VIDEO Calugarul heavy metal, la al doilea album

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iulie 2008, 19:12 Life | Showbiz

Calugarul heavy metal, la al doilea album
Foto: YouTube
La prima vedere, Cesare Bonizzi arata ca modelul perfect al calugarului capucin - fata rotunda, ochi stralucitori, solid, cu o barba alba si lunga. Dar sub roba de calugar bate o inima de metal, noteaza BBC.

Fratele Cesare, fost misionar in Coasta de Fildes, este solistul unei trupe heavy metal care tocmai si-a lansat cel de-al doilea album - Mysteries.

Povestea de dragoste a calugarului de 62 de ani cu muzica heavy metal a inceput in urma cu 15 ani, cand a fost la un concert cu Metallica.

"Am fost coplesti si uimit de energia pura a muzicii lor", spune Bonizzi.

Brother Metal

Stilurile hard rock si heavy metal au fost, de-a lungul anilor, criticate indelung, aceste genuri fiind catalogate de multi drept "muzica diavolului".

Cesare, cunsocut si sub numele de "Brother Metal", considera aceste afirmatii drept nonsensuri.

La inceput, ceilalti membri ai formatiei au fost sceptici la ideea de a canta alaturi de un calugar capucin, dar si-au schimbat rapid opiniile: "La cinci minute dupa ce l-am intalnit am decis sa mergem impreuna, deoarece calugarul a dovedit o energie pe care alti muzicieni sau tineri nu o pot exprima", spune chitaristul solo Cesare Zanotti.

Sex, droguri si alcool

Brother Metal a participat recent la festivalul Gods of Metal din Italia, alaturi de monstri sacri precum Iron Maiden, Judas Priest si Slayer, cantand in fata multimii de fani care isi scuturau pletele.

"Unii se gandesc ca roba de calugar face parte din recuzita mea si nu pot sa creada ca un calugar este pe scena", povesteste Cesare Bonizzi.

In versurile sale, Brother Metal vorbeste despre probleme de viata si nu evita subiecte precum sex, droguri sau alcool.

Fratele Cesare nu a avut niciodata probleme cu superiorii sai si vrea sa-i trimita si Papei noul sau album. "Papa este un iubitor de muzica si metalul este muzica!".




















4370 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Foarte tare! (Duminică, 20 iulie 2008, 0:06)

    Surfer [anonim]

    Foarte tare, bine ca superiorii bisericesti nu sunt atat de ingusti la minte si pot sa vada mai mult decat ar vedea cu ochelarii de cal.... Si el e om chiar daca e calugar si are hobbyuri ca si orice om!
  • +1 (3 voturi)    
    Rock on ! (Duminică, 20 iulie 2008, 1:12)

    Catalin [anonim]

    Le there be rock !!!,
    cum spunea odata batranul "preot" Bon Scott, Dumnezeu sa-l odihneasca.

    http://www.youtube.com/watch?v=98I85ceICRM
  • -1 (3 voturi)    
    For those about to rock .... (Duminică, 20 iulie 2008, 1:33)

    Catalin [anonim]

    WE SALUTE YOU!

    http://www.youtube.com/watch?v=doHoE156RAo&feature=related
  • 0 (4 voturi)    
    metal (Duminică, 20 iulie 2008, 11:16)

    Tonight's Music [anonim]

    deci se poate!
  • +2 (4 voturi)    
    Da' nu canta nimic (Duminică, 20 iulie 2008, 13:19)

    John [anonim]

    Pacat de barba
  • 0 (2 voturi)    
    nu mi-am dat seama... (Duminică, 20 iulie 2008, 18:06)

    muky [utilizator]

    ...canta? recita?...sau striga cumva pe un fel de ritm?...dar daca toate melodiile sunt asa atunci mai bine ramane numai cu sutana de calugar.mie nu mi-a placut deloc;muzica se imparte in doua(indif. de gen-usoara,populara,rock,simfonica,samd):buna sau rea,iar din punctul meu de vedere ce am auzit de la acest calugar,numai muzica nu se poate numi.dar gusturile nu se discuta si ceeace pt. mine e un chin O zgariere neplacuta a timpanului) poate pt. altii ii aduce in extaz(sau delir;eu stiu)mi-am dat si eu cu parerea, ca unul care a terminat un liceu de muzica(ma scuzati daca am fost prea critic)
  • 0 (2 voturi)    
    sublim... (Duminică, 20 iulie 2008, 22:45)

    apeofgod [anonim]

    daca asta e cantat...eu sunt popa!!! laudabila ideea, intentia, da moshu puncteaza doar la impresie artistica, in rest e blana, poate daca baga ceva pe nas, ca in amvon, mai era cum mai era... ma mir de cretinii care aplauda. in fine daca e fan Metallica, treaca de la noi...
  • 0 (2 voturi)    
    Multe semne de intrebare (Duminică, 20 iulie 2008, 23:03)

    Mit [anonim]

    ?????????

    Un calugar ar trebui sa iti imprumute din linistea lui, ar trebui sa fie continuu preocupat de rugaciune.

    Omul acesta nu mai este un calugar, zgomotul nu face parte din viata unui calugar.

    Dumnezeu sa il ierte si sa ne ierte!
  • -1 (1 vot)    
    mai si canta (Luni, 21 iulie 2008, 11:22)

    MB [anonim]

    :) si foarte bine chiar

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/7513571.stm
  • 0 (0 voturi)    
    Hehe (Marţi, 22 iulie 2008, 16:22)

    AreS [anonim]

    E prea tare ,calugaru asta :))) tre' sa caut albumurile lui!