Biondo s-a multumit, din nou, cu locul secund

VIDEO Cerbul de Aur ramane acasa: Clujeanul Razvan Krivach este castigatorul marelui trofeu

de C. Marin     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 21:58 Life | Showbiz

Razvan Krivach
Foto: Ager Press
Festivalul international  "Cerbul de Aur" s-a transformat, mai degraba, in unul national, dupa ce trei din cele cinci premii puse la bataie de organizatori au fost castigate de romani. Cum marele trofeu al festivalului de la Brasov i-a revenit clujeanul Razvan Krivach, cu piesa "Too Much Love Will Kill You", "Cerbul de Argint" a fost atribuit grupului suedez Biondo, cel care a concurat si la selectia nationala pentru Eurovision.

De asemenea, Tony Poptamas & Desperado au primit trofeul "Cerbul de Bronz" pentru piesa, "The Universe", in timp ce Annamari Dancs s-a multumit cu premiul publicului.

Tara noastra a avut patru concurenti in finala de sambata, singurul roman care a plecat acasa cu mana goala a fost Dragos Chircu, a carui melodie "Breathe Easy" se pare ca nu prea a fost 'gustata' de public.

Razvan Krivach - Cerbul de Aur 2008



Premiul special al juriului a fost oferit trupei franceze 3Nity care a interpretat melodia "Say Something" a lui Laurentiu Cazan.

Pana acum, Cerbul de Aur a mai fost castigat de patru ori de reprezentantii Romaniei: Luminiţa Dobrescu (1969),  Monica Anghel (1996), Proconsul (2001) si Paula Seling (2002) .
























5683 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bine că (Duminică, 7 septembrie 2008, 0:06)

    666 [utilizator]

    ne premiem noi, ca proştii.
    Cu dide, socaci şi moculeşti patriotarzi nu ajungem nicăieri. Ca şi cu piţurci.

    Am zapat azi între două dezastre. Mă întreb, dacă fotbalul ar fi jurizat, nu arbitrat, juriştii (sau antrenorii) meciurilor noastre ar fi români, toate jocurile noastre s-ar juca în România - am câştiga oare toate partidele? Sau măcar majoritatea? Sau măcar unele?
    Măcar aşa, ca să-i traumatizăm pe străinii care ne trec pragul.
    Am face oare cu mândrie şi succes parada prostiei româneşti pe stadioane?
  • 0 (0 voturi)    
    ?! (Duminică, 7 septembrie 2008, 0:21)

    Dana [anonim]

    Celor care au urmarit concursul: chiar credeti ca Razvan a fost cel mai impresionant?! Cânta bine, dar oare, cel mai bine?!
  • 0 (0 voturi)    
    melodie? (Duminică, 7 septembrie 2008, 0:25)

    yo [anonim]

    o mizerie!
    • 0 (0 voturi)    
      melodie? (Duminică, 7 septembrie 2008, 13:57)

      freddy [anonim] i-a raspuns lui yo

      pentru inceput trebuie sa stii ca originalul este o melodie frumoasa, scrisa si interpretata de Freddy Mercury (QUEEN). POate chiar ultima interpretare al lui Freddy.
      Ca D-nul Crivaci care este satmarean de fel nici de cum clujean, il cinta oribil astea e alta treaba. Iar daca ceva nu-ti place nu-l asculta. SCURT SI SIMPLU
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari, BIONDO!! (Duminică, 7 septembrie 2008, 0:51)

    Dana [anonim]

    Ce faceti, Hotnews, de nu publicati comentariul precedent?! Dormiti sau cenzurati?!
    Sa imi duc ideea pâna la capat: Biondo mi s-au parut de departe cei mai valorosi concurenti!
    De ce nu se spune cum s-a facut jurizarea?
    • 0 (0 voturi)    
      !Biondo (Duminică, 7 septembrie 2008, 9:55)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Este a 2-a oara cand juriul i-o trage lui Biondo.
      Si la Eurovision i-a lovit la greu..si acum...
      Ca si lui Toni Poptamas...astia nu cotizeaza la fosilele de compozitori romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu... (Duminică, 7 septembrie 2008, 1:15)

    X [anonim]

    ... vreau sa fiu rautacios, insa noroc cu Cerbul de aur ca mai luam si noi un premiu "international". Din punctul meu de vedere nu a fost decat un blat. Am chemat 29 de concurenti ca sa ne acordam un premiu. De fapt la ce sa te astepti cand la un concurs de interpretare ii ai in juriu pe Lazarov si omniprezentul Socaciu ( ma rog, nevasta-sa e mare invartitoare la TVR ). Ar fi bine ca in cazul unor editii viitoare sa se acorde doar Cerbul de argint si de bronz, cel de aur fiind din start decernat unuia dintre concurentii romani.

