VIDEO: O telenovela turceasca provoaca furtuna in lumea araba

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iulie 2008, 17:14 Life | Showbiz

Noor
Foto: YouTube
O telenovela turceasca, un esec la lansarea sa in Turcia, in urma cu trei ani, a provocat o adevarata furtuna in lumea araba, dupa ce a inceput sa fie difuzata de canalul de televiziune saudit MBC, la inceputul acestui an, transmite Reuters.

"Noor" a devenit imediat un succes, generand un aflux de turisti in Turcia, printre care se numara inclusiv fete regale. Succesul este datorat, in primul rand, actorului principal - Noor (Lumina). Tanarul, blond, cu ochii albastri a provocat inclusiv divorturi in Arabia Saudita.

Turcia asteapta in acest an 100.000 de turisti din Arabia Saudita, inclusiv pe sotia regelui Abdullah, Hissa al-Shaalan. "Cresterea numarului de turisti, de la 41.000 anul trecut la 100.000 in 2008 arata ca serialul este un adevarat fenomen", afirma un diplomat turc.

Femeile, principalul public

"Succesul imens de care s-a bucurat in lumea araba dovedeste cat de mult au in comun culturile noastre", spune unul dintre producatorii turci.

Marea majoritate a spectatorilor sunt insa femei, iar ele explica devotamentul pentru serial prin incercarea de a evada din casnicii sufocante si lipsite de dragoste.

"Barbatii nostri sunt grosolani si neinduplecati. Ma trezesc si vad un barbat rece care sta intins langa mine, ma uit pe fereastra si nu vad decat nisipul. In Noor vad, in schimb, oameni frumosi si sentimentele frumoase pe care le impartasesc", a declarat o tanara saudita de 26 de ani, sub protectia anonimatului.
























21312 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    "Cultura comuna" (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 18:01)

    Cap de turc [anonim]

    Observati ce spune producatorul turc si faptul ca pune accentul pe mentalitatea comuna intre descendentii nomazilor veniti din Asia (turcofonii) si nomazii din peninsula Araba (semitii arabi). Fara a mai pune la socoteala religia care ii handicapeaza social, cultural, eductional.

    "Barbatii nostri sunt grosolani", zice saudianca. E normal sa gandeasca altfel, cand isi petrece toata viata supravegheata si in mare parte inchisa intre 4 pereti. Ce rost are sa-i pui botnitza si colivie de aur, tot o botnitza e, tot o amputare a dorintei firesti de libertate.

    Telenovela turca il are ca erou pe "Noor", care de fapt e Nikos, un grec, familia iubitei lui turce va descoperi asta pe la mijlocul seriei si va fi o adevarata drama (mama ei lesina, e dusa la spital, etc., surorile ei sunt socate) dar dragostea va "invinge".
    Turc "blond cu ochii albastri":)) nu exista, ascendenta unei astfel de persoane e europeana (probabil slava sau germana).

    Bietele femei din lumea musulmana sunt tratate discriminatoriu si femeia arabo-musulmana tipica viseaza sa aiba mai multa libertate si respect si sa poata fi considerate nu doar ca matrice de reproducere ci si ca o personalitate complexa. Insa cat timp islamul va fi tolerat ca practica religioasa, nu exista sanse reale, raspunsul extremistilor va fi unul de o maxima violenta.

    Luna asta, in Iran, au fost lapidate 5 femei si un barbat, adica batuti cu pietre pana au murit!! Un exemplu de barbarie egal cu crimele naziste! Asta e islamo-fascismul, faci cum spune Coranul, daca nu, esti taiat, mutilat, lapidat, spanzurat, decapitat, impuscat, etc..
    • +3 (3 voturi)    
      exista turci cu ochii albastri (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 20:38)

      relu [anonim] i-a raspuns lui Cap de turc

      caci la cate cadane au luat din Balcani si Caucaz... chiar nu stiu ce sultan a avut ca sotie o rusoaica din Ucraina.... iara baiatul ei a devenit urmatorul sultan.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Luni, 28 iulie 2008, 18:19)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui relu

        Au avut cadane/sotii de prin toata Europa, si nu numai sultanii, ca sclave cumparau toti cei "cu bani". Deci blonzi cred ca sunt destui. :).
    • +2 (4 voturi)    
      Nu suntem departe (Duminică, 27 iulie 2008, 0:03)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Cap de turc

