Cina oficiala cu garnitura de ipocrizie

La Summit-ul G8, Gordon Brown a mancat 8 feluri de mancare inainte de discursul despre criza alimentelor

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 14:20 Life | Showbiz

Prim-ministrul britanic Gordon Brown si colegii sai politicieni au starnit reactii furioase dupa ce au mancat un pranz alcatuit din 6 feluri de mancare si o cina cu alte 8 feluri la summit-ul G8. In cadrul summit-ului, criza globala a alimentelor a fost unul dintre subiectele principale de discutie printre liderii mondiali precum George W. Bush si Nicolas Sarkozy.

In prima zi a summit-ului, lui Brown i s-au servit in total 24 de tipuri diferite de mancare, la doar cateva ore dupa ce acesta facea un anunt general, cerand tuturor natiunilor sa reduca "consumul irational" de alimente si indemnand fiecare familie sa contribuie la reducerea risipei de mancare.

In cadrul cinei oficiale s-au servit 18 feluri de mancare, printre care caviar, somon afumat, vita Kyoto si un "desert fantezist G8". S-au baut cinci tipuri de vin provenite din toata lumea, incluzand sampanie si sake. Liderii africani, incluzand reprezentanti ai Etiopiei, Tanzaniei si ai Senegalului nu au fost invitati la cina, desi luasera parte la discutiile din timpul zilei.

Cina a fost servita la cateva ore dupa pranzul oficial, alcatuit din sase feluri de mancare, printre care supa de trufe si sparanghel alb, crab si pui, conform The Telegraph.

Meniurile generoase - puse la dispozitie de guvernul japonez care gazduieste summit-ul la Hokkaido - au fost asezonate cu discutii despre cresterea ingrijoratoare a pretului alimentelor si despre scaderea resurselor naturale de baza.

Numeroase organizatii s-au aratat indignate de meniurile extravagante servite la summit. Dominic Nutt, de la organizatia "Salvati Copiii", spune ca "este de-a dreptul ipocrit ca liderii mondiali sa se lafaie cu meniu dupa meniu, in timp ce, in intreaga lume, exista milioane de oameni care nu-si pot permite o masa decenta".

In timpul intalnirii, Brown a declarat ca "avem nevoie de un plan global pentru a scadea preturile alimentelor. Trebuie sa reducem consumul irational de alimente, iar asta o poate face fiecare dintre noi". Purtatorul sau de cuvant a refuzat sa dea vreo declaratie referitoare la meniurile servite in cadrul intalnirii.
























3382 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    de fatada (Marţi, 8 iulie 2008, 14:59)

    hungry [anonim]

    totul e de fatada la politicieni, fie ei romani fie straini. cand ajung in functii inalte uita de unde au plecat si care sunt problemele reale ale oamenilor, asa ca nu au nicio putere reala sa rezolve vreuna din ele (incalzirea globala, foametea, etc)
  • +1 (5 voturi)    
    O sa fie foamete. (Marţi, 8 iulie 2008, 15:00)

    Alin [anonim]

    Problema reala nu este meniul lui Brown. Nu cred ca solutia la criza alimentelor ar fi subnutrirea conducatorilor tarilorG8.

    Ma ingrijoreaza alta problema: oare lipsa de alimente ar putea declansa razboaie pentru zone agricole acolo unde foametea e mai mare?
  • +1 (3 voturi)    
    ...adanc (Marţi, 8 iulie 2008, 15:14)

    Alex [anonim]

    ...si eu zic ca trebuia sa tina 40 de zile post negru inainte. Clar este mai important decat orice ar sustine prin discurs.

    ...sau poate decat sa lupte pentru a le da mancare celor din lumea a treia, ar trebui sa lupte pentru a le lua mancarea celor care au indestulator? ...Fiindca clar cele doua inseamna lucruri diferite de vreme ce organizatia "Salvati copiii" a tinut sa atraga atentia asupra acestui aspect.
  • +1 (3 voturi)    
    La urmatoarea reuniune ce sa manance ? (Marţi, 8 iulie 2008, 17:18)

    gogu [anonim]

    Saorma ?

    Mici ?

    Un cremvusti ?
  • +2 (4 voturi)    
    au mancat? (Marţi, 8 iulie 2008, 17:27)

    andy [anonim]

    ipocritziiiiiiiiiii
  • +2 (2 voturi)    
    8 feluri ! (Marţi, 8 iulie 2008, 17:40)

    Razvan007 [utilizator]

    Ei au sa manance tot 8 feluri de mancare si daca jumate din populatia lumii va muri de foame.

    Totdeauna in istoria omenirii liderii au dus-o cu mult peste medie. Poate ca si merita mai mult decat gloatele.

    In acest moment, imi vine in minte Nero. Nero a ars Roma ca sa poata scrie o poezie. Cam asta este esenta oricarui lider care ajunge la un asemenea nivel. Binenteles ca in prezent, totul este piparat cu un pic de "civilizatie".
  • 0 (2 voturi)    
    caviar a la somalese (Marţi, 8 iulie 2008, 17:45)

    adrian [anonim]

    Clar, trebuiau sa dea caviarul etiopienilor, ar fi alunecat perfect dupa cele doua graunte de luna trecuta. Cu lamaie fireste.
  • +1 (1 vot)    
    , (Marţi, 8 iulie 2008, 17:45)

    tUDOR [anonim]

    sa le fie de bine
  • +2 (4 voturi)    
    Ma leshi? (Marţi, 8 iulie 2008, 17:56)

    Calin [anonim]