    Daca tot suntem asa de buni, cum se face ca n-am mai auzit demult de un premiu castigat la concursuri internationale tinute in alte tari ( nu ma refer la mizeria de Eurovision ) ?
  • 0 (0 voturi)    
    Annamari Dancs trebuia sa castige (Duminică, 7 septembrie 2008, 1:38)

    zuzu [anonim]

    Asa tanara talentata si nici macar nu ati mentionat-o in articol. Ea trebuia sa ia Cerbul de Aur, n-ati vazut cata lume a votat-o? A luat premiul d epopularitate ceea ce inseamna ca publicul pe ea a placut-o cel mai tare. Juriul nu stiu, nu inteleg de ce nu i-a dat un cerb...
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Duminică, 7 septembrie 2008, 2:37)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui zuzu

      A falsat si ea de m-a durut capul... :)
  • 0 (0 voturi)    
    Eu dadeam Cerbul... (Duminică, 7 septembrie 2008, 2:01)

    SIMPLY THE BEST [anonim]

    Nene, cel mai tare va spun eu cine a fost.
    Simply Red. Excelent. Fara falseturi, detasat, elegant, natural, fara sa epateze cu orice pret. Mi-am schimbat in mai bine parerea despte ei.. Asra e frate
    Cerbul de aur se atribuie grupului Simply Red. Contestatiile, masa si dansul pe 4 octombrie, la nunta la Veronica. In Covasna.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Duminică, 7 septembrie 2008, 2:02)

    adrian popescu [anonim]

    nu vreau sa stiu nici un regulament de concurs, nici de vot, nimic absolut...totusi ce merit poate avea cineva care recanta o piesa a lui brian may/queen...restul e tacere
  • 0 (0 voturi)    
    ce naiba e asta? (Duminică, 7 septembrie 2008, 7:07)

    revoltatu' [anonim]

    Bai fratilor, acu' sincer vorbind: voua chiar v-a placut cun a cantat lesinatul asta? Parca facea karaoke la o nunta la tara. Parerea mea! Dar deh, ne reprezinta! Bleah!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania ramane in Balcani... (Duminică, 7 septembrie 2008, 8:28)

    Costin Sandu [anonim]

    Juriul a fost vadit partinitor. Dintre cei trei castigatori, trupa din Suedia era de la distanta cea mai buna, iar Poptamas a fost si el in cu totul alta categorie de calitate decat Razvan Krivach. Cantecul lui Krivach a fost slab interpretat, vocea nu a dovedit calitati, interpretul a facut greseli elementare, coregrafia si regia show-ului au fost de un prost gust rar intalnit, ca de altfel si costumatia. Engleza de balta a solistului s-a completat de minune cu frizura sa tribala perpetuu pusa in evidenta, dand personajului o aura de kitsch desavarsit. Nu inteleg aparitia blond-menopauzata cu aripile acelea grotesti, asemeni unui fluture de noapte, care voia sa fie “inger”. Rusine juriului, care a deprivat o trupa cu adevarat talentata de premiu pe criterii etnice, care a dovedit xenofobie fata de Poptamas, venit din America, dupa lozinca “nu ne vindem tara”, rusine si comentatoarei Marina Almasan, care a strigat isteroid ca “cerbul ramane in tara”, rusine si lui Razvan Krivach, care nu stie sa se exprime corect nici macar in romaneste (”ca si coregraf”, “o zi buna”, etc.) dar care face comentarii de prost gust la adresa altor colegi care au urcat pe scena alaturi de el, cum ar fi trupa norvegiana, insinuand in direct ca ar fi niste betivi. Pe scurt - un tzoparlan cu talent de vodevil de mahala a castigat concursul pe nedrept, mentinand pozitia Romaniei acolo unde ea o merita: in Balcani.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo, Costin! (Duminică, 7 septembrie 2008, 10:46)

      Codruta Pintea [anonim] i-a raspuns lui Costin Sandu

      Si eu consider ca Tony a fost mult mai valoros decit Razvan Crivacs!!! Razvane. mai ai mult pana sa fii premiant! In sensul bun al cuvintului! Munca si iar munca, ai voce dar mai trebuie sa lucrezi!
    • 0 (0 voturi)    
      adevarul (Luni, 8 septembrie 2008, 10:28)

      gabriela [anonim] i-a raspuns lui Costin Sandu

      exact ca in acest articol m-am gandit si eu si am avut norocul sa gasesc comentariul gata facut,doar de transmis intregii lumi;ar trebui ca discutia aceasta sa se poarte la nivel national;cred ca si manelistii ar avea aceeasi impresia in aceasta situatie
  • 0 (0 voturi)    
    Romania ramane in Balcani (Duminică, 7 septembrie 2008, 8:40)

