gibson/Hal Hickel/John Frazier
SPIDER-MAN 3 – Scott Stokdyk/Peter Nofz/John Frazier/Spencer Cook

PREMIUL PENTRU MACHIAJ SI HAIR-STYLE

ATONEMENT – Ivana Primorac
ELIZABETH: THE GOLDEN AGE – Jenny Shircore
HAIRSPRAY – Judi Cooper Sealy/Jordan Samuel
SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET – Ivana Primorac/Peter Owen
LA VIE EN ROSE – Jan Archibald/Didier Lavergne - CASTIGATOR

CEL MAI BUN SCURT-METRAJ DE ANIMATIE

THE PEARCE SISTERS – Jo Allen/Luis Cook - CASTIGATOR
HEAD OVER HEELS – Osbert Parker/Fiona Pitkin/Ian Gouldstone
THE CRUMBLEGIANT – Pearse Moore/John McCloskey

CEL MAI BUN SCURT-METRAJ

DOG ALTOGETHER – Diarmid Scrimshaw/Paddy Considine - CASTIGATOR
HESITATION – Julien Berlan/Michelle Eastwood/Virginia Gilbert
THE ONE AND ONLY HERB MCGWYER PLAYS WALLIS ISLAND – Charlie Henderson/James Griffiths/Tim Key/Tom Basden
SOFT – Jane Hooks/Simon Ellis
THE STRONGER – Dan McCulloch/Lia Williams/Frank McGuinness

"THE ORANGE RISING STAR AWARD", premiu acordat de public pentru o vedeta in afirmare

SHIA LABEOUF - CASTIGATOR
SIENNA MILLER
ELLEN PAGE
SAM RILEY
TANG WEI




















600 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    HBO (Luni, 11 februarie 2008, 0:43)

    circo [anonim]

    Sper ca HBO sa nu transmita si Oscarurile asa cum a transmis BAFTA. Adica deloc...


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Marţi