      Desi au handicapuri, si Turcia si Arabia Saudita au calitatile lor. Sa nu uitam ca nici romanii nu ne omoram cu civilizatia, cultura si efortul. Avem multi grosolani in Spania si Italia, avem politicieni ca Becali fara cultura si mitocan, iar la capitolul efort si modernitate nu stam bine, nu ne omoram cu cititul sau cu tradusul in wikipedia.
  • 0 (0 voturi)    
    Dublare (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 18:33)

    Bogdan [anonim]

    Ghiuzdulem asta dubleaza toti barbatii din film? Tare!
  • +2 (2 voturi)    
    telenovela (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 18:40)

    V [anonim]

    am vazut mai demult un interviu cu "seful al mare" din Arabia Saudita si a promis ca societatea lor va trata mai bine femeile in viitor (cu jumatate de gura doar pentru ca nu cred ca astfel de idei sunt vazute prea bine la ei in tara). Nu cred ca e o coincidenta difuzarea telenovelei.
  • +3 (3 voturi)    
    "O omor.." (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 22:31)

    Francez de carton [anonim]

    Ieri, tribunalul corectional din Marsilia, a condamnat la 2 ani de puscarie, din care 6 luni efective, un arab "francez" venit din Algeria!

    Acesta si-a desfigurat sotia in bataie intr-un parking din fata unui super-market din sudul Marsiliei, in plina zi. Motivul? Afara fiind foarte cald, Jamila a vrut sa-si ridica voalul islamic care-i acoperea fata in totalitate. Observand ce face, sotul ei musulman a inceput sa-i dea cu pumnii in cap si peste fatza, pana cand femeia a cazut!

    Trecatorii, socati sa o vada plina de sange (i-a fost fracturat nasul si sparta arcada!), au chemat politia, animalul "respectuos de Coran" fiind bgata direct in arest de unde nu va iesi decat la sf. anului 2008!

    Desi procurorul ceruse doar 3 luni de inchisoare fara suspendare, judecatorii au dublat pedeapsa.
    Pe 27 iunie, Consiliul de stat al Frantei a refuzat sa acorde cetatenie unei araboaice venite din Maroc pt. ca purta valul islamic integral, considerand ca acest comportament semnifica "refuzul de integrare si refuzul tolerantei valorilor republicane francez"!!

    Desi foarte lent si stangaci, handicapata de legi si limbaj "corect politic", Europa incepe sa se apere de bestialitatea si agresivitatea unor adepti ai islamului!
  • -2 (2 voturi)    
    Bombardatii (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 23:28)

    Ghita [anonim]

    Eu zic sa ii bombardam pana crapa cu ciorapi moldovenesti, mama lor de barbari.
    • 0 (0 voturi)    
      uite moldofobu' (Marţi, 29 iulie 2008, 18:13)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Ce tie nu-ti place altuia nu-i face. Daca tu urasti sa papi ciorapei de moldo, poate arabilor o sa le place.
  • +1 (3 voturi)    
    MBC - nu este un canal tv saudit (Duminică, 27 iulie 2008, 10:43)

    Just me [anonim]

    Autorul ar fi trebuit sa se informeze mai mult inainte de a publica date eronate.

    MBC (Middle East Broadcasting Center) este un canal englezesc care si-a mutat sediul in Dubai de unde emite prin satelit. Un program saudit, nu ar difuza asemenea telenovela.
    • -1 (1 vot)    
      de acord (Duminică, 27 iulie 2008, 17:58)

      Corina [anonim] i-a raspuns lui Just me

      Foarte buna observatia.
      Am doar o mica observatie de ordin tehnic (gramatical) - din eroare s-a strecurat in ultima propozitie o virgula buclucasa, care desparte subiectul de predicat. Sunt convinsa, JUST ME, ca virgula cu pricina a aterizat acolo din greseala.

      In alta ordine de idei, mi se pare revoltator cum in ultimul timp mai toate articolele de pe Hotnews au inceput sa contina dezinformari - o fi oare lipsa de bunavointa, incompetenta sau pur si simplu o lehamite ingrozitoare inzecita de absenta respectului pentru cititori?
    • +1 (1 vot)    
      Hotnews nu dezinformeaza ..... (Duminică, 27 iulie 2008, 21:43)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui Just me

      MBC's owner, Walid al-Ibrahim, is a brother-in-law of King Fahd bin Abdel-Aziz al-Saud ..........

      Deocamdata au sediul in Dubai (Dubai Media City) desi sunt extinsi si in Arabia Saudita si Bahrain (de unde au incercat sa emita programe gen "The Biggest Looser" in araba) dar au trebuit sa renunte pentru ca formatul programului prevedea ca (virgula) competitorii sa locuiasca in aceeasi casa (femei si barbati) ceea ce a fost putin cam mult chiar si pentru o natiune un pic mai liberala (cum e Bahrainul). Si inca un amanunt: ara de difuzare a programului este cea a Arabiei Saudite. Foarte bune filmele si programele de divertisment (MBC2, MBC4 si MBC Action).