    CSandu [anonim]

    Juriul a fost vadit partinitor. Dintre cei trei castigatori, trupa din Suedia era de la distanta cea mai buna, iar Poptamas a fost si el in cu totul alta categorie de calitate decat Razvan Krivach. Cantecul lui Krivach a fost slab interpretat, vocea nu a dovedit calitati, interpretul a facut greseli elementare, coregrafia si regia show-ului au fost de un prost gust rar intalnit, ca de altfel si costumatia. Engleza de balta a solistului s-a completat de minune cu frizura sa tribala perpetuu pusa in evidenta, dand personajului o aura de kitsch desavarsit. Nu inteleg aparitia blond-menopauzata cu aripile acelea grotesti, asemeni unui fluture de noapte, care voia sa fie “inger”. Rusine juriului, care a deprivat o trupa cu adevarat talentata de premiu pe criterii etnice, care a dovedit xenofobie fata de Poptamas, venit din America, dupa lozinca “nu ne vindem tara”, rusine si comentatoarei Marina Almasan, care a strigat isteroid ca “cerbul ramane in tara”, rusine si lui Razvan Krivach, care nu stie sa se exprime corect nici macar in romaneste (”ca si coregraf”, “o zi buna”, etc.) dar care face comentarii de prost gust la adresa altor colegi care au urcat pe scena alaturi de el, cum ar fi trupa norvegiana, insinuand in direct ca ar fi niste betivi. Pe scurt - un tzoparlan cu talent de vodevil de mahala a castigat concursul pe nedrept, mentinand pozitia Romaniei acolo unde ea o merita: in Balcani.
    • 0 (0 voturi)    
      draga CSandu.. (Duminică, 7 septembrie 2008, 20:55)

      entuziastul [anonim] i-a raspuns lui CSandu

      uite nu am urmarit Cerbul de anul asta desi vad ca tot un Cerb l-o luat. :b
      faza e ca Razvan asta e un aiurit care umbla ca Winetou prin cluj cu tot felu de costumatii una mai aiurea ca alta ca doar e artist ce pana lui... eu tot dau de el pan baruri unde baiatu se chinuie la greu sa agate...sincer toti facem misto de el (mai nou se plimba cu o narghilea dupa el oriunde merge, cum ajunge in bar o instaleaza, odata am ras atata de el incat era sa ma bata...e mare animalu chiar daca-i artist)..nu intelege cat e de penal.. acuma a luat si cerbul desi din ce vad e varza baiatu si-s total de acord ca e un pasa al Kitsch-ului..io-l astept la cj la o noua sesiune de penalitati ambulante si multumesc politrucilor din juriu ca au dat cerbul unui alt cerb..au revoir!
  • 0 (0 voturi)    
    DE TOT RASUL!!! (Duminică, 7 septembrie 2008, 9:06)

    UNIC [anonim]

    NU INTELEG DE CE NE PREMIEM NOI INTRE NOI.....CONCURSUL ASTA PARCA E MAMAIA 2:))))).....SI NE MAI INTREBAM DE CE RAD STRAINII DE NOI...SUNTEM DE TOT RASUL.
  • 0 (0 voturi)    
    Cerbul de Aur (Duminică, 7 septembrie 2008, 9:30)

    mika [anonim]

    Krivach are toate datele de la natura si de la educatia muzicala sa ajunga un star. Sa ne bucuram pentru el si pentru ceilalti romani care s-au prezentat f.bine .Foarte buni si Dragos Circu, Toni Poptamas .Trebuie sa recunoastem ca sunt buni, numai sansele vietii sunt diferite!
  • 0 (0 voturi)    
    cerbul (Duminică, 7 septembrie 2008, 11:12)

    laur2131 [anonim]

    am un prieten cantaret, si de la preselectie pana la final totul e o manarie trebuie sa dai banialtfel nu te baga nimeni in seama nici macar cu votul publicului nu e pe bune. cik de ce rad strainii de noi !!!!! la fel se intampla si la mamaia
    asta e tara noatra, tara unde aura urziceanu jurizeaza
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 7 septembrie 2008, 11:54)

    Vantu [anonim]