    Daca alegeau sa bea doar un p[ahar de apa calda cu clor, at fi zis ca e din politicianism.
    Asa iar nu-i bine, ca, vezi Doamne, lumea rabda de foame si ei se-ndoapa.
    Cum e mai bine?
    Si-apoi ce-ati vrea? La intalnirea G8 sa serveasca la masa jumari de porc rancede cu garnitura de varza murata imputita si apa minerala calda?
    Nu zic ca-s usi de biserica, dar hai sa fim rezonabili.
    Nu poti gandi cu burta goala.
    Iar dupa cum stiu eu meniurile oficiale si dupa cum ii stiu pe japonezi, nu cred ca s-au imbuibat.
    Si ce mama dracului?
    Pentru ca 8 (sau 9 ca-n poza vad ca asa-i) oameni mananca bine o sa flamanzeasca un miliard ?
    Hai sa fim seriosi!
    Astea-s stiri?
    Asa ca: a se slabi....vorba lui nenea Iancu
  • +2 (4 voturi)    
    dar ce erau sa manance dragii de ei? (Marţi, 8 iulie 2008, 18:13)

    mircea [anonim]

    mamaliga cu branza si smantana?
    sparanghel?

    c'mon.

    niste farisei cu sufletele amanetate.
    asta sunt politicienii (majoritatea).
    • -1 (1 vot)    
      Greva foamei! (Miercuri, 9 iulie 2008, 8:01)

      Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Asta ar fi trebuit sa faca dupa parerea unor vajnici forumisti si chiar a autorului articolului incitator.
  • +1 (1 vot)    
    chiar au mancat sparanghel. (Marţi, 8 iulie 2008, 18:15)

    mircea [anonim]

    bravo lor :)
    sunt pe drumul cel bun.
  • +1 (5 voturi)    
    Gordon Bleah (Marţi, 8 iulie 2008, 18:25)

    dani [anonim]

    Asta e nerusinarea si ipocrizia celor care decid, fac si desfac soarta omenirii, de acolo de sus, unde au ajuns tocmai prin calitatile de mai sus si bla-bla electoral. Sa le stea in gat!
  • +1 (1 vot)    
    Proverb etiopian: (Marţi, 8 iulie 2008, 19:55)

    Lucius Cinicus [anonim]

    "Noi slabim si parul ni se ingrasa".
  • -1 (1 vot)    
    Macar daca ii criticam sa ne documentam! (Miercuri, 9 iulie 2008, 0:59)

    Intunericitul [anonim]

    Trecand peste titlul populist al acestui articol (adica mai bine era sa manance toti mamaliga pentru ca e exista foamete in lume ?!? ) am o scurta intrbare pentru scriitoarea acestui articol: Cine sunt ceilalti prim ministrii ai restului Marii Britanii (Scotia, Tara Galilor, Irlanda de Nord) daca Gordon Brown este "prim-ministru al Angliei" conform spuselor Dansei.
  • +2 (2 voturi)    
    Voi, poporul, i-ati facut conducatori (Miercuri, 9 iulie 2008, 6:34)

    Dictatorul [anonim]

    Conducatorii G8 nu sunt "alesi" de popoarele lor? Este vreunul dintre ei nelegitim?
    Cei care se vaicaresc ca aia sunt ipocriti, imbuibati, prosti etc, sa aiba curajul sa spuna ca democratia occidentala actuala este o circoteca. Cei care nu fac asta, mars la vot!
    • -1 (1 vot)    
      ma lasi cu votu tau ! (Miercuri, 9 iulie 2008, 9:36)

      sfarsitoru [anonim] i-a raspuns lui Dictatorul

      iti inchipui ca acel vot conteaza ? chiar nu are nici o relevanta, oricum esti pus sa alegi intre 2,3 pe care ii pun tot aia care trag sforile din spate, asa ca te poti usura pe voturile democratice ale poolimii !
  • +1 (1 vot)    
    9 negri mititei (Miercuri, 9 iulie 2008, 6:44)

    unu [anonim]

    bey, da' de ce la summitul G8 sunt 9?
    • +1 (1 vot)    
      Barosso (Miercuri, 9 iulie 2008, 10:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui unu

      Acolo e si Barosso, presedintele Comisiei Europene, pe langa cei 8 sefi de stat.
  • +1 (1 vot)    
    lala (Miercuri, 9 iulie 2008, 8:56)

    lala [anonim]

    mai era una in istorie care a zis ca daca boborul n-are paine sa manance cozonaci. nu s-a schimbat nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizia salveaza "La familia" (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:34)

    v [anonim]

    Haideti si noi toti astia care ne permitem sa ne plingem pe forumuri de incalzire globala, foamete lipsa apei potabile, poluare, etc. Dupa aceea sa dam drumul la aerul conditionat, sa mincam un somon fumme impanat cu icre negre, sa ne turnam o sampanie pe gat direct din sticla, sa plecam cu jepurile 4x4 sa umplem sifoanele, ca apoi seara sa avem constiinta mai usoara! Care te bagi?
  • 0 (0 voturi)    
    de rasul curcilor!!! (Miercuri, 9 iulie 2008, 16:04)

    eeeuuuu [utilizator]

    asta cand un dineu select prevede numai 7 (sapte) feluri! evident, snobii pot manca si 12 (douasprezece) feluri. dar la o conferinta, fie ea si la nivel inalt, asupra crizei alimentare, un dineu de 8 feluri nu mai este sfidare, este de-a dreptul marlanie! si detracatii astia conduc natiuni!...
  • 0 (0 voturi)    
    think twice.... (Miercuri, 9 iulie 2008, 18:03)

    Chostel [anonim]

    ma gandesc care ar fi fost deciziile luate la sfarsitul summit-ului daca nu ar fi fost suficient hraniti. ....cu stomacul gol iei cele mai proaste decizii...si pentru ca vorbim de liderii planetei...... eu zic ca e bine ca le-au dat mancare pe saturate...altfel cine stie ce deciziii ar fi luat....