      Alte informatii?
  • -1 (1 vot)    
    INVAZIA EXCHANGE (Luni, 28 iulie 2008, 0:36)

    nicu [anonim]

    Sa speram ca astia la cati bani au si cata putere...sa nu ne cotropeasca pe noi si toata Europa in urmatori 20-25 de ani.......nu prin intelignta ci prin prostie !...think about this !....money had the power, power of the money.....
  • -1 (1 vot)    
    Mai cititi un pic din Edwar Said-Imperialism (Luni, 28 iulie 2008, 9:48)

    Anonim [anonim]

    ""Fara a mai pune la socoteala religia care ii handicapeaza social, cultural, eductional.""-

    Nu poti spune asa ceva. Poate ar trebui sa mai studiezi un pic religia in cauza, sau poate trebuie sa te gandesti ca acesti "handicapati sociali" sunt cei care au descoperit cifra 0, sau au fost premergatorii medicinei de azi...
    ""Turc "blond cu ochii albastri":)) nu exista, ascendenta unei astfel de persoane e europeana (probabil slava sau germana).""

    Ei bine afla ca exista, chiar daca majoritatea sunt bruneti exista si blonzi si chiar cu ochi albastri... Am fost si am vazut, iar acum de cand cu globalizarea ma indoiesc ca mai exista ceva care sa-i fi rezistat...
    Inainte de a da verdicte, ar trebui sa te mai documentezi, sa mai citesti un pic si apoi sa afirmi cu atata tarie cele "spuse" de tine.
    Exista libertatea de exprimare, insa libertatea ta este limitata pana acolo cand imi va deranja libertatea mea de opinie.
    Asa cum spunea si Edward Said nu poti fi si subiectiv si obiectiv, mai ales in aceasta privinta.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai draga... (Luni, 28 iulie 2008, 10:59)

      Erata [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      1. "arabii"-adica semitii din peninsula Araba ce au inceput sa ucida, sa invadeze si sa talhareasca alte popoare dupa sec.7 in numele Jihadului, nu au "inventat" nimic nici in medicina (europenii si chinezii antici sunt premergatorii), nici in matematica (europenii greci sunt cei care au pus bazele matematicii, unii arabi au gasit manuscrise in biblioteci bizantine jefuite si le-au tradus). Nu mai crede ce scrie in Wikipedia, acolo functioneaza principiul "ultimul care posteaza are dreptate", pt. ca il sterge pe ala dinainte!)

      2.Islamul e considerat un serios handicap in dezvoltarea societatilor contaminate de aceasta ideologie, si asta chiar de intelectuali din acele tari. "Islamul e o forma de fascism", afirmatie considerata legala in Olanda :), "Islamul e o boala"', carte scrisa de un tunisian:))

      3. Genele europene pe care le gasesti azi in patrimoniul genetic "turc", nu au ajuns acolo in mod voluntar, a fost o crima, acele fete si femei au fost rapite si violate, vandute in sclavie, de invadatorii turci veniti din Asia, pe care contemporanii lor ii descriu ca "scunzi de statura, cu pielea smeada, cu obiceiuri de o mare cruzime"! Daca maica-ta sau sora-ta ar fi violate si ai avea astfel frati sau nepoti, ai considera asta o "evolutie fireasca" a umanitatii, acceptabila? Nu prea cred! Asa ca te rog, putin respect pt. victime si priveste mai lucid calaii violatori turci !

      4.Grava confuzie, libertatea mea de exprimare e limitata de lege (adica de o conventie juridica comun acceptata de semenii mei), nu de opinia ta. Faptul ca esti "deranjat" nu-ti da nici un drept, altul decat cel la replica:)) Doar atunci cand as incerca sa te cenzurez, sa te impiedic sa te exprimi, asta ar inseman ca iti incalc dreptul la libertatea de expresie. Cam asta face islamofascismul, da in cap tuturor celor care nu-l aproba !
  • 0 (0 voturi)    
    furtuna serial turcesc (Duminică, 26 februarie 2012, 8:03)

    eugenia cobzaru [anonim]

    As dori sa-l vad subtitrat in limba romana si nu stiu cum sa reusesc .Imi plac foarte mult filmele turcesti. De la producatori ,regizori,actori si echipele care realizeaza aceste filme dupa parerea mea toti sant profesionisti. Felicitari.
    Multumesc