    Felicitari Razvan. Foarte buna voce, foarte buna interpretare
  • 0 (0 voturi)    
    Cover Fals (Duminică, 7 septembrie 2008, 12:18)

    X [anonim]

    1. Cover
    2. Incredibil de fals.

    Il trimitem la American Idol sa vedem ce parere are juriul de acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    nada (Duminică, 7 septembrie 2008, 12:29)

    nda [anonim]

    offf ce engleza de vampir are si krivach asta
  • 0 (0 voturi)    
    vax albina (Duminică, 7 septembrie 2008, 12:39)

    xxx [anonim]

    cerbu... o labareala de prima clasa made a la tvr si gasca....
  • 0 (0 voturi)    
    are site pe youtube (Duminică, 7 septembrie 2008, 13:19)

    kokurent [anonim]

    http://www.youtube.com/user/KrivachRazvan

    s l a b u t z
  • 0 (0 voturi)    
    blaxy girls (Duminică, 7 septembrie 2008, 13:37)

    Blaxy [anonim]

    Cu siguranta Blaxy girls trebuiau sa castige, dar oricum felicitari pentru Razvan si salutari din partea verisoarei lui Andreea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    blaxy girls (Duminică, 7 septembrie 2008, 13:37)

    Blaxy [anonim]

    Cu siguranta Blaxy girls trebuiau sa castige, dar oricum felicitari pentru Razvan si salutari din partea verisoarei lui Andreea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce bine ca suntem asa de talentatzi ???!!!!!!! (Duminică, 7 septembrie 2008, 13:38)

    studios [anonim]

    Desi sunt un mare pasionat de muzica nu am vazut Cerbul de Aur,cum nu ma mai intereseaza nici politica pentru ca vedem cu totii ce se petrece pe la noi.Usor,usor ne intoarcem la practicile comuniste : CASTIGATORII SE STIU DINAINTE.Ca tot s-a facut o paralela cu partida jucata de nationala lui Piti,asa cum i s-a multumit lui Mircea Sandu ptr arbitrajele de la CE asa ar trebui sa multumim si noi juriului de la Cerbul de Aur ptr patriotismul ucigator ptr ca din cauza ignorantzei usor,usor adevaratele talente sau valori din diferitele domenii isi pierd sperantza si se pierd sau dispar.
    Revenind la muzica e cam greu sa canti Live(de aia nu vedem cam niciuna dintre marile vedete ale noastre pe-acolo),nu prea se baga oricine.N-am nici o treaba cu baiatu' asta Krivach,tzipa tare si mult (poate il vede Costi Costitza si il duce pe culmile succesului) dar sa nu mai cante in engleza ca zgarie la ureche.Habar n-ar sa pronuntze cuvintele alea dar sa le mai si cante.Mare pacat de cei de la 3nity sau Biondo.
    Imi inchei pledoaria cu un sfat de duh pentru cei ce judeca valorile in "comuna asta a noastra",Romania - venit tocmai de la mintile luminate ale nationalei,Tamas si Lobont : "Sobolanilor, inapoi la cotet!"
  • 0 (0 voturi)    
    Mai avem (Duminică, 7 septembrie 2008, 13:44)

    corsar99 [anonim]

    ceva de care sa nu ne fie rusine.Cu Krivacs al vostru m-am simtit caintr-o crevasa.Pacat de banii aruncati pe cerb... de la cotribuabili. Rusine si iar rusine cabotinilor din juriu
  • 0 (0 voturi)    
    hi (Duminică, 7 septembrie 2008, 17:25)

    alexxx [anonim]

    freddy: melodia nu e compusa de freddie,melodia e compusa de Brian May, Frank Musker, Elizabeth Lamers ce-i drept cantata de Freddie Mercury,nush unde ai vazut sau ai citit cu ultima melodie interpretata de fred,eu stiu ca ultimul vidioclip care la facut/inregistrat fred a fost These are the days of our lives, de ultima interpretare nu stiam si nu am gasit nimic scris de asta,ma uitam la baitul care a interpretat aceasta melodie si frizura, hainele nu prind la melodia asta,voce are dar iarasi nu se potriveste melodia pt vocea lui.un sfat pt zavoranca participa la anul si sigur vei iesi pe primul loc pt cea mai gretoasa fiinta de pe terra,ma iau si eu dupa un omulet care a postat pe aici, trebuia sa ne bucuram ca mai castigam si noi ceva premii internationale,daca nu ne premiem noi intre noi atunci cine na va mai premia,imi place sa ma gandesc, ca aceasta melodie a castigat pt ca a apartinut candva si apartine unei mari,grandioasa,inegalabila formatie si pentru ca a fost intrepretata de un adevarat showman cu o voce incredibila,baiatule sa ii multumesti lui freddie si compozitorilor acestei melodii pt ca ai avut sansa sa canti o astfel de melodie
  • 0 (0 voturi)    
    hi (Duminică, 7 septembrie 2008, 17:47)

    alexxx [anonim]

    freddy: melodia nu e compusa de freddie,melodia e compusa de Brian May, Frank Musker, Elizabeth Lamers ce-i drept cantata de Freddie Mercury,nush unde ai vazut sau ai citit cu ultima melodie interpretata de fred,eu stiu ca ultimul vidioclip care la facut/inregistrat fred a fost These are the days of our lives, de ultima interpretare nu stiam si nu am gasit nimic scris de asta,ma uitam la baitul care a interpretat aceasta melodie si frizura, hainele nu prind la melodia asta,voce are dar iarasi nu se potriveste melodia pt vocea lui.un sfat pt zavoranca participa la anul si sigur vei iesi pe primul loc pt cea mai gretoasa fiinta de pe terra,ma iau si eu dupa un omulet care a postat pe aici, trebuia sa ne bucuram ca mai castigam si noi ceva premii internationale,daca nu ne premiem noi intre noi atunci cine na va mai premia,imi place sa ma gandesc, ca aceasta melodie a castigat pt ca a apartinut candva si apartine unei mari,grandioasa,inegalabila formatie si pentru ca a fost intrepretata de un adevarat showman cu o voce incredibila,baiatule sa ii multumesti lui freddie si compozitorilor acestei melodii pt ca ai avut sansa sa canti o astfel de melodie
  • 0 (0 voturi)    
    De doi bani, dar cu coarne aurite!! (Duminică, 7 septembrie 2008, 20:05)

    Dr Marutza [anonim]

    Penibil! Mi-e sila sa tot vad cum din pricina unui juriu incompetent, incapabil de a fi obiectiv, ne facem de ras mereu si iarasi! Fosilele din juriu s-au mai dat odata in stamba la preselectia pentru Eurovision, cand n-au conceput ca Romania sa fie reprezentata de niste suedezi. Nu valoarea ci patriotismul asta comunistoid conteaza! Capre raioase cu coda pe sus (asa se zice!) Don Juanul asta de doua parale care a luat Cerbul e penibil! Ca si "costumatia" de bal mascat facuta prezentatoarelor de "marele" Botezatu; (care se lauda, la cine vrea sa-l creada, cu succele lui in strainatate, unde de fapt e un neica nimeni in bransa profesionistilor,) ca si recitalullui Brenciu, ca si...ca si...lista e lunga!
    Cu adevarat bune au fost noptile albe unde au cantat muzicieni valorosi, sub conducerea lui Flavius Teodosiu: fara ifose si fite, cu profesionalism si dragoste de muzica.Se vede treaba ca improvizatia se lipeste mai bine pe firea romanului decat lucrul bine organizat. Cat despre bun gust, corectitudine si profesionalism...mai va!
  • 0 (0 voturi)    
    doamne maica precista !!! (Miercuri, 10 septembrie 2008, 18:23)

    inlocsadorm [anonim]

    m-am uitat si eu la ipochmenu asta si nu ma opresc din cruceala. sfinte doamne dumnezeule !!! asta cre ca e sfarsitu pamantului !
  • 0 (0 voturi)    
    sek (Vineri, 12 septembrie 2008, 12:31)

    sek [anonim]

    Bravo juriului , extrem de conservator si uimitor de asemanator cu prostia facuta la Eurovision (Biondo pe locul 2...) . Topul meu: 1 - Biondo, 2 - Dragos Kircu , 3 - Poptamas ... Pacat ca au facut de rusine un festival international atat de frumos ... !
  • 0 (0 voturi)    
    CERBUL DE AUR (Duminică, 14 septembrie 2008, 21:55)

    nf [anonim]

    Mie mi-au placut tami&nir [israel], josefin [suedia], nicole jane (mult mai buni decat trinity)[marea britanie],Victoria Linskaya [rusia],Priscilla [malta], biondo [suedia], Crash! [norvegia]. Toti acestia mi s-au parut a fi adevarati profesionisti. Nu stiu de ce au venit la Cerbul De Aur. Sunt mult prea buni. Razvan Krivach - o mizerie absoluta. Oare chiar ii poate place cuiva asa ceva? Pe ce criterii tampite a fos acordat premiul si de ce se mai organizeaza acest festival? Sa ramenem cu Mamaia daca so la cerb tot romani premiem.